• شنبه / ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ / ۰۲:۰۸
  • دسته‌بندی: آموزش
  • کد خبر: 97111709898
  • خبرنگار : 71625

دانشگاه هنر چه برنامه‌ای برای بهبود وضعیت دانشجویان طراحی صنعتی دارد؟

دانشگاه هنر چه برنامه‌ای برای بهبود وضعیت دانشجویان طراحی صنعتی دارد؟

رشته طراحی صنعتی از جمله حوزه‌هایی است که در عرصه هنر کمتر شناخته شده به همین دلیل بازار کار این رشته از جمله دغدغه‌های اصلی فارغ‌التحصیلان این رشته به شمار می‌رود. چراکه این رشته در زندگی روزمره ما کاربرد فراوانی دارد ولی بسیاری اوقات افرادی که در حوزه طراحی صنعتی کار می‌کنند نیز نمی‌دانند که در حال انجام یک کار هنری هستند. به همین دلیل در قدم اول لازمه این رشته برای گشایش بازار کار آن شناساندنش به جامعه است. این در حالیست که معضلاتی همچون واردات کالای خارجی و یا تولید کارهای کپی نیز از جمله دلایل اصلی کساد بودن بازار طراحی صنعتی در ایران به شمار می‌رود.

خشایار حجتی امامی مدیر گروه رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر درباره برنامه این دانشگاه برای بازار کار دانشجویان این رشته به خبرنگار ایسنا گفت: برخی از مشکلات همانند بازار کار که در حال حاضر یک مشکل همه‌گیر است و خیلی از رشته‌ها را درگیر خود کرده. رشته طراحی صنعتی همانگونه که از اسم آن برمی‌آید به صنعت کشور وصل است و اگر صنعت در کشور ما رونق داشته باشد، بازار کار رشته‌هایی مثل طراحی صنعتی نیز بهبود پیدا خواهد کرد ولی زمانی که همانند حال حاضر ارتباطمان با صنعت دنیا کم شده و در داخل کشور دچار مشکل هستیم، نمی‌توان خیلی انتظار باز بودن فضا برای فعالیت فارغ‌التحصیلان این رشته در صنعت کشور را داشت.

مدیر گروه رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر ادامه داد: از جمله کارهایی که ما در دانشگاه هنر برای ورود دانشجویان به بازار کار می‌کنیم استفاده از اساتیدی است که به صنعت وصل هستند و خودشان در بازار کار طراحی صنعتی دستی دارند. چراکه این استادان می‌توانند دانشجویان را با استفاده از ارتباط‌های خود به بازار کار وصل کنند. از طرفی هم ما و هم دانشگاه تهران باتوجه به اجازه‌ای که دانشگاه به ما داده، مدام سعی می‌کنیم که محتوای درسی‌مان را تغییر دهیم و به روز کنیم. چراکه سرفصل‌های اصلی کتاب‌های درسی این رشته مربوط به سال ۱۳۶۲ است. البته برای تغییر اساسی و جامع محتواهای درسی این رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تیم‌های پژوهشی داریم که در حا ل حاضر بر روی آن کار می‌کنند.

حجتی امامی بیان کرد که محتوای درسی رشته طراحی صنعتی دانشگاه هنر لزوماً همانند محتوای درسی این رشته در دانشگاه تهران نیست. چراکه آنها به منابع خود و کادر آموزشی‌شان نگاه می‌کنند و با توجه به آن محتوای درسی خود را ارائه می‌دهند.

مدیر گروه رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر با بیان اینکه حدود یک سال است که در دانشگاه هنر حوزه کارآفرینی و مرکز رشد، بازآفرینی شده، گفت: برای مدیریت حوزه کارآفرینی که بیشتر دارای جنبه‌های آموزشی است، یکی از استادان طراحی صنعتی انتخاب شده که با آمدن او ارتباطاتمان خیلی بهتر شده و سعیمان این است که دانشجویان را در تشکل‌ها و آموزش‌های مربوط به کارآفرینی شرکت دهیم که بتوانند در آنجا آموزش‌های لازم را ببینند و سپس از آنجا آنها را به مراکز رشد خود معرفی کنیم که پس از آن حتی بتوانند خودشان کارآفرین باشند.

حجتی امامی تأکید کرد که نمی‌خواهند منتظر بمانند تا صنعت به سراغ دانشجوها برای کار بیاید بلکه می‌خواهند با حمایت دانشگاه خود بچه‌ها را صاحب صنعت کنند.

وی اضافه کرد: از افرادی که هم در صنعت و هم در حوزه علم فعال هستند برای ورود دانشجویان به بازار کار استفاده می‌کنیم. به عنوان نمونه در یک پروژه مربوط به آموزش و پرورش که به کار طراحی صنعتی نیاز دارد از دانشجویان این رشته استفاده می‌کنیم.

