• پنجشنبه / ۸ آذر ۱۳۹۷ / ۱۳:۱۱
  • دسته‌بندی: آموزش
  • کد خبر: 97090803654
  • خبرنگار : 71605

خاکی صدیق در تشریح فعالیت‌های دانشگاه خواجه نصیر مطرح کرد

تاسیس سرای دانشجویی دوستی ملل/دانشکده‌ هوافضا دارای بالاترین حجم قرارداد با صنعت

تاسیس سرای دانشجویی دوستی ملل/دانشکده‌ هوافضا دارای بالاترین حجم قرارداد با صنعت

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در ششمین نشست سالانه ریاست دانشگاه با اعضای هیات علمی به ارائه گزارشی در رابطه با مهمترین فعالیت‌ها و دستاوردهای این دانشگاه پرداخت.

به گزارش ایسنا، دکتر خاکی صدیق در این نشست ذیل ارتقای خدمات آموزشی در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به مستندسازی مشکلات از دید کارشناسان آموزش اشاره کرد و گفت: تا کنون بالغ بر ۱۸ پیشنهاد در این زمینه ارائه شده است.

وی همچنین ارتقای منابع انسانی در آموزش را مهم دانست و توضیح داد: در این راستا اقدامات اولیه برای ارتقای مهارت‌های حرفه‌ای اعضای هیات علمی و ساماندهی آموزش ضمن خدمت کارشناسان آموزش انجام شده و کارگاه‌های آموزشی برای دستیاران آموزش در دانشگاه‌ها نیز برگزار شده است.

دانشکده هوافضا دارای بالاترین حجم قرارداد با صنعت

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی سپس به تشریح حوزه پژوهش و فناوری پرداخت و تشریح کرد: شاخص مهم ما در پژوهش حجم قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه است که در این خصوص باید گفت هر چه تعداد قراردادها بیشتر باشد، درآمد اختصاصی دانشگاه بالا رفته و حل مسئله نیز در کشور محقق می‌شود.

خاکی صدیق دانشکده‌های دارای بالاترین حجم قرارداد با صنعت را به ترتیب هوافضا، نقشه‌برداری، علم مواد، مکانیک و کامپیوتر عنوان کرد و افزود: همچنین چنانچه سرانه دریافتی دانشگاه از محل قراردادهای اعضای هیات علمی با صنعت در نظر گرفته شود، دانشکده‌های هوا فضا، برق، مکانیک و عمران به ترتیب در صدر خواهند بود.

وی یادآور شد: این سرانه در مرتبه دانشیاری الگوی تقریبا ثابتی را به ترتیب دانشکده دنبال می‌کند. این در حالیست که بالاترین حجم سرانه دریافتی ارتباط با صنعت در مرتبه استادیاری به ترتیب به دانشکده‌های مکانیک و کامپیوتر اختصاص دارد.

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در همین زمینه اضافه کرد: ۸۰ درصد از اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی و علم مواد و ۶۱ درصد از دانشکده هوا فضا، ۵۹ درصد از دانشکده نقشه‌برداری، ۵۷ درصد از دانشکده مکانیک و نیز ۵۲ درصد از اعضای هیات علمی دانشکده برق دارای قرارداد ارتباط با صنعت هستند.

خاکی صدیق تعداد طرح‌های ارتباط با صنعت جاری را دارای روند افزایشی دانست و تصریح کرد: با این حال از دانشگاه ما به عنوان یک دانشگاه سطح یک، انتظار بیشتری می‌رود و این مبلغ در مقایسه با دانشگاه‌های صنعتی دیگر باید به دو برابر افزایش یابد.

وی همچنین تعداد طرح‌های ارتباط با صنعت دانشگاه در عرصه بین‌المللی را هشت طرح در سال ۹۶ عنوان کرد و گفت: امیدواریم این عرصه پررنگ‌تر شود و این موضوع با توجه به نرخ ارز می‌تواند کمک‌کننده باشد.

