• دوشنبه / ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ / ۰۱:۵۶
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 97061105579
  • خبرنگار : 71431

پاسخ‌های کمالی به پرسش‌های مخاطبان ایسنا

جزئیات و نکات مهم از کسرخدمت‌های ایثارگری سربازی

نشست خبری سردار موسی کمالی

رییس اداره سرمایه‌ انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح به پرسش‌ها و ابهامات درباره کسرخدمت‌های جدید ایثارگری پاسخ داد.

سردار موسی کمالی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اجرای قانون کسرخدمت‌های جدید ایثارگری اظهارکرد:‌ همانطور که در خبرهای قبلی آمده است، بالاخره بعد از جلسات مختلف میان نمایندگان مجلس و مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح این قانون تعیین تکلیف شد و بر اساس آن به ازای هر یک ماه اسارت و رزمندگی و همچنین هر یک درصد جانبازی والدین، فرزندان سربازشان می‌توانند ۱۲ روز کسر خدمت دریافت کنند.

وی با بیان اینکه در قانون مصوب سال‌گذشته مصوب شده بود که سهمیه ۲۰ هزارنفری برای متقاضیان در هرسال در نظر گرفته شود، اظهارکرد: اما با توجه به شرایط و سهمیه تعیین شده این کسر خدمت تنها برای افراد دارای ۲۸ و ۲۹ ماه سابقه رزمندگی، اسارت و جانبازی قابل اجرا بود و دیگر افراد نمی‌توانستند از کسرخدمت‌های ایثاگری استفاده کنند که در همین راستا قانون جدید در مجلس تصویب شد تا بر اساس آن سربازان به ازای هر ماه آزادگی و رزمندگی و نیز به ازای هر درصد جانبازی والدین خود ۱۲ روز کسر خدمت دریافت کنند.

کمالی درباره اینکه آیا با اجرای قانون جدید کسرخدمت‌های ایثارگری، قانون قبلی لغو خواهد شد یا خیر؟، اظهارکرد:‌ این قانون همچنان برای افرادی که والدینشان دارای ۲۸ و ۲۹ ماه سابقه رزمندگی و آزادگی و نیز ۲۸ یا ۲۹ درصد جانبازی هستند اجرا خواهد شد و براساس آن این افراد از انجام خدمت سربازی معاف خواهند شد.

او در پاسخ به اینکه آیا این‌دسته از افراد در دوره آموزشی سربازی حاضر می‌شوند؟ هم گفت: از آن دسته از افرادی که معاف شده‌اند تعهد گرفته می‌شود تا هر زمانی که لازم شد برای انجام دوره آموزشی سربازی فراخوان شوند، اما در حال حاضر به این دوره اعزام نخواهند شد.

رییس اداره سرمایه‌انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح درباره اینکه این قانون تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ اظهارکرد:‌ این مقررات مربوط به برنامه ششم توسعه است و لذا تا پایان برنامه ششم توسعه اجرای آن ادامه خواهد داشت و پس از آن دوباره در مورد اجرای این قانون تصمیم‌گیری خواهد شد.

کمالی در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان ایسنا درباره اینکه آیا فرزندخوانده می‌تواند از این مقررات بهره‌مند شود؟ تصریح کرد: اگر قوانین و مقررات ارث و سجل به فرزندخوانده تعلق بگیرد، امکان استفاده از این کسر خدمت‌ها نیز برایش وجود خواهد داشت و در غیر اینصورت خیر.

وی درباره متقاضیان دارای غیبت از سربازی نیز به ایسنا گفت:‌ در مقررات جدید غیبت مانع استفاده از کسرخدمت‌های ایثارگری است و اگر فردی وارد غیبت شده باشد، امکان استفاده از این کسرخدمت‌ها را نخواهد داشت.

