• یکشنبه / ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۷:۴۶
  • دسته‌بندی: پژوهش
  • کد خبر: 97112814849
  • خبرنگار : 71567

رئیس سازمان انتشارات دانشگاه آزاد خبر داد

رونمایی از ۴۰ کتاب فاخر انقلاب اسلامی / راه اندازی ۱۰۰ کافه کتاب دانشگاه آزاد در مراکز استانی

رونمایی از ۴۰ کتاب فاخر انقلاب اسلامی / راه اندازی ۱۰۰ کافه کتاب دانشگاه آزاد در مراکز استانی
عکس تزئینی است

رئیس سازمان چاپ و نشر رسانه‌های انتشارات دانشگاه آزاد از برنامه این دانشگاه برای راه اندازی ۱۰۰ کافه کتاب در واحدهای بزرگ این دانشگاه خبر داد و گفت: بنا داریم سال آینده ۵۰ کافه کتاب در واحدهای بزرگ و مراکز استانی راه اندازی شود.

به گزارش ایسنا، صالح اسکندری در مراسمی که به منظور رونمایی از ۴۰ عنوان کتاب پژوهشی در حوزه مطالعات انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد برگزار شد، با تاکید بر آغاز یک پویش نخبگان در حوزه دانشگاهی همزمان با صدور پیام تاریخی رهبر انقلاب که تحت عنوان گام دوم انقلاب ایجاد شده است، گفت: خوشبختانه این پویش از هشت ماه گذشته در دانشگاه آزاد و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی شروع به کار کرده به گونه‌ای که همزمان با صدور پیام تاریخی رهبر انقلاب ما ۴۰ کتاب فاخر دانشگاه آزاد را در عرصه مطالعات انقلاب اسلامی رونمایی و بازنمایی خواهیم کرد.

وی در ادامه دانشگاه آزاد را به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان توصیف کرد و گفت: در حال حاضر تعداد یک میلیون و ۳۲۰ هزار دانشجو، ۳۰ هزار استاد تمام وقت و ۳۰ هزار عضو هیأت علمی پاره وقت در دانشگاه آزاد فعالیت می‌کنند و با وجود این ظرفیت و حضور چند صدهزار نفری دانش آموزان ما سهم بزرگی در تولیدات علمی و دانشگاهی کشور را به خود اختصاص داده‌ایم.

رئیس سازمان چاپ، انتشارات و رسانه‌های دانشگاه آزاد همچنین با اشاره به انتشار سالیانه بیش از ۶۰۰ عنوان کتاب در عرصه‌های مختلف علمی پژوهشی، آموزشی و فرهنگی خاطرنشان کرد: این دانشگاه دارای ۵۰ ناشر فعال در کشور است و تا کنون بیش از ۴۵۰۰ عنوان کتاب منتشر کرده است.

اسکندری به سهم دانشگاه آزاد در تولید علم کشور اشاره کرد و گفت: بر اساس رتبه بندی دانشگاه‌های جهان توسط CWOR در سال ۲۰۱۹ اتفاق افتاد این دانشگاه رتبه اول تولیدات علمی در بین دانشگاه‌های کشور را کسب کرد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: بر اساس رتبه بندی لایدن در سال ۲۰۱۸ واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد عنوان ۱۲ دانشگاه‌های کشور را از آن خود کرد. همچنین طبق گزارش مؤسسه شانگهای که ۵ دانشگاه ایران را در حوزه بایو تکنولوژی معرفی کرد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد جز این پنج دانشگاه قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد عهده دار ۴۵ درصد آموزش دانشجویان کشور است، گفت: سهم دانشگاه آزاد در حوزه تولیدات علمی و تربیت نیروی انسانی در عرصه آموزش عالی را نمی‌توان نادیده گرفت.

رئیس سازمان چاپ و نشر و رسانه‌های دانشگاه آزاد همچنین به مهمترین برنامه‌های این دانشگاه در عرصه تولید و انتشار کتاب اشاره کرد و گفت: بنا داریم کتابی در خصوص ۶۰ شهید مدافع حرم را در قالب داستان‌های کوتاه تدوین و منتشر کنیم. همچنین همزمان با رونمایی از ۴۰ اثر فاخر این دانشگاه در عرصه مطالعات انقلاب اسلامی، ماهنامه زمانه نیز که مخصوص دانشجویان این دانشگاه است منتشر خواهد شد.

به گفته وی پروژه‌ای نیز در دست اجرا است که بر اساس آن واحدهای دانشگاه آزاد به کتاب‌های انتشارات معتبر داخلی دسترسی پیدا خواهند کرد به گونه‌ای که حداقل ۱۵ تا ۲۰ درصد این کتاب‌ها در اختیار دانشجویان دانشگاه قرار می‌گیرد ضمن اینکه کتابچه‌های دانشجویی در قالب مشق آزاد به طور مستمر و ماهانه منتشر خواهد شد. بنابراین یک فعالیت فرهنگی و انتشارات عظیمی با همراهی مراکز پژوهشی در دانشگاه آزاد آغاز شده است.

