• سه‌شنبه / ۱۸ دی ۱۳۹۷ / ۱۷:۰۵
  • دسته‌بندی: جهاد دانشگاهی
  • کد خبر: 97101809915
  • منبع : نمایندگی آذربایجان غربی

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی:

جهاد دانشگاهی در کشور الگو سازی کرده است

 جهاد دانشگاهی در کشور الگو سازی کرده است

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه این نهاد در کشور الگو سازی کرده است، گفت: جهاد دانشگاهی علاوه بر پژوهشکده رویان و سلول‌های بنیادی در حوزه‌های فرهنگی، اشتغال موفقیت‌های متعددی کسب کرده است.

به گزارش ایسنا، شریفی زاده معاون هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی در مراسم تودیع رئیس پیشین و معارفه سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی که در سالن اجتماعات مجتمع علمی تحقیقاتی جهاد دانشگاهی برگزار شد، با اشاره به اینکه  باید از ظرفیت جوانان در حل مشکلات کشور استفاده شود اظهار کرد:  جوانان سرمایه های ارزشمند و عظیمی هستند که باید از این سرمایه ها در راستای توسعه و حل مشکلات کشور بهره برد.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در دوره های مختلف تلاشها و موفقیت های متعددی کسب کرده است تصریح کرد: امروزه جهاد دانشگاهی دیگر یک نهال نیست و به درختی تنومند تبدیل شده است که با تلاش پژوهشگران این مجموعه توانایی حل مشکلات کشور را دارد.

دکتر شریفی زاده با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در کشور الگو سازی کرده است گفت: جهاد دانشگاهی علاوه بر پژوهشکده رویان و سلول های بنیادی در حوزه های فرهنگی،اشتغال موفقیت های متعددی کسب کرده است.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی مجموعه ای با ظرفیت بالایی است گفت: کشور در حوزه های تامین مواد اولیه،صنعتی ،پزشکی و سایر بخشها کمبودهایی دارد که  جهاد دانشگاهی با توانی که دارد در رفع کمبودهای موجود می تواند نقش آفرین باشد.

دکتر شریفی زاده بااشاره به تحریم ها افزود: باید جهادوار در مسیر رفع تحریم ها تلاش کرد تا سربلند از حصار تحریم ها خارج شویم.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه ۷۰۰۰نفر  در پژوهشکده های این نهاد انقلابی فعالیت می کنند تصریح کرد: ۳پارک علم و فناوری،۲۴مرکز رشد و ۵۰۰ شرکت با فعالیت خود خدمات زیادی در جهاد دانشگاهی انجام می دهند.

وی با اشاره به تلاشهای،۱۷ساله دکتر عاقلی در جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی جز واحدهای موفق استانی بوده که در بخش های مختلف توفیقات فراوانی کسب کرده است.

همچنین رییس دانشگاه ارومیه در این مراسم با اشاره به اینکه  باید از ظرفیت علمی کشور در مسیر بالندگی بهره برد افزود: در شرایط تحریم ،کشور به علم و دانایی بیش از گذشته نیازمند است و افزایش توان مهارتی و اشتغال پذیری از اولویت های وزارت علوم است که باید بیش از گذشته در دانشگاهها به آن توجه شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۵میلیون حقوق بگیر دولتی در کشور وجود دارد ظرفیت استخدامی کشور تکمیل است بیان کرد: بیشترین بیکاران کشور را امروز فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند لازم است دانشجویان مهارت لازم را برای ایجاد اشتغال بعد از فارغ التحصیلی کسب کنند.

دکتر حب نقی با تاکید براینکه باید سرفصل های آموزشی کشور تغییر یابد گفت: امروزه در کشور ظرفیت های بالایی وجود دارد و باید با برنامه ریزی  از این پتانسیل و فرصت استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی جز اولین نهادهای انقلابی بود که باتوجه به شرایط جنگ زمان با فرمان امام راحل ایجاد شد افزود: این نهاد به صورت جهادی تلاشهای فراوانی در مسیر توسعه و رونق انجام داد که جهاد دانشگاهی استان به عنوان الگویی موفق توانست از ظرفیت دانشگاهی و علمی خود استفاده کند و توفیقات متعددی را کسب کند.

رییس دانشگاه ارومیه با بیان اینکه  نیاز است ارگانهایی همانند جهاد دانشگاهی در کشور ریشه بگیرند اظهار کرد: باید از سبقه انقلابی موجود در جهاد دانشگاهی الگو گرفته و در مسیر بالندگی با برنامه ریزی به سمت توسعه حرکت کنیم.

