• شنبه / ۲۹ دی ۱۳۹۷ / ۰۷:۳۸
  • دسته‌بندی: فوتبال، فوتسال
  • کد خبر: 97102915250
  • خبرنگار : 71572

به بهانه تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای مدیر اجرایی پیشین تیم‌ملی

همه تناقض‌های افشین پیروانی/ از حامی کی‌روش تا طلایه‌داری مخالفان!

کارلوس کی‌روش/افشین پیروانی

یکی از مخالفان سرسخت کی‌روش در ماه‌های اخیر، مدیر اجرایی پیشین تیم‌ملی است که اظهارات اخیرش ۱۸۰ درجه با اظهارات زمان حضور در تیم‌ملی متفاوت است.

به گزارش ایسنا، کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم‌ملی در ۸ سال حضورش در فوتبال ایران، منتقدان و مخالفان زیادی داشته اما هیچ‌کدام از این افراد، مواضع متناقضی به مانند افشین پیروانی نداشته‌اند. اظهارات اخیر پیروانی درباره کارلوس کی‌روش به حدی شدید اللحن است که باور این موضوع که او روزی در حمایت از کی‌روش از سمتش در تیم‌ملی استعفا داد را سخت می‌کند.

برای بررسی اظهارات پیروانی از سال ۹۴ تاکنون، باید دوره حضور او در تیم‌ملی و دوره حضور او در پرسپولیس و پس از آن را مورد بررسی قرار داد. افشین پیروانی در برهه‌ای که مدیر اجرایی تیم‌ملی بود، تقریبا همیشه به عنوان نفر نخست، پاسخ منتقدان کی‌روش را می‌داد و به صورت تمام قد از سرمربی تیم‌ملی حمایت می‌کرد اما از زمان جدایی از تیم‌ملی و پس از آن که درگیر پرونده اسپانسر تیم‌ملی شد –که ابتدا با محرومیت ۵ ساله توسط کمیته اخلاق و پس از آن لغو حکم توسط کمیته استیناف مواجه شد- لباس منتقد برتن کرد و به صف نخست منتقدان سرمربی پرتغالی تیم‌ملی پیوست.

در ادامه، به بخش‌هایی از مصاحبه اخیر پیروانی علیه کادرفنی تیم‌ملی گریزی می‌زنیم و آن‌ها را در کنار اظهاراتش در زمان حضور در تیم‌ملی قرار می‌دهیم.

نبود امکانات اولیه یا داشتن امکانات بی‌سابقه؟

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران در ۲۸ دی ۱۳۹۷ به اظهارات اخیر کی‌روش واکنش نشان داد و گفت که سرمربی تیم ملی می‌خواهد با این رفتارها فرار رو به جلو کند. پیروانی در ابتدای صحبت‌های می‌گوید: به نظر می رسد آقای کی‌روش با این  جنجال سازی ها، اتهامات واهی و  فرافکنی‌ها قصد دارد با فرار به جلو روی نوع بازی مقابل عراق و برخی انتقادها سرپوش گذاشته و همچنین در شرایطی که ایران قرعه خوبی تا نیمه نهایی دارد و رقبایی چون کره جنوبی، ژاپن و استرالیا هم دور از انتظار ظاهر شده‌اند به جای تمرکز روی قهرمانی با حاشیه سازی، بهانه‌های واهی و طرح مخالفان فرضی، قهرمان نشدن احتمالی را توجیه کند. او نمی‌خواهد ببیند که مربیان قبلی یک‌دهم امکانات کنونی و حمایت‌ها را نداشته‌اند. کی‌روش هدفمندانه خلاف این حقایق را مطرح می‌کند و این موجب تاسف بسیار است.

مدیر اجرایی پیشین تیم‌ملی در حالی از امکانات و حمایت‌های بی‌سابقه‌ای که کی‌روش در این سال‌ها در اختیار داشته اشاره می‌کند که صحبت‌هایش زمانی که در تیم‌ملی حضور داشت این امکانات و حمایت‌ها را نشان نمی‌دهد و او همیشه از کمبود آن‌ها گلایه می‌کرد.

