• چهارشنبه / ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۵:۱۳
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 97111005778
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

استاندار هرمزگان:

نقطه اوج برنامه‌ریزی‌های گردشگری‌مان، جام‌جهانی قطر است

نقطه اوج برنامه‌ریزی‌های گردشگری‌مان، جام‌جهانی قطر است

ایسنا/هرمزگان ‌استاندار هرمزگان گفت: در زمان مسابقات جام جهانی قطر نیز هرمزگان یکی از مبادی آمدن علاقه‌مندان ایرانی به قطر خواهد بود و باید خود را برای انتقال جمعیت به قطر آماده کنیم و بتوانیم پذیرای گردشگران خارجی باشیم، این طرح می‌تواند ظرفیت ثروت آفرینی ایجاد کند، باید نقطه اوج برنامه‌ریزی‌های گردشگری‌مان برای بازی‌های ۲۰۲۲ قطر باشد.

‌به گزارش ایسنا، فریدون همتی در نشستی خبری اظهار کرد: دشمن کمر بسته به جنگ اقتصادی و تضعیف انقلاب بزرگ ما و از این نظر شرایط جشن امسال و شور و نشاطی که باید مردم داشته باشند، متفاوت است و این تفاوت به ما تکلیف می‌کند نگاه نویی داشته باشیم.

وی افزود: در ایام دهه فجر یکی از برنامه‌های جشن بهره‌برداری از پروژه‌ها و آغاز به کار پروژه‌های جدید است، برای این ایام در استان هرمزگان افتتاح حدود هزار و یک پروژه با مبلغ سه هزار و ۵۲۸ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده، ۳۴ پروژه با مبلغ ۱۵ هزار میلیارد تومان کلنگ زنی می‌شود.

استاندار هرمزگان گفت: در بخش حمل‌ونقل ۱۰۱ پروژه، در کشاورزی ۹۳ پروژه، در صنعت و معدن ۴۷ پروژه، مسکن ۳۳۳ پروژه، انرژی ۹۷ پروژه، ارتباطات و فناوری ۲۶ پروژه، منابع آب ۵ پروژه، فرهنگ و هنر ۲۱ پروژه، رفاه و تأمین اجتماعی ۱۵ پروژه، تربیت‌بدنی ۴۰ پروژه، بهداشت و درمان ۱۴۲ پروژه، عمومی ۸ پروژه، آموزش ۶۵ پروژه، احداث و توسعه فضای فرهنگی ۶ پروژه، محیط‌زیست دو پروژه افتتاح خواهد شد.

وی ادامه داد: در بخش شهرستان‌ها نیز در بندرعباس ۲۳۳ پروژه، حاجی‌آباد ۸۳ پروژه، میناب ۱۷۹ پروژه، بستک ۹۳ پروژه، رودان ۳۸ پروژه، قشم ۵۴ پروژه، بندرلنگه ۷۷ پروژه، جاسک ۵۷ پروژه، سیریک ۴۴ پروژه، پارسیان و بندر خمیر هرکدام ۴۰ پروژه، بشاگرد ۳۶ پروژه، ابوموسی ۶ پروژه افتتاح و در ردیف سطح استان هم ۲۱ پروژه افتتاح خواهد شد.

همتی عنوان کرد: در حوزه صنعت و معدن تعداد واحدهای تولیدی تحت پوشش ۹۱۳ واحد است که از این تعداد ۶۷۳ واحد فعال هستند، ۲۴۰ واحد غیرفعال داریم، در سال جاری ۲۸ واحد غیرفعال را با اشتغال ۲۶۲ نفر فعال کردیم، در حوزه جهاد کشاورزی ۶۰ واحد غیرفعال داشتیم که ۲۴ مورد دوباره فعال شده‌اند، در حوزه صنایع تبدیلی ۱۱۷ واحد تولیدی داریم و از این تعداد ۲۱ واحد غیرفعال بوده که در سال جاری سه واحد به چرخه برگشتند، در حوزه معادن ۲۳۶ واحد داریم، ۱۲۱ واحد فعال و ۱۱۵ واحد غیرفعال هستند و امسال ۲۸ واحد با ۳۳۲ مورد اشتغال، احیا شدند.

وی افزود: در ۱۰ ماهه سال جاری صادرات گمرکات استان هرمزگان ۱۲ میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار بوده که نسبت به سال گذشته افزایش خوبی داشته است، عمده صادرات شامل روغن معدنی، مواد غیری، مواد پلاستیکی، اشیای ساخته شده از این مواد، چدن آهن و فولاد، مس و … بوده که عمدتاً به کشورهای امارات، چین، هند، عمان و تایلند صادر شده است.