رییس اداره سرمایه‌انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح درباره آن دسته از سربازان متولد سال ۷۲ و قبل از آن که تا ۱۹ آذر ۹۶ به سربازی اعزام شده و دارای کسر خدمت ایثارگری بودن نیز گفت: در آن مقررات اگر سرباز دارای غیبت نیز بود امکان استفاده از آن کسرخدمت‌ها برایش وجود دارد، بنابراین آن دسته از سربازان متولد سال ۷۲ و قبل از آن که دارای کسرخدمت بوده و تا پیش از ۱۹ آذر ۹۶ به سربازی اعزام شده‌اند اگر غیبت هم داشته باشند به ازای هر یک ماه سابقه رزمندگی و اسارت و نیز هر یک درصد جانبازی ۹ روز کسرخدمت با شرایط وقت را دریافت خواهند کرد.

وی اضافه کرد: البته افرادی که دارای این شرایط بوده و اما غیبت نداشته‌اند می‌توانند کسرخدمت خود را به روزرسانی کنند و به ازای هر یک ماه یا یک درصد ۱۲ روز کسرخدمت دریافت کنند.

کمالی درباره اینکه آیا می‌توان غیبت از سربازی را توجیه کرد؟ اظهارکرد:‌ به‌طورکلی غیبت مانع بهره‌مندی از کسرخدمت‌های ایثارگری است و اگر فردی وارد غیبت از سربازی شده باشد، نمی‌تواند از این تسهیلات بهره‌مند شود. درباره توجیه غیبت از سربازی نیز ، سازمان وظیفه عمومی ناجا این موضوع را بررسی خواهد کرد. فرد متقاضی باید به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ رفته و درخواست توجیه غیبت بدهد، پس از آن اگر دلایل فرد برای غیبت از سربازی موجه باشد، آنوقت فرد متقاضی می‌تواند نسبت به دریافت کسرخدمت ایثارگری اقدام کند.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح درباره افرادی که اضافه خدمت ناشی از غیبتشان بخشیده شده یا تا تاریخ قبل از ۲۲ بهمن ۹۶ به سربازی رفته‌اند نیز گفت:‌ ما اعلام کردیم که اضافه خدمت افرادی که تا قبل از ۲۲ بهمن ۹۶ وضعیت سربازی خود را تعیین تکلیف کنند بخشیده خواهد شد و این به هیچ عنوان به معنای بخشودگی اصل غیبت و تبعات ناشی از آن نیست. بنابراین این دسته از افراد نیز مشمول دریافت کسر خدمت ایثارگری نمی‌شوند.

کمالی در مورد امکان تجمیع کسرخدمت‌های مختلف باکسر خدمت ایثارگری و نیز امکان تجمیع سوابق والدین برای دریافت کسرخدمت نیز گفت:‌ سه نوع تجمیع وجود دارد که تمامی آنها ممکن است: یکی تجمع سوابق آزادگی، جانبازی و رزمندگی افراد است که قابل تجمیع است، دیگر تجمع سوابق والدین با یکدیگر است که آن هم قابل جمع است و دیگر تجمیع کسرخدمت‌های دیگر با کسرخدمت ایثارگری است که در این مورد نیز مشکلی وجود نداشته و امکان تجمیع وجود دارد.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح درباره اینکه آیا تنها افرادی که سال گذشته در دفاتر پلیس+۱۰ ثبت نام کرده بودند، می‌توانند از این کسرخدمت‌ها بهره‌مند شوند؟ گفت:‌ تمامی افرادی که دارای سابقه رزمندگی، اسارت و جانبازی هستند می‌توانند از این مقررات بهره‌مند شوند و ربطی به ثبت‌نام سال گذشته در دفاتر پلیس+۱۰ ندارد.

وی درباره کارمندان مناطق جنگی و عملیاتی نیز گفت:‌ افرادی که از طریق سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها به جبهه ها و مناطق جنگی فرستاده شده باشند، باید به سازمان محل خودشان رفته و از آنجا به بسیج مستضعفین معرفی شوند تا نسبت به صدور کسر خدمت برای فرزندانشان اقدام شود.

