• یکشنبه / ۷ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۴:۲۱
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 97110703651
  • منبع : نمایندگی فارس

/ انقلاب اسلامی در چهل سالگی /

آیت‌الله دژکام: معنویت مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است‌

آیت‌الله دژکام:
معنویت مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است‌

ایسنا/فارس نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز اعتقاد دارد که معنویت، به دور از هرگونه استفاده ابزاری، مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

‌به گزارش ایسنا، آیت الله لطف الله دژکام ظهر یکشنبه هفتم اسفند در جمع خبرنگاران با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران، معنویت را مهمترین دستاورد دانست و بر لزوم توجه به این دستاورد و تبیین آن برای جامعه تاکید کرد.

آیت الله دژکام گفت: انقلاب در واقع یک تغییر در عرصه‌های مختلف یک اجتماع است؛ انقلاب اسلامی ایران به عقیده اکثر صاحب نظران، انقلابی اجتماعی و ریشه دار بود که علاوه بر عرصه اجتماعی، سایر بخش‌های سیاسی، اقتصادی و … را نیز دچار دگرگونی کرد.

وی اضافه کرد: اگر قرار است یک انقلاب به این گستردگی را در چهل سالگی بررسی کنیم، باید این سوال را پاسخ دهیم که انقلابی به این بزرگی و گستردگی، باید در چه مدت زمان به اهدافش دست پیدا کند؟ باید پذیرفت که در وقوع هرگونه تغییری بین خواستن تا حادث شدن تغییر یک بازه زمانی وجود دارد.

امام جمعه شیراز با تاکید براینکه در مسیر حرکت اجتماعی باید دوره‌ای را تا رسیدن به مرز پختگی و بلوغ پشت سر گذاشت، تصریح کرد: از نگاه جامعه شناسان در موضوع انقلاب‌ها خصوصاً انقلابی نظیر انقلاب اسلامی ایران باید حدود ۲ نسل کار انجام شود تا انقلاب به پختگی لازم رسیده و اهدافش حاصل شود.

وی با بیان اینکه دو دیدگاه در زمان آغاز انقلاب اسلامی ایران وجود دارد، گفت: حتی اگر زمان آغاز حرکت انقلاب اسلامی ایران را سال ۴۲ و تبعید حضرت امام (ره) در نظر بگیریم، باز هم هنوز ۲ نسل تکمیل نشده و باید به اندازه ۲ نسل تلاش کامل انجام شود.

امام جمعه شیراز اضافه کرد: اکنون در ابعادی در مقایسه با عرصه جهانی جلو هستیم و به عنوان مثال هیچکس نمی‌گوید که ایران اسلامی به لحاظ دفاعی قادر به دفاع از خود نیست؛ اینکه در بسیاری از عرصه‌ها قادر به رشد بوده و جایگاهی در جهان کسب کرده ایم، قابل تردید نیست؛ اما در بعضی جهات نظیر مسائل اقتصادی مشکلاتی وجود دارد که باید رفع شود.

او با بیان اینکه بعضی مسائل اقتصادی را پاشنه آشیل نظام اسلامی ایران تلقی می‌کنند، گفت: این مسیر در حال طی شده است و ارزیابی حرکت‌های انجام شده نشان می‌دهد که حرکت‌ها عقب‌گرد نبوده و همه پیشروی بوده است.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه گروه‌های مختلف سیاسی درون نظام نیز در این زمینه گلایه‌هایی دارند، گفت: توانایی اقتصادی کشور را در همین سالهای اخیر که فشارها زیادتر هم شده است می‌توان درک کرد، می‌گوئیم فشار اقتصادی وجود دارد، خوب اگر فشاری نبود که مشکل وجود نداشت؛ علی رغم تمام فشارها ملت مقاوم و صبور همراه هستند و البته تلاش‌هایی نیز در حال انجام است و ادامه دارد.

