• دوشنبه / ۲۱ آبان ۱۳۹۷ / ۱۴:۳۹
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 97082110171
  • منبع : نمایندگی خراسان شمالی

صادرات محصولات کشاورزی خراسان‌شمالی در بن‌بست زیرساخت‌های معیوب

محصولات کشاورزی

خراسان‌شمالی از استان‌هایی است که بیش از 45 درصد جمعیت آن در روستا زندگی می‌کنند و بیشتر این افراد به شغل کشاورزی و دامپروری مشغول هستند.

به گزارش ایسنا، این استان دارای 344 هزار هکتار زمین کشاورزی است که در آن حدود دو میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می‌شود، بنابراین این استان می‌تواند به‌عنوان یکی از ظرفیت‌های مهم برای محقق کردن شعار اقتصاد مقاومتی در کشور برای تولید کالای صادرات‌محور باشد اما برای محقق شدن این شعار در این منطقه، مشکلاتی وجود دارد.

خرده مالکی توان صادرات محور بودن محصولات کشاورزی را گرفته است

«آزاد فتحی»، یکی از صادرکنندگان محصولات کشاورزی در خراسان‌شمالی به ایسنا گفت: این استان ظرفیت بالایی در زمینه تولید محصولات کشاورزی صادرات محور را دارد اما قدرت صادرات این محصول در منطقه بسیار پایین است.

وی افزود: خرد بودن باغات و زمین‌های کشاورزی یکی از مهم‌ترین عللی است که موجب شده تا محصولات تولید شده در این استان قدرت صادراتی بودن خود را از دست دهد.

این صادرکننده محصول کشاورزی ادامه داد: متأسفانه برخی  باغات کشاورزی در این استان تبدیل به ویلا شده و باغات از باردهی و بازدهی استاندارد خود خارج شده‌اند.

فتحی اظهار کرد: به‌عنوان مثال زمین‌های کشاورزی کشوری همچون پاکستان در سطح دو تا سه هزار هکتار است و قابلیت آن را دارد که تا میزان زیادی محصول کشاورزی صادرات محور را تولید کند اما اراضی کشاورزی موجود در این استان در سطح دو تا 3000 متر مربع هستند و همین امر سبب می‌شود تا محصولات یک دست و با یک کیفیت تولید نشود.

وی خاطرنشان کرد: خرده مالکی در خراسان‌شمالی موجب شده تا هر باغدار با مقدار 100 تا 200  کیلوگرم گیلاس، هلو و ...  با ارقام مختلف و سبدهای متفاوت به بازار ارائه دهند این در حالی است که مشتریان خارجی محصولی از یک رقم، با یک کیفیت و بسته‌بندی تقاضا دارند.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم باری با میزان 10 تن از اراضی کشاورزی خراسان‌شمالی که از یک رقم و با یک کیفیت جمع‌آوری کنیم، موفق نخواهیم شد.

این صادرکننده محصول کشاورزی خراسان‌شمالی با اشاره به این‌که هم‌اکنون کشور هند متقاضی 10 هزار تن سیب درختی از این استان است، گفت: در سردخانه شیروان هم اکنون پنج هزار تن سیب درختی موجود است اما این محصول ذخیره شده نه دارای یک بسته‌بندی خاص  و نه یک صاحب دارد به همین علت توان رقابتی خود را در کشور هدف از دست می‌دهد.

وی افزود: در صورتی یک صادرکننده می‌تواند در بازار فعالیت کند که محصول و کالا برای وی تأمین شده باشد اما چنین امری در این استان مهیا نیست.

وی با بیان این‌که محصولات سیب درختی، انگور، پیاز، سیب زمینی، کشمش، گیلاس، شلیل، زردآلو و هلو را می‌توان از این استان صادر کرد، افزود: متقاضی زردآلوی خراسان‌شمالی شبه قاره هند، کشورهای CIF و کشورهای حوزه خلیج‌فارس هستند که بنا به دلایل مذکور موفق نشده ایم این محصول را به کشورهای مذکور صادر کنیم.

محصول 30 هزار تومانی با رقم 3000 تومان فروخته شد

فتحی در ادامه با اشاره به این‌که کشاورزان این استان آگاهی و دانش کافی نسبت به چیدمان و بسته‌بندی محصول ندارند، خاطرنشان کرد: طی امسال از یک هزار تن محصول انگور مورد نیاز برای صادرات به مسکو که در سبدها چیده شده بودند 100 تن محصول غیرصادراتی از آن خارج شد.

