• جمعه / ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ / ۰۴:۴۹
  • دسته‌بندی: سایر ورزش‌ها
  • کد خبر: 97052413060
  • خبرنگار : 71580

یک روز تا افتتاح رسمی بازیهای آسیایی

شمشیربازی ایران در بازیهای آسیایی/ به دنبال نخستین طلا پس از انقلاب

شمشیربازی

شمشیربازی ایران در حالی با یازده شمشیرباز به بازی‌های آسیایی سفر می‌کند که امیدوار است رنگ پانزدهمین مدال این رشته طلایی باشد تا با این مدال خوشرنگ به سلطه کره‌ای‌ها در آسیا پایان دهد.

به گزارش ایسنا، بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی از ۲۷ مرداد به میزبانی دو شهر جاکارتا و پالمبانگ افتتاح خواهد شد و از بین ۴۲ رشته ورزشی کاروان ایران، شمشیربازی از رشته‌هایی است که با ۱۱ ملی‌پوش تعداد نفرات قابل توجهی را به خود اختصاص داده است و از طرفی دیگر با توجه به پیشرفت و ترقی شمشیربازان ایران در اسلحه‌های مختلف و بخصوص در اسلحه سابر، این رشته از امیدهای کاروان ورزشی ایران برای کسب مدال و ایستادن روی سکو است.

در طول ۱۸ دوره برگزاری بازی‌های آسیایی، شمشیربازی در ۱۱ دوره حضور داشته است و با توجه به ۲۴ مدالی که در اسلحه‌ها و بخش‌های مختلف این رشته به نفرات برتر اهدا می‌شود همواره شمشیربازی برای تیم‌های قدرتمند آسیا در درجه بالایی از اولویت قرار دارد. از همین رو تیم ملی شمشیربازی ایران با ترکیبی ۱۱ نفره در دو اسلحه سابر و اپه به بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ اعزام می‌شود که از این تعداد، ۴ بانوی سابریست نیز حضور دارند. همچنین با توجه به عدم شانس در اسلحه فلوره هیچ شمشیربازی در این اسلحه به بازی‌ها اعزام نمی‌شود.

مجتبی عابدینی

اما امید اصلی شمشیربازی ایران برای کسب افتخار در بازی‌های آسیایی در اسلحه سابر است جایی که این تیم با هدایت پیمان فخری و در دو بخش مردان و زنان امیدوار است همانند تورنمنت‌های مختلف در آسیا باز هم بر روی سکو بایستد. در سال‌های اخیر به دلیل پیشرفت پرشتاب سابریست‌های ایران در بخش مردانبه ویژه پس از درخشش مجتبی عابدینی با ایستادن بر جایگاه چهارم المپیک، هم انتظارات از این اسلحه بسیار بالا رفته و هم خود سابریست‌ها ثابت کرده‌اند که توان شکست هر تیمی در جهان و آسیا را دارند و شاید سخت‌ترین کار آن‌ها رویارویی با کره جنوبی است که قهرمانی المپیک، جهان و آسیا را در کارنامه دارد چرا که در تورنمنت‌های اخیر همواره سابریست‌های کره‌ای در بخش انفرادی و تیمی موفق به شکست ایران شده‌اند.

فرزاد باهر

به نظر شکست دادن کره جنوبی شاید کاری دور از دسترس باشد اما سابریست‌های ایران با شکست تیم‌های صاحب نامی همچون مجارستان، ایتالیا، آمریکا، آلمان و فرانسه در مسابقه‌های اخیر نشان داده‌اند که می‌توانند با شکست کره جنوبی، برای دومین بار پس از سال ۱۹۷۴ به مدال طلای بازی‌های آسیایی دست یابند.

تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران در بخش مردان با ترکیب مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، فرزاد باهر و محمد رهبری عازم بازی‌های آسیایی می‌شود تا روز ۲۹ مرداد در بخش انفرادی و سپس اول شهریور در بخش تیمی به رقابت با حریفان بپردازد.

از بین ۴ سابریست ایران تنها فرزاد باهر برای اولین بار است که به این بازی‌ها اعزام می‌شود و حتی در دوره گذشته بازی‌ها در اینچئون ترکیب عابدینی، پاکدامن، رهبری و اسماعیل‌زاده توانستند به عنوان نایب قهرمانی دست یابند.

علی پاکدامن

همچنین کیانا باقرزاده، فائزه رفیعی، نجمه سازنچیان و پریماه برزگر در بخش بانوان اسلحه‌ سابر به بازی‌های آسیایی اعزام خواهند شد. هرچند در بخش مردان، سابریست‌های ایران جزو شش تیم برتر جهان هستند اما در بخش بانوان با توجه به نوپا بودن آن در ایران پس از انقلاب اسلامی در دهه اخیر شاهد رشد در این بخش بوده‌ایم اما متاسفانه عنوان خاصی را پس از انقلاب در کارنامه سابر بانوان نمی‌بینم و تنها در بازی‌های ۱۹۷۴ تهران شاهد عملکردی درخشان از بانوان شمشیرباز ایران بودیم، آن هم در اسلحه‌های فلوره و اپه که دو طلای تیمی، یک مدال نقره توسط مهوش شفایی و یک مدال برنز توسط گیتی محبان در فلوره انفرادی کسب شد. با وجود کسب مدال‌های رنگارنگ در اسلحه فلوره و اپه بانوان بیش از ۴۰ سال پیش، در حال حاضر رشد چندانی در این دو اسلحه نداشته اند.

