• یکشنبه / ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۸:۳۰
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 97112814865
  • خبرنگار : 71548

آیا آزادی‌خواهی از سوی رسانه‌ها جرم است؟

کیک هفت هزارمین شماره ایران بریده شد

کیک هفت هزارمین شماره ایران بریده شد
عکس تزئینی است

مدیرعامل خبرگزاری ایرنا و رئیس هیأت مدیره مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران مفاهیمی چون عزت، عدالت، استقلال و برادری را از جمله مهمترین ویژگی‌های گام دوم انقلاب دانست و این پرسش‌ را عنوان کرد که وقتی مقام معظم رهبری چنین اصولی را در بیانیه راهبردی خودشان عنوان می‌کنند، آیا آزادی‌خواهی از سوی رسانه‌ها جرم است؟

به گزارش ایسنا، مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل مطبوعاتی مؤسسه «ایران» و جشن انتشار هفت هزارمین شماره این روزنامه ظهر یکشنبه (۲۸ بهمن ماه) با حضور بهرام قاسمی (سخنگوی وزارت امور خارجه)، علی متقیان (مدیرعامل خبرگزاری ایسنا)، سید ضیا هاشمی (مدیرعامل خبرگزاری ایرنا و رئیس هیأت مدیره مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران)، محمود دعایی (مدیر عامل روزنامه اطلاعات)، محمد بلوری، مجید رضائیان، بهروز بهزادی، عباس عبدی، فریدون وردی‌نژاد، احمد مسجدجامعی (عضو شورای شهر تهران)، محمد خدادی (مدیر عامل سابق ایرنا)، محمدتقی روغنی‌ها و جمعی دیگر از مدیران و روزنامه‌نگاران این مؤسسه مطبوعاتی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم پیام سیدعباس صالحی _ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی _ برای انتشار هفت هزارمین شماره روزنامه «ایران» و تغییر مدیریت این مؤسسه مطبوعاتی قرائت شد.

سپس سید ضیا هاشمی، مدیرعامل خبرگزاری ایرنا و رئیس هیأت مدیره مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران از بنیانگذاران روزنامه «ایران» همچون فریدون وردی‌نژاد، ضیایی، وصال، مقدم، اشتهاردی، جوان‌فکر، روغنی‌ها تقدیر و اظهار کرد: زحمت این عزیزان باعث شد که روزنامه «ایران» بتواند ربع قرن را با افتخار را پشت سر بگذارد. در واقع حاصل تلاش آنها میراثی است که امروز در اختیار ما است.

او این جلسه را جشنی مشترک برای کسانی که این مؤسسه را تأسیس و کسانی که امروز در آن کار می‌کنند، دانست و گفت: روزنامه «ایران» رسانه ملت و دولت است. روزنامه‌ها و نشریات این مؤسسه رسالت فرهنگی و رسانه‌ای ارزشمند دارند که باید تلاش کنیم روز به روز موفق‌تر باشند. در این مرحله که به تعبیر حکیمانه مقام معظم رهبری گام دوم انقلاب نام گرفته است، ایران و مؤسسه «ایران» رسالت و مسئولیتی سنگین دارد و امروز از وجوه مختلف در شرایط ویژه‌ای قرار گرفته است.

هاشمی ادامه داد: رسانه امروز اقتضائات بیشتری نسبت به گذشته دارد. امروز ناچاریم با خلاقیت بیشتری کار و برای حفظ مرجعیت رسانه‌ای بیشتر تلاش کنیم. اگر می‌خواهیم در گام دوم انقلاب به نظام و مردم بیشتر خدمت کنیم باید این اقتضائات را بیشتر مورد توجه قرار دهیم.

