• سه‌شنبه / ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۴:۰۳
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 97111608942
  • خبرنگار : 30054

و بازهم کارمزد همان همیشگی

و بازهم کارمزد همان همیشگی

میزگرد درآمدهای کارمزدی و بانکداری الکترونیک در سالن رودکی مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد با حضور ایران‌کیش در این همایش، برگزار شد.

به گزارش ایسنا، صادق فرامرزی مدیرعامل شرکت کارت اعتباری ایران کیش با بیان اینکه از دو سال پیش در پنل کارمزد، پیشنهادهایی بیان شد و امیدوار بودیم با بیان آن‌ها مشکلات کارمزدی حل شود گفت: اکنون بعد از دو سال همچنان ناچاریم تا حرف‌های تکراری را بیان کنیم. امیدواریم که دوباره در سال آینده مجبور به تکرار همین صحبت‌ها نباشیم.

وی در میزگرد کارمزد و بانکداری در هشتمین همایش بانکداری با تاکید بر آن که ۳ سال پیش پیشنهاد مدل کارمزدی خود را دراین‌باره ارائه داده است که در آن کیف پول نقش محرک و کاتالیروز حل مشکلات کارمزدی را دارد، گفت: ممکن است عده‌ای به این مدل خرده بگیرند و بگویند این مدل در هیچ کجای دنیا نیست، اما پاسخ من به این افراد این است که وضعیت فعلی نیز در هیچ کجای دنیا نیست.

فرامرزی بار دیگر در توضیح مدل پنج مرحله کارمزدی خود اظهارداشت: در این مدل یک عدد تراکنشی ۵۰ هزار تومان به عنوان ملاک تعیین شده است. در مرحله اول معتقدم می‌توان ترتیبی داد تا کارمزد یک‌درصدی تراکنش‌های زیر ۵۰ هزار تومان را دارنده کارت بدهد و بالای پنجاه هزار تومان را پذیرنده متقبل شود. چراکه درگذشته اصناف به دلیل کارمزدهایی که از خرده‌فروشی از آن‌ها گرفته می‌شد، اعتراض شدید داشتند.

وی افزود: البته این را هم باید بپذیریم که با این کار هم ممکن است دارنده کارت، شروع به اعتراض کند. معتقدم در این مرحله شاهد گرایش مردم در بسیاری از خریدهایشان به سمت پول نقد هستیم، در این مرحله بانک مرکزی به صورت کوتاه‌مدت می‌تواند به سمت ضرب سکه یا اسکناس پیش رود، چرا که دارندگان کارت بعد از این، گرایش به پول نقد پیدا می‌کنند، به عبارتی در صورت اعتراض دارنده کارت برای پرداخت کارمزد مبالغ زیر پنجاه هزار تومان، راهکار پرداخت با پول نقد کماکان پیش‌روی اوست، اما در مرحله سوم ما باید این نکته را هم در نظر داشته باشیم که به احتمال زیاد شاهد هجوم بیش از اندازه مردم به سمت ATM‌ها نیز خواهیم بود.

مدیرعامل ایران‌کیش اظهارداشت: قسمت سوم طرح نیز در همین جاست، اینکه روی ای‌اتی‌امها نیز کارمزد بگذاریم. به عبارتی روی دریافت وجه نقد از خودپرداز هم کارمزد گذاشته شود تا مردم به صورت انبوه به سراغ خودپرداز و پول نقد نروند. در مرحله چهارم باید هم‌زمان کیف پول را توسعه دهیم. البته زمانی روی منفعت از رسوب پول کیف پول هم فکر می‌کردیم که اکنون جز خط قرمزهای بانک مرکزی است. ولی می‌توانیم از تراکنش‌های خرد کارمزد نگیریم یا نسبت به کارمزد پرداخت با کارت، کارمزدی بسیار کمتر بگیریم. روی مدل کارمزد کیف پول می‌توان خیلی طرح‌ها را در نظر گرفت به این شکل کیف پول می‌تواند رشد کند.

وی با تاکید بر اینکه بدون این مدل و به‌یک‌باره نمی‌توان کیف پول را توسعه داد گفت: وقتی تراکنش آنلاین بی‌کیفیت بی‌دردسر در شبکه گران‌قیمت شاپرک انجام می‌شود، ما مدل آفلاین کیف پول را نمی‌توانیم وارد بازار کنیم. در اینجاست که باید بانک مرکزی فشار آورد و روی مدل کارمزدی کیف پول کار کند، کیف پولی که هم آفلاین است و هم هزینه وحشتناکی که شبکه فعلی دارد را ندارد.

