• یکشنبه / ۶ آبان ۱۳۹۷ / ۰۹:۴۴
  • دسته‌بندی: جهاد دانشگاهی
  • کد خبر: 97080602728
  • منبع : نمایندگی گیلان

دکتر طیبی خبر داد

ورود تخصصی جهاد دانشگاهی به حوزه تصفیه پساب‌های صنعتی

دیدار دکتر طیبی، رییس جهاد دانشگاهی کشور با مهمانان خارجی

رئیس جهاددانشگاهی گفت: پژوهشکده محیط زیست در حال حاضر به صورت تخصصی در حوزه «تصفیه پساب‌های صنعتی» و «آب همراه نفت و نمک زدایی» ورود کرده است.

به گزارش ایسنا، حمیدرضا طیبی شب گذشته (شنبه پنج آبان) در دیدار با مصطفی سالاری، استاندار گیلان، با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی جهاددانشگاهی در استان‌های مختلف با تکیه بر ظرفیت‌های بومی، اظهار کرد: واحدهای استانی جهاددانشگاهی با توجه به ظرفیت‌های بومی فعالیت‌های پژوهشی تخصصی را به صورت هدفمند دنبال می‌کنند البته پژوهش‌های استانی با رویکرد ملی دنبال می‌شوند. پژوهشکده محیط زیست هم بنابر پتانسیل‌های موجود در گیلان مستقر است.

رئیس جهاددانشگاهی با بیان اینکه پژوهشکده محیط زیست در حال حاضر به صورت تخصصی در حوزه «پساب‌های صنعتی» و «آب همراه نفت و نمک زدایی» ورود کرده است، افزود: برای اینکه نفت به پالایشگاه جهت مصارف یا صادرات برسد باید آب و آب‌نمک که ۸۰ درصد آن را تشکیل می‌دهد از نفت جدا شود، تحقیقات نشان داده که هر چقدر چاه نفت عمیق‌تر باشد، حجم آب و آب‌نمک هم بیشتر می‌شود، در این راستا پژوهشگران پژوهشکده محیط زیست طی فرایندی موفق به جداسازی ناخالصی‌های مذکور شدند.

وی ادامه داد: همواره پساب‌های صنعتی بجا مانده از فرایند مذکور خود چالش بزرگی برای محیط زیست بوده که پژوهشگران ما توانستند آب و آب‌نمک موجود را به قابلیت استفاده در کشاورزی و همچنین خود صنایع برسانند.

طیبی با اشاره به فعالیت‌های پژوهشکده در مبحث زباله و امحای آن، گفت: از ابتدای فعالیت جهاددانشگاهی امحای پسماند در دستورکار قرار گرفت که منجر به ساخت واحدهای کمپوست شد، با توجه به اینکه اکنون در دنیا راهی جز سوزاندن زباله برای امحای آن وجود ندارد ولی این کار باید با بهترین روش انجام شود.

رئیس جهاددانشگاهی بیان کرد: با توجه به تعدد زباله سوزها و واحدهای کوچک که خود باعث تشدید آلایندگی‌ها می‌شوند و فلزات سنگین نظیر سرب را در محیط زیست بجا می‌گذارند، بهتر است که کار بزرگی را با مشارکت‌ شرکت‌های خارجی انجام دهیم، جهاددانشگاهی متولی انتقال تکنولوژی است و می‌تواند در این راستا و با بهره گیری و انتقال دانش فنی لازم به کشور، چالش‌های زیست محیطی پیش‌رو را حل کند.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی گیلان می‌تواند در بحث چای هم بصورت تخصصی ورود کند، گفت: پژوهش‌هایی در راستای «ارتقای کیفیت برگ چای» و «افزایش تولید چین چای» توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی به نتیجه رسیده که این امکان وجود دارد به مرحله صنعتی شدن برسد. علاوه بر موارد مذکور جهاددانشگاهی در حوزه برنج و کاهش سن باروری ماهیان خاویاری هم مطالعات کاربردی دارد.

طیبی ادامه داد:  جهاددانشگاهی در حوزه پزشکی نظیر درمان ناباروری، سلول درمانی، سرطان برست، زخم‌های بدخیم و مزمن خدماتی را در حال ارائه دارد که این خدمات می‌توانند در استان گیلان اجرایی شوند.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی با بیان اینکه به دنبال کاربردی کردن پژوهش‌ها هستیم، افزود: جهاددانشگاهی با وجود ظرفیت‌های علمی و پژوهشی موجود می‌تواند خدمات علمی را به جامعه ارائه دهد.

وی همچنین از احداث مجتمع رفاهی، آموزشی و فرهنگی جهاددانشگاهی در گیلان خبرداد و گفت: زمینی به مساحت ۵۵۰۰ مترمربع در چابکسر جهت احداث مجتمع چندمنظوره رفاهی، آموزشی و تفریحی خریداری شده و در حال اخذ مجوزهای احداث هستیم.

افتتاح ۱۰ طرح با حضور رئیس جمهور در آینده نزدیک

دکتر حمیدرضا طیبی در حاشیه این سفر در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایسنا، با اشاره به ظرفیت‌های جهاددانشگاهی واحد گیلان، گفت: جهاددانشگاهی واحد گیلان با ظرفیت موجود، باید در زمینه‌های خاص بطور تخصصی ورود کند و محور فعالیت‌های پژوهشی این مرکز علاوه بر مشکلات استان، مسائل کشوری باشد.

رئیس جهاددانشگاهی افزود: پژوهشکده محیط زیست علاوه بر مباحث استانی، باید در سطح ملی به قطب پژوهشی تبدیل شود زیرا ظرفیت حل مسائل زیست محیطی کشور را دارد.

