• شنبه / ۱ دی ۱۳۹۷ / ۱۶:۱۰
  • دسته‌بندی: ایسنا+
  • کد خبر: 97100100451
  • خبرنگار : 71410

(۱۶+) روایت‌هایی از آزار جنسی کلامی در محل کار

مزاحم

امروز که سر کار بودید، همکارتان گفت که چقدر اندامتان به هم ریخته است و از شما خواست تا بیشتر مواظب هیکلتان باشید؟ همکارتان وقتی می‌خواهد با شما صحبت کند، بیش از اندازه خودش را نزدیک می‌کند؟ میان صحبت‌های روزمره‌اش فحش‌های جنسی می‌دهد؟ اگر جوابتان به این پرسش‌ها مثبت است، پس شک نکنید که همکارتان یک خشونت‌گر جنسی است. حالا چه زن باشد؛ چه مرد!

آزار جنسی در تمام دنیا پدیده شایعی است. آزار جنسی محدوده وسیعی از رفتارها را در بر می‌گیرد و طبق تعاریف علمی، «عملی است با ماهیت جنسی که در آن فرد یا افرادی با تعرض به شخصیت یک فرد، خواستار دریافت التفات جنسی یا تحقیر جنسیتی با توسل به آزار کلامی می‌شوند.» در برخی جوامع مردسالار، «آزار جنسی زنان» به‌اندازه‌ای نهادینه شده‌ است که اکثریت مطلق زنان آن جامعه در طول زندگی‌شان قربانی آزار جنسی شده‌اند.

آزار جنسی می‌تواند در شرایط و مکان‌های مختلفی شکل بگیرد؛ مثلا در محل کار. فرقی هم ندارد همکارمان یک پزشک،‌ مهندس،‌ مدیر، مسئول و ... باشد. حتی ممکن است که آزاردهنده از اینکه رفتار او زننده یا اینکه ممکن است شامل آزار جنسی باشد بی‌خبر باشد و یا حتی نداند که کارش غیرقانونی است.

زنان همیشه بیش از مردان قربانی آزار جنسی کلامی و غیرکلامی در محل کار می‌شوند اما ممکن است بسیاری از آقایان هم در محل کارشان با این پدیده روبه‌رو شده باشند اما از آنجا که بیشتر قربانیان آزار جنسی زنان هستند در این گزارش مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

برای نگارش این گزارش از زنان شاغل خواسته‌ایم که اگر در محل کارشان با خشونت و آزار جنسی مواجه شده‌اند،‌ درباره آن برایمان بنویسند و بگویند که این موضوع چه تاثیری روی آنها گذاشته است. آنچه می‌خوانید،‌ روایت‌های مختلف از زنانی است که بارها در محیط کارشان شاهد آزار بوده‌اند:

«مریم» برایمان از آزاری که توسط مدیرش دیده،‌ نوشته است: «یک بار با مدیرعامل شرکتی که در آن کار می‌کنم در یک جلسه کاری بودم. بعد از اینکه چند دقیقه‌ای حسابی مرا ورانداز کرد،‌ گفت: از این به بعد حتما ورزش کن؛‌ خیلی چاق شدی. یا حتی برایم پیش آمده که وقتی از جلسه با آقای مدیر بیرون می‌آیم،‌ همکارم می‌گوید که چرا لپ‌هایت گل انداخته؟ این حرف‌ها واقعا برای من بر خورنده است اما همیشه صحبت را قطع می‌کنم و سکوت می‌کنم تا این حرف‌ها ادامه نداشته باشند.»

«الهه» یکی دیگر از زنانی است که در این‌باره نوشته است: «بارها در محل کارم شاهد کنایه‌های جنسی از سوی آقایان بوده‌ام. همیشه قبل از صحبت کردن با آنها چند باری جملات را در ذهنم مرور می‌کنم که مبادا از فعل یا کلمه‌ای استفاده کنم که برای آنها دستمایه شوخی جنسی شود. این رفتارها همیشه حس بدی به من می‌دهد و دائم خودم را سرزنش می‌کنم که مگر چه رفتاری داشته‌ام که آنها به خودشان اجازه چنین شوخی‌هایی را می‌دهند؟»

«بهار» که در یک شرکت معتبر کار می‌کند،‌ نوشته است:‌ «یک روز داشتیم با همکارانم درباره راه‌های جوانی و شادابی صحبت می‌کردیم که یک آقا وسط گفت‌وگو وارد شد و گفت تو به این چیزا فکر نکن. فکر نمی‌کنم سالی یه بارم کسی دلش بخواد طرف تو بیاد. البته من جواب آن آقا را دادم اما اینها مسائلی است که همیشه در ذهن می‌ماند.»

