• شنبه / ۶ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۴:۳۶
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 97110602997
  • منبع : نمایندگی همدان

چاره جدید برای پروژه ۷ ساله اسدآباد

چاره جدید برای پروژه ۷ ساله اسدآباد

ایسنا/همدان پروژه کتابخانه استاندارد استان همدان به لحاظ پایین بودن سرانه فضای کتابخانه‌ای شهرستان اسدآباد در سال ۹۱-۹۰ در این شهرستان در زمینی به مساحت ۲۵۰۰ متر واقع در پارک شهید باهنر شهر اسدآباد با مجری گری اداره راه و شهرسازی کلنگ زنی شد.

‌به گزارش ایسنا، در زمان کلنگ زنی این پروژه به عنوان اولین کتابخانه استاندارد استان و حتی غرب کشور در اسدآباد شور و شعف بسیاری برای مردم بویژه اهالی همجوار با پروژه به ارمغان آورد اما امروز این پروژه با حرکت لاک پشتی خود بعد از گذشت بیش از ۷ سال تنها ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ۳ سال از تعطیلی کامل پروژه به دلیل کمبود و عدم اعتبار می‌گذرد و این پیشرفت فیزیکی ناچیز در حد فونداسیون نیز در معرض شرایط آب و هوایی در حال تخریب بوده و نارضایتی‌های فراوانی را برای شهروندان این منطقه به همراه داشته و اهالی خواستار فکر و چاره مسؤلین برای رسیدگی به این پروژه هستند و حتی عطای این پروژه را به لقایش بخشیده‌اند.

شهروندان این منطقه با بیان اینکه این پروژه به غیر از دغدغه خاطر و تخریب بخشی از پارک و فضای سبز منطقه و تبدیل آن به محل تجمع زباله و نگرانی والدین به واسطه خطر سقوط کودکانشان در حفاری انجام شده این پروژه نیمه کاره و تجمع افراد معتاد ره آورد دیگری نداشته، اظهار کردند: از مسئولین انتظار داریم که دغدغه‌خاطر شهروندان این منطقه را پس از ۷ سال خاتمه دهند و لااقل پارک تخریب شده شهید باهنر را به عنوان همان فضای سبز برای بازی کودکان این منطقه و رفع خطرات موجود آن بازسازی کنند.

فرماندار اسدآباد در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه سرانه فضای کتابخوانی در اسدآباد به ازا هر ۱۰۰ نفر ۱ متر و ۲۳ سانت بوده و این شهرستان از پایین‌ترین سرانه فضای کتابخوانی برخوردار است اظهار کرد: از طرف دیگر پروژه کتابخانه استاندارد استان همدان در اسدآباد از ۷ سال پیش در دست احداث بوده که این طرح در بافت فرسوده شهر قرار گرفته و بازآفرینی شهری مشمول آن واقع خواهد شد.

کریم حمیدوند با اشاره به اینکه بنا به دستور استاندار در بافت‌های فرسوده و بازآفرینی شهر باید کارهای فرهنگی انجام شود و دستور اکید داده اند که اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها در بافت‌های فرسوده و بازآفرینی شهری رویکرد فرهنگی داشته باشند و اعتباری نیز در همین راستا در دست استان قرار دارد افزود: شهرستان اسدآباد نیز در همین راستا پروژه کتابخانه استاندارد را با توجه به جانمایی و واقع شدن آن در بافت فرسوده برای دریافت اعتبار پیشنهاد داده و پیگیر هستیم که در صورت پذیرفته شدن قطعاً این پروژه از وضعیت سکون خارج خواهد شد.

وی میزان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه را ۶ میلیارد تومان برشمرد و تصریح کرد: این پروژه از سال ۹۰ با اهدای زمین توسط شورای شهر وقت در پارک باهنر به مجری گری مسکن و شهرسازی کلنگ زنی شده اما اعتباراتی که برای پروژه طی این مدت اختصاص داده اند، قطره چکانی بوده و تناسبی با طرح نداشته و این امر موجب آن بوده که پیمانکار رغبتی برای مناقصه نداشته باشد و در ادامه با پیگیری ترک تشریفات انجام شده هنوز هم برای پیمانکاران رغبتی برای قبول ادامه کار این طرح وجود ندارد.

