• چهارشنبه / ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۳:۵۸
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 97111005694
  • منبع : نمایندگی فارس

کلان‌شهری فقیر به لحاظ سرانه ورزشی

کلان‌شهری فقیر به لحاظ سرانه ورزشی

ایسنا/فارس ‌رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان شیراز گفت: علی رغم توسعه‌ای چشمگیری که در سرانه ورزشی فارس طی سالهای اخیر شاهد بوده و هستیم اما مرکز این استان، شیراز، کلان‌شهری فقیر به لحاظ سرانه ورزشی است.

‌به گزارش ایسنا‌، حسن‌زاده چهارشنبه ۱۰ بهمن در جلسه هم اندیشی مسئولان هیئت‌های ورزشی شهرستان شیراز در خصوص برنامه‌های دهه فجر، گفت: ورزش به لحاظ کارکرد و گستردگی اثر در ابعاد مختلف، امری مقدس محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه ورزش و فعالیت در این حوزه، امری فراجناحی و غیرسیاسی است که باید همه افراد و مسئولان به آن متوجه باشند، گفت: توجه به ورزش‌های بومی، محلی و سنتی، راهکاری برای تقویت باورها و ممانعت از بروز آسیب‌ها و حفظ جوانان است.

حسن‌زاده که اعتقاد دارد شیراز در بین کلانشهرهای کشور، فقیرترین شهر به لحاظ سرانه ورزشی است، گفت: امروز در شیراز مجموعه‌های مستهلک و پر ریسک حجاب، انقلاب و ۲۲ بهمن را داریم و یکی دو سالن که امکان ورزشی شاخصی محسوب نمی‌شود و پاسخگوی نیاز نیست.

او با تاکید براینکه طی سال‌های اخیر رشد چشمگیری را در سرانه ورزش استان فارس شاهد بوده‌ایم، گفت: شاید یکی از دلایل این موضوع، تلاش نمایندگان مردم شهرستان‌های استان فارس در مجلس برای جذب امکانات و اعتبارات بوده است.

حسن‌زاده با بیان اینکه برخی نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی حتی نشانی اداره ورزش و جوانان شهرستان شیراز را بلد نیستند!! گفت: به شورای شهر و شهرداری هم امیدی نداریم؛ شورای کنونی نه تنها مصوبه‌ای نداشت بلکه همت خود را بر کاستن از عدد مصوبه ۲ میلیارد تومانی شورای قبل گذاشت و آن را ابتدا به ۸۰۰ و بعد به ۴۰۰ میلیون تومان تقلیل داد.

وی با بیان اینکه از اعتبار مصوب شده ریالی هم به شیراز اختصاص نیافته است، گفت: اماکن بزرگ ورزشی موجود در شیراز هم عملاً در اختیار اداره کل ورزش و جوانان است.

حسن‌زاده با تصریح اینکه نداشتن یا کمبود اعتبارات و مشکلات سرانه فضای ورزشی، مانع تلاش مسئولان و فعالان این حوزه نبوده است، گفت: امروز هم علی رغم آنکه به لحاظ اعتباری شرمنده مسئولان هیئت‌‌های ورزشی و ورزشکاران هستیم اما تلاش خود را انجام داده‌ایم.

رئیس ورزش و جوانان شهرستان شیراز، ورود هیئت‌های ورزشی به کسب درآمد را برای توسعه فعالیت‌های ورزشی سالم خطرناک ارزیابی و اضافه کرد: همه باید بدانیم که مدتی دیگر انتخابات در راه است و باز هم کاندیداها راه هیئت‌ها و نشانی ورزشکاران را پیدا می‌کنند.

حسن‌زاده در ادامه به اشاره به اهمیت پرداختن به ورزش روستایی و توسعه فعالیت‌های ورزشی در این بخش، از برنامه ریزی برای برگزاری رقابت‌های ورزشی در رشته‌های فوتبال، فوتسال، والیبال، تنیس روی میز، سوارکاری و دوچرخه سواری خبر داد.

رئیس ورزش و جوانان شهرستان شیراز با بیان اینکه شمار زیادی از چهره‌های ورزشی مطرح فارس، ابتدا از روستاها فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، گفت: اگرچه امکانات ورزشی کافی در روستاها وجود ندارد، اما تلاش خود را برای ایجاد یک حرکت ورزشی آغاز کرده ایم.

حسن‌زاده با اشاره به برنامه‌ریزی تمام هیئت‌های ورزشی شهرستان شیراز برای تدوین و اجرای برنامه‌های ویژه چهل سالگی انقلاب اسلامی، گفت: بیش از ۱۵۰ برنامه تأثیرگذار در حوزه ورزش ویژه دهه فجر در شیراز برگزار می‌شود، اما شمار مجموع برنامه‌های پیش بینی شده در حوزه ورزش و جوانان شیراز بیش از هزار برنامه خواهد بود.

رئیس ورزش و جوانان شهرستان شیراز انقلاب اسلامی را محترم و مغتنم شمرد و تاکید کرد که علی رغم تمام مشکلات و دشواری‌ها، پاسداشت انقلابی که خواست مردم ایران بود، یک وظیفه محسوب می‌شود، گفت: سال گذشته اعتبارات حوزه بهداشت و درمان کشور ۱۲۵ هزار میلیارد و اعتبارات ورزش و جوانان ایران ۴۸۵ میلیارد تومان بود، به نظرم اگر نیمی از اعتبارات بهداشت و درمان به ورزش اختصاص می‌یافت، امروز شاهد اثرات عمیق و گسترده آن بودیم.