استاندار هرمزگان گفت: میزان واردات استان در سال جاری ۱۴ میلیارد و ۶۱ میلیون دلار بوده که نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد کاهش داشته و عمده این کاهش از کالاهای غیرضروری مثل ماشین‌آلات تولید و مواد اولیه تولید بوده که از امارات، چین، کره، هند و آلمان وارد شده است.

همتی خاطرنشان کرد: در خصوص برنامه نظارت بر بازار جلسات ستاد تنظیم بازار در استان و مرکز شهرستان‌ها فعال است، در سال جاری ۳۲ جلسه در مرکز استان و ۱۲۰ جلسه در شهرستان‌ها داشتیم و برنامه‌ریزی‌های خوبی شکل گرفته تا نمایشگاه‌های فروش بهاره را داشته و بازار را کنترل کنیم، با محتکرین قاطعانه برخورد می‌کنیم و نظارت هم از سوی صنعت و معدن، هم اصناف و هم تعزیرات قاطعانه خواهد بود.

وی اضافه کرد: در سطح شهر کیوسک‌های نظارتی مستقر شده‌اند و با فوریت با متخلفین برخورد می‌شود، هرمزگان تنها استانی است که چنین برنامه جامعی را اجرا می‌کند و نتایج آن شاید ملموس نباشد، بخشی از این‌ها ناشی از افزایش قیمت‌ها و تغییر نرخ ارز است که به‌مرور در مسیر تعادلی خود قرار می‌گیرد، منطق بازار هم این است که میزان عرضه و تقاضا قیمت‌ها را تعیین می‌کند.

استاندار هرمزگان اظهار کرد: امیدواریم با جهشی که دارد در نظام تولیدی کشور صورت می‌گیرد در افق نزدیکی کشور از وابستگی و تک‌محصولی نفت خارج شود و تکیه‌بر صادرات غیرنفتی داشته باشد، این شرایط نیز فرصتی از درون تهدیدات دشمن برای مردم است؛ با توجه به تقاضاهای جدیدی که برای سرمایه‌گذاری در عرصه‌های مختلف می‌بینیم، داریم با نگاه به ظرفیت داخلی به سمت تقویت صادرات و تأمین نیاز داخلی در این فضای تحریمی می‌رویم.

همتی افزود: ویژگی‌های گردشگری که در هرمزگان وجود دارد در هیچ‌کدام از استان‌های ساحلی وجود ندارد، جزایر و طول ساحلی منحصربه‌فردی که هرمزگان دارد و حتی سرزمین خشک منحصربه‌فردش همه جاذبه گردشگری و فرصت و ثروت هستند. باید دو نگاه به این ظرفیت داشته باشیم، اول اشتغال استان را به سمت خوبی هدایت کنیم و نگاه دیگر نگاه ملی است، مردم کشور نیاز به گردش و تفریح دارند و با تنوعی که در هرمزگان وجود دارد، می‌تواند به‌عنوان یک مقصد پررنگ و پررونق برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود.

وی تصریح کرد: این گرانی‌ها و تحریم‌ها دو فرصت برای ما ایجاد کرده، افرادی که به سفرهای خارج کشور می‌رفتند می‌توانند در این آب‌وهوای خوب بهاری به هرمزگان بیایند، به این منظور باید جزایر استان باید با نام و نشانی بامسما به کشور معرفی شوند. برای گردشگران خارجی نیز در حال حاضر قیمت‌های داخل ایران از کشورهای دیگر بسیار ارزان‌تر خواهد بود.

استاندار هرمزگان عنوان کرد: باید از این فرصت‌های نهفته در تحریم‌ها استفاده؛ تحریم‌ها را کم اثر و تبدیل به فرصتی برای سیر صعودی و پرشتاب کشور کنیم، باید از سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری به‌صورت خاص حمایت کنیم، در این زمینه یک مشوق خوب سرعت بخشیدن به صدور مجوزهای لازم است.

همتی افزود: باید در زمینه معرفی استان تلاش خستگی‌ناپذیری شود، در نظر داریم جشنواره‌ای استانی در قالب فیلم‌های کوتاه و عکس در زمینه گردشگری به‌منظور ساخت محتواهایی در جهت معرفی جاذبه‌ها و زیبایی‌های استان هرمزگان برگزار کنیم و همه افرادی می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند، آثار توسط داوران داوری می‌شود، بهترین‌ها انتخاب، تجلیل، حمایت و خریداری می‌شوند.

