• دوشنبه / ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ / ۲۱:۲۵
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 97052915770
  • خبرنگار : 71583

در "جشن مستقل فیلم کوتاهی‌ها" چه گذشت؟

در "جشن مستقل فیلم کوتاهی‌ها" چه گذشت؟

فیلم سینمایی «بچه‌خور» به کارگردانی محمد کارت و تهیه‌کنندگی سیدمازیار هاشمی با دریافت سه جایزه بیشترین تعداد جوایز را در "نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران" از آن خود کرد و به این ترتیب پرونده نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه هم بسته شد.

به گزارش ایسنا، نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران و همچنین افتتاح ویترین اختصاصی فیلم کوتاه در موزه سینما، عصر دوشنبه (۲۹ مردادماه) به دبیری پیمان نهان قدرتی در سینماتوگراف موزه سینما برگزار شد.

در این‌ مراسم پیش از شروع نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران و اعلام برگزیدگان این دوره، از ویترین اختصاصی فیلم کوتاه در موزه سینما رونمایی شد. در این بخش نشان شایستگی ایسفا به سهراب شهیدثالث اهدا شد که شاهرخ شهیدثالث پسرعموی این هنرمند آن را دریافت کرد و سپس در این ویترین قرار گرفت.

امیر شهاب رضویان کارگردان و فیلمنامه‌نویس که اجرای این مراسم را هم برعهده داشت، با اشاره به اینکه " در سال ۸۲ اولین جلسات انجمن فیلم کوتاه را تشکیل دادیم و از سال ۸۴ عضو خانه سینما شدیم و اکنون جزو تشکلات پرجمعیت خانه سینما هستیم" بیان کرد: باز تولید خوبی تا کنون داشتیم و آینده درخشانی داریم. به نحوی که اگر همین الان هم جریان آموزش لغو شود تا سالهای سال فیلمساز فیلم کوتاه خواهیم داشت. از سالها پیش به دنبال این بودیم که در موزه فیلم کوتاه داشته باشیم تا اینکه این موضوع را به آقای قاسمخان گفتیم و ایشان هم به رسم رفاقت پذیرفتند. ما از سال ۴۵ در ایران فیلم سازی کوتاه داشتیم و از سال ۴۸ اولین تشکل فیلم کوتاه به وجود آمد که بعدش انجمن سینمای جوان را داشتیم و بعد هم در کانون پرورش فکری این راه را ادامه داد.

در ادامه علیرضا قاسم خان مدیرعامل موزه سینمای ایران با بیان اینکه "من به خاطر سالها علاقه و شناختی که به فیلم کوتاه داشتم پذیرفتم تا این ویترین شکل بگیرد" اظهار کرد: جا داشته که سالهای قبل این ویترین راه اندازی شود اما شرایط به گونه‌ای بود که موزه باید دوباره طراحی می‌شد. افتتاح این ویترین یک اتفاق ساده نیست با اینکه حجم زیادی را نگرفته است اما قرار گرفتن جوایز فیلم کوتاه در کنار اثار بزرگان سینمای ایران نشان از اهمیت این بخش است.

او اضافه کرد: می‌توانیم بگوییم سینمای حرفه‌ای ایران مدیون سینمای کوتاه است زیرا همیشه با ایده‌های خلاقی همراه است. با این حال بحث و تحقیقات راجع به فیلم کوتاه خیلی کم انجام شده است. به همین دلیل می‌خواهم مژده دهم که از همین ایام که آیین جشن فیلم کوتاه برگزار می‌شود، پروژه ضبط تاریخ شفاهی فیلم کوتاه نیز آغاز می‌شود و در آینده نزدیک از تمام دست‌اندرکاران فیلم کوتاه درخواست خواهیم کرد تا برای ثبت تاریخ شفاهی ما راهمراهی کنند.

سپس سید صادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران پس یادی از عزت الله انتظامی که از اولین کسانی بود که جوایزش را به موزه سینما اهدا کرد، درباره فعالیت‌های انجمن سینمای جوان گفت: در سال ۹۶ بیش از ۲ هزار حضور بین المللی در فیلم کوتاه داشتیم. وقتی این آمار داده شد و به رئیس سازمان سینمایی و وزیر ارشاد داده شد، آقای وزیر هم باورش نمی‌شد که این عدد درست است یا نه. پارسال نزدیک به ۶۰۰ فیلم کوتاه ایرانی در اشکال مختلف خود در بیش از ۲ هزار جشنواره بین المللی حضور داشته است که بیش از ۳۰۰ حضور برای انجمن است و بقیه مربوط به فیلمسازان مستقل است. تا امروز ۷۰ دفتر و نمایندگی در ایران داشته که می خواهیم به ۱۲۰ نمایندگی برسانیم. سه جشنواره منطقه‌ای داریم. اما در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت ارز تجهیزات خیلی گران شده است اما باز هم با توجه به اعتباراتی که در اختیار داریم سعی در تجهیز دفاتر داریم و در پایان می‌توانم بگویم که وضع سینمای کوتاه ما خیلی خوب است.