کمالی درباره اینکه آیا این کسرخدمت‌ها به افرادی غیر از فرزند مانند همسر، برادر ، داماد و ... نیز  قابل انتقال است یا خیر؟ گفت:‌ این کسرخدمت‌ها تنها برای فرزندان رزمندگان، آزادگان و جانبازان است و افراد دیگری نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح  در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان ایسنا مبنی بر اینکه آیا امکان تقسیم سوابق ایثارگری میان دو فرزند پسر وجود دارد یا خیر؟ اظهارکرد: اول اینکه آندسته از افرادی که قبلا با استفاده از سوابق خود برای فرزندانشان کسر خدمت گرفته و دوران خدمت فرزندانشان نیز به پایان رسیده است، نمی‌توانند حالا دوباره برای ما به تفاوت روزها کسرخدمت جدید بگیرند، به عنوان مثال اگر فردی با ۸ ماه سابقه مطابق با قوانین قبلی برای فرزندش کسرخدمت گرفته و خدمت فرزندش نیز تمام شده باشد، دیگر نمی‌تواند ما به تفاوت سه روز به ازای هر ماه را برای فرزند دیگرش دریافت کند.

وی افزود:‌ اما ممکن است فردی در ماه‌های پایانی خدمت خود باشد و با چهار ماه از سابقه پدرخود سربازی‌اش به اتمام برسد، در این صورت باقی‌مانده ماه‌های  سابقه ایثارگری پدر به فرزند دیگرش خواهد رسید.

کمالی همچین به سربازان امریه و اینکه آیا امکان اعطای کسرخدمت به سربازان امریه وجود دارد؟ یا خیر نیز گفت:‌ سربازان امریه اگر تعهد زمانی برای خدمت داشته باشند نمی‌توانند از این کسرخدمت‌ها بهره‌مند شوند اما اگر تعهدی نداده باشند این کسرخدمت‌ها شامل حال آنان نیز خواهد شد.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح درباره اینکه آیا کسرخدمت‌ها بر اضافه خدمت‌های سربازان نیز موثر است یا خیر؟ گفت: سربازان غایب که بطورکلی شامل این مقرات نمی‌شوند، اما اگر فردی به دلیل دیگری به جز غیبت اضافه خدمت دریافت کرده باشد، این کسرخدمت‌های ایثارگری می‌تواند بر اضافه خدمتش تاثیر بگذارد.

وی درمورد یگان‌هایی که ممکن است این قوانین را اجرا نکنند هم گفت:‌ تخلف از ابلاغیه ستادکل نیروهای مسلح جرم است، اما ممکن است در برخی از یگان‌ها ابلاغیه دیر به دست فرمانده برسد که به همین دلیل تاخیر یکی دو هفته‌ای در اجرای قانون ممکن است رخ دهد اما اگر یگانی این ابلاغیه را اجرا نکند، حتما با فرمانده آن برخورد خواهد شد، چرا که مرتکب تخلف شده است.

کمالی در پایان تاکید کرد که در قوانین مربوط به کسرخدمت‌های ایثارگری جدید، شرط بهره‌مندی از این کسرخدمت‌ها سرباز بودن افراد یا دریافت برگه اعزام سربازی است و امکان پیش ثبت‌نام برای آن وجود ندارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۰۹:۵۵

با سلام من فرزند ايثارگرم و پرونده پدرم سپاه هست با پيگيرى هايي ك كرديم تنها يگانى ك ابلاغيه بهش رسيده ارتش هست و ماهايي ك يا سپاه هستيم يا نيرو انتظامى وقتى به يگان مربوط به پدرمون مراجعه ميكنيم ميگن هنوز ابلاغ نشده از شما خواهشمنديم اين موضوع رو پيگيرى كنيد

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۱۰:۱۸

سلام خسته نباشین من یه سوال داشتم میخوتستم بدونم ایا کسری بسیج و باکسری ایثارگری میشه تجمیع کرد؟؟