وی تصریح کرد: اگر به کشاورزان آموزش‌های لازم ارائه شده بود که محصول درجه یک را با درجه دو و سه در یک سبد قرار ندهند هیچ گاه با پرت محصول مواجه نخواهیم شد و به طور کلی حدود یک دهم از بار خریداری شده توسط یک صادرکننده پرت می‌شود.

وی ادامه داد: طی امسال هر کیلوگرم انگور با رقم  2700 تومان از باغدار خریداری و به کشور هدف با مبلغ 30 هزار تومان فروخته شد اما بعد از خروج محصول پرت شده و درجه دو از داخل سبدها، انگور مذکور با عدد سه هزار تومان در بازار داخلی فروخته شد که این امر موجب متضرر شدن صادرکننده است، چون یک صادرکننده در کنار پرداخت هزینه خرید محصول باید مبالغ دیگری همچون کرایه حمل و ... را نیز بپردازد.

خراسان‌شمالی فاقد خودروی یخچال‌دار برای صادرات میوه است

این صادرکننده میوه و تره‌بار در خراسان‌شمالی همچنین با اشاره به این‌که یکی دیگر از مشکلات پیش رو برای صادرات محصولات کشاورزی صادرات محور در این استان نبود خودروهای مخصوص حمل است، توضیح داد: صادرات محصولاتی همچون گیلاس، هلو و انگو نیازمند تریلی های یخچال‌دار هستند اما این امکان در این استان وجود ندارد و صادرکنندگان مجبور هستند برای صادرات میوه‌های مذکور خودروهایی را از خارج استان کرایه کنند که این امر هزینه صادرات را بیشتر می‌کند.

وی افزود: به‌عنوان مثال یک صادرکننده باید برای حمل بار میوه از این استان به مقصد مسکو مبلغی حدود 55 میلیون تومان کرایه پرداخت کند که اگر کامیون‌ها متعلق به این استان بود چهار تا پنج میلیون تومان از این رقم کاهش می‌یافت.

وی کمبود ظرفیت سردخانه‌های این استان را از دیگر مشکلات محصولات کشاورزی صادرات محور این استان دانست و گفت: در حال حاضر مقدار زیادی از انگور کلاهداری تولیدی در این استان در سردخانه‌های شهر شاهرود ذخیره می‌شوند و صادرکنندگان این استان مجبور هستند سختی راه را به دوش بکشند و برای تأمین و خرید میوه به این شهر به صورت مکرر سفر کنند.

روسیه مشتری پرو پا قرص انگور کلاهداری خراسان‌شمالی

«علی درویش» نماینده شرکت مگنت در ایران و مدیر اجرایی شرکت بازار بین‌المللی ایران نیز در گفت‌وگو با ایسنا گفت: روسیه خواهان انگور کلاهداری خراسان‌شمالی به‌علت کیفیت بالای آن است.

وی با اشاره به این‌که امسال موفق به ارسال 1300 تن انگور کلاهداری از این استان به کشور روسیه شده‌ایم، افزود: این استان ظرفیت صادرات بیش از این رقم را دارد اما باید در امر صادرات به نکات ویژه‌ای توجه شود.

وی با اشاره به این‌که کیفیت یکی از نکات مورد توجه کشورهای اروپایی است، ادامه داد: باید کارشناسان ترویجی سازمان جهاد کشاورزی پیش از این‌که میوه‌ها به بار بنشینند نکات مختلفی همچون تعداد دفعات کوددهی و سم دهی، زمان کوددهی و سم‌دهی، زمان هرس، زمان آبدهی درختان و ... را به کشاورزان آموزش دهند.

درویش اظهار کرد: طی سال جاری در تاکستان‌های شاهرود به این نکات توجه خاصی شد که این امر منجر به آن شد تا محصولاتی تولید شود که از لحاظ کیفیت در سطح بسیار بالایی قرار داشت.

وی با اشاره به اهمیت بازارهای هدف بر روی بسته‌بندی محصولات تصریح کرد: از سوی دیگر باید به کشاورزان این آموزش ارائه شود که میوه‌های درجه یک و دو با یکدیگر در داخل سبدهای میوه قرار داده نشود که متآسفانه در این استان با این مشکل مواجه هستیم.