افشین پیروانی در زمان حضورش در تیم‌ملی، تقریبا در تمام مصاحبه‌هایش از نبود امکانات برای تیم‌ملی صحبت کرده است که نمونه‌هایی از آن‌ها در تاریخ‌های ۳۰ مهر ۹۵، ۲۹ اردیبهشت ۹۵، ۲۱ بهمن ۹۴ و... وجود دارد. او حتی در یکی از مصاحبه‌هایش در ۳۰ مهر سال ۹۵ با تاکید بر لزوم حمایت از تیم‌ملی، خطاب به خیرین و وزیر نفت می‌گوید: من از خیرین تقاضا دارم که برای کمپ تیم‌ ‌ملی کاری کنند. الان به ما خبر دادند که پژوهشگاه نفت را می‌خواهند، تبدیل به نمایش کنند. من از وزیر نفت این تقاضا را دارم تا زمانی که کمپ تیم‌ ‌ملی آماده نشده است، این زمین را برای ما نگه دارند. درست نیست که فدراسیون فوتبال هم به هواپیمایی و هم به هتل بدهی داشته باشد، این که تیم‌ ‌ملی در زمین استاندارد ۹ نفره نمی‌تواند تمرین کند، درست نیست. اگر قرار است به تیم‌ ‌ملی کمک شود، اول باید وزارت ورزش  و جوانان این کار را انجام دهد و سپس فدراسیون فوتبال. در حال‌ حاضر آن حمایتی که باید شود صورت نمی‌گیرد. اگر می‌خواهیم به جام جهانی صعود کنیم، باید مشکلاتمان حل شود.

او همچنین در بهمن‌ماه ۹۴ گفته است: در نهایت هم به عنوان یک هوادار می‌گویم که یک ماه دیگر اردوی تیم ملی شروع می‌شود اما تیم ملی نه زمین دارد، نه لباس و نه امکانات اولیه!

پرواز چارتر یا سفر با اتوبوس؟

مدیر ورزشی پیشین پرسپولیس در ادامه مصاحبه اخیرش در رابطع با صحبت‌های کی‌روش درباره سفر فرست کلاس پرسپولیسی‌ها به ژاپن می‌گوید: بنده  شاهد بوده‌ام تیم ملی در زمان مربیگری کی‌روش برای معمولی‌ترین بازی ها هم با چارتر سفر کرده که نشان دهنده آن است که قهرمانی‌ها و اقتدار پرسپولیس تا چه حد پاک و بدون حمایتی خاص بوده و کی‌روش و امثال او  که برای این اتهام‌های واهی دلیل موجهی ندارند.

این که تیم‌ملی در این چندسال بسیاری از سفرهایش با پرواز چارتر بوده، شکی نیست اما آیا معمولی‌ترین بازی‌ها تیم‌ملی هم با پرواز چارتر رخ داده است؟ بهترین پاسخگو به این سوال خود افشین پیروانی است. او در ۲۳ مرداد ۹۴ ضمن گلایه از بلاتکلیفی اسپانسر تیم‌ملی و نبود امکانات کافی، راجع به سفر تیم‌ملی به ترکمنستان در راه مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ توضیح می‌دهد: چند روز دیگر در مقدماتی جام جهانی بازی داریم اما هنوز تکلیف اسپانسر پیراهن تیم ملی معلوم نیست. زمین تمرین و امکانات نداریم. برای بازی با ترکمنستان مجبور بودیم ۶۰۰ کیلومتر راه را تا لب مرز طی کنیم اما اتوبوس خوب هم نداریم.

پیروانی حتی در برهه‌ای از نبود پرواز چارتر هم گلایه می‌کند. او در مصاحبه‌ای در ۲۱ فروردین ۹۵ می‌گوید: اگر قرار باشد پس از بازی با قطر مثلا چهار یا پنج روز دیگر به مصاف کره یا ژاپن در آن کشور برویم، آیا می‌شود که با پرواز عادی این مسافت را طی کرد؟ما و ژاپن در عمان بودیم اما ژاپن زودتر از ما به ایران رسید. آنها چند ساعت استراحت کردند و ما با چند ساعت اختلاف دیتر از آن‌ها به ایران رسیدیم. کی‌روش یک مربی حرفه‌ای است و امکانات حرفه‌ای می‌خواهد. بله، درست است. شما می‌گویید امکانات را دیدیم و بر اساس همین امکانات باید توقع داشته باشیم اما من می‌گویم ۴۰ میلیارد تومان پول از سوی فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا به ایران رسیده است. خب نصف این پول را خرج تیم ملی کنید تا با امکانات مناسبی بتواند راه خود را ادامه دهد. اگر کسانی که انتقاد می‌کنند دو دوتا چهار تا داشته باشند، تا این حد نباید در مطبوعات و رسانه‌ها دست به انتقاد از تیم ملی بزنند.