تیم شمشیربازی سابر بانوان

محمد رضایی، محمد اسماعیل و امیررضا کنعانی هم سه شمشیرباز اسلحه اپه ایران هستند که برای تکرار عملکرد درخشان این اسلحه در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه عازم اندونزی خواهند شد. هرچند پس از بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ و دو مدال برنزی که توسط علی یعقوبیان و نیز در بخش تیمی کسب شد شاهد عنوان خاصی در سطح آسیا نبوده‌ایم اما از یک سال گذشته که هدایت اسلحه اپه ایران به شوکت توردیلک سرمربی ازبکستانی سپرده شد شاهد پیروزی‌های درخشانی مقابل تیم‌های قدرتمندی همچون ژاپن و چین بوده‌ایم. این بردها نشان می‌دهد حرکت اسلحه اپه با سرمربی ازبکستانی رو به جلو بوده است هرچند ماحصل این تلاش یک سال را باید در بازی‌های آسیایی دید.

ملی ‌پوشان اسلحه اپه

شمشیربازی ایران در طول ادوار حضورش در بازی‌های آسیایی عناوین و مدال‌های متعددی را کسب کرده است. در کل شمشیربازی ایران تاکنون ۳ مدال طلا، ۵ مدال نقره و ۶ مدال برنز را در کارنامه افتخاراتش در بازی‌های آسیایی می‌بیند. اوج درخشش شمشیربازی ایران هم برمی‌گردد به بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ تهران جایی که در فلوره انفرادی اصغر پاشاپور و مهوش رضایی به مدال نقره و گیتی محبان به مدال برنز دست یافتند. در فلوره تیمی مردان مدال برنز کسب شد و در تیمی زنان ایران به مدال طلا دست یافت. در اسلحه اپه بانوان مدال طلا کسب شد و پیروز آدمیت هم در انفرادی به مدال نقره رسید. همچنین در اسلحه سابر در بخش تیمی باز هم مدال طلا به ایران رسید، فتحی و شفایی هم به مدال‌های نقره و برنز سابر انفرادی دست یافتند.

محمد رهبری

اما برای کسب یازدهمین مدال ایران ۲۴ سال زمان سپری شد تا اینکه در بازی‌هایی ۱۹۹۸بانکوک ایران در سابر تیمی به مدال برنز رسید. پس از نتایج ناامید کننده در ۲۰۰۲ بوسان، در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه اسلحه اپه دست به کار بزرگی زد و در بخش تیمی و با ترکیب علی یعقوبیان حامد صداقتی و سیامک عسگری به مدال برنز رسید و یعقوبیان هم در بخش انفرادی یک مدال برنز دیگر کسب کرد.

در ادامه حضور پرنوسان شمشیربازی در بازی‌های آسیایی در ۲۰۱۰ گوانگژو شمشیربازان ایران دست خالی برگشتند اما در دوره گذشته در اینچئون سابریست‌های ایران در بخش تیمی به مدال نقره دست یافتند.

شمشیربازی ایران در حالی با ۱۱ شمشیرباز به اندونزی سفر می‌کند که امیدوار است رنگ پانزدهمین مدال کسب شده این رشته در بازی‌های آسیایی طلایی باشد تا با این مدال خوشرنگ به سلطه کره‌ای‌ها در آسیا پایان دهد.

برنامه رقابت‌های شمشیربازی در بازی‌های آسیایی

اسلحه تاریخ ساعت
اپه انفرادی مردان 28 مرداد از ساعت 7 صبح
سابر انفرادی بانوان 28 مرداد از ساعت 7 صبح
سابر انفرادی مردان 29 مرداد از ساعت 7 صبح
اپه تیمی مردان 31 مرداد از ساعت 7 صبح
سابر تیمی بانوان 31 مرداد از ساعت 7 صبح
سابر تیمی مردان 1 شهریور از ساعت 7 صبح

عملکرد مدالی شمشیربازی ایران در بازی‌های آسیایی

بازی‌های آسیایی اسلحه ورزشکار مدال طلا مدال نقره مدال برنز
1974 تهران سابر تیمی مردان *
1974 تهران فلوره تیمی بانوان *
1974 تهران اپه تیمی بانوان *
1974 تهران اپه انفرادی پیروز آدمیت *
1974 تهران سابر انفرادی فتحی *
1974 تهران سابر انفرادی شفایی *
1974 تهران فلوره تیمی بانوان *
1974 تهران فلوره انفرادی اصغر پاشاپور *
1974 تهران فلوره انفرادی مهوش شفایی *
1974 تهران فلوره انفرادی گیتی محبان *
1998 بانکوک سابر تیمی مردان *
2006 دوحه اپه تیمی مردان *
2006 دوحه اپه انفرادی علی یعقوبیان *
2014 اینچئون سابر تیمی مردان *

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.