• یکشنبه / ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ / ۱۷:۰۴
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 97052814997
  • منبع : نمایندگی فارس

نماینده ولی فقیه در استان فارس:

ارزش‌های فرهنگی اطراف حرم حضرت شاهچراغ(ع) با هنر معماری حفظ شود

شاهچراغ

‌نماینده، ولی فقیه در استان فارس تاکید دارد که باید با استفاده از هنرهایی نظیر معماری و طراحی شهری برای حفظ ارزش‌های تاریخی و فرهنگی اطراف حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) تلاش کرد.

‌به گزارش ایسنا، آیت‌الله لطف‌الله دژکام‌ ۲۷ مرداد در جلسه‌ی شورای فرهنگ عمومی استان فارس که به میزبانی حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار شد، با تأکید بر اینکه حرم سوم اهل بیت مهم‌ترین موضوع فرهنگی شیراز است، گفت: هیچکس منکر این نیست که حرم مقدس حضرت احمدبن موسی(ع) کانون مذهبی و فرهنگی شهر شیراز است.

وی با تصریح اینکه رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند شیراز حرم سوم اهل بیت(ع) است، گفت: قاعدتاً حرم سوم اهل بیت(ع) اقتضائات و لوازمی دارد که ما که ساکن این شهر هستیم باید این‌ها را محقق کنیم و از ابعاد مختلف به این مسئله بپردازیم .

امام جمعه‌ی شیراز با بیان اینکه سوال مطرح برای تمام اعضای شورای فرهنگ عمومی فارس چگونگی عملکردن مدیران شیراز در ارتباط با حرم سوم و حرم حضرت احمدابن موسی(ع) است، گفت: طبق آماری که آستان مقدس شاهچراغ(ع) ارائه کرده در حال حاضر با همین وضعیتی که ما در شیراز مواجه هستیم سالانه ۱۶ میلیون زائر به حرم حضرت احمدبن موسی(ع) می‌آید یعنی تقریباً به صورت متوسط روزی ۴۰ هزار نفر زائر به اینجا می‌آید که البته در برخی از ایام سال این تعداد ممکن است ده‌ها برابر شود.

وی ادامه داد: ما می‌دانیم که این آمار مرتب در حال افزایش خواهد بود و مثلاً باید روی چیزی حدود ۳۰ میلیون نفر زائر که می‌خواهند به حرم و عرض ادب کنند و برگردند حساب کنیم اما نکته اینجاست که باید امکان دسترسی این ۳۰ میلیون زائر به حرم مطهر فراهم شود و این مسئله قاعدتاً یکسری الزامات و اقتضائاتی دارد.

آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه نگاهی که ما باید به مجموعه حرم حضرت احمدبن موسی(ع) داشته باشیم با یک پیش زمینه صرفاً از نظر زوار باید شکل بگیرد، گفت: نکته دومی که برای این سئوال مطرح می‌شود این است که میان شیراز و قم تفاوت است؛ حرم امام رضا(ع) خیلی تغییرات داشته است، اما توسعه قم بعد از انقلاب اسلامی بود و قبل از آن حرم مطهر حضرت معصومه(س) در وسط شهر قرار نگرفته بود بلکه در حاشیه شهر بود لذا در آنجا طراحی و توسعه دادن شهر آسان‌تر بود اما حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) در شیراز دقیقاً در وسط شهر تاریخی قرار دارد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس اضافه کرد: مسلماً ما ارزش‌هایی از نظر تاریخی و فرهنگی در این شهر داریم که می‌خواهیم آن‌ها را حفظ کنیم و اینجا باید هنر معماری و طراحی و دیزاین برای شهر و امثال این‌ها به کمک آید تا ما بتوانیم هم ارزش‌های فرهنگی خود را در اطراف حرم نگه داریم و هم امکان دسترسی را به خوبی فراهم کنیم‌.

وی به دیدارهای مردمی خود بعد از خطبه‌های نماز جمعه شیراز اشاره کرد و گفت: اکثراً جمعه‌ها مردم مسائلی را مطرح می‌کنند که ما به سختی به نماز جمعه می‌آییم در حالی که حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) مناسب‌ترین مکان برای اقامه نماز است اما برخی‌ها می‌گویند ما تا دو ساعت و نیم بعد از اقامه نماز جمعه معطلی داریم، لذا باید برای رفع این مشکلات کاری انجام دهیم‌.

