• دوشنبه / ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۰:۵۵
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 97112915088
  • خبرنگار : 71415

مک کیب: احتمالا ترامپ مرتکب جرم شده است/با اخراج کومی، معاون دادستان برکناری ترامپ را مطرح کرد

مک کیب

اندرو مک کیب، معاون مدیر سابق دفتر تحقیقات فدرال (اف بی آی) معتقد است اقدام دونالد ترامپ در اخراج رییس اف بی آی و تلاش علنی برای تضعیف تحقیقات درباره ارتباط کمپین انتخاباتی‌اش با روسیه را احتمالا می‌توان از مصادیق جرم دانست. وی همچنین گفت که بعد از اخراج کومی در مه ۲۰۱۶ از ریاست اف‌بی‌آی، معاون دادستان کل موضوع برکناری ترامپ از ریاست جمهوری را مطرح کرده بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اندرو مک‌کیب، معاون مدیر سابق اف بی آی در مصاحبه‌ای با برنامه ۶۰ دقیقه، گفت‌: اف بی آی دلیل کافی برای باز کردن یک تحقیقات ضد اطلاعاتی در باره همدستی ترامپ با روسیه و بنابراین درباره یک تهدید احتمالی علیه امنیت ملی بعد از اخراج جیمز کومی از مدیریت اف بی آی در ماه مه ۲۰۱۷ دارد.

مک‌کیب خاطرنشان کرد: مساله این است که اگر ترامپ مانع اجرای عدالت و اخراج مدیر اف بی آی برای تأثیرگذاری منفی بر تحقیقات درباره فعالیت‌های "شرورانه" روسیه و پشتیبانی از کمپین خود شده یا حتی به دنبال پایان دادن به این تحقیقات بود، برای یک مامور ضداطلاعات این سوال پیش می‌آید که چرا رئیس‌جمهور آمریکا چنین کاری انجام می‌دهد؟

وی افزود: همگی این حقایق باعث می‌شود ما نگران شویم که آیا یک روابط نامناسب و ارتباط میان این رئیس جمهور و "ترسناک‌ترین دشمن" ما یعنی دولت روسیه وجود دارد؟

مک کیب در پاسخ به این سوال که آیا راد رزنستاین، معاون دادستان کل آمریکا نیز با این تحقیقات در رابطه با ممانعت از اجرای عدالت و نیز تحقیقات ضد اطلاعاتی موافقت می‌کند، گفت‌: حتماً همینطور است.

مک کیب همچنین فاش کرد: زمانی که ترامپ به رزنستاین، گفت‌، نگرانی‌اش را درباره کومی به صورت مکتوب اعلام کند- سندی که کاخ سفید در نخست به عنوان ادله‌ای برای اخراج او ارائه کرد- رئیس‌جمهور تلویحاً از این مقام وزارت دادگستری خواست که به موضوع روسیه در این یادداشت اشاره کند اما رزنستاین نپذیرفت. این یادداشت پس از اخراج کومی، بدون هیچ اشاره‌ای به روسیه و به جای آن با تمرکز بر عملکرد کومی در قبال پرونده استفاده هیلاری کلینتون از سرور ایمیل شخصی منتشر شد.

مک کیب، گفت که رزنستاین به رئیس جمهور توضیح داده این یادداشت نیازی به روسیه نداشت و رئیس جمهور در پاسخ گفت من درک می‌کنم و اما از تو خواستم به هر شکل روسیه را در یادداشت مطرح کنی

ترامپ در مصاحبه‌ای تلویزیونی چند روز بعد از اخراج کومی، گفت هنگامی که کومی را اخراج کرده به موضوع روسیه فکر می‌کرده است.

این اقدامات از جمله درخواست جداگانه‌ای از سوی رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه اف بی آی به تحقیقات درباره مایکل فلن، اولین مشاور امنیت ملی‌اش پایان دهد، این نگرانی را برای اف بی آی بوجود آورد که ترامپ به صورت غیر قانونی تلاش می‌کند از ادامه تحقیقات مربوط به روسیه ممانعت کند.

مک‌کیب تاکید کرد: همه اینها در کنار یکدیگر حقایقی را بیان می‌کنند که نشان می‌دهند جرمی صورت گرفته است. رئیس‌جمهور ممکن است در اخراج جیمز کومی مرتکب ممانعت از اجرای عدالت شده باشد.

مک‌کیب سال گذشته میلادی بعد از متهم شدن به گمراه کردن بازرسان در جریان تحقیقاتی داخلی درباره یک افشاگری در رسانه‌های خبری از وزارت دادگستری اخراج شد. این اتهام به دفتر دادستان آمریکا در واشنگتن برای پیگرد احتمالی ارجاع شد، اما هیچ اتهامی ابلاغ نشد.

مک‌کیب از پذیرفتن اینکه به صورت عمدی دروغ گفته سر باز زد و گفت معتقد بوده است که اخراجش به بهانه سیاسی صورت گرفته است.