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی سپس به ارائه آمار تشویق مقالات در این دانشگاه پرداخت و اظهار کرد: در سال ۹۶ اعضای هیات علمی در مجموع ۵۰ میلیون تومان و در سال ۹۷ تا کنون ۱۶۰ میلیون؛ دانشجویان تحصیلات تکمیلی ۴۱ میلیون در سال ۹۶ و ۱۲۵ میلیون تومان در سال ۹۷ تا کنون را به عنوان مبلغ تشویقی برای نوشتن مقاله دریافت کردند. این در حالیست که عمده تمرکز ما در این خصوص بر دانشجویان کارشناسی ارشد است و در مقطع دکتری، به مقاله سوم به بعد تشویقی تعلق می‌گیرد.

خاکی صدیق با بیان اینکه نشر کتاب در کل دانشگاه‌های کشور رو به کاهش گذاشته است، علت این موضوع را جاذبه‌های ایجاد شده برای مقالات دانست و یادآور شد: رسالت دانشگاه انتشار کتب تخصصی نیز هست که در این خصوص دانشکده برق و مکانیک بیشترین تعداد کتاب را طی چهار سال گذشته چاپ کردند.

وی افزود: همچنین به تفکیک مرتبه علمی، مرتبه علمی دانشیار در دانشکده صنایع و مکانیک بیشترین تعداد کتاب و در دانشکده برق نیز اساتید تمام بیشترین تعداد کتاب را به چاپ رسانده‌اند.

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از ایجاد سامانه آنلاین کتب دانشگاهی و افزایش استقبال از آن در سال جاری خبر داد و گفت:‌ فروش انتشارات به واسطه این سامانه بالا رفته، در حالیکه مسائل امنیتی و کپی رایت نیز در آن لحاظ می‌شود.

خاکی صدیق همچنین رونمایی از کتابخانه دیجیتال فیدیبو در تاریخ ۳۰ آبان را یادآور شد و گفت: این سامانه تا کنون در دانشکده برق و مکانیک آغاز به کار کرده و تحول خوبی در حوزه کتابخوانی به شمار می‌آید.

وی در همین زمینه به رونمایی از ویراست دوم کتاب تاریخ دانشگاه و برنامه‌ای برای ویراستاری و طراحی قالب هماهنگ کتاب‌ها اشاره کرد.

افزایش هسته‌های فناور دانشجویی/استقبال از سرمایه گذاری در یادگیری الکترونیک

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در زمینه فناوری به ترتیب به مرکز فناوری نصیر با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: هسته‌های فناور دانشجویی دانشگاه در حال افزایش است؛ البته این موضوع که دانشگاه دارای پارک علم و فناوری نیست، یک نقطه ضعف به حساب می‌آید.

خاکی صدیق در همین زمینه مدرسه تابستانی کسب و کار، برگزاری جشنواره خواجه نصیر و نیز برگزاری هفته کارآفرینی در آبان ماه را از جمله اقدامات در راستای توجه به فناوری برشمرد و اضافه کرد: همچنین سیستم پردازش سریع دانشگاه و سیستم پایش برخط اینترنت و اینترانت نیز ایجاد شده، در حالی‌که سرعت اینترنت طی سه سال گذشته زیاد نشده و در این خصوص با محدودیت‌هایی مواجه هستیم.

افزایش رزرو غذا به خاطر شرایط اقتصادی کنونی/تاسیس سرای دانشجویی دوستی ملل

وی ذیل مبحث آموزش الکترونیکی به تحصیل ۷۱۷ دانشجوی ارشد، ۷۵۱ دانشجوی کارشناسی در ۱۸ رشته اشاره و تاکید کرد: دانشگاه از همکاری سرمایه‌گذاران در این خصوص استقبال می‌کند، ضمن آنکه امسال میزبان سیزدهمین کنفرانس یادگیری الکترونیکی نیز خواهیم بود.

خاکی صدیق همچنین به تشریح آموزش‌های آزاد در دانشگاه پرداخت و برخی عملیات اجرایی در این راستا را طراحی و راه‌اندازی آکادمی آموزش خلبانی مدرسه کسب و کار نصیر، آکادمی آموزش از راه دور، برگزاری همایش طراحی مسیر شغلی و دوره‌های نظام مهندسی در دانشکده عمران عنوان کرد.