آیت‌الله دژکام بیان کرد: اگر بخواهیم شهر تاریخی شیراز، شهر باشد و آن جهات تاریخی خودش را نگه دارد یک چیز است و اگر می‌خواهیم یک اثر کهنه‌ای داشته باشیم، چیز دیگری است. ما این ۳۶۰ هکتاری که به عنوان شهر تاریخی نگه داشتیم را نمی‌خواهیم از شهر بودن بیندازیم و اگر می‌خواهیم شهر باشد باید بافت‌های اطراف حرم زنده باشد.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه اکنون اکثریت شیرازی‌هایی که در این بافت زندگی می‌کردند خودشان به جای دیگری رفتند و خانه‌های آنان رها شده است، گفت: خیلی‌هایی که در اطراف حرم مطهر زندگی می‌کنند، به طور کلی ایرانی هم نیستند و یکسری مهاجرین هستند.

او با بیان اینکه طبیعتاً نگاهی که به شهر تاریخی داریم و می‌خواهیم این را به عنوان افتخار خود نشان دهیم به این شکل تأویل نمی‌شود، گفت:‌ اگر بناست شهر زنده باشد و قلب این شهر که حرم احمدبن موسی(ع) است فعال باشد و دسترسی مردم به حرم حفظ شود و اقتصاد گردشگری که در حدود ۳۰ میلیون جمعیت را باید فرض کنیم در اطراف این حرم باشد، قاعدتاً باید ورای نوسازی یا احیا و زنده‌سازی این شهر یک طراحی عظیمی انجام شود.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه آنچه که اکنون مشاهده می‌کنیم با همه ابعادی که دارد، متناسب با این نیازها نیست، افزود: برای این کار دو رویکرد وجود دارد یکی اینکه بولدوزر برداشته و این بافت را خراب کنیم و یا اینکه هنرمندانه این کار را طراحی کنیم و قاعدتاً رویکرد دوم متناسب با شیراز است و کسی این را انکار نمی‌کند اما سوال اینجاست که آیا کسی به فکر این مسئله هست که آن را انجام دهد یا خیر؟

امام جمعه شیراز خطاب به مسئولان گفت: اگر شما مسئولان و مدیران که هر کدام از جهتی مسئول این قضیه هستید، این مسئله پشت دل بیندازید، طبیعتا آن نیاز خودش را تحمیل خواهد کرد و تغییراتی ایجاد خواهد شد و آخرش مواجه با این می‌شود که وضعیت بافت تاریخی از دست ما بیرون می‌رود لذا اگر می‌خواهیم مدیریت کرده و به نتیجه برسیم باید این سوال در اذهان مدیران شهر و تصمیم‌گیران استان به‌صورت جدی مطرح شود که ما چه کنیم همه آن نیازهایی که امروز وجود دارد و کاربری‌هایی که باید تعریف شود در اطراف حرم تأمین کنیم، به اضافه اینکه شهرمان همان وجه فرهنگی و تاریخی ارزشمند خود که در جهان مطرح است، را داشته باشد.

وی با بیان اینکه اگر به این سوال پاسخ ندهیم، آن نیاز خودش را نشان داده و بدون برنامه همه چیز از دست می‌رود، به برپایی شورای فرهنگ عمومی اشاره کرد و گفت: شورای فرهنگ عمومی در این دور جدید از این مسئله فرهنگی شهر شیراز شروع کرده است و امیدواریم با ابداعات و مناظراتی که در جلسه خواهیم داشت مسئله را واضح‌تر طرح کنیم البته بنا نیست که در جلسه به تصمیم برسیم بلکه می‌خواهیم سئوال را خوب متوجه شویم‌.

آیت‌الله دژکام خواستار تشکیل کارگروه‌هایی برای حرم سوم و شهر تاریخی شیراز شد و گفت:‌ در این کارگروه‌ها باید بررسی کنیم که برای رفع این موانع و تسهیل راه‌های دسترسی حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) چه اقداماتی باید انجام دهیم‌.

نماینده ولی فقیه در استان فارس بر لزوم تعامل با اصحاب صاحب‌نظر برای رفع حل این مسائل تأکید کرد و گفت: اینکه هر کسی در گوشه‌ای کاری انجام دهد و بگوید من مسئله را حل می‌کند، مسلماً کار انجام نخواهد شد، لذا باید همه با هم همفکر شویم.

وی تأکید کرد: ما می‌خواهیم تمام صاحبان اندیشه فکر و فرهنگ به این مسئله متوجه باشند که مسئله حرم سوم مسئله همه شهروندان اینجاست البته نه به عنوان تنها شهروندان بلکه به عنوان اینکه حرم شاهچراغ(ع) میزبان افراد بسیاری از اقصی نقاط دنیاست‌.

آیت‌الله دژکام بیان کرد: گلایه عمده متخصصان این است که کسی در رابطه با رفع معضلات حرم سوم به حرف‌های ما اهمیت نمی‌دهد، لذا ما باید این معضل را برطرف کنیم و از ظرفیت اساتید دانشگاه و متخصصان معماری در این زمینه بهره جوییم‌.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.