«زهرا» نوشته است: «مدیر بخش آی‌تی محل کارم مکالمات ما را چک می‌کرد و همه تلاشش این بود که با ثبت پیام‌ها و مکالمات ما اخاذی جنسی کند.»

«فریبا» که در یک محیط فرهنگی کار می‌کند، می‌گوید: «یک روز وسط کار تصمیم گرفتم که از مدیرم سوال بپرسم. متوجه شدم او در حال تماشای فیلم پورن است. او وقتی مرا دید اصلا به روی خودش نیاورد و در حالی که فیلمش را می‌دید و متوجه بود که من هم آن را می‌بینم، سوالم را جواب داد!»

موضوعی که باید به آن توجه داشت، این است که خیلی وقت‌ها فرد آزاردیده صرفاً همان قربانی نیست بلکه اگر فردی شاهد آزار جنسی نیز بوده و این رفتار بر او هم تأثیر منفی گذاشته‌ است، آزاردیده تلقی می‌شود. «مهسا» در این‌باره می‌گوید: «من در محل کارم مدیری دارم که خانم‌ها را مجبور به رفتارهای خارج از چارچوب می‌کند. به این معنی که هر خانمی که در رابطه، صمیمانه‌تر و خارج از چارچوب اداری با آقای مدیر صحبت یا رفتار کند،‌ شرایط کاری‌اش بهتر می‌شود و زن‌هایی مثل من که رفتارهای معمولی در محیط کار دارند یا اهل ظاهر و آرایش خاصی نیستند، از این موضوع آزار می‌بینند. در واقع زن‌های دیگر این موضوع را آزار و خشونت نمی‌بینند و راضی هم هستند اما این ماییم که آسیب می‌بینیم.»

«مطهره» از خشونت زنان علیه زنان در محل کار برایمان نوشته است: «مدیر من یک خانم است. یک بار با او بحثم شد و او درست وسط یک مسئله کاملا کاری به من گفت یه چیزی بهت می‌گم که از فردا نتونی اینجا سرتو بالا بگیری. من از ترس فحش جنسی از اتاقش بیرون زدم و بحث را ادامه ندادم. او به عنوان یک زن خشونت‌های عجیبی دارد.»

«فرزانه» نوشته است: «متلک‌های جنسی از سوی آقایان در محل کار من بیداد می‌کند. هرچند که خود خانم‌ها هم مقصرند. همکارهای مرد من با موضوع عادت ماهانه خانم‌ها شوخی می‌کنند. همین که از چیزی عصبانی می‌شویم و اعتراض می‌کنیم، بلافاصله این موضوع را پیش می‌کشند. متاسفانه برخی خانم‌ها با خنده‌های بیجایشان به این شوخی‌های زشت دامن می‌زنند و این زمینه را برای شوخی‌های بدتر ایجاد می‌کند.»

در میان همه روایت‌هایی که به دستمان رسیده، «فاطمه» تنها کسی است که حاضر نشده در برابر آزار جنسی کوتاه بیاید و از حق قانونی‌اش استفاده کرده است: «مدیری داشتم که همیشه نگاه‌های هیز مشمئزکننده داشت و درباره اندامم اظهارنظر می‌کرد. در محل کار هیچکس به دادم نرسید و به آزاری که می‌دیدم اهمیت نمی‌داد تا اینکه تصمیم گرفتم از او شکایت کنم. قاضی پرونده شکایت مرا به رسمیت شناخت و پرونده با تعهد دادن آن آقا به پایان رسید و او از محل کارمان اخراج شد. با این حال من روزهای سختی را گذراندم و همیشه با خودم می‌گویم کاش این رفتارها را از ترس حرف دیگران، طولانی‌مدت تحمل نمی‌کردم و زودتر، از آن آدم وقیح شکایت می‌کردم.»

