• شنبه / ۱ دی ۱۳۹۷ / ۱۰:۲۴
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 97100100101
  • خبرنگار : 30054

شستشوی فرش‌های دستباف و ماشینی با دستگاه قالیشویی تمام اتوماتیک

فرش

آیا صنایع‌دستی در این دنیای تکنولوژی و تولیدات انبوه می‌تواند جایگاه خود را حفظ کند؟ رابطه ترویج شستشو با دستگاه قالیشویی با میزان استفاده از فرش دستباف معکوس است یا مستقیم؟

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام ماشین‌سازی عزیزی، برای پاسخ دادن به این پرسش‌ها و شناخت رابطه میان ترویج شستشو با دستگاه قالیشویی با میزان استفاده از فرش دستباف ابتدا باید صنایع‌دستی را بهتر بشناسیم. صنایع‌دستی به مجموعه کالاهایی گفته می‌شود که به طور کلی با استفاده از دست ساخته می‌شوند و ابزارهایی که برای ساخت آن‌ها بکار گرفته می‌شوند، ابزارهایی ساده هستند.

روش‌های ساخت کالا به طور کلی دو دسته‌اند: ۱- کالاهایی که با ماشین‌آلات و تجهیزات مختلف ساخته می‌شوند، که معمولا این گونه کالاها به صورت انبوه تولید می‌شوند و ۲-  کالاهایی که با دست و ابزار ساده ساخته می‌شوند که همان صنایع‌دستی هستند.

البته صنایع دستی معمولا علاوه بر داشتن نقش تزئینی مورد استفاده عملی قرار می‌گیرند، در حالی که کار دستی بیشتر جنبه تزئینی دارد. صنایع‌دستی به عنوان یک نیاز، کارهایی رسمی تلقی می‌شوند اما کار دستی بیشتر به صورت سرگرمی رواج دارد.

متولی صنایع‌دستی در ایران سازمان میراث فرهنگی می‌باشد و از مهم‌ترین صنایع‌دستی ایران می‌توان: منبت کاری، مینا کاری، سفال، فرش، قالی و گلیم را نام برد. ۱۰ژوئن روزجهانی صنایع‌دستی است.

حالا مجددا از خود بپرسیم که آیا صنایع‌دستی در این دنیای مدرن و تولیدات انبوه می‌تواند جایگاه خود را حفظ کند؟ پاسخ مثبت است، اما چگونه؟

به عنوان مثال فرش و قالی را در نظر بگیرید. چرا زمانی که در یک کارخانه روزی ده‌ها فرش و قالی تولید می‌شوند، هنوز هم پیدا می‌شوند کسانی که با دست فرش و قالی می‌بافند؟
قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم، بهتر است فرش و قالی را بهتر بشناسیم. فرش به هر شکلی از گستردگی بافتنی می‌گویند که خود انواع مختلفی دارد مانند: جاجیم، زیلو و گلیمو.
اما قالی به نوعی فرش پرزدار گفته می‌شود و در واقع قالی نوعی از انواع مختلف فرش است و تفاوت آن با قالیچه در متراژ آن است. فرش‌های پرزداری که مساحت آن‌ها شش متر به بالا باشد قالی نامیده می‌شوند و به فرش‌های پرزداری که مساحت آن‌ها شش متر یا کمتر از شش متر باشد قالیچه می‌گویند.

اینها اطلاعاتی کلی در مورد فرش و قالی بود. اما برای دانستن دلیل این که چگونه صنایع‌دستی جایگاه خود را در دنیای مدرن حفظ می‌کند، ما در این جا مقایسه‌ای میان فرش دستباف به عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع‌دستی و فرش ماشینی به عنوان یک کالای مدرن، انجام می‌دهیم.

فرش دستباف (صنایع دستی) یا فرش ماشینی (کالای مدرن)؟

در ابتدا این معیارهای شخصی است که بر اساس نوع، جنس، اندازه و قیمت مشخص می‌کند که فرش دستباف یا ماشینی مناسب است. اگر دقت کرده باشید قدیمی‌ها در خانه‌هایشان فرش دستباف حرف اول را می‌زد و آن را بسیار با ارزش‌تر از فرش ماشینی دانسته و بعضی وقت‌ها در کنار طلا و کالاهای گران‌قیمت به عنوان پس‌اندازی برای آینده محسوب می‌شد که با گذشت زمان و همچنین با مستهلک و کهنه‌شدن گران‌بهاتر می‌شود. حتی رنگ‌های گیاهی که در پالت رنگی فرش دستباف به کار رفته، با گذشت زمان شفاف‌تر و درخشان‌تر شده و زیبایی آن چندین برابر می‌شود. گرچه امروزه فرش‌های ماشینی بسیار زیبایی به لحاظ نقش و طرح و رنگبندی وارد بازار شده و به دلیل تنوع و قیمت ارزان نسبت به فرش دستباف مورد استقبال قرار گرفته است. باید به این نکته اشاره کنیم که فرش دستباف برخلاف گران بودن آن نسبت به فرش ماشینی دارای مزایایی می‌باشد و بهای بیشتر پرداخت کردن برای خرید آن بعنوان پس‌اندازی برای آینده، از نظر بسیاری از افراد به صرفه‌تر است. حال به چند تفاوت اصلی فرش‌های دستباف و ماشینی می‌پردازیم.

