• یکشنبه / ۱ مهر ۱۳۹۷ / ۱۴:۳۲
  • دسته‌بندی: گزارش و تحلیل
  • کد خبر: 97070100511
  • خبرنگار : 71129

/گزارش- نیویورک تایمز/

تعداد تلفات سربازان افغان در میدان‌های نبرد اعلام نمی‌شود

سربازان افغانستان

"شبه نظامیان طالبان طی سال ۲۰۱۶ بسیاری از نیروهای افغان را کشتند؛ براساس برخی آمار، ۲۲ نفر در هر روز . اما این آمار یک سال پس از آن اعلام شده که دولت های آمریکا و افغانستان تصمیم گرفتند تا تعداد کشته‌های نیروهای امنیتی را در عرصه نبرد مخفی نگهدارند."

به گزارش ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با عنوان "چرا تعداد تلفات نیروهای افغان در عرصه نبرد مخفی می‌ماند" می‌نویسد: «حالا اوضاع بدتر هم شده است. تلفات روزانه نیروهای افغان و پلیس این کشور بیش از دو برابر هفته گذشته است: روزی ۵۷ نفر.

۱۷ سال پس از آغاز جنگ در افغانستان، طالبان همچنان پیشرو است، تصرف می‌کند و نیروهای امنیتی این کشور را به تعداد بالا از پای درمی‌آورد.

براساس آمارهایی که دیپلمات‌ها اعلام کردند، بیش از ۴۰۰ تن از نیروهای امنیتی افغان کشته شدند. اما حتی تعداد میانگین در ماه‌های اخیر از ۳۰ تا ۴۰ نفر در روز به گفته مقام‌های ارشد این کشور، بیانگر یک افزایش چشمگیر و غیرقابل تحمل نسبت به دو سال گذشته در کشوری است که چندین دهه درگیر جنگ است.

این تلفات باعث شده تا سربازگیری‌های جدید بیش از هر زمان دیگری مهم و البته سخت باشد. عبدالقدوس، رئیس مرکز جذب نیرو در ارتش افغانستان در هلمند می گوید: هر روز تنها یک یا دو درخواست برای پیوستن نیروهای جدید به ارتش داریم. بعضی اوقات چند هفته می گذرد و یک مراجعه کننده نداریم. مردم نمی خواهند به ارتش ملحق شوند چون تلفات بسیار بالاست.

اما مساله فقط مربوط به تلفات نیست، مساله بن بست بین نیروهای طالبان و دولت کابل است که باعث شده تا اوضاع به نفع شبه نظامیان باشد. در طول سال جاری میلادی، طالبان دست به عملیات‌هایی علیه نیروهای دولتی زد که باعث تضعیف آنها شد ،‌نیروهای امنیتی افغان مکررا از نیروهای آمریکایی و قوای هوایی آن می خواهند تا آنها را از این مخمصه بیرون ببرند و  در این جنگ، نیروی قوی طالبان است که به نظر می رسد در پر کردن جای خالی نیروهایش اصلا مشکلی ندارد.

درحالیکه نیروهای دولتی از بین می‌روند، پیروزی‌های میدانی طالبان باعث ایجاد دلهره و ترس در دل نیروهای دولتی شده و دورنمای توافق صلح را بسیار دور از دسترس می‌کند.

عبدالحی نعمتی، والی بغلان می گوید: طالبان صلح نمی‌خواهد چون فکر می‌کند که می‌تواند در این جنگ پیروز باشد. اگر اوضاع به نفع آنها پیش برود، آنها پیروز می‌شوند.

نعمتی که از سوی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان منصوب شده، فرمانده نیروهای جهادی در نبرد شوروی و دولت کمونیست در سال‌های دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی را برعهده داشت، می‌افزاید: اگر به آن روزها بازگردیم، می‌بینیم که طالبان تمام آن چیزی را که یک جنگ چریکی لازم داشت، در اختیار دارد. ما باید از همه جا محافظت کنیم و آنها می‌توانند به همه جا حمله کنند.

به گفته دو مقام مسئول که خواستند نامشان فاش نشود، آمار اخیر کشته شدن ۴۰۰ نیروی پلیس و سرباز افغان در نتیجه نشست میان ژنرال آستن اسکات میلر، فرماندهی جدید نظامی آمریکا و دیپلمات های غربی در کابل افشا شده است.