حمیدوند در ادامه تنها راه موجود کنونی که بتواند این پروژه را از این وضعیت خارج کند بحث معرفی و پیشنهاد پروژه به استان به عنوان یک طرح فرهنگی در بافت فرسوده دانست و تصریح کرد: در صورت مورد قبول واقع شدن این پیشنهاد و اختصاص اعتبار روند ادامه پروژه انجام خواهد شد و با این اقدام مشکلات شهروندان همجوار با این پروژه مرتفع می‌شود و تکمیل و بهره برداری این طرح مهم به طور قطع مشکل و نقیصه پایین بودن سرانه فضای کتابخانه ای شهرستان را نیز با توجه به وجود ۵ دانشگاه و بیش از ۵ تا ۶ هزار دانشجو جبران خواهد کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همدان هم اظهار کرد: پروژه کتابخانه استاندارد اسدآباد یکی از پروژه‌های ناتمام کتابخانه های عمومی استان همدان بوده که مجری این طرح مسکن و شهرسازی است.

عاطفه زارعی، در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: در انجمن کتابخانه های عمومی اسدآباد از طرف فرماندار شهرستان پیشنهاد داده شد که با توجه به قرار داشتن طرح در بافت فرسوده شهر پروژه فوق در لیست پروژه‌های ستاد باز آفرینی شهر قرار گیرد که در صورت مصوب شدن، اداره کل کتابخانه های عمومی استان مجری پروژه خواهد بود و این پروژه را از راه و شهرسازی تحویل و اقدامات اجرایی توسط اداره کل کتابخانه های استان انجام می‌گیرد.

وی اعتبارات پروژه کتابخانه استاندارد شهر اسدآباد را از محل اعتبارات استانی عنوان کرد و گفت: اگر ردیف اعتبار استانی برای اداره کل کتابخانه عمومی استان تعریف شود و پروژه کتابخانه استاندارد اسدآباد در لیست پروژه‌های عمرانی قرار گیرد، به طور مستمر کار عمرانی طرح انجام خواهد گرفت و چنانچه از ستاد باز آفرینی ردیف عمرانی بگیرد، پروژه زودتر مورد بهره برداری و تکمیل قرار خواهد گرفت.

زارعی در ادامه از وجود یک کتابخانه عمومی در شهر اسدآباد خبر داد و یادآورشد: کتابخانه شهید رجایی شهر اسدآباد در سال ۵۱ با توجه به جمعیت سال ساخته شده بود و دیگر با توجه به جمعیت کنونی شهرستان به دلیل کمبود فضا امکان ارائه خدمات همزمان به خواهران و برادران را نداشت که با همکاری شهرداری و حمایت فرمانداری اسدآباد قسمتی از فضای پارک شهید رجایی به مساحت ۱۵۰ متر به طرح توسعه کتابخانه شهید رجایی اختصاص داده شد.

وی با بیان اینکه طرح توسعه کتابخانه شهید رجایی در حال حاضر دارای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی بوده و تا پایان سال افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید، تصریح کرد: با افتتاح و بهره برداری طرح توسعه کتابخانه رجایی تا حدودی مشکل کمبود و پایین بودن سرانه فضای کتابخانه ای اسدآباد جبران و امکان خدمات رسانی همزمان به خواهران و برادران در این کتابخانه فراهم می‌شود.

زارعی اضافه کرد: اسدآباد دارای ۶ باب کتابخانه عمومی است که از این تعداد ،۲ باب کتابخانه در شهر آجین و اسدآباد شهری و ۴ باب کتابخانه روستایی هستند.

مدیر‌کل کتابخانه های عمومی استان همدان گفت: کتابخانه استاندارد اسدآباد با دو هزار و ۲۰۰ مترمربع زیربنا در زمینی به مساحت دو هزار و ۵۰۰ مترمربع در ۴ طبقه براساس استانداردهای بین‌المللی کتابخانه‌ای احداث خواهد شد که در حال حاضر دارای پیشرفت فیزیکی ۱۰ درصدی بوده و فعلاً در مرحله فنداسیون باقیمانده است.

در پایان امیدواریم این پیشنهاد برای پروژه کتابخانه استاندارد استان مورد قبول واقع شده و با قرار گرفتن در لیست پروژه‌های ستاد بازآفرینی وگرفتن ردیف عمرانی از این ستاد جان تازه ای به خود بگیرد و نسخه کریم حمیدوند فرماندار شهر برای این پروژه هفت سال به خواب رفته کارساز افتد.

گزارش از: شهره اکبری، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

انتهای پیام

دبیر: زهرا حبیب پور

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.