تفاوت‌های اصلی فرش دستباف و فرش ماشینی

۱- فرش دستباف تنها زیراندازی است که بر اثر پاخوردن، تابش نور، شستشو، چه شستشوی سنتی و چه شستشو با دستگاه قالیشویی و ماشین آلات قالیشویی، زیبایی‌های آن مضاعف شده و هیچ‌گاه چشم نوازی خود را از دست نمی‌دهد. اما فرش ماشینی با پاخوردن، تابش نور و شستشو، چه سنتی و چه با دستگاه قالیشویی، شفافیت و یکپارچگی خود را به مرور زمان از دست می‌دهد.

۲- فرش‌های دستباف هم از دور و هم از نزدیک جلوه بسیار زیبایی دارند و چون مواداولیه طبیعی در آن‌ها بکاررفته جذاب‌تر هستند. اما فرش‌های ماشینی فقط از دور جلوه دارند و از نزدیک چندان مرغوب به نظر نمی‌رسند.

۳-فرش دستباف به دلیل مواد طبیعی بکارگرفته شده در تولید آن در زمستان گرم و در تابستان سرد است. اما فرش ماشینی به دلیل مواد پلاستیکی بکارگرفته شده در ساخت، همیشه سرد هستند و باعث برخی بیماری‌ها از جمله آرتروز  و درد مفاصل می‌شود. فکرش را می‌کردید علم پزشکی در فرش‌های دستباف و ماشینی نظریه‌های متفاوتی ارائه داده باشد؟ در ادامه به برخی از این تفاوت‌ها اشاره می‌کنیم.

فرش‌های ماشینی و دستباف در علم پزشکی

فرش دستباف اگر تمیز نگه داشته شود هیچ‌گونه مشکلی برای سلامت فرد ایجاد نمی‌کند. فقط باید شستشوی آن‌ها را به موقع انجام دهید. بهتر است شستشوی آن‌ها را با تجهیزات قالیشویی انجام دهید و اگر می‌خواهید شستشوی آن‌ها را به قالیشویی‌ها بدهید، سعی کنید موقع شستشو خودتان در آنجا حاضر شوید و مطمئن شوید قبل از شستشوی فرش شما دستگاه قالیشویی شسته و ضدعفونی شود. چون یک دستگاه قالیشویی تمام اتوماتیک روزانه ده‌ها فرش را می‌شوید و ممکن است قارچ‌ها و باکتری‌هایی روی آن نشسته باشند که به فرش شما انتقال یابند. همچنین مطمئن شوید که فرش شما در اسرع وقت در دستگاه آبگیر لوله ای قرار می‌گیرد و سریعا خشک شود چون اگر فرش مدت زیادی خیس یا مرطوب بماند، حشره مضری به نام بید در فرش رشد می‌کند که البته این حشره برای انسان ضرری ندارد و فقط باعث خورده شدن و ناقص شدن قسمتی از خود فرش می‌شود.

اگر نکات بالا را در مورد فرش دستباف رعایت کنید، هیچ مشکلی از لحاظ پزشکی برای شما پیش نخواهد آمد، اما اگر تمام این نکات را برای یک فرش ماشینی رعایت کنید بازهم هیچ تضمینی نیست که از لحاظ پزشکی برای شما مشکلی پیش نیاید، به دلیل اینکه فرش‌های ماشینی دارای پرزهای پلاستیکی‌اند که در پی عبور و مرور حالت کهربایی به خود گرفته و در هوا معلق می‌شوند و درمواردی باعث بروز حساسیت‌های تنفسی و همچنین بیماری‌های پوستی می‌شوند. سردردهای مزمن، خارش پوستی و سوزش چشم و گلو از فرش‌های ماشینی و سایر کفپوش‌های صنعتی ایجاد می‌شوند. الیاف مصنوعی فرش‌های ماشینی مانند پروپیلن با اثرگذاری برفرایند جذب کلسیم باعث کاهش تراکم استخوانی می‌شوند. این نوع از فرش یکی از عوامل ایجاد حساسیت‌های پوستی است. به همین دلیل افرادی که دچار اگزماهای پوستی شدید هستند باید به شدت از تماس با فرش‌های ماشینی جلوگیری کرده و از خوابیدن مستقیم روی ان خودداری کنند. الکتریسیته ساکنی که بر اثر تماس با فرش ایجاد می‌شود با اثرگذاشتن بر وضعیت قلیایی خون، عوارضی چون خارش، التهاب پوستی و تغییر رنگ چهره را به دنبال داشته و در ادامه تعادل فیزیولوژیکی بدن انسان را با اختلاط مواجه می‌کند.