کی‌روش جزو ۱۵ مربی برتر دنیاست یا یک مربی پروازی و پرخرج؟

مدیر اجرایی پیشین تیم‌ملی در بخش دیگری از صحبت‌هایش از کی‌روش به عنوان مربی‌ای که پس از ایران دیگر متقاضی‌ای ندارد، اشاره می‌کند و می‌گوید: نمی دانم او به رغم این همه نارضایتی در همه این سال‌ها و این همه متشنج کردن فضای فوتبال ملی چرا نمی‌رود، شاید هیچ تیم یا کشوری پیدا نمی شود که حاضر باشد پول کلان به مربی پروازی بپردازد و توهین هم بشنود.

کی‌روشی که اکنون در منظر پیروانی یک مربی گران و پروازی است، روزی از نظر پیروانی جزو ۱۵ مربی برتر دنیا بود که فوتبال ایران تا ۱۰ سال پس از رفتنش حسرت او را می‌خورد. افشین پیروانی در یکی دیگر از مصاحبه‌هایش در ۲۳ مرداد ۹۴ درباره کی‌روش می‌گوید: باز هم تاکید می‌کنم که انتقاد باید با احترام و ادب همراه باشد. فردی که در یکی از تیم‌ها پست مهمی هم گرفته جایی گفته بود که کی‌روش را نمی‌شناسد! او یکی از ۱۰-۱۵ مربی برتر دنیاست و من می‌گویم که اگر برود تا ۱۰ سال دیگر نمی‌توانیم مانند او را بیاوریم. من با ۱۰ مربی برتر دنیا کار کرده‌ام و بهترین مدرک پرولایسنس را دارم اما هر روز از کی‌روش چیز جدیدی یاد می گیرم.

از حامی شماره یک کی‌روش تا حضور در صف نخست مخالفان

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، پیروانی در زمان حضور در تیم‌ملی هیچ صحبت منفی‌ای علیه کی‌روش و تیم‌ملی را قبول نداشت و از همه افراد درخواست می‌کرد که حرف‌های مثبت راجع به تیم‌ملی بزنند. در این رابطه، مدیر اجرایی پیشین تیم‌ملی اظهار نظر جالبی هم دارد. او در ۱۸ دی ۹۵ خطاب به مخالفان گفت: من به گذشته کاری ندارم در حال حاضر مصاحبه‌هایی که عده‌ای از بیرون انجام می‌دهند به نفع فوتبال ما چه ملی و چه باشگاهی نیست. خواهش من این است که کسانی که سمت و پستی ندارند به خودشان اجازه ندهند که اظهار نظر کنند و لطفا سکوت کنند تا اتفاقات خوبی برای فوتبال ما بیفتد.

او همچنین در ۱۰ آبان ۹۵، در واکنش به صحبت‌های امیر عابدینی، اظهار کرد: همه باید تلاش کنیم که حرف‌های مثبت بزنیم و نقدهای ما سازنده باشد. کسی اجازه ندارد رودرروی تیم ملی قرار بگیرد بلکه همه باید کمک کنند که  نتایج خوبی برای فوتبال ایران رقم بخورد.