فرامرزی با انتقاد از مدل بیزینسی تراکنش‌های شارژ کنونی نیز گفت: هزار تومان شارژ می‌خرند، بانک صادرکننده ۱ هزار و ۳۱۳ ریال پول بابتش می‌دهد تا این مبلغ پس از کسر کسورات زیادی به شرکت پی اس پی برسد، بخشی از کارمزدهای آن برداشته می‌شود و در انتها، شرکت پی اس پی ۸۰ درصد کارمزد آن را به اپراتور می‌دهد. از همین رو قسمت پنجم مدل کارمزدی نیز این است که باید فکری هم برای کارمزد شارژ کرد. معتقدم باید کارمزد آن را یا خریدار بدهد یا اپراتور. که اگر اپراتورها ناراحت نمی‌شوند می‌گویم که اپراتورها می‌توانند آن را پرداخت کنند. با این مدل، کیف پول با سرعت رشد پیدا کرده و آن وقت مشکل کارمزد حل می‌شود.

وی اظهار کرد: بعضی از دوستان آمدند سقف ۲۰۰ هزار تومان خرید هم گذاشتند که از آن بالاتر را بانک کامزد بدهد و این طرح را به بعضی از بانک‌ها ارائه کردند که از نظر من اصلاً موضوعیتی ندارد.

فرامرزی گفت: امروز بانک‌ها ادعا می‌کنند عمده فشاری که روی آن‌هاست از سمت تراکنش‌های خرید مستقیم روی پوزها و درگاه‌های پرداخت و شارژ است در بقیه موارد مشکلی نیست که بخواهیم در ساختار کارمزد تغییر انجام دهیم.

مدیرعامل ایران کیش درباره اینکه چرا می‌گوید بانک‌ها ادعا می‌کنند، اظهار کرد: به بانک‌ها دی‌ماه ۹۴ را یادآوری می‌کنم، آن زمان سه شرط دریک برگه ابلاغ شد. در قبل از دی ۹۴ در هنگام تراکنش‌ها بانک صادرکننده ۷۰۶ ریال پول به بانک پذیرنده می‌داد، الان ۲۰۶ ریال می‌دهد، بنابراین ۴۵۶ ریال پرداخت نمی‌کند. ولی این میزان در هیچ کجا محاسبه نمی‌شود. آن زمان بابت پذیرندگی ATM نیز ۸۵ صدم درصد می‌گرفت الان ۱.۱۰ درصد می‌گیرد، آن زمان هم بانک کارمزد را غیرمستقیم به صندوق مشاع می‌داد و PSP از صندوق مشاع تقریباً همین درآمد را داشت؛ بنابراین در سمت پی اس پی تغییر آن‌چنانی اتفاق نیفتاده است که بخواهیم فشار روی بانک‌ها را به پی اس پی‌ها ارتباط دهیم؛ اما چون این هزینه مستقیم شده بانک‌ها آن را روی کاغذ می‌آورند و می‌گویند ما ۹ هزار میلیارد تومان امسال هزینه دادیم، در حالی که قبلاً هم همین مقدار هزینه می‌دادند، این معنی‌اش این نیست که این مدل درست است، این معنی‌اش این است، بانک‌هایی که کارت زیاد دارند و ای تی ام زیاد دارند، وضعشان خوب است ولی بانک‌هایی که کارت و ای تی ام ندارند و پوز زیاد دارند درواقع متضرر می‌شوند.

فرامرزی در بخش دیگری از این میزگرد با بیان اینکه فین‌تک‌ها نمی‌توانند یک‌تنه در اصلاح این نظام کمک‌کننده باشند به جدال فین‌تک‌ها و پی اس پی‌ها که اخیراً در بحث کارمزد پیش‌آمده نیز اشاره کرد و با تاکید بر اینکه نباید امروز پرداخت‌یارها را به اشتباه رقیبان «پی اس پی» دانست گفت: فین‌تک‌ها سراغ «پی اس پی» می‌آیند که کارمزد بگیرند. پرداخت یار باید برای بازاری که «پی اس پی» توان، سرعت و جسارت ورود به آن را ندارد، ورود پیدا کند. اما اگر در بازار، پرداخت‌یارها و پی اس پی‌ها را رو به روی هم قرار بدهند تا مثلاً این دو در دادن کارمزد رقابت منفی کنند این موضوع منجر به نابودی هر دو طرف می‌شود

فرامرزی خاطرنشان ساخت: واقعیت این است که همه اعضای یک خانواده هستیم و اگر دعوایی است دعوای خانوادگی است ما همه عضو شبکه شاپرک هستیم، این شبکه با سلامت کامل پیش می‌رود و باید قدردان شبکه بانکی بود.

گفتنی است میزگرد درآمدهای کارمزدی و بانکداری الکترونیک در سالن رودکی مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد با حضور محمدحسین مهران، عضو هیأت‌مدیره پست‌بانک ایران، محسن قادری، مدیرعامل شرکت شاپرک، صادق فرامرزی، مدیرعامل شرکت کارت اعتباری ایران‌کیش، محمدمهدی صادق، مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد و احمد میردامادی، رئیس هیأت‌مدیره شرکت ایران ارقام برگزار شد.

ادیتور: زهرا میعادی

انتهای رپرتاژ خبری

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.