• چهارشنبه / ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ / ۱۱:۳۷
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 97061407068
  • خبرنگار : 71402

واکنش‌ ترامپ و مقامات دولتش به افشاگرهای باب وودوارد در کتاب جدیدش

واکنش‌ ترامپ و مقامات دولتش به افشاگرهای باب وودوارد در کتاب جدیدش

رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به افشاگری‌های روزنامه‌نگار کهنه‌کار تحقیقی آمریکایی در کتاب جدیدش، مدعی شد باب وودوارد "مشکلات اعتباری بسیاری" دارد. این در حالی است که مقامات دولت او هم به نوعی به افشاگری‌های در این کتاب واکنش نشان داده‌اند.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه با دیلی کالر در کاخ سفید گفت: این هم یک نمونه دیگر از کتاب‌های بد است. او (باب وودوارد) مشکلات اعتبار بسیاری دارد. شاید ترجیح می‌دادم با او صحبت کنم اما شایدم هم نه. فکر می‌کنم شاید صحبت کردن من با او هم تغییری در این کتاب ایجاد نمی‌کرد. او به هر حال این کتاب را می‌نوشت.

او افزود: این جزو چیزهای تند و زننده است. من هرگز با او حرف نزده‌ام. شاید این پیام‌های که او به من نسبت می‌دهد، نگفته باشم. شاید اگر با من تماس می‌گرفت با او صحبت می‌کردم. به دلایلی، محتوای آن را درک نمی‌کنم.

ترامپ با رد ادعاهای این کتاب گفت: مطالب آن احتمالا برگرفته از سخنان کارمندان ناراضی یا شاید ساخته و پرداخته شخص نویسنده باشد. براساس یکی از مطالبی که در کتاب "ترس: ترامپ در کاخ سفید" به نوشته باب وودوارد، روزنامه‌نگار کهنه‌کار تحقیقی آمریکایی آمده است، جان کلی، رئیس دفتر کاخ سفید ترامپ را "احمق" خطاب کرده است. این ادعا سه‌شنبه از سوی ژنرال کلی رد شد.

جان کلی در بیانیه‌ای نوشت: این ایده که من روزی رئیس‌جمهوری آمریکا را احمق خطاب کرده باشم، صحت ندارد. این یک تلاش رقت‌انگیز دیگر برای مخدوش کردن وجهه نزدیکان رئیس‌جمهوری ترامپ و انحراف از موفقیت‌های بسیار دولت است.

رئیس دفتر کاخ سفید همچنین در مطلب دیگری بابت ادعای این کتاب مبنی بر اینکه او ترامپ را "روانی" و "احمق" توصیف کرده باشد یا کار کردن در دولت آمریکا را "بدترین شغلی که داشته‌" دانسته باشد، تکذیب کرد.

او گفت: من بیش از هر فرد دیگری با رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس هستم و ما همواره روابطی خاص و قوی داریم. او همواره موضع مرا می‌داند و من و او هر دو می‌دانیم که این کتاب مزخرف است. من به رئیس‌جمهوری، دستورکار او و کشورمان متعهد هستم.

باب وودوارد که در افشای رسوایی واترگیت در دهه ۷۰ نقش داشت در کتابش همچنین فاش می‌کند که ترامپ جف‌ سشنز، دادستان کل آمریکا را "عقب‌افتاده ذهنی" دانسته، خواستار ترور بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه بوده و اینکه جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در موضوع شبه جزیره کره گفته است که ترامپ همانند یک "کلاس پنجمی یا ششمی" رفتار می‌کند.

دونالد ترامپ همچنین سه‌شنبه در توئیتی گفت، وودوارد نوشته است که او دادستان کل آمریکا را "یک احمق جنوبی" توصیف کرده است. ترامپ نوشت: من هرگز، هرگز از چنین واژگان و اصطلاحی برای کسی شامل جف سشنز استفاده نکرده‌ام و دیگر اینکه جنوبی بودن عالی است. او این حرف‌ها را سرهم کرده است تا اختلاف ایجاد کند!

در همین حال سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت: این کتاب چیزی جز مطالب ساختگی کارکنان ناراضی که تلاش دارند رئیس‌جمهوری آمریکا را بد جلوه بدهند، نیست. رئیس‌جمهوری ترامپ رویه‌های بروکراتیک را شکسته است تا موفقیت‌های بی‌سابقه را به گوش مردم آمریکا برساند.

سارا هاکبی بدون اشاره به مطلب یا ادعایی خاص در این کتاب، توانایی دونالد ترامپ برای "کسب نتایج" را ستود و لیستی از دستاوردهای دولت واشنگتن را به خبرنگاران ارائه کرد.

او تاکید کرد: گاهی اوقات این غیرمتعارف است اما او همواره نتیجه می‌گیرد. دموکرات‌ها و متحدانشان در رسانه‌ها می‌دانند که سیاست‌های رئیس‌جمهوری آمریکا کارآمد هستند و با موفقیتی مثل این، کسی نمی‌تواند او را در ۲۰۲۰ شکست دهد.