نماینده شرکت مگنت در ایران و مدیر اجرای شرکت بازار بین‌المللی ایران اظهار کرد: متأسفانه مشاهده شده میوه‌هایی که خراب هستند به همراه سایر میوه‌های سالم در یک سبد قرار داده می‌شود این در حالی است که می‌توان از میوه‌هایی با کیفیت پایین‌تر، در بازار داخل استفاده کرد.

کشاورزان خراسان‌شمالی از طرح یکپارچه‌سازی حمایت نمی‌کنند

«حسین احمدآبادی» مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌شمالی در ادامه در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این‌که یکی از مشکلات و معضلات اراضی کشاورزی در این استان خرده مالک بودن آن‌هاست، اظهار کرد: متأسفانه بیشتر اراضی کشاورزی این استان خرد و کوچک هستند  که هزینه‌های تولید نیز در این زمین‌ها چندین برابر افزایش می‌یابد.

وی گفت: البته وزارت کشاورزی ابلاغیه‌ای مبنی بر یکپارچگی اراضی را صادر و این ابلاغیه به کشاورزان اعلام شده است و تمامی اقدامات لازم از سوی این سازمان برای خرده مالکانی که قصد یکپارچه‌سازی اراضی خود را دارند، انجام می‌شود و حتی بسته تشویقی نیز شامل حال آن‌ها خواهد شد.

وی افزود: عدم استقبال کشاورزان خراسان‌شمالی از این طرح موجب شده تا طرح یکپارچه‌سازی اراضی در این استان با موفقیت زیادی مواجه نباشد.

احمدآبادی در پاسخ به این پرسش که کشاورزان آگاهی‌های لازم را برای بسته‌بندی محصول خود ندارند، گفت: کلاس‌های آموزشی به‌منظور آگاهی بخشی برای نحوه بسته‌بندی محصولات به کشاورزان ارائه شده است و برای این‌که این امر در این استان توفیق یابد باید مرکز بسته‌بندی توسط خود کشاورزان ایجاد شود در غیر این صورت ممکن است زمینه دلال‌بازی به وجود آید.

وی تصریح کرد: در این راستا سازمان جهاد کشاورزی استان پل ارتباطی میان صادرکننده و کشاورز را برای کوتاه کردن دست واسطه ایجاد کرده است اما از آنجایی‌که بیشتر کشاورزان خراسان‌شمالی خرده پا هستند از این موضوع نیز استقبال نشد.

وی خاطرنشان کرد: کلاس‌های ترویجی مورد نیاز برای کشاورزان به‌منظور ارائه آموزش جهت زمان هرس درختان، کوددهی، سم‌پاشی و ... نیز برگزار شده است اما تولید محصول با کیفیت خیلی بالا که موردنظر مشتریان است نیازمند هزینه کرد می‌باشد که کشاورزان این استان از توان مالی بالایی برخوردار نیستند.

این مقام مسئول گفت: به‌عنوان مثال برای این‌که محصول با حجم زیاد و با کیفیت بالا تولید شود باید ریزمغذی استفاده شود اما قیمت آن بالا بوده و کشاورز توان چندانی برای خرید ندارد.

فعالیت خودروهای ترانزیتی یخچال دار منوط به عرضه و تقاضاست

«سعید سبحانی» معاون حمل و نقل اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌شمالی همچنین در گفت‌وگو با ایسنا گفت: فعالیت ناوگان در هر منطقه‌ای بر اساس عرضه و تقاضاست.

وی افزود: برخی ناوگان دارای تانکر، برخی دارای کشنده و برخی دارای کفی هستند که همه آن‌ها به نوع کالای تولیدی در هر منطقه بستگی دارد.

وی ادامه داد: خراسان‌شمالی دارای خودروی یخچال‌دار است اما نوع آن نیز بستگی به نوع بار و میزان بار در حال جابجایی دارد.

سبحانی اظهار کرد: صادرات میوه به کشورهای مختلف نیازمند خودروهای 18 چرخ است که به برخی از این خودروها تانکر و به برخی کفی و ... متصل است و از آن جایی‌که عرضه محصولات کشاورزی از این استان به سایر کشورها که نیازمند یخچال خیلی زیاد نبوده رانندگان نیز تمایلی به نصب یخچال به خودروهای 18 چرخ نداشته‌اند.

وی یادآور شد: اما همه نیاز صادرکنندگان از سایر شرکت‌های بین‌المللی در این استان تأمین شده و تاکنون با هیچ مشکلی مواجه نبوده‌ایم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.