اما آنچه باید بدانیم چگونگی استفاده از حقی است که قانون برای بانوان در مواجهه با خشونت جنسی قائل شده است. بر اساس ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی که در سال ۱۳۷۵ به تصویب رسیده است، هر کس در اماکن عمومی یا معابر با الفاظ و حرکات مخالف شئونات اسلامی، متعرض، مزاحم و موجب توهین به کودکان و زنان شود، مجازات او دو تا شش ماه حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود.

اماکن عمومی محل وقوع جرم مزاحمت برای بانوان و کودکان شامل ادارات دولتی و خصوصی، بازار، نمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، رستوران‌ها، قهوه‌خانه‌ها، اتوبوس و ... است. در واقع هر محلی که جهت رفت و آمد اشخاص در ساعاتی از شبانه‌روز دایر و آماده باشد، جزء اماکن عمومی محسوب خواهد شد. اگر یک بانو در محل کار درگیر مزاحمت آقایان شود، می‌تواند ابتدا به کلانتری مراجعه کند و در آنجا با تشکیل پرونده خواستار رسیدگی به موضوع مورد شکایت باشد. پرونده مزاحمت در کلانتری پس از تکمیل‌شدن از سوی مامورین کلانتری به دادسرا تحویل و در مرحله بعد تحقیقات لازم در رابطه با پرونده شکایت در دادسرا انجام می‌شود. پرونده به شعبه ارسال خواهد شد و در این مرحله نیز قاضی تحقیق وقتی را برای حضور متهم (فرد مزاحم در محل کار) و تحقیق از وی در دادسرا تعیین می‌کند.

در ادامه، قاضی دادسرا متهم و شاهدان را با هم روبه‌رو می‌کند و اظهارات آنها و شاکی را مدنظر قرار می‌دهد. در صورت اثبات حرف‌های شاهد یا شاهدان دال بر مزاحمت متهم برای زن در محیط کار، شهادت شاهد به صورت مکتوب درج می‌شود و در نهایت پس از به امضا رسیدن صورت‌جلسه از سوی حاضران، قاضی تحقیق جهت جلوگیری از فرار متهم پرونده و در دسترس بودن وی در مراجع قضایی در زمان احضار، قرار قانونی مناسب به میزان مورد نیاز را نسبت به متهم پرونده صادر خواهد کرد.

در نهایت، قاضی دادسرا پرونده را در صورت اثبات ادعای زن مبنی بر ایجاد مزاحمت در محل کار توسط متهم با کمک شاهد و براساس مدارک و مستندات ارائه‌شده با استناد به ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی، فرد مزاحم را مجرم دانسته در نتیجه قرار مجرمیت وی صادر می‌شود. در صورتی که نماینده مدعی‌العموم با نظر قاضی دادسرا موافق باشد، برای متهم کیفرخواست صادر می‌کند و پرونده برای محاکمه و تعیین مجازات به دادگاه می‌رود.

شما هم تجربیات خود را در این زمینه به اشتراک بگذارید؛ البته در چارچوبی که بتوان اینجا منتشر کرد.

ایسنا - سهیلا صدیقی

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۱ ۱۶:۱۸

مهمترین روش برخورد با این افراد و نترسیدن از برخورده و قانون هم باید حمایت کنه. در این صورت ممکنه در کوتاه مدت نتایج کمی به دست بیاد ولی در درازمدت این افراد حقیر یا بیمار خودشون رو جمع میکنن.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۰:۴۹

محل کار من یک دانشگاه است و پر از خانم و آقای جوان است و پر از شوخی ها و متلک های جنسی... موضوع اینه که وقتی میبینم یک آقا به یک خانم همکارش تیکه جنسی می اندازه آن خانم نیشش تا بنا گوش باز میشه و خوشش میاد.. پس این یه فساد دو طرفه است. وگرنه خانم میتونه طوری برخورد کنه که متلک هم نشنوه. خیلی از این خانم ها خودشون میخوان