آیت الله دژکام تصریح کرد: امروز عمده رقابت گروه‌های سیاسی باید این باشد که راهکارهای بهتری ارائه دهند، اینکه مدام گلایه می‌کنیم اما راهکاری هم ارائه نمی‌شود، مشکلات حل نخواهد شد؛ اینکه در نقاطی به اهداف نرسیده ایم، باید راهکاری برای رسیدن به هدف و تسهیل امر ارائه داد.

وی با تاکید براینکه تغییرات زیادی به سمت مطلوب شدن وضعیت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران حادث شده است، گفت: شاید بتوان گفت که بعضی از تغییرات می‌شد که سریع‌تر و بهتر انجام شود، اما از نگاه جامعه شناختی و علوم اجتماعی، ایران امروز عقب نیست؛ در بسیاری از زمینه‌ها انقلاب را درست پیش بردیم و جلو هستیم، در نقاطی هم حرکت هنوز ادامه دارد.

آیت الله دژکام تاکید کرد: اینکه بر موضوع امید و نشاط تاکید می‌شود، منظور این نیست که مثلاً نسل جدید را به بازی و شادی مشغول کنیم تا یادشان برود که انقلاب چه اهداف و رویکردهایی داشته است، این امید کاذب محسوب می‌شود؛ اگر نگاه کاملاً تخصصی داشته باشیم و بر اساس این نگاه مسائل را تحلیل و تبیین کنیم، امید ایجاد خواهد شد.

او با بیان اینکه ارائه گزارش از دستاوردها و توانمندی‌ها در جای خود بسیار خوب و مناسب است، گفت: باید توجه داشت که نگاه انقلاب اسلامی ایران سوای اینکه مسائل مادی را در نظر داشت، به معنویت و انسانیت هم بود، ما باید دستاوردهای معنوی انقلاب را هم مد نظر قرار دهیم؛ اینکه در نسل سوم انقلاب توانسته ایم امثال شهید حججی را تحویل دهیم، نقطه قوت محسوب می‌شود، این از اهداف انقلاب بود که انسانی متوجه به خدا و دین تربیت کرده و تحویل دهد.

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد که اگر با داغ شدن بحث دفاع از حرم اهل بیت (ع) و علی رغم تمام مشکلات و گلایه‌ها، بدون فراخوان در شیراز ۸۰۰ نفر داوطلب اعزام می‌شوند، به دلیل توجه به معنویت و دین بوده است.

او با بیان اینکه به تعبیر جامعه شناسان فرانسوی انقلاب اسلامی ایران، یک انقلاب فرامدرن بوده است، گفت: نگاه انقلاب فرامدرن علاوه بر توجه به مادیات، به انسان و تربیت انسان و تقویت معنویت نیز بوده است؛ انقلاب اسلامی ایران انسان ساخت، به همان معنی مورد نظر سعدی که فرمود " توکز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی".

نماینده ولی فقیه در استان فارس با تصریح اینکه رسانه‌ها باید علاوه بر پرداختن به جهات فیزیکی و عمرانی دستاوردهای انقلاب اسلامی، به بیان و تبیین بعد معنوی انقلاب اسلامی به عنوان یک دستاورد مهم نیز بپردازند، وظیفه و رسالت رسانه‌ها در این زمینه را بسیار مهم دانست.

آیت الله دژکام با تاکید براینکه در بیان موفقیت یا عدم موفقیت در جهات مادی و معنوی، باید دلیل و شاهد ارائه شود، گفت: زمانی که می‌خواهیم با یک پیمایش در خصوص موفقیت انقلاب اسلامی صحبت کنیم باید برای آن معیاری مشخص کرده باشیم، آیا ما در این زمینه معیاری تعیین کرده ایم.

امام جمعه شیراز با تصریح اینکه هیچ مبنا و پارادایمی برای اندازه گیری شاخص معنویت و سلامت معنوی جامعه طراحی نشده است، گفت: اگر این مبنا و پارادایم اصالت اجتماع باشد به یک نتیجه و اگر اصالت فرد باشد به نتیجه دیگری می رسیم؛ همان مبحثی که در دیدار با مسئولان گزینش در خصوص نیاز به بازنگری شاخص‌های ملاک در گزینش مطرح شد.

