• چهارشنبه / ۱۸ مهر ۱۳۹۷ / ۱۱:۱۰
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 97071810262
  • منبع : روابط عمومی برنامه

اعلام برنامه‌های همایش بین‌المللی سینما در عصر دیجیتال

مدرسه ملی سینما

همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» با حضور صاحبنظران و استادان حوزه نظری و عملی سینما در حوزه فناوری دیجیتال در عرصه ملی و بین الملل به همت مدرسه ملی سینمای ایران از تاریخ 21 تا 23 آبان ماه در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.

به گزارش ایسنا به نقل از  ستاد خبری همایش بین‌المللی «سینما در عصر دیجیتال»، نخستین همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» با حضور صاحبنظران و استادان حوزه نظری و عملی سینما در حوزه فناوری دیجیتال در عرصه ملی و بین الملل به همت مدرسه ملی سینمای ایران به عنوان بازوی آموزشی و پژوهشی سازمان سینمایی از تاریخ 21 تا 23 آبان ماه در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

روح الله حسینی دبیر نخستین همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» و مدیرعامل مدرسه ملی سینمای ایران با بیان این مطلب درباره ضرورت برگزاری این همایش گفت: فناوری دیجیتال در عرصه‏‌های مختلف زندگی شخصی و اجتماعی انسان امروز تحولات عظیم و گاه بنیادینی پدید آورده است؛ دستگاه‏ها و ابزار حاصل از این فناوری به شکل بی ‏سابقه‌ای با زندگی روزمرة ما درآمیخته و در سطوح و حوزه‏‌های مختلف، امکان تجاربی را برای افراد فراهم کرده است که در گذشته به خواب هم نمی‏‌دیدند.

وی ادامه داد: حوزة فکر و عمل ما هم گسترش پیدا کرده است. البته این فناوری خطرات و تهدیدهایی را هم پدید آورده از جمله اینکه برای مثال، به گفتة فردریک جیمسون زمانی که در معرض «استفادة دائمی» از آن قرار می‏گیریم، آسایش و کنترل لازم را برای برخی رفتارها و کارهای روزمره از دست می‏‌دهیم و به قول متفکر دیگری به نام لیندا استون، دچار گونه‌ای «توجه نسبی پیوسته» می‏‌شویم، یعنی توجهی که کامل نیست. از طرفی انحصار دانش، قدرت و ثروت حاصل از تجمع این دو شکسته شده و از طرف دیگر مدام در معرض حجم گسترده و انبوهی از اطلاعات ناموثق و ناآزموده‏ ایم که در تولید و نشر آنها سلیقه‏ ها و تقاضاهای فردی بیش از تامل و تفکرات جمعی نقش و سهم دارد.

حسینی تاکید کرد: بنابراین فناوری دیجیتال فقط مجموعه ‏ای از ابزارهای نوین نیست که کار و زندگی را آسان کرده باشد، بلکه با تغییرات شگرف و بنیادینی که در ارتباطات انسانی و گسترش ابعاد شخصیت و فکر و تخیل پدید آورده، وجود انسان و به عبارتی زیستن انسان‌ها را هم دچار تغییر و تحول کرده است. ما دیگر آن انسانی نیستیم که کمتر از یک قرن پیش، ارتباط زنده و مستقیم با آنسوی جهان برایش چیزی شبیه معجزه بود. به همین ترتیب، سینما هم به عنوان یکی از اشکال بسیار مهم و فراگیر هنر امروز، که با انسانی نو و شکلی نو از زیستن او مواجه است، تنها مجموعه‏‌ای از ابزار نیست که صرفاً با تغییر و تحول آنها کار سینماگر را سهل‌‏تر و سریعتر کرده باشد.

دبیر نخستین همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» متذکر شد: کمک به شناخت و دست یافتن به آگاهی از این تغییرات بنیادین، موضوع محوری و اصلی این همایش است. ضمن اینکه تغییرات در ابزار و فناوری‌‏های سینمایی آنقدر گسترده بوده که صحبت از آنها به تنهایی اهمیت و ضرورت برگزاری چنین همایشی را توضیح می‏‌دهد؛ به عبارت دیگر تغییرات گسترده ‏ای که تحت تاثیر فناوری‏ های دیجیتال در فرآیند و نظام تولید، توزیع، نمایش، پخش و بازاریابی محصولات سینمایی پدید آمده ‏اند به تنهایی موضوع همایشی بزرگ و مهم محسوب می‏ شوند.