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۱:۴۹

احسنت

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۸:۰۰

آقای کارمند آقا! این جمله که " خانومه خودش می خواد" هم یه کلیشه جنسیتی چرند دیگه ست. هر چقدر هم که هر خانمی که درست رفتار نکنه این مجوز برای بیشعوری و هتاکی آقا رو فراهم نمی کنه. ضمن اینکه بسیاری از خنده های بعضی خانمها به معنی خوش اومدن نیس و چون یادنگرفتن عکس العمل نشون بدن و یا فکر می کنن بالاخره مردها همینن می خندن که مثلا همراه شده باشن و خجالت نکشن. اونم از ناآکاهیه اون خانومه. یاد نگرفته بایسته و واکنش نشون بده. درست مثل وقتی که کسی رو تو جمعی مسخره می کنیم و خود اون فرد هم با بقیه می خنده. اون از مسخره شدن خودش خوشحال نیست ولی می خنده تا توی اون فضا بتونه همراه باشه و فکر می کنه راه دیگه ای نیست, یا اینکه بلد نیست.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۳ ۰۸:۲۹

من با کارمند آقا موافقم.. خانم هایی هستند که هم از نظر طرز رفتار و هم از نظر لباس پوشیدن و آرایش کردن طوری هستند که اجازه نمیدهند کمترین جسارت علنی در محل کار بهشون بشه. ولی آنهایی که بهشون توهین میشه خودشون چراغ سبز روشن میکنن.. طرز نگاه کردن... خودمونی شدن.. شوخی ها حرف های خصوصی را در محل عمومی مطرح کردن... شکستن حریم خانواده به اسم روشنفکری.....

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۱ ۱۶:۳۶

به نظرم این یکی‌از بهترین یادداشت ها در چند ماه اخیر بود که مطالعه کردم. احتمالا میتواند کاندیدا برای دریافت جایزه شود. بهتر است به این موضوعات بیشتر پرداخته شود. سپاس

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۱ ۱۸:۵۴

اینا نظراتشون به جز دو سه مورد بیشتر شبیه افرادی بود که عقده دارن!

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۱ ۲۰:۳۱

اون قسمت عادت ماهیانه جالب بود،خوب راست میگفتن

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۸:۰۲

ببین با چه مردهای نادانی مواجهیم. میگه خب راس میگه دیگه! بعد ما توقع داریم مردها رفتار درست و انسانی داشته باشن! امثال اینا نمی فهمن. نفهمن!

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۳ ۰۲:۴۰

این هم یکی از اون آدم های نادان و بیشعوره که می گه راست میگه!!!

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۱ ۲۱:۵۴

حاوی نگارشی مغرضانه نسبت به تعریف خشونت جنسی بود و موارد مثالهای نامربوط و غیر منصفانه ! مثل : همکارتان وقتی می‌خواهد با شما صحبت کند، بیش از اندازه خودش را نزدیک می‌کند؟ پس شک نکنید که یک خشونتگر جنسی است !!! و یا این قسمت : 《در واقع زن‌های دیگر این موضوع را آزار و خشونت نمی‌بینند و راضی هم هستند اما این ماییم که آسیب می‌بینیم.» !!!!...

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۱:۰۱

منهم تا حدودی موافقم واقعن باید به تعریف مشترکی از مرزهای ازار جنسی رسید عقاید یک طیف خاص که از نظر خلق و خو سرد مزاجند نمی تواند ملاک خوبی برای این موضوع باشد

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۱:۵۸

خشونت و ازار جنسی ربطی به مزاج فرد نداره.مثلا نزدیک شدن بیش از حد به دیگری باعث ناراحتی میشه.مزاج در روابط دیگری مطرحه نه تبیین حدود ارتباط کاری و غیره.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۰۷:۰۶

تنها یک راه داره همه جا زن و مرد از هم جدا باشن زنا تو خونه بمونن همه جا دیوار بکشیم اصلا کسی با کسی حرف نزنه چون زنها هم به هم فحش میدن راه قانونی هم که داره پرونده سازی کم داریم اینم روش

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۰۷:۳۹

اگر خانمی خودش فرصت شنیدن چنین حرف‌هایی را فراهم نکند، نمی‌شنود

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۳:۴۰

این نگاه بسیار مسمومه ..درسته که باید روش برخورد با این ادمها رو یاد گرفت و اموزش داد اما این همون نگاه خطرناکیه که حتی قربانیان تجاوز رو مقصر میدونه ...پناه بر خدا از این تفکرات ...باهر پیش اومده افراد دارای ظاهرا مناسب و حتی پوشش چادر مورد متلک و ازار و اذیت قرار گرفتن ...