در ادامه مسعود امینی تیرانی کارگردان، فیلمساز و عضو انجمن فیلم کوتاه ایران در سخنانی بیان کرد: نشان ایسفا هر سال در جشن مستقل به بزرگان سینما داده شده است اما همیشه دلمان میخواست که یک نفر به عنوان نفر اول تندیس را اهدا کنیم. او کسی نبود جز سهراب شهید ثالث اما چون در میان ما نبود این تصمیم به تعویق می‌افتاد. تا امسال که قرار شد ویترین فیلم کوتاه را داشته باشیم و به نظر رسید که بهترین امکان به وجود آمده است که این‌نشان را با اجازه خانواده‌اش در ویترین موزه قرار دهیم. یک سنت قدیمی هم داشتیم که هر سال نشان را هر کسی که می‌گیرد سال بعد باید همان فرد نشان بعدی را اهدا کند. سال قبل آقای امیر نادری این نشان را گرفتند و امسال هم با ارسال ویدئویی این نشان را به خانواده سهراب شهید ثالث اهدا کردند.

سپس نشان فیلم کوتاه ایران بعد از قرائت متن لوح توسط مسعود امینی تیرانی، با حضور محسن امیریوسفی به شاهرخ شهید ثالث تقدیم شد و سپس به همراه دیگر اعضای این انجمن و میهمانان حاضر در مراسم در ویترین موزه سینما قرار داده شد. پیش از این نیز افرادی چون بهرام بیضایی، عباس کیارستمی، رخشان بنی اعتماد، خسرو سینایی، ناصر تقوایی، امیر نادری و ... آن را دریافت کرده بودند.

شاهرخ شهیدثالث پسر عمو سهراب شهید ثالث که برای دریافت این نشان حاضر شده بود در سخنانی ضمن تشکر بابت این تصمیم بیان کرد: در سالهای اخیر آثار سهراب بارها مورد تایید یا نقد قرار گرفته است اما بیشتر این افراد کسانی هستند که اصلا سهراب را ندیده‌اند. سال گذشته با تلاش چندتن از دوستان و بخش فرهنگی سفارت آلمان تعدادی از آثار او با کیفیت عالی فراهم شد. 

او در ادامه درباره خلق و خو، سبک و ویژگی‌های کاری و شخصیتی این هنرمند نیز نکاتی را بیان کرد.

در پایان این بخش نیز محسن امیریوسفی در سخنان کوتاهی گفت: حال فیلم کوتاه مانند گذشته‌اش خوب است و اکنون به فیلم‌های درجه یکی تبدیل شده است بنابر این سینمای امروز در شرایطی قرار دارد که باید بداند از فیلم کوتاه خیلی چیزها می‌تواند یاد بگیرد.

در ابتدای آیین نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران، کلیپی از قسمت‌هایی از صحبت‌های زنده‌ یاد عزت‌الله انتظامی درباره نحوه‌ ورودش به تئاتر و سینما از مستند «سیر» پخش شد. سپس قطعاتی موسیقی به صورت زنده در بخش‌های مختلف این جشن توسط رضا کولغانی اجرا شد.

در ادامه با یادی از حسن رشیدقامت که سال پیش فوت کرد، ضیاالدین دری و عزت الله انتظامی حضار یک دقیقه به احترام این هنرمندان ایستادند و آنها را تشویق کردند.

امیرشهاب رضویان که اجرای این‌ مراسم را هم برعهده داشت، چراغی را که عزت‌الله انتظامی در فیلم «مینای شهر خاموش» در دست داشته را به موزه سینما تقدیم کرد.

در ادامه پیمان نهان‌قدرتی دبیر این دوره جشن فیلم کوتاه ایران در سخنانی بیان کرد: ۹ پایان اعداد و آغازی از یک فصل تازه است. نهمین جشن فیلم کوتاه امشب به پایان می‌رسد و امیدوارم تاکنون بهترین عملکرد را از خود نشان داشته باشیم. من همه فیلمسازانی که به ما اعتبار بخشیدند را برندگان این جشن می‌دانم، زیرا فیلم کوتاه حاصل اندیشه‌های بلند است. اینجا جایگاه ایجاز است و بی‌راه نیست که ارتقا فیلم جهان جز با فیلم کوتاه نمی‌توانست میسر باشد.

در ادامه مراسم جوایز بخش‌های مختلف این دوره جشن مستقل فیلم کوتاه با حضور هنرمندان به برگزیدگان اهدا شد: 

*جایزه بهترین فیلم خارجی توسط رضا درمیشیان و مهران موثقی به فیلم «بچه ساکت» اهدا شد که خواهر فیلمبردار این اثر، جایزه را به نیابت دریافت کرد و سپس ویدئویی کوتاه از کارگردان این اثر پخش شد.

*با حضور آتوسا قلم‌فرسایی و کاظم مولایی نشان شایستگی ایسفا برای بهترین طراحی صحنه و لباس به سعید حسن لو برای فیلم «بچه‌خور» تقدیم شد.