وی تصریح کرد: هدف از اجرای این جشنواره معرفی جاذبه‌های هرمزگان و همچنین معرفی هنرمندان استان است و هرچند مدت جشنواره استانی را برگزار خواهیم کرد.

استاندار هرمزگان افزود: در بخش شیلات بر اساس کار کارشناسی که دستگاه‌های تخصصی کردند، ظرفیت ۵۰ هزار هکتار پرورش میگو داریم که سالی ۲۰۰ هزار تن می‌شود و می‌توانیم سالی یک میلیارد دلار صادرات میگو داشته باشیم، در گذشته عدد ما بسیار کم بوده در یک سال گذشته افزایش یافته و امسال تلاش داریم این مقدار را به ۲۰ هزار تن برسانیم.

همتی بیان کرد: باید در شهرها و روستاهای ساحلی شرایطی برای کارآفرینان استان، خارج استان و خارج از کشور در بخش پرورش میگو و صنایع تبدیلی فراهم شود، فراهم آوری این شرایط از سیاست‌های جدی ماست و باید این ظرفیت بالقوه را فعال کنیم، به دنبال این هستیم تا پایان این دولت در استان هرمزگان از ظرفیت ۱۵۰ هزار تنی شناسایی شده پرورش ماهی در دریا به ۵۰ هزار تن برسیم این موضوع هم ظرفیت عظیمی در اشتغال ایجاد می‌کند، به دنبال جذب سرمایه‌گذار در بخش‌های پرورش بچه ماهی و بچه میگو هستیم تا بتوانیم بچه ماهی را همین‌جا با ماهی‌های بومی تولید کنیم و از واردات بی‌نیاز شویم.

وی گفت: برخی افراد دانسته یا ندانسته طرح دغدغه زیست‌محیطی در خصوص ماهی و میگو و شیرین سازی آب دریا می‌کنند، هر کار توسعه‌ای آسیب‌هایی به محیط‌زیست دارد ولی علم و فناوری جبران آن نیز وجود دارد، ما نمی‌توانیم ظرفیت‌ها را رها کنیم؛ مردم بی درآمد باشند و به هیچ زمینه توسعه‌ای ورود نکنیم؛ دغدغه محیط‌زیستی هم برای ما مهم است در هر طرح پرورش ماهی و میگو و آب‌شیرین‌کن طرح پیوست محیط‌زیستی دارند و در سطح فناوری که در کشور وجود دارد اقدامات ترمیمی صورت می‌گیرد.

استاندار هرمزگان اظهار کرد: در بخش انرژی در استان هرمزگان، فاز سوم پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس که بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان است تا اوایل اسفند با حضور رئیس‌جمهور افتتاح شود و فاز چهارم نیز شروع به کار کند.

همتی تصریح کرد: پالایشگاه نفت بندرعباس هم سرمایه‌گذاری‌های خوبی در پروژه‌هایش داشته که در همین سفر رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود، افتتاح یک پروژه نیروی دریایی ارتش را نیز خواهیم داشت که خبرهای خوب و افتخارآفرینی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: برای ورودی شهر بندرعباس تکلیفی به سازمان پایانه‌ها دادیم طرح و برنامه‌های خوبی داریم، ساخت بلوار ۲۴ کیلومتری پرجاذبه گردشگری و بی‌نظیر در کشور را برای دسترسی به ساحل بکر در سمت شرقی ساحل بندرعباس داریم که فضای گردشگری جدیدی است.

استاندار هرمزگان بیان کرد: در جزیره هرمز نیز ساماندهی ساحلی خوبی صورت گرفته، خانه‌های ساحلی سیمان سازی شده، مبلمان ساحلی در حال انجام است، تعداد زیادی بوم‌گردی در نوار ساحلی ایجاد شده است، داخل حوضچه نیز باید تبدیل به نمایشگاه عکس و پوستر از دیدنی‌های هرمز و استان شود، در بندر شهید حقانی بندرعباس نیز نیاز به بازارچه صنایع‌دستی داریم.