وی با اشاره به اینکه پژوهشکده محیط زیست در حال حاضر به صورت تخصصی در حوزه «تصفیه پساب‌های صنعتی» و «آب همراه نفت و نمک زدایی آن» ورود کرده است، تصریح کرد: برای اینکه نفت به پالایشگاه جهت مصارف یا صادرات برسد باید آب و آب‌نمک که ۸۰ درصد آن را تشکیل می‌دهد از نفت جدا شود، تحقیقات نشان داده که هر چقدر چاه نفت عمیق‌تر باشد، حجم آب و آب‌نمک هم بیشتر می‌شود در این راستا پژوهشگران پژوهشکده محیط زیست طی فرآیندی موفق به جداسازی ناخالصی‌های مذکور شدند.

وی ادامه داد: همواره پساب‌های صنعتی بجا مانده از فرآیند مذکور خود چالش بزرگی برای محیط زیست بوده که پژوهشگران ما توانستند آب و آب‌نمک موجود را به قابلیت استفاده در کشاورزی و همچنین مصارف صنایع برسانند.

طیبی، با اشاره به فعالیت‌های پژوهشکده در مبحث زباله و امحای آن، گفت: از ابتدای فعالیت جهاددانشگاهی امحای پسماند در دستورکار قرار گرفت که منجر به ساخت واحدهای کمپوست شد، با توجه به اینکه اکنون در دنیا راهی جز سوزاندن زباله برای امحای آن وجود ندارد ولی این کار باید با بهترین روش و متکی بر دانش فنی انجام شود.

رئیس جهاددانشگاهی بیان کرد: با توجه به تعدد زباله سوزها و واحدهای کوچک که خود باعث تشدید آلایندگی‌ها می‌شوند و فلزات سنگین نظیر سرب را در محیط زیست بجا می‌گذارند و سبب بروز بیماری‌هایی برای انسان می‌شود، بر همین اساس باید کار بزرگی را با مشارکت‌ شرکت‌های خارجی انجام دهیم، جهاددانشگاهی متولی انتقال تکنولوژی است و می‌تواند در این راستا با بهره گیری و انتقال دانش فنی لازم به کشور، چالش‌های زیست محیطی پیشرو را حل کند.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی گیلان می‌تواند در بحث چای هم بصورت تخصصی ورود کند، گفت: پژوهش‌هایی در راستای «ارتقای کیفیت برگ چای» و «افزایش تولید چین چای» توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی به نتیجه رسیده که این امکان وجود دارد به مرحله صنعتی شدن برسد. علاوه بر موارد مذکور جهاددانشگاهی در حوزه تولید برنج در شرایط کم آبی و همچنین کاهش سن باروری ماهیان خاویاری هم مطالعات و تحقیقات کاربردی دارد.

طیبی، با بیان اینکه در حال حاضر جهاددانشگاهی در پژوهشگاه رویان به لحاظ توانمندی ژنتیکی دارای ظرفیت‌های خوبی است، گفت: جهاد دانشگاهی در حوزه پزشکی خدماتی نظیر سلول درمانی، زخم‌های مزمن دیابتی که متاسفانه منجربه قطع عضو شده، همچنین سرطان سینه مطالعات کاربردی بسیاری داشته است.

رئیس جهاددانشگاهی اضافه کرد: در سند جامع علمی کشور هفت ماموریت به جهاددانشگاهی محول شد که در این راستا با هماهنگی نمایندگان مجلس و دولت، سازمان مدیریت و برنامه ریزی موظف به تامین منابع لازم شد. در بند اول این سند بر انتقال فناوری با توجه به نیاز کشور تاکید شده بود که شامل توسعه صنعت حمل و نقل ریلی و آب شیرین‌کن‌ها می‌شد.

وی اضافه کرد: سالیان سال تمام شاخصه‌های کشور بر مبنای خرید از خارج بوده است که در حال حاضر به دنبال تغییر ساختار  مذکور هستیم، به همین جهت ساخت دو هزار دستگاه واگن برای مترو مطرح شد که جهاددانشگاهی در انتقال تکنولوژی آن نقش محوری دارد.

رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به بهره برداری از ۱۰ فناوری جدید این نهاد در آینده نزدیک با حضور رئیس جمهور یا معاون اول، بیان کرد: علی رغم همه مشکلات جهاددانشگاهی در تلاش است که نیازهای فناورانه کشور را تامین کند.

طیبی، با اشاره به فعالیت خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا، بیان کرد: همه خبرنگاران و رسانه‌ها وظیفه دارد اخبار تولیدی‌شان با سرعت و دقت نقل شود و نباید جهت گیری سیاسی در نوع بیان اخبار تاثیر بگذارد.

وی با بیان اینکه رسالت رسانه و خبرنگار ایجاب می‌کند که پیگیر حقوق مردم جامعه باشد، اضافه کرد: ایسنا در مدت فعالیت خودش، سعی کرده همواره بر رعایت اصول و چارچوب رسانه بی طرف پایبند باشد. رتبه اول را در بسیاری از ارزیابی‌ها کسب کرده و اخبار این خبرگزاری منبعی برای دیگر رسانه‌هاست.

رئیس جهاددانشگاهی تصریح کرد: از خبرنگاران ایسنا و ایکنا می‌خواهیم که همچنان در حوزه‌های خبری جریان سازی مفید داشته باشند.


انتهای پیام
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۱۹:۴۷

سلام. متن خبرتون دو بار کپی شده

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۱۳ ۱۰:۲۸

با سلام...جدا سازی آب و نفت توسط مواد تعلیق شکن صورت میگیرد که بومی سازی این مواد برای چند حوزه توسط جهاد فنی دانشگاه تهران و پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی انجام شده است....