• چهارشنبه / ۳ بهمن ۱۳۹۷ / ۰۷:۰۶
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 97110301369
  • منبع : نمایندگی فارس

رئیس کل دادگستری فارس مطرح کرد:

لزوم توجه به چالش آسیب‌های فضای مجازی

علی القاصی

‌رئیس کل دادگستری فارس گفت: پیشگیری از تصادفات جاده‌ای، آسیب توزیع مشروبات الکلی و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی ‌از موضوعات اولویت دار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سطح استان فارس است.

‌به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی دادگستری فارس، علی القاصی در چهارمین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم استان فارس، ضمن تسلیت ایام فاطمیه و گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، بر لزوم توجه ویژه به برنامه های چهل سالگی نظام مقدس جمهوری اسلامی تاکید کرد.

او گفت: امسال به لطف و یاری خداوند با توفیقاتی که نظام مقدس جمهوری اسلامی در همه بخش ها و زمینه ها داشته است؛ بهار 40 سالگی انقلاب را تجربه خواهیم کرد و تمام نقشه های دشمن نقش برآب خواهد بود.

القاصی با اشاره به اجرای برنامه های پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی در استان توجه به  برخی برنامه های اولویت دار و مهم در حوزه پیشگیری از وقوع جرم را مورد تأکید قرار داد و افزود: پیشگیری از شکل گیری آسیب ها و مشکلات موجود در جامعه و همچنین جرائم ناشی از بروز این آسیب ها وظیفه همه دستگاه‌ها و نهادهای متولی امر است و در این میان دستگاه قضایی نقش مدیریت و هماهنگ کننده و نظارتی در امر پیشگیری را بر عهده دارد.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان با بیان اینکه خروجی آسیب ها، ناهنجاری ها و مشکلات اجتماعی در قالب پرونده در دستگاه قضایی نمود پیدا می کند، گفت: پیشگیری از این فرایند نیازمند برنامه ریزی دقیق‌، ‌مدیریت و اهتمام لازم از سوی همه دستگاه های متولی امر در پیشگیری از آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی است‌.

رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم استان فارس در ادامه از اجرای مطلوب برنامه های پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی در استان فارس طی 6 ماه گذشته خبر داد و گفت: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس در 6 ماهه اول امسال با کسب بالاترین امتیاز عملکردی در بین 31 استان کشور رتبه اول را به خود اختصاص داده است که این امر حاصل هم افزایی و تعامل اعضای شورای پیشگیری از وقوع جرم استان است‌.

القاصی همچنین از روند کاهشی وقوع 9 عنوان مجرمانه در استان فارس طی یک سال اخیر خبر داد و بیان کرد: 9 عنوان اتهامی سرقت مستوجب تعزیر، ضرب و جرح عمدی‌، توهین به اشخاص‌، تهدید، تخریب‌، کلاهبرداری، خیانت در امانت‌، رانندگی بدون پروانه و نگهداری و مالکیت مواد مخدر از جمله عناوین مجرمانه ای هستند که بین 2 تا 17 درصد در استان کاهش داشته اند و در این مدت متأسفانه تنها ایراد صدمه بدنی غیرعمدی بر اثر تصادفات رانندگی در استان روند افزایشی داشته است‌.

رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه کاهش سرقت در استان را  نتیجه اهتمام و تلاش همه دستگاه ها بویژه جدیت دستگاه قضایی در  برخوردهای قاطع با سارقان و عدم اعطای تسهیلات به سارقین زندانی دانست و افزود: در نتیجه ارتکاب این عمل مجرمانه و آثار و تبعاتی که جرم سرقت بر جای می گذارد؛ آرامش و امنیت جامعه سلب می شود؛ بنابراین حساسیت قضات در برخورد با این دسته از مجرمان و همچنین  نظارت کامل بر اجرای فرآیند مجازات ها آثار بازدارنده خوبی را در پی داشته است‌.

وی حساسیت نسبت به موضوعات اجتماعی، جدیت، پیگیری و نظارت های جامع را عامل دیگر موفقیت و شکل گیری روند نزولی برخی دیگر از جرائم و آسیب های اجتماعی دانست و خاطر نشان کرد: در برنامه های پیشگیری از وقوع جرم همه باید اهتمام ویژه ای نسبت به اجرای آن برنامه داشته  باشند و با اراده مصوبات شورای پیشگیری از وقوع جرم را ‌در دستور کار قرار دهیم‌.