همتی ابراز کرد: هرروز صبح و بعدازظهر از قشم به لارک و پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها از بندرعباس به لارک تردد شناور خواهد داشت که مسیر توسعه لارک را در پی خواهد داشت. در بندرعباس نیز طرحی برای ساخت اسکله مستقل مسافری با کشتی‌های گردشگری ارائه شده و با این طرح فعالیت‌های خوبی صورت می‌گیرد که تا عید نوروز فضای جدیدی را در ساحل بندرعباس فعال کنیم.

وی اضافه کرد: یک انجمن مردمی از مسئولین کشور برای ترویج فرهنگ جهادی در طول سال دستگاه‌های مختلف را رصد می‌کنند و بنده جایی ثبت‌نام نکرده و پولی نداده بودم، مدالی هم نخریدم! خوب است که ابتدا سوال بپرسیم و بعد نقد کنیم.

استاندار هرمزگان اظهار کرد: نگاهی به ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در هرمزگان برای بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر داریم، طرح بسیار خوبی است و همه کسانی که در حوزه گردشگری فعال هستند باید برنامه‌ریزی داشته باشند، با توجه به اینکه ظرفیت قطر کم است، ما می‌توانیم مخزن اصلی گردشگران برای استراحت و گردشگری باشیم.

همتی افزود: برای مثال کشتی سانی که به استان آورده‌ایم در مسابقات جام ملت‌های آسیا در امارات ۲۷۰ نفر از علاقه‌مندان را به امارات برده و این افراد شب برای اقامت به کشتی برمی‌گشتند، در زمان مسابقات قطر نیز هرمزگان یکی از مبادی آمدن علاقه‌مندان ایرانی به قطر خواهد بود و باید خود را برای انتقال جمعیت به قطر آماده کنیم و بتوانیم پذیرای گردشگران خارجی باشیم، این طرح می‌تواند ظرفیت ثروت آفرینی ایجاد کند، باید نقطه اوج برنامه‌ریزی‌های گردشگری‌مان برای بازی‌های ۲۰۲۲ قطر باشد.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: باید در زمینه گردشگری بخش خصوصی را وارد کنیم، کافی است ظرفیت‌ها را خوب معرفی و پشتیبانی کنیم و خودبه‌خود میراث فرهنگی هم پردرآمد می‌شود.

همتی عنوان کرد: در زمینه سرمایه‌گذاری‌هایی که در دولت می‌شود عدد و رقم‌هایی که در هرمزگان گذاشته می‌شود در هیچ استانی گذاشته نمی‌شود، باید تنگ‌نظری‌ها را کنار گذاشت، اگر صنایع بیشتری به هرمزگان بیاید موجب رونق استان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اکنون که به انتخابات نزدیک می‌شویم می‌بینیم چقدر حرف‌های خلاف واقع و بی‌پایه گفته می‌شود، ما وظیفه داریم افرادی را که دستاوردهای دولت و مردم را زیر سوال می‌برند، نقد کنیم.

استاندار هرمزگان افزود: برای تأمین آب شرب بندرعباس تأمین آب را از منابع آبی صد استقلال، شمیل و نیان خارج کردیم که برای دولت هزینه‌های داشته، مجوز ۵۰ میلیون مترمکعب در سال برای تأمین آب استان از آب‌شیرین‌کن یک میلیون مترمکعبی را گرفته‌ایم و به دنبال افزایش آن تا ۱۰۰ میلیون مترمکعب در سال هم هستیم.

همتی بیان کرد: انتخاب مدیران کل به عهده وزیران و انتخاب فرمانداران به عهده استانداران است، فرمانداران باید پاسخگوی شهرستان در همه زمینه‌ها باشند، با حفظ استقلال دستگاه اجرایی امیدواریم بتوانیم مدیرانی را انتخاب کنیم که از شایستگی لازم برخوردار باشند، رویکرد دیگر بنده این است که مدیران هرمزگان به استان‌های دیگر فرستاده شوند، هر کس در مدیریت مقطعی دارد و برای پیشرفت بیشتر باید این جابجایی‌ها صورت بگیرد.

وی اظهار کرد: بنده نیاز به معاونین و مدیرانی دارم که اهل قهر کردن نباشند و اگر توبیخ و تذکری داده شد فوراً استعفا ننویسند، از انتصاباتی که تاکنون شکل گرفته هم نسبتاً راضی هستم.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: در خصوص تردد خودروهای وارداتی در مناطق آزاد در حال پیگیری هستیم تا وسایل خدمات عمومی با پلاک قشم بتوانند در استان تردد کنند.

گزارش از: از لیدا رضایی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس

انتهای پیام

دبیر: زهرا حبیب پور

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.