وی اضافه کرد: به نظر من در انقلاب اسلامی از مبنای فلسفی خودمان که اصالت را به فرد می‌دهیم و ساختارگرا نیستیم، موفق بوده ایم، اما این کار را باید مجموعه‌ای نظیر جهاد دانشگاهی برعهده گرفته و شاخص‌های استانداردی را تعیین کند؛ توجه داشته باشیم که این موضوع در دیگر تمدن‌ها یافت نمی‌شود.

امام جمعه شیراز تصریح کرد که اگر بتوانیم جهت معنوی انقلاب اسلامی را بیش از پیش نمود دهیم، مهمترین دستاورد را داشته ایم و دیگر اتفاقات در حاشیه این دستاورد باید شکل بگیرد.

نماینده ولی فقیه در فارس همچنین در ارزیابی سرمایه اجتماعی در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران نیز گفت: پشتوانه مردمی نظام اسلامی همین الآن هم بسیار خوب است، نه به اعتبار اینکه مردم نسبت به مدیران دولتی گلایه ندارند، بلکه فهم مردم بسیار بالا بوده و ملت ایران مردمی نجیب و بزرگ هستند.

آیت الله دژکام با بیان اینکه این پشتوانه را در بسیاری از عرصه‌ها به شکل محسوسی و علی رغم تمام دلخوری‌ها و ناراحتی‌هایی که امکان دارد وجود داشته باشد، دیده ایم، گفت: مردم ایران خیلی بزرگوارانه از انقلابشان حمایت کرده و می‌کنند.

او با قبول اینکه گاه بعضی رفتارها امکان دارد به این پشتوانه لطمه بزند، گفت: اگر بنا بود مردم به واسطه من مسئول به میدان بیایند نمی‌آمدند اما چون برای خدا هست، به میدان می آیند؛ ما صادقانه باید کاستی‌ها را بپذیریم و برای رفع آنها همه اقدام کنیم اما سیاه نمایی دشمن را نمی‌پذیریم.

آیت الله دژکام با تصریح اینکه نمی‌توانیم بگوییم دشمن نداریم، زیرا امروز رسماً اعلام می‌شود که می‌خواهیم نظام را نابود کنیم و همین‌ها به سیاه نمایی پرداخته و به آن دامن می‌زنند، گفت: امروز نقش رسانه‌ها بسیار مهم است و رسانه باید این نقش را به درستی ایفا کند؛ قطعاً بیان واقعیت‌ها ارزشمند است اما کمک کردن به سیاه نمایی خوب نیست.

نماینده ولی فقیه در استان فارس در ادامه این نشست خبری با تأکید بر لزوم حفظ وحدت و برادری در جامعه گفت: تاکنون کنفرانس‌های خبری متعددی دیده‌ام اما احساس اینکه یک جامعه که برادران و خواهران دینی در کنار هم جمع شده‌اند، القا نمی‌شود و مدل و الگوی ما اروپایی است و این مسئله نهایتاً منجر به این می‌شود که ترامپ به خبرنگاران بد و بیراه بگوید.

او با بیان اینکه هرچه مسیر و الگوی غربی را دنبال کنیم، نتیجه‌اش بروز بداخلاقی‌ها خواهد شد، گفت: در شیراز باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که احساس شود خبرنگاران از همین جامعه ایرانی اسلامی خودمان هستند، و همه اعضای یک پیکر هستیم، القا شود.

امام جمعه شیراز با اشاره موارد مطرح شده از سوی خبرنگاران گفت: اینکه در نماز جمعه جای مناسبی برای خبرنگاران نیست، خوب نیست و باید از این نقطه شروع کنیم که جایگاه رسانه را قبول داریم و می‌خواهیم کار رسانه‌ای کنیم و در جامعه متناسب با ارزش‌ها و اخلاق اجتماعی این مسئله را سامان دهیم.