ژنرال دیو باتلر،‌ سخنگوی ارتش آمریکا در پاسخ به سوالی درباره این نشست به ویژه به تعداد کشته‌ها اشاره‌ای نکرد اما گفت: اظهارات ژنرال میلر به درستی از سوی منابع شما نقل نشده است. او به قربانیان افغان در یک بازه زمانی چند هفته‌ای اشاره کرد.

اذعان خاموش آمار بالای تلفات در زمانی اعلام شده که زنگ هشدار درباره پیشروی‌های طالبان در افغانستان به صدا در آمده است. بسیاری از مناطق در این کشور نسبت به هر زمان دیگری از ۲۰۰۱ شامل برخی از مراکز ولایات از سال گذشته میلادی یا در معرض تهدید سقوط قرار گرفته‌اند یا تحت کنترل مستقیم شبه نظامیان هستند. آمار بالای تلفات باعث ایجاد ترس و وحشت در میان ارتش و پلیس افغان شده است.

سرباز احمد جاوید ۲۳ ساله که یگان خدمتش در ولایت بغلان است، می گوید: اخیرا پنج سرباز از گردان ما کشته و چهار تن دیگر نیز زخمی شده‌اند و هیچکس هم به ما کمک نکرد. در زمان حمله طالبان ما را پوشش ندادند و ما را تقویت نکردند. به همین دلیل است که ما روحیه خود را از دست داده‌ایم.

زمانیکه ارتش ملی افغان اعلام آمار تلفات در صحنه نبرد را متوقف کرد، ارائه اطلاعات درباره نرخ سربازگیری و مامور به خدمت نیروها را نیز منع کرد. تا اوایل ۲۰۱۷، ارتش افغانستان ۲.۹ درصد از نیروهای خود را به صورت ماهانه به صورت سایشی از دست داد که شامل تلفات، ترک خدمت و ناکامی در درخواست مجدد برای حضور در ارتش می شود. به این معنا که هر ساله نیروهای جدید باید جایگزین این نیروهای از دست رفته می شدند.

با توجه به کمبود مشاغل غیرنظامی و دستمزدهای نسبتا خوب در مشاغل ارتشی، نیروهای امنیتی افغان قبلا می توانستند ۱۰۰ هزار نیرو یا بیشتر را هر ساله به کار بگیرند. اما حالا مساله چیز دیگری است.

تا آوریل سال جاری میلادی، آمار رسمی  ۳۱۴ هزار عضو نیروهای امنیتی افغان، پلیس و ارتش اعلام شده است. تعداد واقعی نیروهای امنیتی البته کمتر است که علتش گزارش جعلی و ترک خدمت‌های گزارش نشده محسوب می‌شود.

سرهنگ مجتبی خان سعادت، رئیس بخش جذب نیرو در ولایت بدخشان می‌گوید: تعداد ثبت نام جدید برای خدمت در ارتش در ماه‌های اخیر از ۲۰ نفر به ۱۵ نفر کاهش داشته است. علتش هم افزایش سطح ناامنی و تلفات بالاست و مردم هم جرات پیوستن به ارتش را به این دلیل ندارند. بجای آن، بسیاری از جوان‌ها برای یافتن شغل به ترکیه می‌روند.

اگرچه مقام های دولتی از افشای آمارهای تلفات امتناع می کنند، آمار تلفات طالبان را که خودشان از پای درآوردند، سریعا می گویند. به گفته گزارش‌های دولتی افغانستان، در اوت نیروهای افغان ۴۲ طالبان را کشتند که در ماه می شود ۱۳۰۰ نفر.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور کشور می گوید: در سالی که در مارس تمام شد، ۱۳ هزار و ۶۰۰ شبه نظامی کشته شدند. البته تاییدیه مستقلی برای چنین آمارهایی وجود ندارد.

ژنرال میلر پس از گذشت یک ماه سخت و دشوار برای نیروهای افغان فرماندهی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در افغانستان را برعهده گرفته است.

شبه نظامیان طالبان اخیرا شهر غزنی را برای شش روز تصرف کردند تا اینکه نیروهای عملیات ویژه آمریکا و نیروی هوایی آنها را بیرون کردند. در همان هفته، سه پایگاه اصلی ارتش نیز به دست شبه نظامیان افتاد.

