• یکشنبه / ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۴:۱۸
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 97111407640
  • خبرنگار : 71381

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۴ بهمن ماه

کارت زرد مجلس به حجتی/درخواست بررسی علت ممانعت از سخنرانی لاریجانی در کرج و...

کارت زرد مجلس به حجتی/درخواست بررسی علت ممانعت از سخنرانی لاریجانی در کرج و...

رای مثبت فراکسیون ولایی به وزیر پیشنهادی بهداشت، اختصاص ۲,۲۰۰ میلیارد تومان به‌عنوان حق بیمه سهم دولت کلیه رانندگان حمل و نقل عمومی، تکلیف به بخش‌های خصوصی برای شرایط اضطراری و پاسخ به بحران، بررسی پیامدهای افزایش قیمت بنزین در فراکسیون امید، موافقت مجلس با یک فوریت بررسی طرح اعاده اموال نامشروع و …از جمله مهمترین اخبار امروز (یک شنبه) چهاردهم بهمن ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا، جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی به ریاست علی مطهری برگزار شد و سوال اسدالله عباسی نماینده رودسر و سیده فاطمه ذوالقدر نماینده تهران و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس از وزیر جهاد کشاورزی نیز در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.

علی مطهری در نطق قبل از دستور با بیان اینکه اینستکس از نظر تلاش برای شکست سلطه دلار برای اروپا نافع است، گفت: ساز و کار مالی موسوم به ابزار حمایت از تبادلات تجاری (اینستکس) از نظر استقلال اروپا در مقابل آمریکا و از نظر تلاش برای شکست سلطه دلار برای اروپا، نافع است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به مخالفت امام جمعه کرج با سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن این شهر، ابراز امیدواری کرد: ان‌شاءالله مقامات قضائی موضوع را دنبال می‌کنند.

سیده فاطمه ذوالقدر در جریان طرح سوال خود و ۳۹ نفر از نمایندگان از وزیر جهاد کشاورزی در مورد ایجاد اختلال در فعالیت و زندگی صیادان ایرانی در آب‌های دریای عمان، گفت‌: باتوجه به ارزش ریالی میزان صید "فانوس ماهی" و یارانه تخصیص یافته برای شناورهای مربوطه، صید و فروش "فانوس ماهی" به تنهایی صرفه مالی ندارد.

در پاسخ به این سوال، محمود حجتی گفت‌: تدابیری اندیشیده‌ایم تا صید فانوس ماهی در آب‌های دریای عمان در تعارض با فعالیت صیادان بومی و محلی نباشد.

در نتیجه توضیحات وزیر جهاد کشاورزی در مورد صید فانوس ماهی در آب‌های دریای عمان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی درمورد اختلال در فعالیت صیادان ایرانی به خاطر چینی‌ها قانع نشدند.

در ادامه این جلسه نماینده رودسر در توضیح سوال خود از وزیر کشاورزی درباره علت عدم ساماندهی وضعیت بازار مرکبات و ناظرین کشاورزی، با تاکید بر اینکه بخش کشاورزی نقش اساسی در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی دارد، گفت که در چنین شرایطی شاهد روزمرگی ناامید کننده‌ای در وزارت کشاورزی هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ با تاکید بر اینکه بهترین نوع کشاورزی از نوع زنجیره‌ای است در این باره، گفت: در این نوع کشاورزی، کشاورز و خریدار هسته‌های اقتصادی و مدیریتی را خود تشکیل داده و متناسب با بازار روز محصول تولید می‌شود. این نوع کشاورزی قراردادی و زنجیره‌ای در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است.

نماینده رودسر پاسخ‌های حجتی را درباره ساماندهی محصولات کشاورزی و وضعیت ناظران کشاورزی قانع کننده دانست.

