• دوشنبه / ۸ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۵:۳۱
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 97110804420
  • خبرنگار : 30054

افتتاح نخستین شتاب‌دهنده محصولات IVD در ایران

افتتاح نخستین شتاب‌دهنده محصولات IVD در ایران

نخستین شتاب‌دهنده تخصصی محصولات تشخیص آزمایشگاهی IVD در ایران با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام آیمدپرس ، بهروز تهرانی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان پیشتازطب ، به عنوان سرمایه‌گذار راه‌اندازی شتاب دهنده سیناپس ضمن ایراد تاریخچه مختصری از صنعت IVD، به نقش محوری محصولات IVD در سلامت افراد از پیش‌بینی، تشخیص و درمان تا پیش‌آگاهی بیماری‌ها اشاره کرد و گفت: رشد سالانه بازار جهانی IVD بیش‌تر از حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است و بازیگر اصلی آینده صنعت پزشکی را پلتفرم‌های تشخیصی با توانایی پیش‌بینی زودتر و سریع‌تر بیماری‌ها دانستند.

وی اظهار کرد: ورود کمپانی‌های بزرگی از همچون اپل و ماکروسافت به حوزه تشخیص زودهنگام بیماری‌ها نشان از اهمیت این حوزه در آینده نظام سلامت دارد.

تهرانی، چند تخصصی بودن و گستره وسیع محصولات IVD را از مهم‌ترین چالش‌های جهانی این صنعت دانست و افزود: همین امر مستلزم تیم‌سازی صحیح و نزدیک‌تر شدن تخصص‌های مختلف برای خلق محصول است. طبق مطالعات صورت گرفته، ارزش تولیدات داخلی IVD حدود ۱۰ درصد از کل بازار کشور بوده که با نقش‌آفرینی ۷۰ درصدی شرکت‌های تولیدی دارویی از بازار کشور فاصله قابل تأملی دارد.

وی با اشاره به وجود ضعف در قوانین موجود و عدم اتخاذ استراتژی انتقال تکنولوژی بیان کرد: واردات محور بودن قوانین رگولاتوری ، بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی، مشکلات شناختی تیم‌ها و شرکت‌های جوان از بازار و عدم وجود بانک اطلاعات و آمارنامه IVD از عوامل محدود کننده اصلی توسعه صنعت IVD هستند که نتیجه‌ی آن ایجاد یک اکوسیستم ناکارآمد و تشکیل قارچ گونه شرکت‌های تولیدی کوچک با رشد مقطعی و محدود است که تأثیرگذاری اندکی در این حوزه دارند.

تهرانی گفت: بهره‌گیری از زیرساخت‌های شرکت‌های با سابقه بخش خصوصی و حمایت معاونت علمی و فن‌آوری ریاست‌جمهوری همانند الگوی شتاب‌دهنده‌های حوزه بیوتکنولوژی دارویی از موفق‌ترین مدل‌های توسعه در کشور است که لزوم ایجاد ساختارهای مشابه حمایت محور، برای تلاقی و نزدیک‌تر شدن صاحبان ایده و فن، خبرگان بازار و سرمایه گذاران را دوچندان می‌کند.

در ادامه، وحید یونسی مدیرعامل این شتاب‌دهنده ، سیناپس را فضایی برای پیوند صاحبان ایده، مربیان مجرب و سرمایه گذاران حوزه محصولات تشخیص آزمایشگاهی دانست و گفت: شکل‌گیری سیناپس حاصل تحلیل دقیق چالش‌ها و پتانسیل‌های صنعت IVD کشور و تجربه موفق شتاب‌دهنده‌های فن‌آوری محور در کشوراست.

مدیرعامل سیناپس، توسعه و تجاری‌سازی کیت‌ها، تجهیزات، نرم‌افزارها و خدمات تشخیصی را زمینه اصلی فعالیت این شتاب‌دهنده و مأموریت سیناپس را حرکت در مسیر سند توسعه زیست فن‌آوری به منظور جبران خلأ تکنولوژیک حوزه‌های مختلف IVD و ورود حداکثری محصولات و خدمات فن‌آورانه به بازار داخل و خارج کشور عنوان کرد.

یونسی، ویژگی‌های متمایز شتاب‌دهنده‌های فناوری محور در مقایسه با دانشگاه‌ها و سایر ساختارهای دولتی را حضور مربیان داخلی و خارجی با کارنامه موفق در کسب‌وکار و صنعت IVD برشمرد و اظهارکرد: این شتاب‌دهنده در توانمندسازی تیم‌ها، کاهش ریسک و تضمین ورود ایده به بازار مؤثر خواهد بود.

وی افزود: مشاوران و مربیانی که در سیناپس حضور دارند، شناخت دقیق و ملموسی از صنعت و نیاز بازار دارند تا فاصله‌ی میان محققان، صنعت و بازار از میان برود.

یونسی بیان کرد: تنوع در مدل‌های مشارکت و سرمایه‌گذاری بر پروژه‌های پذیرفته شده، شناخت عمیق از نیاز مشتری و تضمین فروش فن‌آوری و محصولات خلق شده توسط تیم‌ها در انتهای مسیر شتاب‌دهی از ویژگی‌های بارز سیناپس است.

وی با اشاره به اینکه خدمات سیناپس در فضایی به وسعت ۶۰۰ مربع در دو بخشDry lab و Wet Lab است بیان کرد: این مجموعه به تجهیزات پیشرفته R&D و فضای کار اختصاصی ، فضای آموزشی ، اتاق فکر و ورک‌شاپ مجهز شده است.