مدیرعامل خبرگزاری ایرنا با اشاره به مشکلات رسانه‌ها در فضای رسانه‌ای امروز، اظهار کرد: همکاران ما در روزنامه «ایران» با مشکلات زیادی مواجه هستند. امروز مؤسسه «ایران» برای تأمین هزینه‌های خود دچار مشکل است. اگر قرار است «ایران» روزنامه دولت و ملت باشد و به طور کلی روزنامه‌ها بتواند به رسالت حرفه‌ای‌شان عمل کنند، باید تحت حمایت‌های مادی و غیرمادی قرار بگیرند. در این میان حمایت‌های غیرمادی از اهمیت بیشتری برخوردار است. چراکه بیان رسانه‌ها باید مورد توجه، اقبال و تحمل قرار بگیرد. کم‌تحملی و بی‌مهری نسبت به رسانه‌ها و اصحاب رسانه‌ها بسیار تلخ است.

او افزود: من حقیقتاً گمان می‌کنم اصحاب رسانه فرماندهان و افسران جنگ نرم هستند و اگر ما باور داریم ابن جنگ وجود دارد باید از این افسران خط مقدم حمایت‌های ویژه شود و با مهرورزی بیشتری با آنها مواجه شد؛ نه اینکه با شعارهایی عکس این موضوع عمل شود.

هاشمی با بیان اینکه «اصحاب رسانه نباید مدام خودشان را به دیگران اثبات کنند»، گفت: بلکه دیگران باید حمایت و تعهدشان را به اصحاب رسانه نشان دهند و اثبات کنند. رسانه‌ها اگر بخواهند در ایفای نقش تاریخی خود موفق باشند باید اصل استقلال حرفه‌ای را حفط کنند. توقع وابستگی از رسانه‌ها باعث از بین رفتن مرجعیت رسانه‌ای و خدمت کردن به رسانه‌های بیگانه می‌شود. ما امیدواریم روزنامه «ایران» ضمن حفظ استقلال حرفه‌ای خود در مسیر گام بردارد.

او مفاهیمی چون عزت، عدالت، استقلال و برادری را از جمله مهمترین ویژگی‌های گام دوم انقلاب دانست و این پرسش‌ها را عنوان کرد که وقتی مقام معظم رهبری چنین اصولی را در بیانیه راهبردی خودشان عنوان می‌کنند، آیا آزادی‌خواهی از سوی رسانه‌ها جرم است؟ آیا آزادی بیان و پس از بیان ایراد است؟ کسی که مطالبه آزادی می‌کند و دنبال عدالت‌طلبی است نباید تشویق شود؟ و کسی که مانع آزادی‌هاست نباید توبیخ شود؟

مدیرعامل خبرگزاری ایرنا تاکید کرد: امروز ما به اصول انقلاب پایبند هستیم و در مقابل پذیرش و جبران خطا انعطاف داریم. باید بدانیم که تحجر و جمود در عرصه فرهنگ و رسانه جایی ندارد. امنیتی کردن فرهنگ خدمت به امنیت نیست و بر عکس فرهنگی کردن امنیت خدمت به امنیت است. به تعبیر بزرگان حوزه امنیت ما نیاز به امنیت فرهنگی داریم و نه فرهنگ امنیتی.

رئیس هیأت مدیره مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران در بخش پایانی سخنان خود به تبیین خط‌مشی این مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی پرداخت و از لزوم توجه به جوان‌گرایی سخن گفت.

محمود دعایی، مدیر عامل روزنامه «اطلاعات» دیگر سخنران این مراسم بود که صحبت‌های خود را با یک شوخی آغاز کرد و گفت: یک اصلی وجود دارد که هر جلسه‌ای که تشکیل می‌شود باید یک روحانی هم حتماً حضور داشته باشد.

او در سخنانی کوتاه ضمن تبریک به اهالی روزنامه «ایران» از ویژگی‌های مدیریتی محمدتقی روغنی‌ها سخن گفت و خاطره‌ای را روایت کرد.