او در این رابطه گفت‌: من معتقدم به دلیل اینکه پرونده‌ای علیه رئیس جمهور آمریکا باز کرده‌ام، اخراج شدم.

مک‌کیب در بخش‌هایی از صحبت‌هایش که هفته گذشته توسط سی بی اس انتشار یافت، به شرح مکالمه‌ای پرداخت که در آن رزنستاین ایده به کارگیری متمم ۲۵ قانون اساسی را برای برکناری ترامپ از ریاست جمهوری مطرح کرده بود. اما وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد رزنستاین بر مبنای تعاملاتش با رئیس جمهور دلیلی برای تلاش برای کنار گذاشتن ترامپ نمی‌بیند.

مک کیب گفت که سخنان رزنستاین در زمان گفتگو درباره دلایل ترامپ برای اخراج کومی مطرح شد و در این میان او حتی گفت که می‌تواند برای ضبط مکالماتش در کاخ سفید یک شنود همراه داشته باشد او گفت هیچوقت در کاخ سفید مرا تفتیش نمی‌کنند به راحتی می‌توانم دستگاه شنود داشته باشم و هیچکس نمی‌فهمد که این دستگاه همراه من است.

متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا مربوط به زمانی است که رئیس‌جمهوری به علت ناتوانی جسمی و یا روانی از سوی کابینه خود فاقد صلاحیت شناخته می‌شود و معاون رئیس‌جمهوری جای او می‌نشیند. این متمم به ویژه در مواقعی که روسای‌جمهور با بیماری‌های سخت یا ناگهانی روبرو می‌شوند کاربرد دارد اما اگر اعضای هیات دولت تشخیص دهند رئیس‌جمهور به لحاظ روانی هم قدرت کنترل اوضاع را ندارد با اجماع می‌توانند متمم ۲۵ را فعال کنند.

مک کیب به شبکه سی‌بی‌اس گفت رزنستاین موضوع را با من مطرح کرد و درباره‌اش حرف زد، در زمینه اینکه چند نفر دیگر از اعضای کابینه ممکن است از چنین تلاشی حمایت کنند.

راد رزنستاین پیش‌تر این ادعاها را تکذیب کرده است.

اندرو مک‌کیب سال گذشته و در حالی که تنها چند روز به موعد بازنشستگی‌اش باقی مانده بود از اف‌بی‌آی اخراج شد. او و رئیس سابقش در اف‌بی‌آی یعنی جیمز کومی معتقدند که دونالد ترامپ با اخراج ناگهانی رئیس اف‌بی‌آی در روند تحقیقات جاری دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ مداخله کرده و به این لحاظ قانون‌شکنی کرده است.

رزنستاین تکذیب کرده که درباره برکناری ترامپ صحبت کرده است. و حتی گفت که به شوخی گفته حاضر است مکالماتش با رئیس‌جمهور آمریکا را مخفیانه ضبط می‌کند تا معلوم شود آیا او واقعاً چنین قصدی داشته یا نه.

وقتی از مک‌کیب سوال شد آیا راد رزنستاین جدی به نظر می‌رسید که "قصد دارد از یک راهی از دست رئیس‌جمهور آمریکا خلاص شود، گفت: من نمی‌توانم این موضوع را تائید کنم اما می‌توانم بگویم که معاون دادستان کل بی‌شک نگرانی بسیاری درباره رئیس‌جمهور داشت و همچنین درباره ظرفیت‌ها و نیات او در آن مقطع زمانی نگران بود. این فقط یکی از موضوعاتی بود که ناگهان او در میانه گفتگو درباره موضوعات متعدد مطرح کرد."

اخراج کومی زنگ‌های خطر را در اف‌بی‌آی به صدا درآورد. مک‌کیب به سی‌بی‌اس گفت که او سخت تلاش کرد تا مطمئن شود که تحقیقات در باره دخالت روسیه "پایه محکمی دارد" و بسادگی نمی‌توان آن را مختومه کرد.

مک کیب در مارس سال ۲۰۱۸ پس از بررسی داخلی اف‌بی‌آی در زمینه مدیریت تحقیقات درباره هیلاری کلینتون، رقیب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، به دلیل آنچه "عدم بی‌طرفی" خوانده شد برکنار شد.

سناتور دموکرات الیزابت وارن که به دنبال کاندیداتوری از جانب حزبش برای ریاست جمهوری است، یکشنبه در لاس وگاس بعد از یک تجمع انتخاباتی به خبرنگاران، گفت‌: اگر افراد اطراف ترامپ معتقد هستند که او نمی‌تواند مسئولیت‌های ریاست جمهوری را انجام دهد، وظیفه دارند که متمم ۲۵ را به کار بگیرند.

وارن خاطر نشان کرد که نمی‌داند زمینه برای حذف ترامپ از ریاست جمهوری مناسب است یا خیر اما افراد زیادی هستند که او را هر روز می‌بینند و همچنین از اجرایی کردن متمم ۲۵ حرف می‌زنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.