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی پرهزینه‌ترین مسئله برای دانشگاه در بخش دانشجویی را بحث تغذیه عنوان کرد و افزود: کیفیت غذا بهبود پیدا کرده و افزایش رزرو غذا از سوی دانشجویان ناشی از شرایط اقتصادی کنونی است.

خاکی صدیق افزود: اولین نظرسنجی راجع به رضایتمندی دانشجویان از سرویس غذاخوری‌ها، رضایتمندی ۱۳ درصدی دانشجویان را نشان می‌دهد، در حالیکه میانگین این رضایتمندی ۱۴ درصد است و ما از جایگاه بهتری نسبت به دانشگاه‌های تهران و امیرکبیر برخوردار هستیم.

وی از ایجاد سرای دانشجویی دوستی ملل به عنوان خوابگاه مستقل برای دانشجویان خارجی خبر داد و گفت: موفق شدیم به ۱۰۰ درصد دانشجویان خوابگاه دهیم.

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از جمله اقدامات در فرآیند بین‌المللی‌سازی دانشگاه را ورود به طرح فرآیند بین‌المللی سازی وزارت علوم، ب‌روز نمایی آئین‌نامه جذب اعضای هیات علمی، به‌روز نمایی آئین‌نامه گرنت و ارتقاء، تشویق و راهنمایی دانشجویان خارجی، توسعه دوره‌های مشترک بین‌المللی و فرصت‌های مطالعاتی دانشجویان دکتری برشمرد.

خاکی صدیق، شاخص‌های ارزیابی دانشگاه در حوزه روابط بین‌الملل را نسبت اعضای هیات علمی خارجی به ایرانی، تعداد دانشجویان خارجی، بحث ارجاعات، تعداد اختراعات، تعداد مقالات مشترک و تعداد پروژه‌های مشترک با ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا برشمرد و تاکید کرد: در حال حاضر تمرکز خود را از پایگاه اسکوپوس به Web Of Science تغییر داده‌ایم.

وی اهم فعالیت‌ها در این راستا را جذب دانشجویان و اعضای هیات علمی مدعو، گسترش جذب اساتید مدعو و معین (Adjunct Professors)، تشویق دانشگاه به نگارش رساله و پایان‌نامه به زبان انگلیسی، شرکت در نمایشگاه‌های برون مرزی، معرفی دانشگاه و جذب دانشجو و نیز جذب حمایت‌های مالی در پروژه‌های بین‌المللی عنوان و تاکید کرد: نگارش پایان‌نامه به زبان انگلیسی در راستای شناساندن آموزش عالی کشور به دیگر کشورها مهم است.

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی همچنین از انتخاب دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به عنوان مرکز ارتباطات Focal point با دانشگاه بلاروس اشاره و تشریح کرد: این طرح در راستای حمایت از پروژه‌های تحقیقاتی مشترک در زمینه‌های لیزر و اپتیک، میکروالکترونیک، هوا فضا و مواد و بیوتکنولوژی و کشاورزی بین دو کشور است و فراخوان ارسال پیشنهادات درباره آن تا پایان سال ۹۷ ارائه خواهد شد.

تاسیس کانون دانش‌آموختگان

خاکی صدیق درصد مقالات بین‌المللی دانشگاه را ۲۲.۲ اعلام کرد و گفت: از نظر ارجاعات مقالات به ازای ناشر رتبه پنج را در بین دانشگاه‌های کشور به خود اختصاص داده‌ایم.

وی از ایجاد دفتر دانش‌آموختگان دانشگاه با هدف پایش آنها و بررسی قابلیت استخدام خبر داد و گفت: این کانون با انجمن‌های دانش آموختگان متفاوت بوده و می‌تواند در جایگاه دانشگاه در عرصه بین‌المللی و نیز تدوین برنامه‌های آموزشی به کار آید که در این زمینه دانشکده‌های برق و مکانیک و علم مواد بیشترین همکاری را با این کانون داشتند.

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در پایان از تشکیل یک کارگروه به منظور ورود به فضای مجازی خبر داد و گفت: در این راستا فعالیت حرفه‌ای دانشگاه در فضای مجازی را محقق کرده‌ایم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.