• چهارشنبه / ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۴:۴۶
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 97111005751
  • منبع : شهرداری تهران

تشریح اقدامات انجام شده در بزرگترین پروژه فرهنگی شهر تهران:

مرمت بناهای تاریخی و انجام مطالعات فنی،ترافیکی و فرهنگی اجتماعی در پهنه رودکی

مرمت بناهای تاریخی و انجام مطالعات فنی،ترافیکی و فرهنگی اجتماعی در پهنه رودکی

پهنه فرهنگی رودکی بزرگترین پروژه فرهنگی شهر تهران به وسعت 35 کیلومتر مربع است. این پروژه با مشارکت شهرداری منطقه 11، سازمان زیباسازی، شرکت توسعه فضاهای فرهنگی و ذیل نظر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در حال انجام است.

به گزارش ایسنا، نصراله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ در ارتباط با اقدامات صورت گرفته از جمله مرمت آثار تاریخی، تسهیل و مشارکت در ارتقاء کاربری های فرهنگی و مطالعات انجام شده در این پروژه ضمن اشاره به تسهیلگری شهرداری منطقه در ارتقاء سرانه فرهنگی، تسهیل در تغییر کاربری به کاربری فرهنگی در کوچه لولاگر و پردیس های تئاتر شهرزاد و و تئاتر مستقل تهران را برشمرد و گفت: کوچه لولاگر نزدیک به ۸۰ سال قدمت دارد که خانه های قرینه این کوچه توسط استاد حسن بنا ساخته شده و حتی درختان کاشته شده در حیاط این خانه ها نیز در همان دوران به صورت قرینه و موازی کاشته شده اند.


آبادیان افزود: کوچه لولاگر به دلیل قرینه بودن تمامی خانه ها و حتی درختان به عنوان متفاوت ترین کوچه پایتخت شناخته می شود.
وی درباره اقدامات انجام شده توسط بخش خصوصی با مشارکت شهرداری منطقه ۱۱ که با رویکرد صیانت از بافت تاریخی و با تعریف کاربری فرهنگی و هنری به اجرا در آمده است، گفت: با همکاری و مشارکت شهرداری منطقه ۱۱ و بخش خصوصی مرمت ۳ بنا در این کوچه که برای آنها کاربری کافه گالری، بوتیک هتل و فرهنگی تعریف شده است به پایان رسیده است.


آبادیان افزود: یکی از این ۳ پلاک تبدیل به هتل شده است و در خانه قدیمی متعلق به دوره پهلوی ایجاد می شود که در اسفند ماه سال جاری افتتاح می شود.


شهردار منطقه ۱۱ با بیان اینکه در راستای اجرای طرح "پهنه رودکی " به عنوان بزرگترین پروژه فرهنگی شهر تهران اقدامات بازآفرینی منظرشهری شامل کف سازی و مبلمان شهری اعم از نور پردازی و نیمکت در کوچه لولاگر انجام شده است، خاطر نشان کرد: در این طرح که بزرگترین پروژه مرمتی بافت شهر تهران است؛ تبدیل خانه‌های قدیمی با حفظ بنا به اولین «بوتیک هتل» تهران توسط بخش خصوصی و با مشارکت شهرداری منطقه ۱۱ انجام شده. همچنین یکی دیگر از این خانه ها تبدیل به کافه گالری شده و برای سومین پلاک نیز کاربری فرهنگی هنری تعریف شده است.


شهردار منطقه ۱۱ همچنین در ارتباط با مجموعه تئاتر شهرزاد که با مشارکت شهرداری منطقه ۱۱ به یک مجموعه تئاتر تبدیل شد گفت: مجموعه فعلی تئاتر شهرزاد در گذشته بلا استفاده بوده و به یک فضای متروکه تبدیل شده بود که به دلیل قرار گرفتن در پهنه فرهنگی رودکی با مشارکت و تسهیل شهرداری با تغییر کاربری آن به کاربری فرهنگی و مجموعه تئاتر با دوسالن موافقت شد و در حال حاضر یکی از بناهای فرهنگی پهنه در خیابان نوفل لوشاتو محسوب می‌شود و مجموعه تئاتر مستقل تهران با مشارکت شهرداری در سال ۱۳۹۴ در ضلع شرقی چهارراه ولیعصر (عج) و در خیابان رازی راه اندازی شد.

شهردار منطقه ۱۱ در ارتباط با این مجموعه گفت: در راستای تعریف پهنه فرهنگی در محدوده پهنه رودکی این مجموعه نیز با مشارکت شهرداری منطقه ۱۱ کاربری فرهنگی یافت و با فعالیت این مجموعه در حال حاضر ۲۷۰۰ صندلی به ظرفیت تئاتر شهر تهران افزوده شده است.


مرمت بناهای ارزشمند تاریخی


شهردار منطقه ۱۱ در ارتباط با مرمت‌های انجام شده در پهنه فرهنگی رودکی که با مشارکت و همکاری سازمان زیباسازی انجام شده است گفت: در پهنه فرهنگی رودکی ۳۵ اثر ارزشمند تاریخی شناسایی شده است که تا کنون مرمت ۷ اثر شامل موسسه حکمت و فلسفه، هنرستان پسرانه بنکدار، کفاشی آداک، ساختمان اداره اوقاف، مهدکودک طلایع، کانون بازنشستگان تامین اجتماعی و قنادی بامداد به پایان رسیده است.


