• جمعه / ۱۴ دی ۱۳۹۷ / ۱۷:۲۲
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 97101407462
  • خبرنگار : 71357

موج اتهام‌زنی در جنگ پرسپولیس و سپاهان

دیدار تیم‌های فوتبال سپاهان و پرسپولیس

جنگ قهرمانی بار دیگر بین قرمز و زردهای ایران اوج گرفته و سپاهانی‌ها خوب می‌دانند پرسپولیس اگر امسال هم جام را بگیرد، با رکورد پنج قهرمانی آنها در ادوار لیگ برتر برابری خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: بعد از سال‌های طولانی امسال پرسپولیس و سپاهان بار دیگر به‌طور دوشادوش در کورس قهرمانی لیگ برتر قرار گرفته‌اند. سرخپوشان قهرمان دو دوره اخیر لیگ هستند و امسال هم عزم‌شان را برای کسب سومین قهرمانی جزم کرده‌اند. از سوی دیگر سپاهان هم با پنج عنوان قهرمانی پرافتخارترین تیم تاریخ لیگ برتر محسوب می‌شود. این تیم در چند سال گذشته دچار افول شده بود و حتی سال گذشته در مقطعی خطر سقوط به دسته پایین‌تر را هم حس می‌کرد. آنها اما امسال با بازگرداندن امیر قلعه‌نویی و جذب چند ستاره، بار دیگر بازگشت به دوران اوج را هدف گرفته‌اند.

از قضا رقابت پرسپولیس و سپاهان در نیم‌فصل اول هم تنگاتنگ دنبال شد و در نهایت سپاهان به لطف تفاضل گل بهتر عنوان قهرمانی نیم‌فصل را به خود اختصاص داد. البته که کورس امسال میهمانان دیگری هم دارد؛ از استقلال و تراکتور که این دومی حسابی هم ریخت‌وپاش کرده تا پدیده مشهد که شگفتی‌ساز نیم‌فصل نخست بود و ممکن است بعد از تعیین تکلیف اقتصادی و واگذاری به یک گروه خودروسازی، در دور برگشت هم بالانشین باقی بماند. با وجود این رقابت پرسپولیس و سپاهان ریشه‌های تاریخی دارد؛ به‌طوری که نبردهای ۲۰ سال گذشته آنها همیشه با حواشی فراوانی همراه بوه است. از سوی دیگر سپاهانی‌ها خوب می‌دانند پرسپولیس اگر امسال هم جام را بگیرد، با رکورد پنج قهرمانی آنها در ادوار لیگ برتر برابری خواهد کرد.

سرخپوشان پایتخت با ۱۱ قهرمانی سراسری و با فاصله چشمگیر نسبت به رقبا پرافتخارترین تیم تاریخ مسابقات باشگاهی در ایران هستند، اما در لیگ برتر یک جام از سپاهان کم دارند و نزدیک شدن آنها به طلایی‌پوشان، ظاهرا برای مدیران سپاهان حساسیت‌زا شده است. مجموعه این مسائل باعث شده طی ماه‌های گذشته و مخصوصا بعد از بازی دو تیم در اصفهان، شاهد نبرد تمام‌عیار آنها در فضای رسانه‌ای باشیم. البته که این به خودی خود چیز عجیب یا حتی بدی نیست، اما اتفاق منفی زمانی رخ می‌دهد که کل‌کل و کشمکش بین این دو باشگاه محبوب، رنگ آشکار اتهام‌زنی به خودش می‌گیرد. عجیب است که مسوولان این دو تیم هر چه دوست دارند به هم می‌گویند و هیچ‌کس هم در فوتبال ایران پیدا نمی‌شود که صحت و سقم ادعاها و اتهام‌زنی‌های بسیار مهم آنها را پیگیری کند.

از اراده پنهانی تا غائله گز و سکه

آتش جنگ بین این دو تیم از چند روز قبل از بازی روز ۱۸ آذر شروع شد، سپس با سنگ‌پرانی به اتوبوس پرسپولیس در اصفهان و پرتاب نارنجک‌های مهیب در ورزشگاه نقش‌جهان و تصمیمات بحث‌برانگیز کادر داوری ادامه یافت و نهایتا با اعلام احکام انضباطی به اوج رسید. بر این اساس سپاهان از حضور تماشاگرانش در یک بازی خانگی محروم شد و استنلی کی‌روش و کمال کامیابی‌نیا از دو تیم نیز با محرومیت یک جلسه‌ای مواجه شدند. چند روز بعد که غائله‌ها خوابید، ناگهان حکم یک جلسه محرومیت برانکو ایوانکوویچ به‌خاطر تخلفاتش در بازی با ذوب‌آهن اعلام شد؛ مسابقه‌ای که قبل از بازی با سپاهان برگزار شد، اما حکمش را دیرتر از آن بازی صادر کردند! بعد از آن بود که پرسپولیسی‌ها در حمایت از برانکو به تندی از کمیته انضباطی انتقاد کردند و انفعال فدراسیون در قبال مصاحبه‌های مشابه از سوی مربیانی همچون امیر قلعه‌نویی را زیر سوال بردند.