در ادامه فریدون وردی‌نژاد، مدیرعامل اسبق روزنامه «ایران» نیز خاطرنشان کرد: روزنامه «ایران» با هدف روان‌سازی گردش اطلاعات میان حکومت گردانندگان و حکومت شوندگان، ایجاد شفافیت بیشتر، جلوگیری از تبلیغات سیاسی و گفت‌وگوی بیشتر میان دولت و ملت راه‌اندازی شد. ما در آن دوره تلاش کردیم که اثربخشی روزنامه را بیشتر در دولت و کارآمدی را وارد بخش خصوصی کنیم و به همین علت مؤسسه ایران به عنوان یک بخش خصوصی مسئولیت ادامه انتشار روزنامه را برعهده گرفت.

او خاطره‌ای از نحوه نام‌گذاری روزنامه «ایران» و تاکید مقام معظم رهبری بر انتخاب این اسم به ویژه با خط نستعلیق روایت کرد و گفت: امیدواریم با نوآوری روزنامه بتواند به شکل جدید و قوت بیشتر به کار خود ادامه بدهد.

همچنین احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران در سخنانی ضمن مرور خاطرات خود از زمان تأسیس روزنامه «ایران»، اظهار کرد: سه روزنامه «همشهری»، «ایران» و «مقدم» که امروز از پرشمارترین روزنامه‌های کشور هستند، تقریباً در یک مقطع شکل گرفتند و هر سه آنها به یک تشکیلات رسمی وصل بودند. در این میان این روزنامه‌ها با این مشکل مواجه‌اند که وقتی یک دستگاه عوض می‌شود، سیاست‌ها و افراد هم عوض می‌شوند و اینها نیز باید ماهیت و شکل جدیدی را برای خودشان تشکیل بدهند.

او در بخش دیگری از سخنان خود درباره توان مدیریتی روغنی‌ها سخن گفت و خاطرنشان کرد: زمانی که آقای روغنی‌ها به مؤسسه «ایران» آمد مجموعه‌ای را با سیاست‌های جدید تحویل گرفت و در این موقعیت توان مدیریتی خود را به خوبی نشان داد. از دیگر ویژگی‌های او این بود که توانست فاصله میان تحریریه و مدیران را از طریق گفتمان کاهش دهد.

مسجدجامعی خاطرنشان کرد: روزنامه «ایران» در این سال‌ها تنها صدای دولت نبوده، بلکه صدای ملت نیز بوده است. این روزنامه توانست منشأ تأثیراتی بسیاری داشته باشد و در بسیاری موقع جریان‌ساز باشد.

در بخش پایانی، مراسم تودیع و معارفه این مؤسسه مطبوعاتی برگزار شد. در همین راستا محمدتقی روغنی‌ها که به مدت حدود شش سال مدیریت مؤسسه «ایران» را بر عهده داشت، در سخنانی ضمن تشکر از کسانی که در این سال‌ها او را همراهی کرده‌اند، اظهار کرد: تمام تلاشم در این مدت این بود که مدیریت مؤسسه همان چیزی باشد که ما در جامعه با دنبال آن هستیم. وقتی صبحت از آزادی بیان و لزوم نقدپذیری می‌کنیم و به حق به عنوان روزنامه‌نگار نسبت به برخی موضوعات انتقادها و اعتراض‌هایی را عنوان می‌کنیم، باید خودمان نیز در این مسیر قدم برداریم.

او ادامه داد: در این سال‌ها تلاشمان این بود که در این ایران کوچکی که داریم، ارزش‌های مورد اعتقادمان را رعایت کنیم و اعمالمان به گونه‌ای باشد که انتظار داریم مدیران جامعه نیز آن گونه عمل کنند.

روغنی‌ها همچنین ضمن عذرخواهی برای دلخوری‌هایی که ایجاد کرده است، برای مؤسسه مطبوعاتی «ایران» آرزوی موفقیت کرد.

همچنین لوح تقدیری از سوی اعضای تحریریه روزنامه «ایران» توسط محمد بلوری به عنوان عضو پیشکسوت تحریریه به محمدتقی روغنی‌ها اهدا شد.