حب نقی ضمن تقدیر از تلاشهای ۱۷ساله دکتر ولی عاقلی در جهاد دانشگاهی استان ایشان را فردی پرتلاش و ساعی دانست و برای دکتر رستم زاده به عنوان رییس جهاد دانشگاهی استان ارزوی توفیق کرد

دکتر ولی عاقلی، رئیس سابق جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی نیز در این مراسم  گفت: خروجی دانشگاهها به سمت تربیت کارآفرین هدایت شود.

وی با بیان اینکه باید تمام انرژی علمی و تخصصی خود را برای رشد و تعالی کشور صرف کنیم اظهار کرد: هرگز جوانان به دنبال اینکه دیگران برایشان کارآفرینی کنند  نباشند بلکه هر فرد خو می تواند باتخصص و مهارت آموزی در رشته خود کارآفرین شود.

دکتر عاقلی با تاکید براینکه باید مراکز بین رشته ای ایجاد شود تا مشکلات کشور از این بستر حل شود تصریح کرد: باید تلاش شود خروجی دانشگاهها به سمت تربیت کارآفرین هدایت شود.

وی بابیان اینکه در دیدگاه مدیریتی غرب انسان محوری و مادی گرایی مورد تاکید است و در دیدگاه اسلام،خدامحوری مورد تاکید است تصریح کرد: مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی حساس است که این میزان حساسیت رسالت مدیران را بیشتر می کند چراکه کوچکترین انحراف مدیر راس هرم را به نابودی می کشاند.

دکتر عاقلی بابیان اینکه در جامعه اسلامی که اکوسیستم جهادی در آن حاکم است و با خود باوری و تلاش شبانه روزی کاهش هزینه و توسعه دغدغه اصلی فعالین آن حوزه است گفت: خدمتگذاری به مردم،هدایتگری و عدالت محوری در نظام اسلامی موضوع بسیار مهمی است که برعهده مسئولان نظام است  و خدمتگذاری در مسیر خدامحوری باعث تعالی شود.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی زیست بومی است که با اتحاد اعضا به موفقیتهای زیادی دست یافته اظهار کرد: تمامی موفقیتهای ۱۷ساله جهاد دانشگاهی استان مرهون تلاش تمامی اساتید،پژوهشگران و کلیه همکاران در این مجموعه بوده است.

وی گفت: امروزه دشمنان زیادی خارج از مرز در کمین نظام هستند و باید تلاش شود با پس زدن اختلافات جناحی اجازه ندهیم هدف نهایی توسعه در گرداب خواهش های نفسانی غرق شود.

به گزارش ایسنا، دکتر امین رستم زاده سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در ابتدا با اشاره به سالروز درگذشت دکتر کاظمی آشتیانی دانشمند جهادگر جهاددانشگاهی و چهره ماندگار سال کشور و آرزویی که ایشان برای کشور داشتند خاطرنشان کرد: مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی در آن مقطع زمانی آرزوی کوتاه اما پرمسمایی برای کشور داشتند که باید بر روی آن بیشتر تامل می شد که "ای کاش روزی فرا برسد که کشور بجای  فروش نفت  دانش و فناوری دانشمندان خود را به جهان بفروشد" که به حق راه رستگاری و سعادت و صادر کردن انقلاب و تعالی اقتصادی کشور در آن نهفته است.

وی با اشاره به اینکه  با تجاری سازی و کارآفرینی، باید علم و فناوری به ثروت تبدیل شود، گفت: وقتی دانش و فناوری را به ثروت تبدیل کردیم، می توان ادعا کرد که که علم نافع حلاوت را برای مردم به ارمغان آورده است و جهاد دانشگاهی نیز در راستای این مهم تلاش و جهاد می کند و چاره ای جز تبدیل فناوری و داشته های علمی خود به ثروت نداریم و برای تحقق آن باید بازار را بخوبی مطالعه کرده باشیم چراکه بازار برای دانشگاههای ما از تمامی ابعاد مغفول است و حلقه مغفول توسعه کشور در این حوزه نهفته اسات.

سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی افزود: امید است جهاد دانشگاهی و دانشگاهها بتوانند با یک کار تیمی، علمی و همسان، اهداف متعالی را برای تحقق کیفی تعالی نظام انقلاب اسلامی برآورده کنند که این نهاد در این راستا گام بر می دارد.

وی با اشاره به شخصیت جهادی دکتر عاقلی رئیس سابق جهاد دانشگاهی استان اظهار کرد: امروز آیین تقدیر صرف از یک شخص نوعی نیست بلکه تکریم از یک شخصیت جهادی و تجلیل از ۱۷ سال جهاد صادقانه، الگوی بی بدیل در مدیریت جهادی است و تجلیل از ایشان تکریم از دانایی، فضیلت، دانش، نجابت و بزرگواری و تجلیل از نماد هیچ ها همه چیز ساختن است.