همین مساله باعث شد دیروز باشگاه سپاهان بار دیگر علیه پرسپولیسی‌ها بیانیه صادر کند و در بخشی از آن بنویسد: «متاسفانه عده‌ای یاد گرفته‌اند همیشه طلبکار باشند تا از طریق عدم تمکین به قانون بتوانند با ایجاد فشارهای روانی کاذب به اهدافی که می‌خواهند دست پیدا کنند. در کمال تعجب باوجود رای بسیار سنگین برای باشگاه سپاهان، شاهد رایی متفاوت برای پرسپولیس هستیم که یادآور اتفاقات بازی این تیم مقابل سایپاست.» به زبان ساده سپاهانی‌ها پرسپولیس را به برخورداری از حمایت‌های سازمانی متهم می‌کنند. مثال‌شان هم بازی این فصل سرخپوشان با سایپا است که در پایان آن درگیری‌هایی در تونل ورزشگاه تختی به وجود آمد، اما حکم انضباطی آن فقط به چند توبیخ و جریمه مالی محدود شد. باشگاه سپاهان البته بعد از محرومیت یک جلسه‌ای‌اش، با صراحت بسیار بیشتری پرسپولیس را متهم کرده بود: «همه‌ ابهامات موجود باز هم فرضیه همیشگی تلاش برای قهرمان کردن یک تیم با ضربه زدن به رقیبش را تقویت می‌کند؛ درست مثل فصل ۸۶ با اندکی تفاوت در ظاهر سناریو.»

اشاره سپاهانی‌ها به لیگ هفتم است؛ سالی که آنها به خاطر پرتاب ترقه و کور شدن چشم یک سرباز وظیفه، مدت‌ها از برگزاری مسابقات خانگی محروم شدند و ۳ امتیازشان را هم با حکم کمیته انضباطی از دست دادند تا پرسپولیس با وجود کسر ۶ امتیاز از سوی فیفا قهرمان ایران شود. البته سرخپوشان هم بیکار نماندند و در واکنش به این بیانیه، روی سایت رسمی باشگاه نوشتند: «اگر سپاهانی‌ها می‌خواهند ما را به تاریخ ارجاع دهند، ما هم مجبوریم گریزی به تاریخ بزنیم. آن زمان اخبار زیادی مبنی بر برخی هدایا به برخی اشخاص و مسائل دیگر بیرون می‌آید که گفتن آن خوب نیست.» از این سو اشاره پرسپولیس هم به شایعاتی است که در مورد قهرمانی سپاهان در لیگ دوم حرفه‌ای مطرح می‌شد؛ از جمله این ادعا که در اصفهان به برخی داوران گز سکه هدیه داده شده بود. این شایعه و اظهارنظری منتسب به محمد دادکان در این مورد، اخیرا به بهانه بازی رودرروی دو تیم با تیراژ وسیع در فضای مجازی بازنشر شد.

پرافتخارها تهمت می‌زنند

چنان‌که می‌بینید جای خالی یک قوه نظارتی مقتدر و قدرتمند در فوتبال ایران به شدت احساس می‌شود؛ قدرتی که مو را از ماست بیرون بکشد و با پیگیری دقیق این ادعاها، صحت و سقم آنها را به مردم یادآوری کند. در غیاب چنین نهاد و چنین نظارت مطلوبی است که هر تیمی می‌تواند به راحتی برای فضاسازی به سود خودش، اتهامات بسیار جدی به دیگران بزند. قطعا اگر هر کدام از این اظهارنظرها در یک کشور حرفه‌ای و ساختار قانون‌مند انجام می‌شد، فرد اتهام‌زننده ناچار می‌شد اسناد و مستدلاتش را مطرح کند، اما در ایران فقط حرف بی‌مالیات می‌زنند و افکار عمومی را مسموم می‌کنند. جالب است؛ تیم‌هایی همدیگر را به برخورداری از حمایت‌های ویژه متهم می‌کنند که در تاریخ لیگ برتر از همه پرعنوان‌تر هستند. اگر قهرمانی‌ها اینطور توزیع می‌شود، شما چطور این همه جام گرفتید؟

قلعه‌نویی هم محروم شد

پس از شکایت کمیته داوران از امیر قلعه‌نویی مبنی بر اعلام مطالبی در مصاحبه‌های خود علیه داوران، کمیته انضباطی سرمربی سپاهان را به یک جلسه محرومیت از همراهی تیم خود و پرداخت ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرد. به این ترتیب قلعه‌نویی هفته شانزدهم لیگ برتر نمی‌تواند در دیدار تیمش با صنعت نفت آبادان روی نیمکت زرد‌پوشان اصفهانی بنشیند. پیش از این محرومیت برانکو به دلایل مشابه، باعث اعتراض باشگاه پرسپولیس به عدم رعایت عدالت از سوی کمیته انضباطی شده بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.