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۰۸:۴۷

وقتي كسي در وسيله نقليه عمومي و يا خيابان مزاحمت ايجاد كند ، چگونه ميتوان او را با روال گفته شده براي شكايت كردن ، به مراجع قضايي كشاند ؟ آيا پليس وقت خود را صرف پيدا كردن آن شخص ميكند؟ اصلا آن زن چگونه حرف خود را ثابت كند ؟

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۰۹:۱۶

متاسفانه اینقدر جامعه رافساد فقر و فحشا و اعتیاد گرفته که این مسایل توش گم میشه

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۰۹:۴۵

عالی بود نیاز رسانه ها با تشریح روند قانونی شکایت از افرادی که مزاحمت جنسی برقرار میکند کمک کنه تا خانم ها سکوت نکن

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۱:۵۶

حالا ۲تا تیکه و شوخی و خنده دیگه این همه داستان نداره ! خدایی نکرده گناه جنسی که انجام نشده انقدر بزرگش نکنید

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۲:۱۳

ادارات ما فقط در ظاهر اسلامی است.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۲:۳۰

me too#

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۳:۲۵

هیچی بدتر از نگاههای جنسی به زن نیست هر چقدر هم خودتو جمع و جور کنی بازم نمیتونی از یه سری نگاهها فرار کنی تو محیط کاری خیلی سخته میفهمی تو نگاهشون چیه ولی مجبوری به روی خودت نیاری ... متاسفانه بخاطر شرایط بد اقتصادی باید و باید تحمل کنی چون هر جا بری همینه .....

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۳:۳۶

من در یک محیط ادبی کار می کنم و سالهاست که با شاعران در ارتباط هستم. متاسفانه در قشری که بسیار مطالعه می کند و خود را فرهیخته می داند نیز از این دست رفتارها بسیار دیده می شود. گاهی به اسم زیبایی شناسی (اصطلاحی در شعر و ادبیات) گاهی به بهانه های دیگر، به خود اجازه می دهند که درباره ظاهر خانم ها نظر بدهند و البته همیشه هم در حد نظر ادبی باقی نمی ماند و گاهی از الفاظ بی پرده تر هم استفاده می شود. به نظرم بیماری جنسی اصلا مخصوص کوچه و خیابان نیست. همه اقشار جامعه ما نیاز به یک آموزش جدی دارند چون خیلی از افرادی که باعث رنجش جنسی در اطرافیان و دوستان خود می شوند، خود را هرگز یک آزارگر جنسی نمی دانند.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۳:۵۰

به نظر من بعضی خانم ها خودشان در بعضی روزها که شادند متلک جنسی در محل کار می گویند در این رابطه مردها مظلوم واقع شده اند .

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۴:۰۶

خشونت تقسیم بندی جنسیتی نداره.مردها یکجور خشونت بخرج میدند. زنها نیز یک جور دیگه. ذات هردوش ناپاک و شیطانیه. همانطور که یک زن میتونه قربونی خشونت بشه ، یک مرد هم میتونه قربونی خشونت بشه. لطفا ظالم و مظلوم مصنوعی تولید نفرمائید. زنها هم میتونند خیلی خشن باشند. "خشونت بشکل پنهان" . زمینه فمینستی این بحث برای ایجاد جنگ و درگیری بین زن و مردهاست وازش بوی خوبی نمیاد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! زیرا تجویز خشونت ، خشونت رو کم نمی کنه.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۵:۲۷

به نظر من این مشکلات به مرور زمان و افزایش آگاهی کم خواهد شد. فقط نکته مهم اینه که قربانی خشونت جنسی باید حتما این موضوع رو به لحاظ قانونی پیگیری کنه و از این کار شرم نداشته باشه.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۷:۱۲