مدیر اجرایی پیشین تیم‌ملی در تاریخ ۱۹ مهر ۹۴ درباره بیانیه‌ها و فضای منفی‌ای که علیه تیم‌ملی ایجاد شده بود، توضیح داده است: هرچه آرامش تیم بیشتر باشد، نتیجه بهتری به دست می‌آید. نباید هر کسی به خود اجازه دهد که اظهار نظرهای شخصی داشته باشد. تیم ملی به قول معروف برای شخص X یانیست بلکه متعلق به همه مردم است و خوشحالی پیروزی آن برای همه است. ما فقط با تعامل با هم و حمایت کردن از هم می‌توانیم نتیجه بگیریم. اظهار نظرهای شخصی و غیر فنی اصلا مفید نیست. نمی‌توانم بگویم صددرصد اما هر پالس منفی روی تیم تاثیر بدی می‌گذارد.

انتهای پیام

خبرنگار: محمدامین شهسواری

دبیر خبر: یوسف اکبری

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۰۸:۱۴

کدام یک از این افراد تا به‌حال یک تیم را مربی‌گری کردند که همراه با نتیجه باشد؟ اصلا مجوز انتقاد از فردی مثل کی‌روش با آن همه سابقه را چجوری به‌دست آورده‌اند؟ البته مشخصه.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۰۸:۱۵

ممنون ایسنا

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۰۸:۲۶

امیدوارم آقای پیروانی این متن راخوانده باشد و در خصوص اینهمه چرخش 180 درجه ایقدر به خود آید و خجالت بکشد .و به تیم ملی و موفقیتش در این برهه حساس فکر کند که بعید می‌دانم. پس از عزل از تیم ملی و محروم شذن 5 ساله مظلوم نمایی و مطرح کردن خودش با حمله به تیم ملی و آقای کی‌روش جای تامل دارد.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۰۸:۵۰

اين دغل دوستان كه مي‌بيني مگسانند دور شيريني. امثال آقاي پيرواني و علي كريمي تا زماني كه كي‌روش با آن‌ها همكاري مي‌كرد هزاران به به و چه چه مي‌گفتند ولي امروز ورق برگشته.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۶:۲۸

عالی عالی

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۰۸:۵۳

ادب مرد به ز دولت اوست آقای پیروانی. با بزرگ‌تر از خودتون و داناتر از خودتون در صنف خودتون مودبانه‌تر و با ادبیات احترام صحبت کنید. این واکنش‌های منفی علیه آقای کی‌روش این رو در ذهن تداعی می کنه که: همه ماشاالله در کمین مربیگری تیم ملی ایران نشستن... ماشاالله به این همه عرق ملی!!! در نهایت احسنت آقای کیروش برقرار باشی ان‌شاءالله

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۰۹:۰۲

این آقا اگه در فوتبال اروپا بود، الان به‌خاطر مسائلی که در ارتباط با اسپانسر رخ داد، یا الان در زندان بود، یا تا آخر عمر محروم می‌شد، ایشان یک موج سوار حرفه ای هستش.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۰۹:۱۴

ایشان نان را به نرخ روز می‌خورند ولی مثل همه منتش را سر مردم ایران می‌گذارند.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۰۹:۲۰

اظهار نظر مربیان ایرانی علیه کی روش قابل تامل است. این آقا تا وقتی زیر چتر کی روش بود حرفی نزد ولی حالا اون بد شده. همه از عزیز دردانه بودن پرسپولیس با خبرند احتیاجی به ماست مالی این آقا نیست. چرا کی‌روش تو رو از تیم ملی اخراج کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۰۹:۳۱

جناب پیروانی دست و پا میزنه به تیم محبوبش برگرده این و میشه راحت تو مصاحبه‌های چند وقت اخیرش متوجه شد.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۰۹:۳۷

لطفا صحبت‌های آقای تقوی درباره مافیای فوتبال رو هم پوشش بدید. متشکرم

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۰۹:۵۶

بله با سند و دلیل مشخص شد این آقا نون را به نرخ روز میل می‌کنند.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۰:۰۶

تقصیر آقای تاج است که به این آقا بها داد در تیم ملی هم موقعی که بازی می‌کرد آنقدر بازیکن تاثیرگذاری نبود.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۰:۴۶

شما كه واسه اثبات تناقض گویی‌های پیروانی به 6 مدل رنگ و فونت متوسل شدید، كاش می‌نوشتید كه كی‌روش هم تا 6 ماه پیش متعادل‌تر برخورد می‌كرد و هر هفته یك بار واسه تیم ملی حاشیه درست نمی‌کرد.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۰:۵۳