از سوی دیگر، روزنامه واشنگتن پست صدای ضبط شده‌ای از مکالمه ترامپ با باب وودوارد درباره این کتاب را منتشر کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا در آن می‌گوید وودوارد همواره منصف بوده است. روزنامه واشنگتن پست سه‌شنبه گزیده‌هایی از کتاب وودوارد را منتشر کرد. این کتاب همچنین حاوی نمونه‌هایی از درگیری رئیس‌جمهوری آمریکا و کارکنانش است و تصاویری از یک کاخ سفید "ناکارآمد مملو از نفوذی‌ها" را طبق گفته‌های راینس پریبس، رئیس دفتر سابق کاخ سفید ترسیم می‌کند.

کتاب وودوارد که ۱۱ سپتامبر منتشر می‌شود، براساس صدها ساعت مصاحبه با منابع دست‌اول، یادداشت‌هایی از جلسات، خاطرات شخصی، پرونده‌ها و اسناد است. واشنگتن پست متن آن تماس ۱۱ دقیقه‌ای ترامپ با وودوارد را که بعد از تکمیل دست‌نوشته‌ها در ماه اوت انجام شد، منتشر کرده است. طبق این تماس تلفنی، وودوارد کتاب آتی خودش را "نگاهی سختگیرانه به جهان و دولت شما و شما" توصیف کرده است. ترامپ هم در واکنش گفته است: تصور می‌کنم معنایش این باشد که یک کتاب منفی دارید. اما خب می‌دانید، تقریبا به این مساله عادت کرده‌ام. مشکلی ندارد. برخی خوب هستند و برخی بد. به نظر می‌رسد این از آن کتاب‌های بد باشد.  

همچنین انتشار گزیده‌هایی از این کتاب که حاوی ادعاهایی علیه وزیر دفاع آمریکا بود، جیمز ماتیس را بر آن داشت تا این کتاب را "تخیلی و حاصل تخیلات غنی یک فرد" توصیف کند. او گفت: آن کلمات تحقیرآمیز درباره رئیس‌جمهوری آمریکا که در کتاب وودوارد به من نسبت داده شده، هرگز از طرف من گفته یا نوشته نشده است. به طور کلی از خواندن داستان تخیلی لذت می‌برم اما یک سبک ادبیاتی با منابع ناشناس فاقد اعتبار است.

طبق گزارش واشنگتن پست از کتاب وودوارد، نشست شورای امنیت ملی آمریکا در ۱۹ ژانویه تشکیل جلسه داد و بعد از این نشست، ترامپ بودجه دولت آمریکا در این منطقه و نیز اهمیت حضور نظامی بزرگ آمریکا در شبه جزیره کره را یادآور شد. براساس این کتاب، جیمز ماتیس پس از اتمام جلسه خشمگین و گوش به زنگ شده و به دستیارانش گفته است که رئیس‌جمهوری آمریکا همانند بچه‌های ابتدایی کلاس پنجم یا ششم رفتار می‌کند.

با این حال ماتیس در بیانیه‌ای گفت: سیاستگذاری مسؤولیت‌پذیر در جهان واقعی واقعا دشوار است و این واقعیت است که ما در هر چالشی باید برای یافتن بهترین گزینه تلاش کنیم. من از هر بحث و رقابت ایده‌های آزاد استقبال می‌کنم. این گفت‌وگوها و رایزنی‌های جدی یک سال گذشته به نتایج چشمگیری رسیده است که شامل نابودی نسبتا کامل خلافت داعش در عراق و سوریه،‌ مسؤولیت‌پذیری مناسب متحدان ناتو، پس گرفتن بقایای سربازان آمریکایی از کره‌شمالی و ارتقای آمادگی‌های نیروهای مسلح ما می‌شود. سیاست‌های دفاعی ما از حمایت دو حزب اصلی در کنگره هم برخوردار است. این ایده که من در خدمت به دولت به فرمانده کل قوا بی‌احترامی و اهانت کرده یا شاهد تحقیر مقام ریاست جمهوری در وزارت دفاع بوده باشم، ساخته تخیلات ذهنی غنی یک فرد است.

در بخش دیگری از افشاگری‌های این کتاب جنجالی آمده است که گری کوهن، مشاور اقتصادی ارشد سابق ترامپ نامه‌ای را از روی میز ترامپ که رئیس‌جمهوری آمریکا قصد داشت آن را امضا کند دزدیده است. با امضای آن، آمریکا از توافق تجاری با کره‌جنوبی خارج می‌شد. کوهن همچنین قصد داشت تا سند مشابهی را که آمریکا را از توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی با مکزیک و کانادا خارج می‌کند، بردارد. ترامپ همچنان در این دو توافق باقی مانده است. براساس این کتاب کوهن به یک دستیار دیگر کاخ سفید گفته بود: من آن برگه را از روی میز او برداشتم.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین درباره این ادعا و تلاش کوهن برای بازداشتن ترامپ از خروج از توافق تجاری آمریکای شمالی "نفتا" گفت: "هیچ‌کس تا به حال چیزی را از من نگرفته است."

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.