یونسی، شاخص‌های اصلی پروژه‌های پذیرفته شده برای ورود به مسیر شتاب دهی و حمایت‌های سیناپس را تمرکز بر محصولات و تکنولوژی‌های ارزبر و ثروت آفرین، محصولات اولویت‌دار نظام سلامت، پتانسیل ورود به بازار جهانی، عدم تشابه با محصولات داخلی موجود در بازار و انطباق با روند جهانی تکنولوژی و الگوریتم‌های تشخیصی عنوان کرد.

مدیرعامل سیناپس با بیان اینکه فرآیند ورود به سیناپس با دریافت ایده و بررسی شاخص‌های اولیه پذیرش در طی دوهفته آغاز می‌شود گفت: در مرحله‌ی پیش شتاب دهی و در بازه‌ای یک تا چهار ماهه، پروژه‌ها به لحاظ امکان سنجی، تیم‌سازی و طرح کسب و کار توانمند می‌شوند که در این دوره مربیانی در حوزه شناخت بازار و قوانین حقوقی و رگولاتوری همراه تیم‌ها خواهند بود. شتابدهی در بازه‌ی ۸ تا ۱۸ ماهه با در اختیار قراردادن تجهیزات و حمایت‌های مالی به منظور تولید فن‌آوری یا محصول صورت می‌گیرد که با تحلیل دقیق و حضور مربیان شناخته شده، سیناپس خود را متعهد به فروش فن‌آوری حاصل، تأسیس شرکت دانش بنیان و یا مشارکت با سرمایه‌گذار خطرپذیر می‌داند.

مدیرعامل سیناپس با اشاره به چند عاملی بودن موانع توسعه این صنعت، اکوسیستم صنعت و بازار IVD کشور را مساعد واردات با دوره بازگشت سرمایه کوتاه‌تر و ریسک کمتر دانست و بر لزوم تشکیل اعتلاف با سازمان‌هایی از قبیل معاونت تحقیقات و فن‌آوری و غذا و داروی وزارت بهداشت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور بر طرف ساختن موانع تولید و صادرات محصولات IVD تاکید کرد.

محمود جدی تهرانی، رئیس کارگروه پزشکی ستاد توسعه زیست فن‌آوری بر توجه ویژه معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری در شکل‌گیری و ایجاد شتاب‌دهنده‌ها برنقش مهم شرکت‌های با سابقه در رسیدن به مرتفع ساختن خلأ تکنولوژیک و تجاری سازی محصولات دانش بنیان اشاره کرد.

وی گفت: این شرکت‌ها فهم عمیقی از بازار داخل و خارج، قوانین رگولاتوری و ثبتی، منابع تحقیق و توسعه، تولید و سرمایه‌گذاری قابل قبولی دارند.

وی با اشاره به ریسک و تأثیر تحریم‌ها در روند واردات محصولات سلامت محور افزود: شرایط کنونی، موقعیت مناسبی را برای شناخت تیم‌های صاحب ایده و فن و توانمندسازی و حمایت از آن‌ها در جهت تولید و رفع نیازهای کشور ایجاد کرده است لذا لازم است راهکارهایی مناسب در قوانین موجود، جهت ایجاد جذابیت و مزیت تولید در مقابل واردات اتخاذ شود.

مهبودی عضو هیئت مدیره شرکت دارویی سیناژن و آریوژن، نیز در این آئین ضمن ابراز خرسندی از افتتاح این شتاب‌دهنده به تجربه موفق دو ساله شتاب‌دهنده پرسیس‌ژن (نخستین شتاب‌دهنده دارویی و طب بازساختی) در شتاب‌دهی و تجاری‌سازی ایده‌های دارویی و جلوگیری از خروج استعدادهای کشور اشاره کرد و گفت: این شرکت آمادگی و تمایل برای همکاری‌های مشترک با سیناپس را دارد.

وی افزود: در حال حاضر، پس از دو سال فعالیت، ۶۷ دانشجوی Ph.D در پرسیس‌ژن حضور دارند که تا پیش از این مایل به خروج از کشوربودند و حالا با تمام توان مشغول به تلاش شبانه‌روزی در شتاب‌دهنده‌ی پرسیس‌ژن هستند.

در ادامه، رزا مختاری، رئیس اداره نظارت بر تولید و کنترل کیفی اداره کل تجهیزات پزشکی نیزIVD را یک حوزه مهم و استراتژیک در تجهیزات پزشکی عنوان کرد و گفت: توجه و حمایت همه ارگان‌ها در شتاب‌دهی و تسهیل شرایط تولید ، از طراحی و کنترل کیفی تا تجاری سازی این محصولات لازم و ضروری است.

سیناپس، نخستین شتاب‌دهنده محصولات IVD کشور، با چشم‌انداز تبدیل شدن به پربازده‌ترین شتاب‌دهنده محصولات IVD در منطقه تا پنج سال آینده، آماده دریافت ایده‌ها از طریق وب سایت synapseplus.ir است.

گفتنی است؛ مراسم افتتاحیه این شتاب‌دهنده با حضور جدی تهرانی، رئیس کارگروه پزشکی ستاد توسعه زیست فناوری، رسایی رئیس کمیته IVD ستاد توسعه زیست فناوری، مهبودی رئیس هیئت مدیره شرکت دارویی سیناژن و آریوژن، سمیعی رئیس آزمایشگاه مرجع سلامت، مختاری رئیس اداره نظارت بر تولید و کنترل کیفی و حیدری رئیس اداره تجهیزات و فرآورده‌های آزمایشگاهی اداره کل تجهیزات پزشکی برگزار شد که در ادامه مراسم حاضرین از بخش‌های مختلف شتاب‌دهنده سیناپس بازدید کردند.

ادیتور: زهرا میعادی

انتهای رپورتاژ خبری

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.