• چهارشنبه / ۱۴ آذر ۱۳۹۷ / ۱۸:۱۸
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 97091407197
  • خبرنگار : 71505

رستمی در نشست ستاد عالی درآمد:

مناطق، با خلاقیت و نوآوری‌های نو درآمدهای شهر را ارتقاء دهند

نشست ستاد عالی درآمد شهرداری تهران با موضوع درآمدهای شهرداری های مناطق تهران برگزار شد.

به گزارش ایسنا، شاپور رستمی معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران محور اصلی موضوع این نشست را درآمدهای نقد و غیرنقد مناطق شهرداری تهران اعلام کرد و گفت: مناطق برای کسب درآمدهای مشروع در شهرداری به دنبال خلاقیت و نوآوری های نو باشند و برای کسب درآمد شهرداری، به مرور زمان بار درآمدی شهر را از بخش شهرسازی بردارند.


رستمی برای پروژه های مشارکتی از معاونت مالی و اقتصاد شهری شهرداری خواست به مناطق کمک شود تا این مهم به نتیجه برسد.
وی ظرفیت های مناطق تهران را برای سرمایه گذاری دربخش های گوناگون بسیار خوب توصیف کرد و اظهارکرد: بخش زیادی از درآمد شهر و شهرداری با سرمایه گذاری میسر می شود که برای تحقق آن می بایست نگاه مثبتی به سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری داشته باشیم.
معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران گفت: در دو هفته آینده تیمی متشکل از شهرداران مناطق که در زمینه سرمایه گذاری پیشرو بوده‌اند و سازمان های سرمایه گذاری و املاک شهرداری تشکیل جلسه خواهند داد تا برای افزایش درآمدهای شهرداری در بخش سرمایه گذاری پیشنهادهای عملیاتی ارائه دهند.
رستمی، کسب درآمدهای شهرداری را تنها مختص به مناطق ۲۲گانه ندانست؛ بلکه سازمانها و شرکت های شهرداری را نیز مشمول کسب درآمد دانست که تکالیفی برای میزان ارائه درآمد دارند و در نشست بعدی ستاد عالی درآمد می بایست نسبت به این موضوع پاسخگو باشند.
رستمی، در بخش دیگری از سخنانش گفت: برای حفظ و نگهداشت شهر به درآمدهای پایدار نیاز است.
معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران سه ماه باقیمانده از سال جاری را برای تحقق درآمدهای مصوب شهر بسیار حساس و مهم خواند که تفویض اختیار شهردار به مناطق به تحقق کسب درآمدهای مصوب شهرداری تهران کمک خواهد کرد.
وی با یادآوری سه شنبه‌های بدون خودرو این پویش مردمی را بسیار عالی توصیف کرد و گفت: خودم، همه شهرداران و مدیران مناطق را به آن دعوت می‌کنم تا نسبت به آن اهتمام ورزیم.
معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران بار دیگر بر موضوع بارش برف در ماههای باقی مانده سال جاری تأکید و اظهارکرد: بارش‌های برف در فصل زمستان در همه مناطق جدی گرفته شود و تقسیم کار، مدیریت محلات، انعقاد قراردادهای آن و تخصیص اعتبار  با پشتکار دنبال شود تا چنانچه بارشی صورت گرفت از خدمات درست به شهروندان باز نمانیم.
 
۷ هزار و ۴۳۲ هزار میلیارد تومان وصولی درآمدهای شهرداری


در ادامه زریر نگین تاجی، سرپرست معاونت مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران گزارشی از وضعیت درآمدهای مصوب و وصول شده مناطق تا تاریخ ۱۲ آذرماه جاری ارائه داد.
وی در بخشی از گزارش مالی خود اشاره کرد: براساس عملکرد درآمد شهرداری تهران درآمد مصوب در بخش نقدی در سال جاری ۱۳هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان است که براساس بودجه مصوب می‌بایست تا تاریخ۱۲ آذرماه جاری ۹ هزار و۴۴۴ میلیارد تومان درآمد کسب می‌شد.
سرپرست معاونت مالی و اقتصاد شهری در جمع اعضای ستاد عالی درآمد شهرداری تهران گفت: تا تاریخ ۱۲ آذرماه سال جاری از رقم مصوب درآمد نقدی شهرداری تهران، مبلغ ۷ هزار و ۴۳۲ هزار میلیارد تومان وصول شده است که این رقم در سال گذشته معادل ۵ هزار و ۹۴۸ میلیارد تومان بوده است.