ژینوس: واقعا اینطوری نیست. زن‌ها بدون دلیل و بی ‌اینکه به اصطلاح چشم‌و ابرویی آمده و درباغ‌سبزی نشان داده باشند،‌ در این موقعیت‌ها قرار می‌گیرند. «راضیه»احتمالا مرد است که چنین نظری داده. با ظاهر ساده و با شتاب داری تو خیابان می‌روی، یکباره از یک مرد چیزی می‌شنوی که ... واقعا جای تأسف داره

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۸:۰۷

من به خیلی رفتارها عکس العمل نشون میدم ولی این گزارش یادم انداخت وقتی همکارهای آقا روی بعضی فعل ها یا جملات لحن خاصی استفاده می کنن که ایهام جنسی در خودش داره هم دیگه نذارم به حساب بی شعوری و ... و به جای سکوت صراحتا تذکر بدم. مرسی

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۸:۳۱

مثال های داخل این متن اکثرا اصلا مزاحمت نیستند! اینکه در مورد تیپ یک نفر یا سلیقه آرایش‌کردنش نظر بدی آداب معاشرته و نه مزاحمت. مگر خانم ها در خیابان نسبت به هیکل یک مرد یا تیپ یک مرد قضاوت نمیکنن؟ این واقعا یک مقاله پوپولیست بود و جز مرد ستیزی و بی شعوری به شعور خواننده چیزی نداشت. نویسنده مقاله هم کاملا دید مرد ستیزانه داره. اصلا منطقی نیست که به دلیل کمتر بودن خشونت های زنان، تصمیم به سانسور آن ها گرفته باشد! یکی از خانم ها گفته خشونت مدیرش به عنوان یک زن عجیب بود!! خواستم بپرسم چرا عجیب؟ مگر خشونت پدیده ای مردانه هست؟ در آخر متاسفم بابت این مقاله و طرفدارای پوپولیست مرد ستیزش

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۳ ۰۵:۲۲

با کلیت نظر شما موافقم اما این مقاله پوپولیستی نیست بلکه کاملا برای ارضای نیاز ذهنی یک قشر خاص نوشته شده همون قشر خاص مرد ستیز! جالب اینجاست در این نوشته به ماده 619 قانون مجازات اسلامی ارجاع داده که کاملا ناکارآمد هست زیرا نخست نوشته هر کس ....در مَجنی علیه رو فقط کودک و زن حساب کرده! یعنی تنها مرد ها هستند که به زنان و کودکان تعرض و بی حرمتی می کنند و زن ها اصلا چنین کاری نمی کنند و اگر هم انجام دادند مجازاتی ندارد!

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۳ ۰۹:۱۲

در سال 92 در یک مرکز دولتی شاغل بودم. بعد از ساعت اداری منتظر همسرم بودم. همسرم کارش طول کشیده بود و دیرتر دنبال من می‌آمد. برای خرید از تعاونی اداره، درب اتاق را قفل کرده و به تعاونی رفتم. وقتی برگشتم، تشنه‌ام بود. وسایل خرید را در اطاقم قرار دادم و برای خوردن آب به سمت آبخوری که جلوی درب اطاق مدیر بود رفتم. معمولا درب آن قسمت قفل بود ولی چون مسئول دفتر فردا صبح دیرتر می‌آمد کلید اطاق را به من سپرده بود. وقتی آب می‌خوردم احساس کردم صدایی از داخل اطاق مدیر می‌آید. چند بار در زدم و بعد در را باز کردم. صحنه‌ای وحشتناک دیدم. سریع برگشتم و عکس‌العملی نشان ندادم ولی فردایش که به اداره آمدم تمام وسایلم را بیرون ریخته بودند و برایم عدم نیاز صادر کرده بودند. هر چه التماس کردم جایی مطرح نمی‌کنم فایده‌ای نداشت. از آن روز تا کنون از این اداره به آن اداره پرتم می‌کنند فقط به خاطر اینکه من بدبخت صحنه‌ای را دیده‌ام که نباید می‌دیدم. چند سال بعد موضوع را با یک مسئول دیگر در میان گذاشتم ولی او هم مرا تهدید به اخراج کرد. خواستم بگویم تا مطلع باشید چه کثافت‌کاریهایی توسط چه افراد ظاهرالصلاحی در برخی ادارات انجام می‌شود.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۳ ۱۰:۴۱