avatar
۱۳۹۷-۰۹-۱۱ ۲۰:۲۶

سلام آیا کسری خدمت جبهه ایثارگری به کسانی که غیبت دفترچه ای دارند تعلق میگیرد

avatar
۱۳۹۷-۰۹-۱۱ ۲۰:۲۷

سلام آیا کسری خدمت جبهه ایثارگری به کسانی که غیبت دفترچه ای دارند تعلق میگیرد

avatar
۱۳۹۷-۰۹-۱۲ ۱۷:۳۳

آره میشع

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۱۰:۲۸

ایا اینکسری خدمت شامل فرزندان دوقلودرحال خدمت به طور همزمان می گردد یا خیر

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۱۰:۳۶

سلام چرا هنوز بعضي پادكان ها ابراز بي اطلاعي مي كنند مثل ٢٢شهر رضا

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۱۸:۳۸

سلام، مصاحبه خوبی است، تشکر از شما بابت اطلاع‌رسانی فقط متاسفانه کامل نیست و جای چند سوال کماکان خالی است. که امیدوارم در مصاحبه بعدی پرسیده شود. ۱. تمام افراد باید برای گرفتن کسری به لویزان تهران مراجعه کنند؟ امکان اینکه شهرستانی‌ها در استان خودشان پیگیری کنند وجود ندارد؟ اگر دارد به کجا باید مراجعه کنند؟ ۲. لیست کامل مدارک مورد نیاز (برای شخصی که شهرستان است این امکان وجود ندارد که بیاید لویزان تهران، لیست مدارک بگیرد، برگردد شهرستان و دوباره بیاید تهران. لطفا شرایط افرادی که راه دور هستند و برای هزینه سفر در مضیقه هستند را هم در نظر بگیرید) ۳. افرادی که کارت ایثار دارند هم باید نامه سوابق از یگان خدمتی‌شان بیاورند یا خیر؟ با تشکر از شما خبرنگاران زحمت‌کش

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۲۱:۴۴

تاریخ اجرایی دقیقش کیه ؟؟؟

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۲۲:۱۰

سلام ما دو برادر همزمان خدمت هستیم پدرمان 24 ماه جبهه داره ایا کسری خدمت بین ما تقسیم میشه

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۲۲:۲۴

سلام بجز کسر خدمت چه چیزی به رزمندگان تعلق میگیرد ممنون ازشما

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۳ ۱۸:۵۱

تا چه تاریخی میشه ثبت نام کرد آیا کسی که تازه میخواد دفترچه پست کنه هم شامل میشود؟

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۳ ۲۰:۱۴

باسلام ایابرای دانشجویانی که درحال تحصیل هستن کسرخدمت سربازی تعلق میگیردبارزمندگی پدرش

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۵ ۰۴:۴۲

لطفا اگر میشه درمورد واجد شرایط بودن زمان و مکان خدمت پدر برای کسر خدمت میدونید بیشتر توضیح بدید.الان من ک پدرم در اهواز سال 67/9تا69/8خدمت کردن نمیدونم واجد شرایط هستم یا خیر.اگر میدوتید لطفا بهم بگید

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۷ ۱۲:۱۸

پس کی اجرایی میشود ما از هر کجا میپرسیم میگن خبری نیست

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۵:۵۲

مارفتیم اهوازگفتن اصلابخشنامه نیومده

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۲۰:۵۴

اقای سردا ر لطفا درمورد تقسیم نشدن کسری بین دو برادردو قلو همزمان خدمت تجدید نظر بفرمایید

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۳۰ ۱۷:۴۲

سلام من متولد ۷۲ ام و غیبت سنواتی داشتم که بخشیدن الان من میتونم به ازای هر ماه ۹ روز کسری بگیرم ؟

avatar
۱۳۹۷-۰۷-۱۲ ۲۱:۴۰

باسلام خدمت سردار بزرگوار کمالی من قبل اعزام کد ازاد دریافت کردم و تمدید کردن به مدت دو بار حال ندانسته بوده وگرنه وقت خود ب سربازی رفته ام من کسر خدمت جبهه پدری را گرفته ام ولی میگویند ۳ماه اظاف خورده ای و تا وفتی از سیستم پاک نشود شامل کسر خدمت نمیشوی چگونه این اظاف از سیستم پاک میشود لطفا راهنمایی کنید باسپاس فروان جواب گو باشید لطفا

avatar
۱۳۹۷-۰۹-۱۲ ۲۱:۴۶

فرق 27 و 28 ماه چیه؟ چرا یکی معاف میشه یکی نه ... ؟؟