نسبت به سبک زندگی خود بازنگری داشته باشیم

وی تأکید کرد: در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی باید نسبت به سبک زندگی و مدل‌های رفتاری خودمان مقابل تمدن رقیب بازنگری کنیم و ببینیم هر کدام را چگونه باید انجام دهیم.

آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه باید فضای برادری و انس و الفت را حتی نسبت به رسانه‌های منتقد ایجاد کنیم، گفت: این برادران هستند که از همدیگر انتقاد می‌کنند، پس باید اساس کار را بر روی همدلی و برادری گذاشت. البته باید مدنظر داشته باشیم که اگر اساس انتقادها را کینه‌ورزی قرار دهیم، چیز دیگری از آن درمی‌آید.

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با بیان اینکه باید تحول را از خودمان آغاز کنیم، گفت: در دهه فجری که در پیش داریم تلاش کنیم تا فضایی از محبت، عاطفه، انسان‌دوستی و امثال این‌ها را حاکم کنیم و باید بتوانیم القا کنیم که در این بستر از یکدیگر نیز انتقاد کنیم؛ ممکن است کارهای همدیگر را نپسندیم اما همه این‌ها در این بستر قابل تعریف است و هیچ چیزی کم نخواهیم آورد که البته ممکن است گاهی اوقات نتوانیم یک جوسازی غیراخلاقی رسانه‌ای ایجاد کنیم که آن هم به نفع است.

توجه رسانه‌ها به تربیت انسان‌ها

آیت‌الله دژکام همچنین با اشاره به ایثارهای خانواده شهدا برای رسیدگی به محرومان و ایتام گفت: این نشان می‌دهد انقلاب اسلامی انسان ساخته و در این جامعه انسان تربیت شده است که نتیجه انقلاب اسلامی و زحمات امام و شهداست و باید به این جهت هم در رسانه بپردازید، این جهت باید نمود و جلوه پیدا کند، به خصوص خبرگزاری ایکنا در این زمینه ورود کند.

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس در ادامه به در پیش بودن انتخابات در سال آینده اشاره و خاطرنشان کرد: افراد بسیاری از هم‌اکنون برای این انتخابات خیز برداشته‌اند و خود را آماده می‌کنند؛ اما آماده کردن خود کاندیداها یک چیز است و آماده کردن کسانی که فرهنگ را می‌سازند، چیز دیگری است.

اشاره به نقش فرهنگ‌سازی رسانه‌ها

وی بیان کرد: نقش رسانه در انقلاب اسلامی نقش فرهنگ‌سازی و ترویج فرهنگ اسلامی است و ما نمی‌توانیم بگوییم این نقش را نمی‌خواهیم ایفا کنیم؛ اگر این نقش را داریم پس باید نقش خوبی هم در انتخابات ایفا کنیم و خدای نکرده رسانه‌ای به این قضیه ورود نکند که تیتری انتخاب کند که تنها برای خودش منفعت دارد در حالی که آن فردی که برایش تیتر انتخاب کرده است، شایسته نیست و در ۴۰ سالگی انقلاب نباید چنین چیزی داشته باشیم.

رسانه‌ها برای انتخابات سال آینده هوشیار باشند

آیت‌الله دژکام گفت: اگر کسی شایسته نشستن بر روی صندلی مجلس نیست نباید او را پررنگ کرده و تبلیغش کنیم؛ اگر چنین فردی را به مردم معرفی کردیم و انتخاب شد اما به نظام لطمه وارد کرد، مسئول این کار چه کسی است؛ پس اخلاق رسانه‌ای به ما می‌گوید چنین کاری نکنید.

وی در عین حال این نکته را متذکر شد که بحث آگهی تبلیغاتی متفاوت است که در همه جا هم آن را می‌زنند، اما در پوشش اخبار باید مراقبت کنیم تا مبادا بار یک فرد ناشایسته را تا جهنم به دوش بکشیم. برخی‌ها از نظر علمی و فرهیختگی لیاقت دارند اما برخی این‌ها را ندارند و ما این‌ها را در رسانه‌ها بزرگ می‌کنیم که این مسئله برای انقلاب بسیار خطرناک است.

امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستاورد معنوی انقلاب اسلامی گفت: وقتی می‌گوئیم در بعد مادی و معنوی موفقیت پیدا کردیم باید دلیلی هم ارائه کنیم که این‌ها را از طریق یک پیمایش علمی می‌توانیم ثابت کنیم که آیا چنین چیزی رخ داده است یا خیر.

وی با بیان اینکه برای پیمایش نیاز به تعریف معیار داریم، گفت: تحقیق اینکه انقلاب در جهت معنوی موفق بوده است یا خیر، در آکادمی‌های ما وجود ندارد؛ البته در این مسئله که بخواهیم سلامت معنوی جامعه را با عدد و رقم بیان کنیم، باید دقت فراوانی داشته باشیم.

شاخص‌های گزینش مسئولان را بازنگری کنیم

آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه برخی از شاخص‌های ارزیابی به اصالت شخص و برخی دیگر به اصالت اجتماع می‌رسد، گفت: امروز کسانی که مسئول هستند، پیش از انقلاب گزینش نشده‌اند و بعد از انقلاب گزینش شده‌اند اما هر روز می‌بینیم جایی گیر هستیم پس این نشان می‌دهد که باید در شاخص‌های گزینش بازنگری کنیم.

وی با یادآوری اینکه شاخص بسیار مهم است که در آن ما به یک صفت و رفتار و عملکرد ضریب می‌دهیم، گفت: در انقلاب اسلامی در آن مبنای فلسفی خودمان که اصالت را به فرد می‌دهیم، بله موفق بوده‌ایم ولی این کار را باید مجموعه‌ای مانند جهاد دانشگاهی به عهده بگیرد و ما هم حاضریم هم‌فکری کنیم تا یک شاخص استاندارد برای این کار استخراج کنیم و مشخص کنیم که چه کرده‌ایم.

آیت‌الله دژکام با ذکر این نکته که معتقد است که ما در این جهت موفق بوده‌ایم، گفت: البته به این معنا نیست که از نظر ساختاری همه چیز را تغییر داده‌ایم ولی ملاک ما ساخته شدن فرد است که از این جهت نسبت به پیش از انقلاب بسیار جلو هستیم.

وی گفت: هنوز یک نمودار که تغییر رویکرد تربیتی و آموزشی و انسان‌سازی را در انقلاب اسلامی را نشان دهد، نداریم و این مشکل هم از ناحیه علوم انسانی است که درصدد تحول آن هستیم و باید با همراهی مبانی دینی بتوانیم این مسائل را دقیقاً اندازه‌گیری کنیم البته بسیاری از اوقات به دلیل شاخص‌های اندازه‌گیری توسعه غرب این قسمت را نادیده می‌گیریم.

امام جمعه شیراز ادامه داد: اگر ما این جهت معنوی را بتوانیم نمود دهیم مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی همین است و باید به این معنا توجه کنیم وگرنه انقلاب ما اسلامی نخواهد شد و شاید در بعد نظامی و اقتصادی به قله برسیم اما اسلامی نخواهد شد و اسلامی زمانی است که این جهات معنوی را حفظ کرده و در جهات دیگر به تناسب آن جلو برویم.

فواید راه‌اندازی میز خدمت در ستاد نماز جمعه شیراز

آیت‌الله دژکام در ادامه به بحث برپایی میز خدمت در محل نماز جمعه اشاره کرد و گفت: میز خدمت تلاشی است که ستاد نماز جمعه می‌کند برای اینکه مدیرانی را که ممکن است مردم دسترسی کمی به آن‌ها دارند، در یک فضای بسیار صمیمی در کنار مردم جمع کند که البته فوایدی هم دارد و نخستین فایده این است که مدیران از مشکلات متن جامعه باخبر می‌شوند و نگاه مدیر نسبت به واقعیت جامعه تصحیح می‌شود.