سید حسین نقوی حسینی از رأی مثبت فراکسیون نمایندگان ولایی به نمکی، وزیر پیشنهادی بهداشت در جلسه علنی رأی اعتماد خبر داد و با اشاره به اینکه جلسه امروز فراکسیون با حضور آثای نمکی برگزار شد، گفت: در این جلسه نمایندگان درباره برنامه‌های آقای نمکی در مورد برقراری عدالت آموزشی و بهداشتی و درمانی، نحوه تعامل با مجلس شورای اسلامی، اعتبارات حوزه سلامت، مدیریت اقتصاد حوزه سلامت و برقراری عدالت در توزیع امکانات سوالاتی را مطرح کردند. همچنین آنها از آقای نمکی خواستند درباره نحوه ادامه طرح تحول سلامت، پزشک خانواده‌، اجرای قوانین برنامه توسعه نیز توضیحاتی را ارائه کند.

ناطقین امروز مجلس

وکیلی: عفو عمومی پایه‌های مشروعیت نظام را قوی‌تر می‌کند

کاظمی: برای خروج از جنگ اقتصادی باید راه‌های تقویت اعتماد را دنبال کنیم

شیویاری: برازنده مردم نیست برای خرید گوشت ساعت‌ها در صف باشند

***

در ادامه جلسه امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای مقرر کردند که ۲,۲۰۰ میلیارد تومان به عنوان حق بیمه سهم دولت کلیه رانندگان حمل و نقل عمومی اختصاص می‌یابد.

همچنین نمایندگان در مصوبه‌ای دیگر تاکید کردند که در شرایط اضطراری و پاسخ به بحران چنانچه خدمات و امکانات دستگاه‌های دولتی و عمومی غیردولتی به تنهایی کافی نباشد بخش‌های خصوصی و تعاونی‌ها موظف هستند خدمات و امکانات موجودشان را به درخواست رئیس ستاد ارائه دهند.

محمد جواد جمالی هم بررسی راهکارهای ارتباط هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان با مسئولان قوه قضائیه خبر داد و گفت: صبح امروز هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان جلسه‌ای با برخی از مسئولان قوه قضائیه از جمله دادستان کشور و برخی از مسئولان شعب مرتبط با پرونده‌های نمایندگان برگزار کرد که طرفین نگرانی‌های خود را ابراز داشته و دیدگاه‌هایشان را منتقل کردند.

سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از بررسی موضوع افزایش قیمت بنزین و پیامدهای آن در جلسه شورای مرکزی این فراکسیون خبر داد و اظهار کرد: در این جلسه کمیته‌های اقتصادی و سیاسی فراکسیون گزارشی از روند کار خود ارائه داده‌اند که یکی از این گزارشات ناظر به پیامدهای افزایش قیمت بنزین بود. فاطمه سعیدی خاطرنشان کرد: قرار شد که جمع بندی‌های لازم در این باره صورت گرفته و در جلسه بعدی نیز مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

تذکرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس

«حاجی‌دلیگانی» حادثه تروریستی نیک‌شهر را محکوم کرد

صباغیان: مجلس بررسی گرانی‌های اخیر را در دستور کار قرار دهد

***

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دو پیشنهاد الحاقی به ماده ۱۴ لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور را بررسی کرده و به تصویب رساندند که بر اساس آن وزارت راه و شهرسازی مکلف به تعیین نقشه حریم گسل‌ها شد.

همچنین با ۱۴۴ رأی موافق، ۶۸ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی با بررسی طرح اعاده اموال نامشروع و اجرای اصل "۴۹" قانون اساسی به صورت یک فوریت موافقت شد.

۹ نماینده مجلس نیز در نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار بررسی تخلفات رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره واریز نشدن مبلغ یک میلیارد و یکصد و هفتاد و هفت میلیون دلار منابع حاصل از فروش نفت و گاز به حساب صندوق توسعه ملی شدند.

٢٣٣ نفر از نمایندگان مجلس نیز با صدور بیانیه‌ای از برگزاری"رزمایش اقتدار هوایی فداییان ولایت" نیروی هوایی ارتش تقدیر و تشکر کردند.

در پایان جلسه علنی امروز طرح اصلاح قانون جرم سیاسی در جلسه امروز مجلس اعلام وصول شد و یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.