• سه‌شنبه / ۲ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۴:۵۶
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 97110201109
  • منبع : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

گزارش عملکرد وزیر فرهنگ به کمیسیون فرهنگی مجلس

گزارش عملکرد وزیر فرهنگ به کمیسیون فرهنگی مجلس

رییس و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی شامگاه گذشته با حضور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با سیدعباس صالحی و معاونان و مدیران این وزارتخانه دیدار و گفت و گو درباره مسائل فرهنگی کشور و مجموعه اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فرهنگ و هنر پرداختند.

به گزار ش ایسنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ابتدای این نشست، سیدعباس صالحی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - گفت: مسیر قابل توجهی را در حوزه فرهنگ و هنر کشور پیش رو داریم که با همکاری و همفکری کمیسیون فرهنگی مجلس تکمیل و نحوه پیمودن آن تسهیل می شود.

وی در ادامه گزارشی از مجموعه اقدامات این وزارتخانه در معاونت ها و بخش های مختلف آن ارایه کرد.

صالحی گفت: اولین برنامه این وزارتخانه در این دوره از فعالیت خود تقویت ظرفیت های مردمی و دسترسی‌های مردمی بود. هدف از این اقدام توجه به ظرفیت‌های مردمی و حداکثری شدن دسترسی‌های فرهنگی و شبکه توزیع است.

وی در عین حال تصریح کرد: گذرهای فرهنگ و هنر یکی از این اقدامات است. ایجاد ١٠ گذر فرهنگ و هنر از سیاست های این وزارتخانه است که دو گذر فرهنگ و هنر در شهرهای یزد و کاشان راه اندازی شده و ٣ گذر در دهه فجر افتتاح خواهد شد و بقیه آن نیز تا پایان سال راه اندازی می شود.

صالحی ادامه داد: هدف از ایجاد گذرهای فرهنگ و هنر راه اندازی یک پاتوق برای کسب و کار و ارائه محصولات فرهنگی و هنری است. از طریق این گذرها، شهرها هویت فرهنگی به دست می آورند. همچنین تولید کنندگان و عرضه کنندگان محصولات فرهنگی فرصت تعامل با یکدیگر را پیدا می کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به شبکه های شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ایران را اقدام دیگر این وزارتخانه برشمرد و گفت: شهرهای مختلف کشورمان با نمادهایی شناخته می شوند که به آن شهرت دارند. شهرهای ما دارای توانایی و ظرفیت های خاص خود هستند و تاکنون ٦٢ شهر برای عضویت در این شهرها حضور یافته اند.

صالحی تصریح کرد: از طریق شبکه های شهرهای خلاق فرهنگ و هنر اعضا می توانند به تبادل اطلاعات با یکدیگر بپردازند و در عین حال باید مورد حمایت هم قرار بگیرند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: طرح پردیس اقدام دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش تقویت ظرفیت های مردمی و دسترسی های فرهنگی است. ما با این مشکل مواجه هستیم که اکثر رویدادهای کلان فرهنگی و هنری در تهران و کلان شهرها برگزار می شود و شهرهای میانی از این مزایا محروم هستند. طرح پردیس با استفاده از فضای اینترنتی که در دهه فجر افتتاح خواهد شد امکان دسترسی رویدادهای فرهنگی و هنری در شهرهای کوچک را فراهم می آورد.

وی در عین حال تصریح کرد: از طریق طرح پردیس امکان آمورزش به صورت آنلاین و گفت و گو نیز فراهم می شود. این طرح به کسب و کارها کمکی می کند و امکان دسترسی را وسعت می بخشد.

بنا بر این گزارش، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: توجه به فضای کسب و کارهای فرهنگ و هنر و تسهیل و بهبود این فضا یکی دیگر از اقدامات این وزارتخانه است. اینکه بتوانیم در اتاق بازرگانی جایی برای فرهنگ و انجمن فرهنگ و هنر در نظر گرفته شود از جمله اقدامات ما در حوزه اقتصاد فرهنگ است.