رئیس کل دادگستری استان فارس مصوبات نشست های شورای پیشگیری از وقوع جرم را حاصل فکر، اندیشه و زحمات همه اعضای این شورا دانست و تصریح کرد: با اجرای دقیق مصوباتی که حاصل فکر و اندیشه همه اعضاء شورای پیشگیری از وقوع جرم است؛ می توان توفیقات بیشتری در زمینه کنترل آسیب ها و کاهش جرائم ‌رقم زد.

القاصی در این نشست به موضوع استفاده از تأسیسات ارفاقی دستگاه ها در راستای اجرای مجازات های جایگزین حبس و مجازات های اجتماعی اشاره و بیان کرد: با هماهنگی‌، فرهنگ سازی و پذیرش جمعی از سوی همه دستگاه ها؛ اثرات نامطلوب زندان و آثار و تبعات آسیب های اجتماعی ناشی زندانی شدن افرادی که مستحق حضور در زندان نیستند؛ کنترل و کاهش خواهد یافت‌.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس همچنین به موضوع کنترل و کاهش تصادفات جاده ای که در حال حاضر به عنوان یک مطالبه عمومی در جامعه مطرح می باشد، اشاره کرد و افزود:  ما در استان نیازمند یک برنامه جامع در نتیجه یک خرد جمعی و تعامل ویژه در جهت کنترل و پیشگیری از تصادفات و حوادث ترافیکی هستیم.

او گفت:  در موضوع پیشگیری از تصادفات جاده ای حضور جدی همه دستگاه های تأثیرگذار لازم ‌و ضروری است چرا که براساس آمار ارائه شده از سوی فرماندهی انتظامی استان متأسفانه استان فارس به لحاظ آمار جانباختگان جاده ای در رتبه اول کشور قرار دارد.

دکتر القاصی با اشاره به این که در بحث پیشگیری از وقوع تصادفات جاده ای تدابیر اندیشیده شده حاکی از آن است که عمدتاً سه عامل انسانی، جاده ای و فنی در بروز این حوادث مؤثر است، گفت: ریشه بیشتر تصادفات را  باید در این سه عامل جست‌وجو کرد چرا که این سه حوزه بیشترین تأثیر را در وقوع تصادفات و حوادث جاده ای و خسارت به جان مردم و سلامت جامعه دارد.

وی در ادامه افزود: یکی از اولویت های پیشگیری که تاکنون به نحو شایسته برنامه ریزی نشده است، موضوع تصادفات جاده ای است که به لحاظ اولویت و میزان خسارتی که به سلامت جامعه وارد می کند و بر اساس آمارهای ارائه شده هر روز بیشتر نیز می شود و این امر نیازمند برنامه ریزی از سوی شورای پیشگیری از وقوع جرم استان و همه دستگاه ها و نهادهای است که می توانند زمینه حل این بحران و مشکل اساسی را فراهم کنند.

رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه مسئله آسیب های ناشی از توزیع مشروبات الکلی در سطح استان را یکی دیگر از موضوعات مهم دانست و گفت: در سال جاری افرادی براثر مصرف مشروبات الکلی جان خود را از دست داده اند و مسئله توزیع مشروبات الکلی شیوع پیدا کرده است، بنابراین نیازمند ورود جدی و توجه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان به این موضوع است‌.

القاصی، موضوع فضای مجازی را یکی از چالش های اساسی امروز جامعه خواند و گفت: به همان میزان که در حوزه فضای حقیقی برنامه ریزی می شود حوزه فضای مجازی نیز نیازمند برنامه ریزی است، چرا که در هر کجا با یک مشکل مواجه می شویم چه در بخش های اجتماعی‌، امنیتی و چه در حوزه اقتصادی بخشی از این مشکلات در فضای مجازی و در بستر اینترنت شکل می گیرد اما با برنامه ریزی صحیح می توان خطرات و آسیب های آن را کاهش داد.

رئیس کل دادگستری فارس با بیان این که سه موضوع  پیشگیری از تصادفات جاده ای، آسیب توزیع مشروبات الکلی و خطرات و آسیب های فضای مجازی  از موضوعات اولویت دار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سطح استان فارس است؛ خواستار مدیریت و درایت اعضای شورای پیشگیری از وقوع جرم استان و برنامه ریزی و ارائه طرح های پیشگیرانه در راستای کنترل آسیب های این سه حوزه شد و گفت: لازم است در سال آینده ‌به این موضوعات به نحو شایسته تری پرداخته شود و با مدیریت صحیح و همکاری همه سازمان ها و نهادهای مسئول و متولی آسیب های ناشی از این موضوعات به حداقل برسد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.