اسکندری در ادامه با بیان اینکه ۴۰ کتابی که به زودی رونمایی خواهد شد در قالب واحدهای درسی به دانشجویان دانشگاه آزاد ارائه خواهد شد؛ گفت: در حال حاضر بخشی از این کتاب‌ها در کتابخانه‌های واحد دانشگاه آزاد قرار دارند که البته بسیاری از آنها به عنوان منبع درسی به خصوص در دروس عمومی توسط دانشجویان استفاده خواهد شد. ضمن اینکه ما در دانشگاه آزاد ۱۰۰ عنوان کتاب فاخر از بین ۷۰۰۰ عنوان کتاب که اغلب در حوزه‌های پزشکی؛ علوم پایه، مهندسی کشاورزی علوم انسانی و غیره هستند را به وزارت فرهنگ به منظور انتشار بین المللی ارائه داده‌ایم.

اسکندری از برنامه این دانشگاه برای راه اندازی کافه کتاب‌ها در واحدهای دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: ما در بیش از ۴۰۰ واحد و مرکز دانشگاهی فرصت‌های خوبی برای ارائه محصولات فرهنگی در اختیار داریم و فعالیت‌های گسترده‌ای در این زمینه شروع کردیم اما بنا داریم به طور کلی در ۱۰۰ مرکز استانی و واحدهای بزرگ این دانشگاه به خصوص در واحدهای استان تهران کافه‌های کتاب برای دانشجویان راه اندازی کنیم که خود دانشجویان مجریان اداره این کافه‌ها خواهند شد.

وی همچنین تاکید کرد: برنامه داریم در سال آینده ۵۰ کافه کتاب در واحدهای دانشگاه آزاد راه اندازی کنیم که البته کافه کتاب واحد قزوین دانشگاه آزاد نیز به زودی راه اندازی خواهد شد.

وی در پایان از برنامه دانشگاه آزاد برای طراحی اپلیکیشن جامع خبر داد و گفت: در حال حاضر این برنامه در دستور کار مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه قرار گرفته و از طریق آن به تمامی نیازمندی‌ها دانشجویان نظیر ثبت نام، انتخاب واحد، شهریه و … پاسخ داده می‌شود که البته کتابهای ریزبوک نیز از طریق این اپلیکیشن در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

در ادامه دکتر سید سجاد ایزدهی، رئیس پژوهشکده نظام‌های اسلامی نیز به بیانیه اخیر رهبری اشاره کرد و گفت: بر اساس فرمایشات رهبری ما باید گام‌های زیادی برداریم تا بتوانیم تمدن مبتنی بر آموزه‌های اسلامی و فرهنگ بومی ایرانی و شرقی ایجاد کنیم که البته ایجاد یک تمدن به صرف یک پوسته یا ظاهر نبوده و مستلزم ایجاد نرم افزارهایی است که بتوانند این تمدن را ایجاد کنند.

وی در ادامه نقش علوم انسانی در ایجاد تمدن ایرانی اسلامی را مهم ارزیابی کرد و گفت: انقلاب اسلامی باید بتواند نمونه واقعی از علوم انسانی و اسلامی ارائه کند. بر این اساس نهادهای کشور حرکت‌های خوبی در این راستا شروع کردند تا بتوانند مبانی مبتنی بر آرمان‌ها و آموزه‌های اسلامی را طراحی و یک نرم افزار قابل اجرا در جامعه ایجاد کنند.

رئیس پژوهشکده نظام‌های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه با بیان اینکه همواره نیاز جامعه به تولیدات علوم انسانی و اسلامی احساس شده، اظهار کرد: این پژوهشگاه تلاش دارد در قالب محورهایی نظیر تبدیل علوم انسانی و اسلامی به نرم افزارهای اداره جامعه، تطبیق ساختارهای موجود و پاسخگویی بر اساس نیازهای جامعه، ایجاد زیربناهای لازم برای شکل گیری مباحث انقلاب در قالب جامعه و غیره فعالیت‌هایی انجام دهد که خوشبختانه با همکاری برخی نهادها و به ویژه دانشگاه آزاد موفقیت‌های زیادی در این زمینه شکل گرفته است.

به گزارش ایسنا، مراسم رونمایی از ۴۰ اثر فاخر دانشگاه آزاد در عرصه مطالعات اسلامی ۳۰ بهمن با حضور مسئولان دانشگاهی و کشوری برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.