خيلي عالي بود احسنت

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۳ ۲۰:۰۱

زنان همیشه بیش از مردان قربانی آزار جنسی کلامی و غیرکلامی در محل کار می‌شوند اما ممکن است بسیاری از آقایان هم در محل کارشان با این پدیده روبه‌رو شده باشند اما از آنجا که بیشتر قربانیان آزار جنسی زنان هستند در این گزارش مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. جالبه بیشتر پیامها از سوی زنان هست ولی گاه و بیگاه برعکس نیز هست باید دو طرفه دید هم نگاه و تعارض مثلا پوشش به جنس مرد فارغ از سن کم تا زیاد از سوی زن و هم نگاه و تعارض پوشش به جنس زن فارغ از سن کم تا زیاد از سوی مرد این روند تا تعارض با کلماتی که بعضا عامیانه شده که زنان بکار میبرند و عادی جلوه میدهند این تجاوز را و مردان نیز بکار میبرند و عادی جلوه میدهند این تجاوز را نباید فراموش کرد که تجاوزگر هم مرد میتونه باشه و هم زن پیشنهاد اندکی فکر...

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۳ ۱۷:۰۵

به نظر میرسه این نوشته تحت تاثیر سندروم ۳۰ سالگی نویسنده اش تحریر شده است.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۴ ۱۰:۴۶

به نظر می‌رسه که شما هم یکی از مصادیق ذکر شده در این گزارش هستید.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۳ ۱۹:۳۷

پیشنهاد میکنم فیلم "کمدی انسانی" رو حتما مشاهده کنید. همه ما برای اینکه عادی بنظر برسیم دست به هر کاری که همه انجام میدن میزنیم.. امروز مبادی آداب و مودب بودن در نظر بخش وسیعی از جامعه موضوع مسخره و بی اهمیتیه.. در جامعه ای زندگی میکنیم که یکی از ویژگی های مورد پسند در نظر جمع کثیری از مردم بی شرمی و بی مرز و حدود بودن هست! در این شرایط اغلب مردم که سعی میکنن شبیه انسانهای عادی بنظر برسن بخش عمده ای از صحبت هاشون میشه گوشه و کنایه های جنسی به زبان طنز یا حتی خشن.. شاید ما نمیدونیم که همین رفتارهای ساده ما هست که شرایط زندگی رو برای خود ما سخت تر میکنه.. آزار جنسی کلامی تبدیل به یکی از تفریحات در اغلب محیط های کاری امروزی شده

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۴ ۰۳:۳۲

بدون استثنا تمام خانومها چه متاهل و چه مجرد قابلیت تشخیص اینکه چه حرفی آزار جنسی و چه حرکتی شیطنت جنسی است را بطور حرفه ای و پیشرفته دارند. بنابراین باتوجه به این اصل اثبات شده که میگوید: تا یک زن نخواهد هیچ مردی نمیتواند ... خود بانوان عزیز براحتی میتوانند خود را از این مهلکه نجات دهند. اما این نکته نیز فراموش نشود که واقعا آقایانی هستند که نه آزارگرند و نه قصد شیطنت دارند و با متلکهای آنچنانی که در نوشته های عزیزان گفته شد موجبات خنده و شادی را فراهم میکنند و در اینجا مظلوم واقع شده اند که البته چنانچه خانومی باز تا همین حد هم راضی نیست نباید ادامه دهند. شکی نیست که افراد بیمار جنسی وجود دارند اما امکان ندارد انقدر احمق باشند که با تذکر جدی از طرف مقابل به کارشان ادامه دهند و کار را به دادگاه و قاضی بکشانند. متاسفانه این مقاله خانومها را ضعیف نشان میدهد در حالی که بانوان براحتی از پس چنین افرادی بر می‌آیند.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۴ ۰۷:۴۴

وقتی برای هم احترام قائل نشویم و حرمت همدیگر را رعایت نکنیم و پایبند حیا نباشیم چه در گفتار چه در کردار، همین می شود