جماعت نان به نرخ روز خور متوهم

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۱:۰۱

ممنون از ایسنا که این نفاق و رفتار ضد ملی را در این برهۀ حساس آشکار کرد.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۱:۰۸

دورویی و دروغ گفتن برای پول و مقام دیگه جزیی از فرهنگ ما شده!! لطفا صحبت‌های تقوی مربی پیشین تیم تراکتور سازی رو هم پوشش بدهید تا مردم بهتر امثال این آقا و آقای خیابانی رو بشناسند. رسانه میلی شده محلی برای کوبیدن کی‌روش و تیم ملی حتی قبل از صحبت‌های کی‌روش. بعد تظاهر می‌کنند دوست دارن ایران قهرمان بشه.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۱:۴۳

شما کدام طرفی هستید؟

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۱:۵۳

بنده پرسپولیسی هستم ولی انزجار خودم را از این برخوردها اعلام می‌کنم

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۲:۳۵

من یه عمر پرسپولیسی هستم ایشان دنبال پست در پرسپولیس هستن.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۲:۴۴

کیروش شاید از نظر فنی بالا باشه ولی از نظز ادب صفره. شما که دلت واسه مردم می‌سوزه خودت کم‌تر پول بگیر ،چکار به بقیه داری؟ یک جوری حرف میزنه انگار داره مجانی و به خاطر مردم کار میکنه.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۴:۲۹

اتفاقا از نظر فنی شاید خیلی بالا نباشه ولی انسان درست و حقی هست و حرفاش رو باید با طلا نوشت.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۳:۱۴

متاسفانه این نوع اخلاق در جامعه ما نهادینه شده است و بارها و بارها مشاهده شده است مانند بازیکنها که تا تا مورد توجه مربی هستند تعریفشان میکنند اما همینکه مربی به هر دلیلی آنها را نیمکت نشین کرد میشوند منتقد همان مربی !مطمئن باشید همین بازیکنان فعلی تیم ملی تا توسط کی‌روش کنار گذاشته شوند شروع به بدگویی میکنند یا همین استقلالی‌ها که فعلا کی‌ر‌وش بطرفشان غش کرده است تا سمت و سوی این مربی تغییر کنند زمان و زمین را علیه او می‌کنند مانند انتقاد فردوسی پور که در استادیوم آزادی مدت‌ها ... نثارش میکردند!!!

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۳:۲۱

چقدر مطلب خوب و درستی نوشته شده . از رسانه‌ها انتظار می‌رود بدون جانبداری در مورد این اتفاق صحبت کنند.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۴:۴۵

تنها یک چیز برای همگان آشکار است فوتبال سیاست زده ما کثیف است و بسیار کسانی چون عزیزی، دایی، ... در مورد فساد در فوتبال ما سخن گفته‌اند. بنده به عنوان یک شهروند ایرانی از فوتبال دولتی بیزارم و تمایلی ندارم از حق مردم سیستان و کودکان برای فوتبال دولتی هزینه شود. یا خصوصی یا تعطیلی فوتبال.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۴:۵۷

ممنون از روشنگري شما، كادر محترم ايسنا

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۵:۱۵

يكي از بهترين و حقيقي‌ترين گزارش‌هايي كه تا به حال در ايسنا خوندم. ممنونم از اين همه حرف‌هاي درست‌تون و اين كه اينجور افراد نون به نرخ روز خور و بي مايه رو رسوا مي‌كنين.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۱۵:۱۸

امثال كي‌روش خيلي دلشون به حال اين مملكت بيش‌تر مي‌سوزه در مقايسه با شما جناب پيرواني

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۹ ۲۱:۱۴

اغلب ایرانی‌ها به این مرض دچارن

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۳۰ ۰۲:۱۷

نود درصد رسانه‌ها و اهالی فوتبال مثلا پیشکسوتان دوست ندارند این تیم ملی نتیجه بگیره. تمام بدبختی ما تو این فوتبال همین استقلال و پرسپولیسه .نمیدونم آقایان چرا خودشونو هم‌سطح کی‌روش قرار میدن. زنده باد تیم ملی.