صالحی تصریح کرد: در این طرح تلاش می شود بخش خصوصی که در حوزه اقتصاد دارای سرمایه مالی است را با فعالان فرهنگی متصل کنیم تا از این طریق بین درآمد مالی بخش خصوصی و فرهنگ نسبت ایجاد کنیم.

وی با اشاره به تجمیع صدور مجوزهای این وزارتخانه ادامه داد: صدور مجوزها نیز یکی دیگر از اقدامات مهم این وزارتخانه است. بر اساس وظایف محوله توانستیم تعداد ١٣٧ مجوز این وزارتخانه را تجمیع و آن ها را به تعداد ٣٤ مجوز کاهش دهیم. پورتال واحد مجوزهای این وزارتخانه شکل گرفته است و ما وارد پیشخوان مجوزهای کشور هم شده ایم.

صالحی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعاتی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می شود معرفی جایگاه فرهنگ در اقتصاد و  برنامه های کلان کشور است. ما در این زمینه با وزارت اقتصادی و دارایی مذاکرات و تفاهم نامه هایی داشته ایم تا فرهنگ را در کلان نظام حمایتی قرار بدهیم.

او تصریح کرد: تفاهم ٢ هزار میلیارد با حدود ٢٠ هزار شغل در سال ٩٧ مصداق این امر است تا از ظرفیت های کسب و کار های فرهنگی و هنری بهره کافی ببریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در گذشته فرهنگ بخش مغفول حوزه اقتصاد بود و تلاش های زیادی که صورت گرفت برای خود در این زمینه جایگاهی پیدا کرده و به دست آوردن این جایگاه کار راحتی نبود.

وی افزود: فرهنگ می تواند بخش مهمی از اقتصاد مقاومتی و اقتصاد خرد باشد زیرا فرهنگ پویا  و پایا است. بنابراین نباید فرهنگ را به بخش هزینه ای تخصیص داد بلکه باید به این نکته توجه داشته باشیم که مولد و جدی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  گفت: طرح پروانه نیز یکی دیگر از طرح های این وزارتخانه است که همزمان با دهه فجر افتتاح می شود. این طرح برای کسب و کارهای خرد و میانی از طریق فضای مجازی است که امکان ارتباط مستقییم بین هنرمندان با یک اپلیکیشن را فراهم می کند. همچنین امکان ارتباط با مصرف کننده و فرصت دسترسی به بازار را افزایش و منجر به کاهش واسطه گری می شود.

او با اشاره به اقدامات این وزارتخانه در راستای اهداف دولت الکترونیک و هوشمند افزود: هر مقدار به سمت دولت الکترونیک حرکت کنیم منجر به کاهش فساد می شویم. ما در یک سال گذشته در راستای دولت الکترونیک حذف تمامی خدمات حضوری و کاغذی را داشته ایم. همچنین پنجره واحد خدمات الکترونیک را داریم.

صالحی درباره اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه شفاف سازی نیز توضیحاتی ارائه داد و گفت: با افزایش شفاف سازی به ایجاد و افزایش اعتماد اجتماعی کمک می کنیم. در این بخش ایجاد زیرساخت های شفاف، شفاف سازی فرآیند تصمیم گیری ها و ایجاد تعامل در نظام تصمیم گیری ها با هدف مشارکت ذینفعان را دنبال کرده ایم.

وی ادامه داد: اقدامات حوزه شفاف سازی شامل به روز رسانی مجوزها، انتشار اطلاعات قراردادها، قراردادهای موسسات زیر مجموعه، اطلاعات کمک ها و یارانه های اشخاص حقوقی، انتشار اطلاعات و یارانه به موسسات فرهنگی، تراز مالی موسسات، اطلاعات مالی رویدادهای برگزار شده و ... است.

عضو هیات دولت افزود: گفت و گوهای فرهنگی طرح دیگری است که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تاکید است. ما نیاز به گفت و گوهای مختلف در سطوح مختلف داریم که از جمله گفت و گوهایی که دنبال می شود می توان به  گفت و گوهای من با اشخاص فرهنگ و هنر، گفت و گوهای معاونان با اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه در ارتباط با حوزه کاری خود، گفت و گوهای در سطح استان ها، گفت و گوهای اهالی فرهنگ و هنر با کارگزاران، گفت و گوهای با دستگاه های مدیریتی کشور، گفت و گوهای اهالی فرهنگ و هنر با حوزویان و ... اشاره کرد.