اما در فرش‌های دستباف با توجه به استفاده از پشم، ابریشم و پنبه بعنوان مواداولیه، هیچگاه الکتریسیته ساکن تولید نخواهد شد. هنگام استفاده از فرش ماشینی همیشه مراقب باشید بین شما و فرش یک پوشش و وسیله حایل وجود داشته باشد تا مانع از بوئیدن، لمس کردن و تماس چشم و دهان با آن شود. اما اگر از فرش دستباف استفاده می‌کنید، با خیال راحت و هر طور دوست دارید رفتار کنید و دغدغه‌ای نداشته باشید!

 مقایسه بین فرش دستباف بعنوان نماد صنایع‌دستی و فرش ماشینی بعنوان نماد کالای مدرن را انجام دادیم و ثابت کردیم که صنایع‌دستی در دنیای مدرن نه تنها جایگاه خودرا حفظ می‌کند بلکه با پیشرفت دانش، روزبه روز جایگاه خود را محکم‌تر می‌کند. مثلا در این‌جا دانش پزشکی به کمک فرش دستباف آمد و جایگاه آن را محکم‌تر کرد.

مثال دیگری که می‌شود برای کمک کردن دانش به تکنولوژی بزنیم، قالیشویی با استفاده از دستگاه قالیشویی است. یعنی ترویج قالیشویی با دستگاه قالیشویی به تحکیم جایگاه فرش دستباف در دنیای مدرن کمک می‌کند. اما چگونه؟!

دستگاه قالیشویی اتوماتیک و شستشوی فرش دستباف و فرش ماشینی

می‌دانید که فرش‌های دستباف وزن بیشتری نسبت به فرش ماشینی دارند. همین عامل باعث می‌شود که شستشوی فرش‌های دستباف سخت‌تر باشد .اگر فرض کنیم دستگاه قالیشویی وجود ندارد و مردم بخواهند به روش سنتی فرش خودرا شستشو دهند، اگر فرش آن‌ها دستباف باشد قطعا کار سخت‌تری پیش رو دارند، نسبت به اینکه فرش ماشینی داشته باشند. اگر دستگاه قالیشویی نبود قطعا گرایش به فرش ماشینی بیشتر می‌شد. اما دستگاه قالیشویی با راحت کردن کار شستشو این مزیت فرش ماشینی نسبت به فرش دستباف را از بین می‌برد. یعنی دستگاه قالیشویی به ترویج استفاده از فرش دستباف کمک می‌کند. پس نتیجه می‌گیریم دستگاه قالیشویی به عنوان یک کالای مدرن به جایگاه صنایع‌دستی کمک می‌کند. حال فرض کنید دانش و تکنولوژی روز به روز دستگاه قالیشویی را مدرن‌تر و بهینه‌تر کند. ابتدا یک دستگاه قالیشویی ساده که بصورت مکانیکی یا دستی کار می‌کند، بعد یک دستگاه قالیشویی مکانیکی پیچیده‌تر، سپس یک دستگاه قالیشویی ساده که با برق کار می‌کند، سپس یک دستگاه قالیشویی برقی پیچیده و همین‌طور به مرور زمان نسخه‌های بهتری از دستگاه قالیشویی اراِه دهد. پس روز به روز شستشوی فرش دستباف راحت‌تر شده و تنها مزیت فرش ماشینی روز به روز کم رنگ‌تر می‌شود. همین حالا در اینترنت سرچ کنید فروش دستگاه قالیشویی تا بهتر متوجه شوید، درکدام مرحله هستیم!

در مورد فرش دیدی که چگونه تکنولوژی به صنایع دستی کمک می‌کند. پس نمی‌توان گفت صنایع‌دستی در دنیای مدرن جایگاهی نخواهد داشت. حتی می‌شود نتیجه گرفت که با ماشینی شدن و بی‌روح شدن جهان نیاز به صنایع‌دستی با روح و لطافت انسانی بیشتر احساس شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های  ۰۲۱۳۳۱۵۸۵۵۷ – ۰۹۱۲۵۰۹۵۹۹۴ تماس بگیرید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.