آبادیان همچنین در ارتباط با اهمیت این بناها گفت: این بناها همگی دارای ارزش تاریخی قابل توجه‌ای هستند که قدمت بعضی از آنها به نزدیک به ۱۰۰ سال می رسد.


آبادیان افزود: به عنوان مثال قنادی بامداد که مرمت جداره های بیرونی آن به پایان رسیده است یکی از قدیمی ترین قنادی های شهر تهران است که ساختمان آن در خیابان ولی عصر – نرسیده به چهارراه ولی عصر (عج) ابتدای کوچه هاشمی فر از سال ۱۳۰۸ تاکنون کاربری قنادی دارد و با نام " بامداد" شناخته می شود.

مطالعات فنی و ترافیکی

آبادیان شهردار منطقه ۱۱ در ارتباط با پروژه های مطالعاتی انجام شده در پهنه رودکی گفت: مطالعات فنی و ترافیکی یکی از اولین مطالعات انجام شده در پهنه فرهنگی و رودکی است. بررسی آثار ترافیکی این پروژه در محله های اطراف از جمله محله رودکی و محدوده مجموعه تئاتر شهر و تالار وحدت، امکان سنجی پیاده راه سازی در محور استاد شهریار، امکان سنجی راه اندازی پارکینگ مکانیزه در محدوده، پیش بینی آثار ترافیکی پروژه بر شریان های اصلی همچون خیایان انقلاب، خیابان حافظ و خیابان نوفل لوشاتو از جمله مهمترین موضوعات بررسی شده در مطالعات فنی و ترافیکی است که این مطالعات فنی و ترافیکی در سال ۹۶ به پایان رسید.


ارزیابی تاثیرات فرهنگی و اجتماعی احداث پهنه فرهنگی رودکی


شهردار منطقه ۱۱ ارزیابی تاثیرات فرهنگی و اجتماعی پهنه فرهنگی رودکی را یکی دیگر از مطالعات انجام شده در پهنه فرهنگی رودکی خواند و افزود: ارزیابی تاثیرات فرهنگی و اجتماعی پیاده راه استاد شهریار یکی دیگر از مطالعات انجام شده در پهنه فرهنگی رودکی است. در این نوع از مطالعات ادراک ساکنان محلات از آثار پروژه و به طور کلی آثار پروژه بر ذی نفعان و ذی مدخلان مورد ارزیابی قرار می گیرد. میزان رضایت و استقبال ساکنان محلات متاثر از احداث پروژه، پیشنهادهای عملیاتی برای اجرای بهتر پروژه و سناریو سازی از جمله ویژگی ارزیابی تاثیرات فرهنگی و اجتماعی پروژه است. این مطالعات در نیمه اول سال جاری به پایان رسیده است.

شناسایی آثار ارزشمند تاریخی


شهردار منطقه ۱۱ در ادامه ضمن اشاره به مطالعات انجام شده در شناسایی بناهای ارزشمند این پهنه گفت: تاکنون ۱۸۰ پلاک ثبتی شامل ابنیه ارزشمندی چون اماکن آموزشی، فرهنگی، هنری در این پهنه شناسایی شده است که تاریخ شفاهی این بناهای ارزشمند نیز جمع آوری شده است. مرمت جداره های بیرونی، مقاوم سازی و پیرایش شهری این آثار ارزشمند از جمله اقدامات در حال انجام در پهنه فرهنگی رودکی است.


راه اندازی دفتر تسهیلگری پروژه پهنه رودکی


شهردار منطقه ۱۱ راه اندازی دفتر تسهیل گری را یکی دیگراز اقدامات انجام شده در پهنه فرهنگی رودکی دانست و در ارتباط با مهمترین فعالیت های این دفتر افزود: گفتگو با شهروندان و ساکنان محلات متاثر از پروژه، بحث گروهی متمرکز با افراد اثرگذار این محلات پیرامون آثار مثبت و منفی احتمالی پروژه، اطلاع رسانی مستمر به شهروندان و ساکنان درباره اقدامات اجرایی و برنامه‌های پیش بینی شده در محدوده پهنه رودکی از جمله فعالیت‌های دفتر تسهیل گری پروژه پهنه فرهنگی رودکی است.


بر اساس گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱، آبادیان همچنین افزود: ضرورت تسهیل گری و انجام پژوهش هایی با موضوع مردم، وجود تیمی مرکب از اساتید روانشناس و جامعه شناس را برای تعیین نحوه مقتضی تسهیل گری ضروری ساخته است که از جمله با توجه به اینکه بوستان دانشجو یکی از محورهای مهم طرح است؛ وجود معضلات اجتماعی در این بوستان و نیز دستفروشان و بساط گستران از آسیب هایی است که دسترسی مردم عادی را به این پهنه و بخش هنری تئاتر شهر با اختلال رو به رو کرده و مشکلات جدی برای اصناف قانونی ایجاد کرده است که افتتاح دفتر تسهیل گری جهت کاستن از این تداخلات است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.