در ادامه مهدی شفیعی، مدیرعامل جدید مؤسسه «ایران» نیز اظهار کرد: بیست و پنجمین سال فعالیت مؤسسه ایران را تبریک می‌گویم که به اذعان موافقان و مخالفان دستاوردهایش بیشتر از کاستی‌های آن بوده است. قطعاً به جای آقای روغنی‌ها آمدن کار آسانی نیست. در یک سال اخیری که در کنار ایشان بودم مشکلات مؤسسه ایران را شناختم و بسیار از ایشان آموختم.

شفیعی در ادامه با بیان اینکه «تداوم و استمرار موجودیت خانواده بزرگ ایران اولویت همه ما است»، خاطرنشان کرد: ایران از آغاز تا امروز که وارد ۲۵ سالگی شده است، مسیر رو به رشدی را طی کرده است و در تمام این ایام از بنیانگذاران تا مدیران امروز و خبرنگاران و اعضای روزنامه زحمات بسیاری کشیده‌اند. امروز حفظ، تقویت و شکوفایی بیشتر این مسیر باید اولویت همه باشد.

مدیر عامل مؤسسه «ایران» افزود: امروز شاید به دلایل مختلف ردیف هزینه‌ها و درآمدهای مؤسسه ایران توازن مطلوبی نداشته باشد، اما سرمایه اصلی نه حمایت احتمالی دولت و نه حساب‌های بانکی است، بلکه سرمایه اصلی ایران نیروی انسانی باتجربه و حرفه‌ای است که می‌تواند با برنامه‌ریزی مناسب این مؤسسه را به مؤسسه‌ای بزرگ‌تر و جریان‌ساز تبدیل کند.

او تلاش بر ادامه حرکت در مسیر اعتدال، عقلانیت، انسجام و منافع و مصالح ملی چارچوب اصلی مؤسسه ایران برشمرد و گفت: نگاه استراتژیک به مسائل یعنی کلان‌نگری و همه‌جانبه‌گری رویکرد امروز ما است و در این مسیر خانواده بزرگ ایران باید بدانند برای بقا و تداوم حیات خود باید در مسیر اخلاق گام برداشت.

این فعال رسانه‌ای با بیان اینکه «رویکرد اخلاقی و پرهیز از تخریب و افشاگری اولویت اول ما است»، افزود: روزنامه «ایران» در تمام این سال‌ها از این نظر زبان‌زد همگان بوده است و این رویکرد همچنان باید درون مؤسسه و در محتوا و محصولات ارائه‌شده به عنوان رویکرد و سیاست اصلی در نظر همگان قرار گیرد.

شفیعی خلاقیت، نوآوری، استفاده از ابزار و فناوری‌های جدید، درک روشن از تحولات و واقعیت‌های جامعه و باور به رقابت‌پذیری با سایر رسانه‌ها را از ضرورت‌های انکارناپذیر برشمرد و اظهار کرد: همچنین بازشناسی مخاطبات و پاسخ به مطالبات و نیازهای عمومی، عبور از نظام خبری به نظام تحلیلی، توجه به کیفیت به جای کمیت، اثربخشی به جای فعالیت‌محوری و حضور در فضای مجازی نیز از نکات اساسی است که باید در ادامه مسیر به آنها توجه کنیم.

مدیر عامل مؤسسه «ایران» با بیان اینکه «باید مفاهیمی چون شهروند خبرنگار را جدی گرفت»، خاطرنشان کرد: مخاطبان روزنامه ظرفیت‌های مغتنمی هستند که می‌توانند در تولید محتوا نقش جدی ایفا کنند. روزنامه «ایران» باید نگاه ملی داشته باشد و این امر میسر نیست مگر حضور در شهرها و روستاهای کشور.

شفیعی در پایان سخنان خود حکم انتصابش را از سید ضیا هاشمی دریافت کرد.

در این بخش نیز از مدیران عامل پیشین مؤسسه «ایران» تقدیر شد و با حضور جمعی از مدیران حاضر در مراسم، کیک هفت هزارمین شماره از این روزنامه توسط برخی اعضای جوان‌تر تحریریه بریده شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.