وی رشد رقم وصولی درآمدهای نقد امسال را تا این تاریخ نسبت به سال گذشته ۵ درصد دانست.
نگین تاجی، درآمدهای بخش غیر نقد شهرداری تهران را براساس مصوب در سال جاری ۴هزار و ۶۹ میلیارد تومان ذکر کرد که تا تاریخ ۱۲ آذرماه سال جاری می بایست به رقم ۲هزار و ۸۳۲ میلیارد تومان دست می‌یافت.
وی، وصولی های غیر نقد درآمد شهرداری تهران را تا تاریخ ذکر شده ۴۱۹ میلیارد تومان بیان کرد.
سرپرست معاونت مالی و اقتصاد شهری با اشاره به بودجه مصوب ۱۷هزار و ۴۳۰ میلیارد تومانی شهرداری تهران گفت: تا تاریخ ۱۲ آذرماه سال جاری ۷هزار و ۸۵۲میلیارد تومان وصول شده است که تا این تاریخ توانسته ایم ۶۴ درصد بودجه سال ۱۳۹۷ را محقق سازیم که این درصد نسبت به مشابه آن در سال گذشته در همین تاریخ ۵۸ درصد بوده است.
وی، ۶۵ درصد مدیریت منابع غیر نقد شهرداری تهران را در سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۶ از طریق کارگزار دانست و گفت: کمیسیون غیر نقد کارش را آغاز نموده است که به زودی با مصوبه راه اندازی سیستم غیر نقد و زیرسیستم های مرتبط با آن مسائل غیر نقد مناطق حل خواهد شد.
 
پیش بینی درآمدها با ظرفیت‌های مناطق مطابق بوده است یا خیر؟


عبدالرضا گلپایگانی، سرپرست شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز در نشست ستاد عالی درآمد شهرداری تهران به تحلیل دلایل درآمدهای پهنه‌های میانی و جنوبی شهرداری تهران پرداخت.


وی با طرح پرسشی اظهارکرد: آیا پیش بینی درآمدها مطابق با ظرفیت های مناطق بوده است یا خیر؟


گلپایگانی گفت: به همکارانم در معاونت شهرسازی تأکید کرده‌ام در سال آینده براساس پیش بینی‌های درست تری درآمدهای شهرداری در بخش شهرسازی ارزیابی شود.


سرپرست شهرسازی و معماری شهرداری تهران، افزود: اگر مبنا بر این باشد که درآمد شهرداری تهران براساس صدور پروانه‌ها کسب شود این درآمد نمی‌تواند افزایشی باشد. چرا که سالانه ظرفیت‌ها را پر می‌کنیم و به قاعده می‌بایست با کاهش همراه باشد؛ اما در پیش بینی هایمان درآمدهای شهرداری از این محل را افزایش می‌دهیم.


گلپایگانی گفت: در منطقه‌ای اگر ظرفیت صدور پروانه براساس زمین‌های خالی یا ساختمان های کلنگی باشد می توان آمار این بخش را احصا کرد و همچنین برروی ظرفیت درآمدهای زمین هایی که قابلیت خاصی دارند تمرکز کرد.
وی با اشاره به مکانیزم هایی همچون درآمدهای درشت دانه که می‌تواند بر ارزیابی‌ها موثر باشد گفت: می توان مکانیزم های درآمدهای درشت دانه را از آمارمان خارج کنیم و برای تثبیت عددی درآمدهای درشت دانه که فراوان هم است آنها را پیش بینی نمائیم.
گلپایگانی گفت: به زودی لایحه جدیدی برای محاسبه و مبنای عوارض به صحن شورا خواهد رفت. مبنای دفترچه ارزش معاملاتی سال ۱۳۹۶ آخرین دفترچه ای که موجود است به عنوان مبنا قرار داده ایم که ضرب در عددی می شود و عوارض تجاری، اداری و مسکونی محاسبه می شود. در همین بخش ارزش بهینه هم بدست آمده است. برروی ارزش بهینه چند کار خاص انجام شده است که سعی شده است به سمت منطقی تر شدن و توجیه آن پیش برود.
 
پرونده های کمیسیون تهاتر بروزرسانی شده است


پرویزی، مدیر عامل سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران نیز در نشست ستاد عالی درباره پرونده های کمیسیون تهاترشهرداری تهران گفت: پرونده های کمیسیون تهاتر به روزرسانی شده است. در سال جاری تا کنون ۸۱۴ پرونده ارزیابی شده است. ۲۲۲ پرونده برای ارزیابی کارشناس رسمی دادگستری ارسال شده است.۴۰۸ پرونده در کمیسیون تهاتر طرح شده است. یک وقفه شش ماهه در کار سازمان و مناطق اتفاق افتاد که در دو ماهه گذشته با تجمیع آنها به پیشرفت رسید.

بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران، نشست ویژه ستاد عالی درآمد شهرداری تهران با حضور شاپور رستمی، معاون هماهنگی و امور مناطق زریر نگین تاجی سرپرست معاونت مالی و اقتصاد شهری، عبدالرضا گلپایگانی سرپرست معاونت شهرسازی و معماری، سیدعلی اکبر پرویزی مدیر عامل سازمان املاک و مستغلات، امیر آریا زند قائم مقام معاونت برنامه ریزی و توسعه شهری، شهرداران مناطق ۲۲گانه ، قائم مقام، مشاوران و مدیران معاونت های هماهنگی و امور مناطق و مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران برگزار شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.