*نشان شایستگی ایسفا برای بهترین صدابرداری و صداگذاری به حسین قورچیان برای فیلم «موج کوتاه» اهدا شد.

حسین قورچیان بعد از دریافت جایزه خود بیان کرد: جای کاندیداهای فیلم تجربی بسیار خالی است و خیلی حیف است که در این دوره وجود ندارد زیرا که من خودم هم از این راه کار را یاد گرفته‌ام.

*با حضور محمد رسولی، سعید پور اسماعیلی نشان شایستگی ایسفا برای بهترین فیلمبرداری به فرشاد محمدی برای فیلم «تو هنوز اینجایی» تقدیم شد که کارگردان این اثر جایزه را به نیابت از محمدی دریافت کرد.

*با حضور عماد خدابخش و بهرام دهقان نشان شایستگی ایسفا برای بهترین تدوین به مجتبی اسماعیل زاده برای فیلم «موج کوتاه» اهدا شد.

*در ادامه مراسم نشان شایستگی ایسفا با حضور کریم لک‌زاده و مجید برزگر برای بهترین فیلمنامه به آرین وزیردفتری برای فیلم «مثل بچه آدم» تقدیم شد.

آرین وزیردفتری بعد از دریافت جایزه خود اظهار کرد: امیدوارم بازنگری در آیین نامه انجام شود و برای بازیگری هم جایزه‌ای در نظر گرفته شود به همین دلیل از شادی کرمرودی بازیگر این فیلم دعوت می‌کنم تا جایزه را دریافت کند.

*با حضور محسن امیریوسفی و ناصر ضمیری نشان شایستگی ایسفا برای بهترین کارگردانی به محمد کارت برای فیلم «بچه خور» اهدا شد.

*در آخرین بخش با حضور منوچهر شاهسواری، امیرتوده روستا و مسعود امینی تیرانی نشان شایستگی ایسفا برای بهترین فیلم کوتاه به محمد کارت کارگردان و مازیار هاشمی تهیه کننده برای فیلم «بچه خور» تقدیم شد.

مازیار هاشمی تهیه کننده «بچه‌خور» در سخنانی بیان کرد: این فیلم به خاطر حضور محمد کارت و دغدغه مشترک یک گروه ۳۵ نفره به اینجا رسیده است. ما می‌خواهیم کارهای بزرگتری هم انجام دهیم. خدا همه بزرگان هنرمند درگذشته ایران را رحمت کند و بزرگان زنده را برایمان حفظ کند.

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما در بخش پایانی این آیین با بیان اینکه "امشب جشن آرام و خوبی برگزار شد"، بیان کرد: به نظرم جایزه بهترین فیلم را به تهیه کننده بدهید بهتر است.

او ادامه داد: من این شانس را داشتم که در برگزاری جشن اول شما سهم کوچکی داشته باشم. ما آن سال‌ها فکر می‌کردیم که برای این گروه باید فضای مستقلی ایجاد کنیم و اکنون نهمین دوره این جشن مستقل برگزار شد. دهمین دوره به هر کس رسید نصف راه را رفته است. امیدوارم این توجه در شما وجود داشته باشد. در تمام این سالها انجمن فیلم کوتاه از منظم ترین و جذاب ترین و خوش‌برخورد ترین‌ها بوده و همیشه خانه سینما از تفاهمی که با انها کرده خوشحال است زیرا که سر عهد خود مانده‌اند.

شاهسواری اضافه کرد: با همدیگر به نحوی رفتار نکنیم که دوستانمان از فعالیت دل شکسته شوند. هیچ چیزی فاجعه بارتر از این نیست. من از هیئت مدیره جدید فیلم کوتاه اطلاع زیادی ندارم اما میگویم که مراقب همدیگر باشید تا اینده را بسازید. و تداوم احساسات را ارج نهید.

در پایان مراسم هم فیلم کوتاه سینمایی «بچه‌خور» به کارگردانی محمد کارت برای حاضران به نمایش درآمد.

در این مراسم منوچهرشاهسواری مدیرعامل خانه سینما، علیرضا رضاداد، مازیار میری، مرتضی رزاق کریمی، سید صادق موسوی، جعفر صانعی مقدم، محسن امیر یوسفی، رضا درمیشیان، غلامرضا موسوی، محمدرضا دلپاک، علیرضا قاسمخان و ... حضور داشتند.

از نکات قابل اشاره در این مراسم این بود که دکور و یا هزینه‌ اضافی‌ای برای طراحی فضای این جشن در نظر گرفته نشده بود و همانطور که دبیر جشن در نشست خبری خود بیان کرده بود خبری از تشریفات و یا هزینه‌های اضافی نبود. نکته دیگر "تیله‌های شیشه‌ای" بود که امیر شهاب رضویان به همراه داشت و به تمام کسانی که چه برای اهدا جایزه و چه دریافت آن می‌آمدند، تقدیم می‌کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.