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۴ ۰۸:۵۳

معاون اجرایی ما مثل ابر قدقد دو نه دونه ما رو میبره و ما ساعتها باید به حرفای چرندش گوش کنیم و بخندیم . تحویلش نگیریم کارمون با خداست خیلیا کنار اومدن با قضیه و قبل از رفتن دستی به سر و روشون‌میکشن. بارها از من یه فایل رو تلگرامی خواست و من مقاومت کردم ولی اینقدر پا پی شد که تلکرامم رو گرفت. البته چیزی نگفته ولی من همه عکسای پروفایلم رو برداشتم

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۴ ۱۴:۲۸

مردها خیلی مظلومند همیشه به دیده متهم بهشون نگاه میشه اما من در محل کارم خیلی از زنها رو میبینم که کار نمیکنن و زور میگن و تا اعتراض بهشون میشه مسائل جنسیتی و آزار جنسی رو پیش میکشن و قضیه رو قضائی می کنند.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۶ ۰۱:۰۸

تایید میشه

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۴ ۲۱:۱۷

این که یک مرد غیر متخصص و بی سواد رو میذارن مدیر یک خانم متخصص و با تجربه بزرگترین آزار جنسی هست که امروز زنها دارند تحمل میکنند. فقط و فقط به خاطر اینکه مرد به دنیا نیومدن باید در محل کار باید از چنین افرادی حرف شنوی داشته باشند.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۵ ۱۰:۰۴

گزارش بسیار خوبی بود بسیار لذت بردم متاسفانه برخی خانم ها رعایت نمی کنند اگر عکس العمل تندی داشته باشند دیگر مردان سودجو به رفتار زشت خود ادامه نمی دهند اما اگر یک خانم اعتراض کند آن وقت خود او آدم بده می شود

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۵ ۱۱:۴۷

در دانشگاه ما یه دانشجوی پسر بود که یه مقدار رفتار و لباس پوشیدنش زنونه بود. بارها دیده بودم که از طرف دخترهای دانشگاه با خشونت کلامی مواجه میشد. مساله دو طرفه ست و به این سادگی نیست. زن ها رفتارشون پیچیده تره. یعنی هیچ زنی در محیط کار تا حالا نخواسته پیش رییسش خودنمایی کنه تا ارتقای شغلی بگیره؟ این هم یکجور خشونت جنسیه. الان اینو هرکی بخونه میگه اینطور نیست و مردها مشکلی ندارن ولی همه مردها اینجور نیستن و میخوان به همسرشون وفادار باشن و یا اصلا ممکنه تمایلی به طرف مقابل نداشته باشن.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۵ ۱۳:۳۱

ما هم تو اداره مون دو مدل زن داریم: محجبه و جلف این شوخی های جنسی و متلک پراکنی ها فقط برای یک مدل خاصی از زنها هست با بررسی اینکه چرا زنان دیگر مورد اینگونه حرفها قرار نمیگیرند، می توان دلیل این ماجراها را فهمید

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۶ ۱۴:۵۲

با وجود انواع و اقسام شبکه های اجتماعی که محلی برای ابراز ذوق کلامی و ادبی!! و فرهنگی!! جهت شادابی و رفرش گشتن روحی است خیلی ها سیر نمیشوند و در محیط کار یا تحصیل هم افاضات نامتعارف خود را به اطرافیان ابراز میکنند. بنازم به فرهنگ هزاران ساله مون.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۸ ۱۳:۳۳

هیزی در اکثرا آقایان وجود دارد اما بعضی بواسطه مسائل اعتقادی اون رو کنترل می کنند و برخی هم تا زمینه لازم وجود نداشته باشه بروز نمیدن (صرفنظر از اینکه عده ای کلا لاابالی هستند) زمینه لازم همان نوع پوشش و آرایش غیرمتعارف و همچنین طرز گفتار و رفتار خانمها است که به جنس مخالف نحوه برخورد با خود را پیام می دهد اگر واقعا آزار جنسی مورد قبول نیست پس باید پیام ارسالی به مخاطب هم همین باشد لذا هیچ فعلی در شرایط معمولی بدون خواست و فراهم شدن زمینه دوطرفه واقع نخواهد شد.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۱۳ ۲۲:۲۴

فعلا که زنها دارن مردها رو قورت میدن