حسن‌زاده با تاکید براینکه اعتبارات حوزه بهداشت و درمان ۲۵۰ برابر ورزش و جوانان بوده است، این موضوع را با توجه به گستردگی حوزه ورزش و جوانان و ضریب نفوذ اثرگذاری ورزش در تمام بخش‌ها، ناعادلانه توصیف کرد.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان شیراز یادآور شد که دهه فجر امسال را با برگزاری رویدادی با عنوان یک دیدار ورزشی، شروع خواهیم کرد و در ادامه شاهد برگزاری مسابقات و رویدادهای مختلف فرهنگی و ورزشی در رشته‌ها، مناطق و ابعاد مختلف خواهیم بود.

جای خالی شورا و شهرداری در ورزش شیراز‌

رئیس هیئت فوتبال شهرستان شیراز هم با انتقاد شدید از آنچه حمایت نشدن ورزش این شهرستان عنوان می‌کرد، گفت: جایگاه شورا و شهرداری در ورزش شیراز مشخص نیست.

به گزارش ایسنا‌، کاووس عباسی گفت: امروز شیراز را می‌توان شهر بی صاحب نامید، شهری که شهرداری و شورای آن حمایت از ورزش را حرام می‌دانند.

وی با بیان اینکه در سراسر جهان برگزار کننده اصلی المپیک‌ها و رویدادهای بزرگ ورزشی، شهرداری است، گفت: در ایران هم بسیاری از شهرها و استان‌های کوچک‌تر از فارس و شیراز، شهرداری و شورا حامی اصلی ورزش هستند، جایی که شهرداری بوشهر ۶ میلیارد برای فوتبال هزینه می‌کند، شیراز از قافله عقب مانده است.

عباسی با بیان اینکه در گذشته حضور کمال پاک‌فطرت در شورا، نقطه قوتی برای ورزش محسوب می‌شد، گفت: نمی گویم تنها پاک‌فطرت حمایت می‌کرد اما امروز همان اندک حمایت هم وجود ندارد.

وی با تصریح اینکه نشاط، شادابی، امید و سلامتی همه در گرو ورزش و توجه به ورزش است، گفت: نقش شورا و شهرداری که تنها دریافت عوارض و کار عمرانی نیست؛ امروز باید شهرداری و شورا در صدر برنامه‌های خود، فعالیت‌های ورزشی برای همه مردم را داشته باشد.

رئیس هیئت فوتبال شهرستان شیراز با بیان اینکه نگاه شورا و شهرداری تنها به دو تیم فجر و قشقایی معطوف شده است، گفت: ورزش و رشته فوتبال تنها این دو تیم نیست.

او در عین حال گفت: حتی اگر به دنبال رونق اقتصادی و گردشگری هستیم، مسیر آن از ورزش عبور می‌کند، جایی که مردم برای تماشای مسابقات و رویدادها هزینه می‌کنند و شغل و رونق ایجاد می‌شود، فعالیت‌های ورزشی و گسترش آن در تمام ابعاد است.

عباسی با بیان اینکه برگزاری سمینار مداحان را حلال می‌دانند و ورود به ورزش را حرام، گفت: زمانی در این شهر شاهد حضور تیم‌هایی از رشته‌های بسکتبال، والیبال و فوتبال در سطح لیگ برتر بودیم اما امروز چه داریم؟

رئیس هیئت فوتبال شهرستان شیراز با طرح این ادعا که بعضی از نمایندگان شورا و مجلس حتی نشانی ورزشگاه شهید دستغیب شیراز را بلد نیستند، گفت: نمایندگان وقت رفتن به مجلس ورزشکار و فعالیت ورزشی را خوب می‌شناسند، اما بعد از گرفتن رأی می‌گویند خداحافظ.

عباسی با تاکید براینکه رسانه‌ها در انعکاس مشکلات و مطالبات ورزش باید جدی تر و پویاتر ورود کنند، گفت: امروز خوشبختانه استاندار یک فرد بومی است که فارس و شیراز را خوب می‌شناسد، زمانی برخی استانداران را اگر وسط شیراز رها می‌کردی نمی‌توانست شخصاً راه استانداری را پیدا کند.

توجه به تأثیر ورزش در رفع مشکلات اجتماعی

رئیس هیئت فوتبال شهرستان شیراز ابراز امیدواری کرد که نمایندگان شورای شهر و شهردار شیراز با همدلی و همراهی بیشتری از ورزش این شهر حمایت کرده و به اعتلای آن کمک کنند.

رئیس هیئت ورزش‌های همگانی شهرستان شیراز نیز با تأیید مطالب طرح شده از سوی رئیس هیئت فوتبال شیراز، همکاری شهرداری در توسعه ورزش همگانی را مطلوب ارزیابی نکرد.

بهتاش فضلی با اشاره به وجود ۳۲ کمیته و انجمن ورزشی در زیرمجموعه هیئت ورزش همگانی شیراز، گفت: امروز بهترین داوران و کارشناسان در هیئت ورزش همگانی حضور و فعالیت دارند که باید از وجود این ظرفیت بهره برد.

فضلی با تاکید براینکه تمام هیئت‌های ورزشی از عدم حمایت شورا و شهرداری شیراز گلایه مند هستند، گفت: باید قدر ورزش و فعالیت‌های ورزشی و تأثیر شگرف آن بر رفع مشکلات اجتماعی را بدانیم.

رئیس هیئت ورزش‌های همگانی شهرستان شیراز ابراز امیدواری کرد که با حضور استاندار جدید فارس و نگاه مثبت وی به حضور ورزش و گسترش فعالیت‌های ورزشی، شاهد ارتقا این حوزه باشیم.

انتهای پیام

دبیر: زهرا حبیب پور

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.