وی ادامه داد: طرح عدالت فرهنگی طرح دیگر این وزارتخانه است که دنبال می شود. ما تلاش می کنیم در عین منابع محدود آن را به سمت استان ها سوق دهیم. اقداماتی در این زمینه صورت گرفته که می توان به امضای تفاهم نامه های همکاری این وزارتخانه با استانداری های استان های مختلف در سفرهای استانی و همچنین تفاهم نامه های همکاری با ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فرهنگ و هنر اشاره کرد.

صالحی افزود: با امضای این تفاهم نامه ها اعتبارات و ظرفیت های دو طرف تفاهم نامه با هم تجمیع و در جهت ارتقای فضای فرهنگی و هنری استان ها استفاده می شود.

او ادامه داد: تا کنون به ١١ استان سفر داشته ام و ٦٨٠ میلیارد تومان در بخش نقدی با این استان ها تفاهم نامه داشته ایم. البته معاونت های وزارتخانه نیز ملزم به تخصیص سهم استانی از بودجه خود شده اند.

همچنین حجت السلام احمد مازنی - رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی - گفت: حضور این جمع در این نشست نشان از گستردگی ماموریت ها و وسعت سازمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عهد خود وفا داشتند و سخنانی را که در صحن مجلس در روز رای گیری داشتند رعایت کردند. گزارشی که آقای دکتر صالحی از کلان‌پروژه‌های این وزارتخانه ارائه داد نشان از وفای عهدشان به سخنان‌شان است.

مازنی تصریح کرد: انتظار ما نیز در مجلس شورای اسلامی نیر همین است که وزرا وفای به عهد داشته باشند نه اینکه صرفا برای گرفتن رای اعتماد در مجلس به سخنرانی بپردازند.

وی با شاره به اینکه در حال حاضر در تدوین موضوعات دارای ضعف هستیم گفت: اکنون فصل بودجه است و باید ضرورت کار و اقدامات فرهنگی را در نظر بگیریم.

مازنی تاکید کرد: در این فصل معمولا با مشکلات زیادی مواجه هستیم و دکتر صالحی در شرایطی که دچار مشکلات اقتصادی هستیم از مجلس کارت زرد دریافت می کنند و این حکایت از این دارد که موقع غرامت همه اشاره شان به سمت فرهنگ است ولی زمانی که باید به آن توجه شود این اتفاق نمی افتد.

او ادامه داد: اگر امسال بودجه فرهنگ افزایش یافته باید نرخ گرانی‌ها را نیز در این افزایش در نظر بگیریم.

مازنی گفت: یکی از ضعف‌هایی که ما داریم این است که نتوانسته‌ایم ضرورت کار فرهنگی را برای خواص تدوین و تبیین کنیم و در کنار محدودیت های گسترده ای که داریم به تعریف درست از مقوله فرهنگ نرسیده ایم.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اقدامات خود می تواند از ظرفیت های رسانه ملی، فضای مجازی و رسانه ای بهره ببرد و تعامل کمی و کیفی خود با مجلس شورای اسلامی به ویژه با مجمع نمایندگان استانی را بیشتر کند.

در ادامه جمشید جعفرپور - عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی - گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پیمان خود در زمان رای اعتماد عمل کرده اند و فعالیت های صورت گرفته از سوی این وزارتخانه مهندسی شده و بر اساس فکر است.

وی افزود: حوزه فرهنگ باید با تامل به طرح برسد و بعد از آن به عمل مبتنی بر اقدامات انقلابی منجر شود.

در بخش دیگری حجت الاسلام احد آزادیخواه گفت: اخیرا طرحی را در مجلس شورای اسلامی بررسی کردیم با عنوان استقرار وزارتخانه ها در خارج از شهر تهران که فوریت آن رای نیاورد.