دکتر رستم زاده مطرح کرد: دکتر عاقلی، تجلی مدیریت علمی مبتنی بر اخلاق متعالی بود و جزو سرمایه های معنوی و برندهای مجموعه دانشگاهی استان خصوصا جهاد دانشگاهی است و قبول مسئولیت بعد از کسی که نمره عالی در مدیریت داشت، کار آسانی نبوده و بسیار سخت است و امید است با استعانت از خداوند و اتحاد و همدلی جهادگران دانشگاهی بتوانیم از داشته های عالی فعلی به ناداشته های متعالی برسیم.

وی با اشاره به تحلیل و واکاوی مولفه های پیشرفت یک کشور، و تطبیق آن با رسالتهای کاری جهاد دانشگاهی در کشور گفت :برای تحقق پیشرفت یک جامعه در گام اول باید زیرساخت های فکری پیشرفت در اندیشه مردمان آن کشور فرهنگ سازی و نهادینه شود که در معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی با راهبردهای خاص، این مهم اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: دومین گام تربیت نیروی انسانی تخصص محور و مهارت محور است که جهاد دانشگاهی با آموزش کوتاه مدت بلند مدت و فوق تخصصی بین رشته ای کاربردی این حوزه را نیز پوشش می دهد.

سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی ادامه داد: با ایجاد چنین سخت افزار توانمند و نرم افزار فکری کیفی باید تولید و توسعه علم و فناوری در کشورمحقق شود.

دکتر رستم زاده ادامه داد: با خلق علم و فناوری باید با تجاری سازی و کارآفرینی، اتصال به بازار؛ علم و فناوری به ثروت تبدیل شود.

وی گفت: وقتی دانش و فناوری را به ثروت تبدیل کردیم، می توان ادعا کرد که که علم نافع تولید کرده ایم که بصورت مستقیم و غیر مستقیم حلاوت را بر سر سفره مردم آورده است و جهاد دانشگاهی نیز در راستای این مهم تلاش و جهد می کند.

وی گفت: الگوسازی واقعی و کیفی برای انقلاب در دنیا با نماد علم و فناوری محقق تر می شود.

دکتر رستم زاده ادامه داد:امروزه اقتصاد دانش بنیان جایگزین  اقتصاد منبع بنیان شده است و کشورهای فناور توسعه یافته در رقابت سخت و فشرده در این حوزه هستند و باید نسخه اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری در اینخصوص مورد توجه علمی و عملیاتی  از سوی دانشگاهها و دستگاههای ذی ربط قرار گیرد.

سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه دانشگاههای ما به جای کارآموخته حرفه ای، دانش آموخته حرفه ای تحویل جامعه می دهند، تاکید کرد:ضروری است نگاه بین رشته ای در آموزش عالی و پژوهش بصورت اساسی تقویت شود چرا که با یک نگاه تطبیقی  در رشته های کشورهای توسعه یافته در می یابیم حول و محور یک رشته خاص دانشگاهی دهها مرکز تحقیقاتی بین رشته ای وجود دارد.

وی با اشاره به ۵ رکن توسعه هدف گذاری شده در جهاد دانشگاهی استان تصریح کرد: تحقق تعهد برنامه ای و اسناد بالادستی استانی، ارتقا توسعه ارتباطی و تعاملی، ارتقا توسعه درآمد کیفی و تخصصی و افزایش در آمدهای فناورانه واحد، تعمیق حوزه های فعالیتی و تکیه بر رویکرد بین رشته ای و بین حوزه ای و ارتقا کیفی ابعاد انگیزشی نیروی انسانی جهادگر که نیروی جهادی سرمایه بزرگ جهاد دانشگاهی است، از جمله این ارکان اهداف به شمار می رود.

سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در پایان با برشمردن اهداف مدیریتی خود بیان کرد: امید است در سایه اتحاد و همدلی تک تک جهادگران واحد و با اتکا به مدل موفق مدیریتی و مشارکتی فعلی واحد که یک الگوی نمونه کشوری در همه واحد هاست، به موفقیت های کیفی تر و بیشتری دست یابیم.

گفتنی است، در این مراسم از زحمات ۱۷ساله دکتر عاقلی به عنوان رییس جهاددانشگاهی استان از سوی واحد و معاونتها و دستگاههای اجرایی مختلف با اهدا لوح و جوایزی تقدیر و همزمان  به سمت رییس مراکز رشد واحدهای فناور جهاد دانشگاهی معرفی و همچنین دکتر امین رستم زاده به سمت سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی معرفی شد.

به گزارش ایسنا؛ همچنین در این مراسم کلیپ دستاوردهای ۱۷ سال مدیریت جهادی و نظرات مسولان استانی در خصوص شخصیت کاری و مدیریتی دکتر عاقلی تهیه و پخش گردید.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.