وی افزوذ: آنچه برای من و شورای سیاستگذاری نخستین همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» اهمیت داشت علاوه بر صحبت از این تغییرات در عرصه دیجیتال، طرح موضوع دربارة جامعه، فرهنگ، نگاه و تفکری که تحت تاثیر استفادة از این فناوری‏ها دستخوش تغییر و تحول ‏شده است، نیز بود. به همین منظور هم  از استادان و کارشناسان حوزه‏ های دیگر از جمله ارتباطات و ادبیات هم دعوت به عمل آمده است.

روح الله حسینی درباره دلایل برگزاری نخستین همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» توسط مدرسه ملی سینمای ایران گفت: مدرسه ملی سینمای ایران فضایی است که آموزش و پژوهش‏ های نوین به قصد تاثیر بر جریان عمومی تولید و نشر آثار سینمایی انجام می‏ گیرد. شناسایی و معرفی فناوری های نوین از جمله فناوری‏ های دیجیتالی برای سینماگران و به ویژه فعالان حرفه‏ ای این عرصه از ماموریت‌‏های اصلی این مرکز آموزشی است. در همین راستا و با هدف شناسایی و تجمیع تجربیات علمی و عملی در حوزه‌های گوناگون مرتبط با ماهیت سینما در عصر دیجیتال، ماموریت برگزاری این رویداد از سوی سازمان سینمایی بر عهدۀ مدرسه ملی سینمای ایران قرار گرفت. علاوه براینکه موضوع دیجیتال و استفاده از ابزارهای نوین صنعت تصویر به عنوان یکی از راهبردهای کلان در طرح جامع سینمای کشور آمده و مدرسه به عنوان بازوی آموزشی و پژوهشی سازمان سینمایی جهت پرداختن به ابعاد نظری، عملی و رویکردهای نوین عصر دیجیتال در سینما، نسبت به برپایی این رویداد اقدام کرده است. انتظارات ما از برپایی این رویداد شناسایی ظرفیت‌های مرتبط با تکنولوژی‌های نوین صنعت تصویر در کشور و حمایت از توانمندسازی‌ آنها و همچنین تبیین جایگاه و رسیدن به درک و شناختی درست از پدیدۀ دیجیتال و نسبت آن با صنعت سینما است.

دبیر نخستین همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» درباره برنامه ریزی و اجرای این همایش گفت: در ابتدا رایزنی‌ برای تعیین شورای سیاست‌گذاری از میان سینماگران، متخصصان، مدیران سینمایی و صاحب‌نظران حوزه رسانه و آشنا به مفاهیم برآمده از دیجیتالیسم انجام گرفت و اهداف راهبردی برگزاری و فراخوان ارائۀ مقالات این همایش در چهار محور کلی «چارچوب نظری»، «نقش و جایگاه فناوری‌های نوین»، «فناوری‌های نوین: رابطه‌ها و رویکردها» و «فناوری‌های نوین و شرایط سینمای ایران» ترسیم شد. سپس کمیته‏ای علمی تشکیل شد و نظر به تنوع و گستردگی موضوعات و استقبال خوبی که پژوهشگران با ارائۀ مقالات خود داشتند، تصمیم گرفته شد که همایش در سه روز متوالی برگزار شود تا با یک طراحی مناسب، از حداکثر ظرفیت‌های ممکن داخلی و خارجی که در این رویداد حضور دارند، استفاده شود.

روح الله حسینی در پایان صحبت‌های خود با اشاره به حضور میهمانان خارجی در این همایش گفت: در حال حاضر با توجه به رایزنی‌هایی که صورت گرفته است، 8 میهمان بین‌المللی از اروپا، آمریکا و هندوستان خواهیم داشت که این میهمانان از میان استادان و متخصصین حوزۀ نظری و عملی سینما که در حوزة فناوری‏ های دیجیتال هم کار کرده ‏اند، انتخاب و دعوت شده‏ اند. در داخل هم استقبال خوبی برای شرکت فعال و سخنرانی در همایش از سوی جامعة دانشگاهی و سینماگران صورت گرفته است. امیدواریم این گردهمایی و حضور کم‏ سابقة دانشگاهیان و سینماگران در یک محل به قصد کسب شناخت و آگاهی از تحولات نو در سینما، آثار مفید و مبارکی برای سینمای ایران در حوزة عمل و اجرا داشته باشد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.