وی افزود: در این زمینه ما پیشنهاد می کنیم به جای اینکه وزارتخانه ها در خارج از تهران مستقر شوند ماموریت های آن ها را به استان ها منتقل کنیم و اختیارات را به مدیران کل استانی واگذار کنیم.

آزادیخواه گفت: این اقدام با توجه به شرایط امروزی از جمله کمبود اعتبارات کمک می کند تا انجمن های فرهنگی و هنری در شهرستان ها فعال شوند و به پویایی روح فرهنگ و هنر در شهرستان ها منجر شود.

در ادامه اصغر مسعودی - عضو دیگر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی - گفت: وزارت فرهنگ و اسلامی دارای معاون های مختلفی است.

مسعودی ادامه داد: توجه به شفافیت نیز امر خوبی است اما اینکه در اختیار چه کسی باشد و چه کسانی نیز به آن دسترسی داشته باشند هم حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد: فعالیت های قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چشمگیر است و باید به این نکته توجه داشته باشیم.

در ادامه سیده فاطمه ذوالقدر - دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس - گفت: مشکلات بودجه جدی است و در حال حاضر نمی توانیم از درآمد دولت بکاهیم.

وی در عین حال تصریح کرد: بنابراین باید از منابع جدید، ایجاد درآمد جدید کنیم تا کمبود های حوزه فرهنگ جبران شود.

سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی - دیگر عضو این کمیسیون - نیز گفت: هیات دولت توان کارشناسی در حوزه برنامه‌ای و بودجه‌ای را دارد و در این زمینه قوی است و نباید همه چیز را در این حوزه به مجلس محول کند.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: باید در جشنواره های فجر نیز رویش های انقلابی معرفی شوند. اینکه خروجی فرزندان انقلاب در این زمینه ها چیست باید موردتوجه قرار گیرد.

وی افزود: در حوزه فرهنگی نیز ما نیازمند احیای جایزه جلال هستیم. ما نیازمند تفکر سازی هستیم تا مولف‌سازی. و این امر در جایزه جلال باید محقق شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: توجه به دیپلماسی خارج از کشور نیز ضروری است.

در ادامه حجت الاسلام مهدی شیخ - عضو دیگر این کمیسیون - گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در فضای فرهنگی کشور آتش بس اعلام کرده اند.

وی افزود: دکتر صالحی توانستند سیاست و فرهنگ را از هم جدا کنند. ترکیب سیاست و فرهنگ آفت بزرگی بوده که فرهنگ همیشه دامنگیر مسائل سیاسی شده است.

شیخ در عین حال تصریح کرد: این اقدام دکتر صالحی باید نهادینه شود و بعد از ایشان نیز ادامه یابد و این امر از طریق گفتمان های فرهنگی قابل حل شدن است.

وی ادامه داد: بودجه های فرهنگی در مقایسه با سایر دستگاه های فرهنگی ناچیز است. بنابراین بودجه های فرهنگی خارج از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در جهت سیاست های فرهنگی کشور ساماندهی شوند.

شیخ افزود: نویسندگی یک هنر است باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد زیرا از طریق نویسندگی می توان تولیدات علمی و باورها و ارزش های خود را منتقل کنیم.

در ادامه طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی - دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی - گفت: باید گفت و گوهای فرهنگی شکل بگیرد و ما آن را در کمیسیون فرهنگی مجلس دنبال می کنیم ولی به رایزنی های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه نیز نیاز است.

وی با اشاره به راه اندازی گذرهای فرهنگی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این اقدام بسیار خوبی است و باعث شده عرصه فرهنگ به خوبی به میان مردم بیاید.

سیاوشی گفت: به نظرم در ٤٠ سالگی انقلاب باید همه عرصه های فرهنگی و هنری به میان مردم آید و مردمی شود و صرفا به سینما اکتفا نکنیم.

در بخش دیگری از این دیدار محمداسماعیل سعیدی - عضو دیگر کمیسیون فرهنگی مجلس - گفت: باید به حدود و ثغور موسیقی توجه داشته باشیم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی باید با همکاری یکدیگر آن را پیگیری کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به توجه به کتابخانه های عمومی کشور تاکید کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.