براساس مصاحبه‌ها از غیرنظامیان و مقام‌های امنیتی در محل، تلفات مشخص در آن هفته در اوت کمتر از ۳۰۰ تن بود.

تلفات اخیر که بالاترین در هر هفته دیگری در جنگ افغانستان بود، بدون حتی یک حمله چشمگیر صورت گرفته بلکه از چندین حمله کوچکتر در دستکم ۱۵ ولایت و ۲۳ منطقه اتفاق افتاد.

خبرنگاران روزنامه نیویورک تایمز از مقام‌ها در هر ولایت که عملیات نظامی از هفتم تا ۱۴ سپتامبر رخ داد، مصاحبه کرده و براساس این گفته‌ها، در مجموع ۱۹۳ سرباز دولتی و افسر پلیس در این ۲۳ منطقه کشته شدند که کمتر از نیمی از مجموع تلفات واقعی است.

اما براساس سیاست رسمی دولت کابل، نمایندگان ولایات و نهادهای دولتی و پلیس منطقه‌ای از افشای جزئیات تلفات به رسانه‌های خبری منع شده‌اند. سخنگوی یکی از روسای پلیس ولایات گفته است که رئیسش اخیرا به او دستور داده که تنها اطلاعات درباره موفقیت‌ها را ارائه کند و تلفات ارتش و نیروهای امنیتی را گزارش ندهد.

تلفات ارتش افغان از زمانی افزایش یافت که ائتلاف بین المللی کنترل اوضاع را به دست نیروهای افغان سپرده و ماموریت نظامی آمریکا در ۲۰۱۴ در افغانستان پایان یافت. البته هنوز ۱۴ هزار نیروی آمریکایی در افغانستان باقی مانده‌اند.

ارتش آمریکا، افغان‌ها را برای تغییر کاربری ایست‌های بازرسی بزرگ ارتش مسئول حفاظت از جاده‌ها، تاسیسات و پایگاه‌ها در سراسر کشور به ایست‌هایی کوچکتر تشویق کرده که در آنها بخشی از نیروهای نظامی افغان به نگهبانی از مراکز جمعیتی می‌پردازند و مابقی هم در عملیات شرکت دارند.

تحلیلگران نظامی می گویند: در سراسر فصل نبرد در تابستان، نیروهای افغان موضع دفاعی خود را حفظ کردند اما بسیاری از عملیات تهاجمی توسط طالبان انجام شد. این مساله به طالبان اجازه داد تا دست به عملیات گسترده علیه ایست های بازرسی و پایگاه‌های دورافتاده بزند که نتایج وحشتناکی را هم داشت.

پس از این اوضاع، مقام های افغان اعلام کردند که تصمیم گرفتند دست به عملیات تهاجمی بیشتری بزنند. غفور احمد جاوید، سخنگوی جدید وزارت دفاع افغانستان در این باره می گوید: ما از ۱۳ سپتامبر حالت تهاجمی گرفته‌ایم.

والی بغلان می گوید: این فاجعه در منطقه بغلان مرکزی زمانی خنثی شد که ارتش آمریکا نیروهای عملیات ویژه را برای مقابله در کنار کماندوهای افغان اعزام و از پشتیبانی هوایی نیز استفاده کرد. اما همزمان با ترک محل توسط کماندوها و ارتش آمریکا، نیروهای طالبان به سرعت دست به کار شده و در روزهای بعد، پایگاه‌های منطقه را تصرف کردند.

طالبان از تحقق کامل فعالیت‌هایش در کنترل و تصرف شهرها و به دست گرفتن تمامی ولایات ناکام مانده است. اما برخی از مقام‌های ولایتی نگرانی خود را در این باره ابراز کرده‌اند که هنوز در سال جاری میلادی این اتفاق می‌تواند در فراه، اوروزگان یا حتی در بغلان رخ دهد.

والی بغلان همچنین ادامه می‌دهد: خطر این مساله وجود دارد که این ولایت در صورت عدم پشتیبانی سقوط کند. تاکنون، ما هیچ نیروی ذخیره‌ای نداریم. هرکسی را که داریم بدون استراحت ۱۰ روز است که بی وقفه در حال نبرد است و آنها استراحتی نداشتند. آنها خسته هستند.»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.