مدیر گروه رشته طراحی صنعتی دانشگاه هنر گفت که برای رشته طراح صنعتی که با صنعت در ارتباط است باید با رشته‌های مهندسی مرتبط در ارتباط باشند چراکه هر دو به هم نیاز دارند ولی با این حال با دانشکده امیرکبیر که در همسایگی آنهاست ارتباط خاصی ندارند و تا به حال نیز همکاری قابل توجهی با هم نداشته‌اند.

وی ادامه داد: باید روی حوزه بین‌المللی طراحی صنعتی کار کنیم و سعی کنیم پروژه‌های خود را در سطح بین‌الملل نیز معرفی کنیم. مثلاً نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار کنیم و یا اینکه حداقل با همکاری کشورهای همسایه دوره‌های کارآموزی برگزار کنیم و اطلاعات یک‌دیگر را به اشتراک بگذاریم. البته برای این کار می‌توانیم از اساتید بین‌المللی هم استفاده کنیم. ولی در حال حاضر این امکانات را نداریم و نتوانسته‌ایم حتی از استادان ایرانی که در عرصه بین‌المللی فعال هستند استفاده کنیم.

حجتی امامی درباره مشکلات بودجه دانشگاه تهران گفت: در حال حاضر به دنبال این هستیم که با برگزاری رویدادهای نمایشی در داخل دانشگاه و با به نمایش گذاشتن آثار هنری دانشجوها به دنبال درآمدزایی باشیم و خیلی به دنبال بودجه دولت نباشیم. مثلاً می‌توانیم در روزهای تعطیل هفته در کارگاه‌هایمان نمایشگاه برگزاری کنیم و یا اینکه حتی در داخل دانشگاه برای عموم مردم دوره‌های آموزشی طراحی دوخت برگزار کنیم. حتی در ساعات آزاد می‌توانیم کارهای تولیدی انجام دهیم و یا اساتید را تشویق کنیم که پروژه‌هایی را وارد دانشگاه کنند و از دانشجویان برای انجام پروژه‌های خود استفاده کنند که درصدی از درآمدها به خود استادها و دانشجویان تعلق گیرد و در ادامه برای این کارها به اساتید پاداش خواهیم داد. البته ممکن است اساتیدی که از آوردن پروژه خودداری می‌کنند متوقف شوند و نتوانند ارتقا بگیرند.

مدیر گروه رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر درباره راه‌حل آنها برای خارج کردن برخی از اساتید از روزمرگی گفت: زمانی که یک حقوق ثابت وجود داشته باشد فرد خود به خود ممکن است دچار روزمرگی شود. ولی از طرفی اگر استادی فعال نباشد و موجب نارضایتی دانشجویان شود دیگر نمی‌تواند ارتقا پیدا کند و درآمد آنها در همان سطح خواهد ماند و اخطار خواهد گرفت. البته در کل در آخر هر ترم با نظرسنجی‌هایی که شکل می‌گیرد وضعیت استادها را رصد می‌کنیم.

حجتی امامی تصریح کرد که تعداد اساتید کار بلد و خوب رشته طراحی صنعتی خیلی محدود است و شاید در هر درسی تعداد آنها در کل کشور به یکی دو تا برسد و گاهی حتی به سه تا هم نمی‌رسد.

وی درباره علت این موضوع گفت: شاید به این دلیل بوده که برای رشته طراحی صنعتی مقطع دکترا نداشته‌ایم و به همین دلیل برای اساتیدی که بازنشسته شده و یا فوت شده‌اند جایگزینی نداریم. البته بورسیه خارج از کشور نیز برای این رشته سالهاست که متوقف شده.

حجتی امامی درباره راه کار دانشگاه هنر برای شناساندن رشته طراحی صنعتی گفت: گاهی اوقات از طرف خانواده‌های دانش‌آموزان برایم ایمیل‌هایی می‌آید که درباره رشته‌هایی مثل طراحی صنعتی سوال کرده و دوست دارند با آن آشنا شوند. می‌توانیم با برگزاری کمپ‌های آموزشی تابستانه با همکاری آموزش و پرورش، دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را با رشته‌های هنری آشنا کنیم.

وی اضافه کرد که ریاست جدید دانشگاه هنر حدود یک ماه است که یک دفتر ارتباط با جامعه ایجاد کرده و این دفتر ارتباط‌ها و همکاری‌هایی را با سازمان زیباسازی شهر، شرکت نفت و … برقرار کرده و از ارتباط استادها و افراد فعال در دانشگاه برای ارتباط با سازمان‌های مختلف استفاده می‌کند.

مدیر گروه رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر درباره تجمع دانشکده‌های این دانشگاه در باغ ملی گفت: از دست دادن دانشکده‌هایی مثل دانشکده کاربردی در چهارراه ولیعصر یک باخت است. چراکه با حضور در این منطقه در یک فضای غنی هنری و فرهنگی هستیم و به همه جا نیز دسترسی داریم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.