وی، فایده دیگر میز خدمت را راه‌اندازی هر چه سریع‌تر کار مردم دانست و گفت: گاهی اوقات ممکن است کارشناس اختیارات چندانی نداشته باشد تا بتواند کار مردم را راه بیندازد اما یک مدیر می‌تواند مشکل او را حل کند.

آیت‌الله دژکام همچنین به بحث محرومیت‌زدایی در مناطق محروم اشاره کرد و گفت: خدمات قابل توجهی از سوی کمیته امداد، بسیج، بهزیستی در برخی از مناطق محروم شیراز آغاز شده است که البته ممکن است نسبت به آن چیزی که نیاز است فاصله داشته باشد اما این همت آغاز شده است.

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس گفت: نکته‌ای که در رسیدگی به محرومان باید مدنظر قرار دهیم این است که نباید دائماً آمار دهیم که چه تعداد خانوار خدمات دریافت کرده‌اند و ممکن است شأن خانواده‌ها زیر سوال رود چرا که قرآن فرموده است طوری انفاق کنید که کسی نفهمد.

وی در ادامه همچنین ظرفیت گردشگری شیراز و فارس را یادآور شد و گفت: استان فارس در ابعاد مختلف طبیعی و مذهبی، سلامت و غیره می‌تواند یک قطب گردشگری باشد اما اکنون مشکلی که با آن مواجه هستیم این است که در کشور چون رانت نفتی وجود داشته، به آن زمینه‌هایی که می‌توانستیم در آن رشد کنیم توجه کافی نشده است و همه عقب‌ماندگی ها از این نقطه آغاز شده است.

لزوم استفاده از ظرفیت گردشگری حلال

آیت‌الله دژکام تأکید کرد که امروز کشورهای غیرمسلمان گردشگری حلال را تعریف کرده و استانداردهای این نوع گردشگری تدوین کرده‌اند که ما می‌توانیم از این الگوها استفاده کنیم ضمن اینکه باید افراط و تفریط هم در کار نباشد و مقابله با تضادها و تعارض‌ها تشدید نشود.

وی بیان کرد: ظرفیت دیگر گردشگری مذهبی است که می‌توانیم از شهرهای مذهبی مختلف به سومین حرم اهل بیت (ع) زائر بیاوریم که این مسئله در مشهد جا افتاده است و امیدواریم در شیراز هم جابیفتد.

مسجد جامع به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل می‌شود

امام جمعه شیراز گفت: با صحبت‌هایی که با مسئولان انجام داده‌ایم تأکید کردیم که مسجد جامع نو شیراز جزو یکی از هداف گردشگری شیراز قرار دهند تا ببیند کار چه شکلی است.

وی همچنین به مباحث مطرح شده در خصوص اشتغال اشاره کرد و گفت: در زمینه اشتغال، بنده یک تسهیلگر و مطالبه‌گر هستم و متولی آن نیستم لذا توقعات از کسی که اختیاری ندارد درست نیست اما به عنوان اینکه باید چشم و گوش مردم باشم این مسائل را رصد می‌کنم و به جای خودش درخواست‌ها و مطالبات را مطرح خواهم کرد.

قطب‌های بین‌المللی در تمدن‌سازی اسلامی

آیت‌الله دژکام در ادامه به سفر خود به مشهد و قم اشاره و اضافه کرد: در آینده تمدن‌سازی اسلامی باید قطب‌های بین‌المللی برای تبادل اطلاعات و افکار و فرهنگ داشته باشیم و مسلماً یکی از کانون‌های اصلی حرم سوم اهل بیت (ع) و حرم احمدبن موسی (ع) است که ظرفیت آن موجود است و در این زمینه هم گفت‌وگوهایی انجام شده که امیدواریم همت عالی شیرازی‌ها کنار آن بیاید.


انتهای پیام

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.