• سه‌شنبه / ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ / ۰۳:۴۲
  • دسته‌بندی: توپ و تور
  • کد خبر: 97112915483
  • خبرنگار : 71576

کیانی: فدراسیون بسکتبال باید حواشی را کنترل می‌کرد/ فراموش کردن قهرمانان انصاف نیست

قاسم كياني

پیشکسوت بسکتبال ایران معتقد است که فدراسیون و مدیرانش باید حواشی به وجود آمده در تیم ملی را بهتر از این کنترل می‌کردند چون فراموش کردن بازیکنان و قهرمانانی که برای این رشته افتخار آفرینی کرده‌اند انصاف نیست.

قاسم کیانی در گفت و گو با ایسنا، در خصوص شرایط تیم ملی بسکتبال ایران برای حضور در دو بازی پیش رو مقابل ژاپن و استرالیا در پنجره ششم انتخابی جام‌جهانی ۲۰۱۹ چین، توضیح داد: در دو بازی تدارکاتی مقابل اردن، دو بازیکن دو رگه و خوب این نبودند که وجودشان می‌توانست برای آماده‌سازی تیم ما بهتر باشد اما، هیچگاه اردن تیم درجه دو یا سه آسیا نیست و بسکتبالش سطح خوبی دارد. این دو بازی به تیم ایران کمک کرد ولی مطمئناً اگر با حریفان قدرتمندتری این دو بازی تدارکاتی را برگزار می‌کردیم بهتر بود. به نظر من حتی می‌توانستیم از حریفان اروپایی برای برگزاری مسابقات تدارکاتی استفاده کنیم که ظاهراً فدراسیون با تمام تلاش‌هایی که انجام داده نتوانسته این موضوع را عملی کند ولی، بازی با اردن هم یک فرصت مناسب بود که بهتر از هیچی است.

او با بیان اینکه به عنوان یک مربی فلسفه من این است که اگر دفاع خوب داشته باشیم به پیروزی می‌رسید، گفت: از نظر من داشتن دفاع خوب مهم‌تر از هر بحث دیگری است چون اگر خوب دفاع کنیم در ضد حمله‌ها می‌توانیم به امتیاز برسیم و در نهایت با امتیاز ندادن، پیروز بازی باشیم. در بازی با اردن هم من عملکرد خوبی را از ملی‌پوشان در دفاع تیمی و انفرادی شاهد بودم که برای من امیدوار کننده بود. زمانی هم اعتراضات مربی اردن شروع شد که به دلیل دفاع خوب ملی‌پوشان ایران اختلاف امتیاز دو تیم به ۳۲ رسید.

این کارشناس بسکتبال ادامه داد: بازیکنان خارجی اردن نبودند ولی تیم ایران هم چندین بازیکن خوبش (صمد نیکخواه بهرامی، حامد حدادی و ارسلان کاظمی) را در اختیار نداشت. اگر دقت کنید ما در بازی مقابل فیلیپین هم با دفاع خوبی که داشتیم به برتری رسیدیم. این دفاع ملی‌پوشان مقابل اردن من را به یاد آن بازی انداخت که باعث امیدواری است. در آن بازی تیم فیلیپین پر مهره بود و با وجود میزبانی از امتیاز تماشاگران پرشورش هم برخوردار بود. همانطور که میدانید ورزش اول فیلیپین بسکتبال است و نگاه ویژه‌ای به آن دارند. اگر هم منصفانه بگویم حتی از نظر مهره هم قدرت تیم فیلیپین به ایران می‌چربید ولی با دفاع خوب توانستیم این تیم را شکست دهیم.

*ژاپن بازی دور از سبد و زیر سبد دارد

مربی تیم ملی بسکتبال جوانان ایران در سال ۲۰۱۲، در پاسخ به این سوال که با این دفاع تیمی و نبود بازیکنانی چون حامد حدادی می‌توان مقابل ژاپن و استرالیا به برتری رسید؟ توضیح داد: دفاع تیمی و انفرادی ایران مقابل فیلیپین و سپس اردن خوب بود اما نباید تیم ژاپن را دست کم بگیریم. تکلیف سطح بسکتبال استرالیا هم که روشن است ولی مقابل هر دو تیم از پیش بازنده نیستیم اما، همانطور که می‌دانید سطح بسکتبال استرالیا چند درجه بالاتر از آسیا است. این‌طور نیست که فکر کنیم بازیکنان فعالی این تیم در NBA فاصله زیادی با بازیکنان دوم و حتی سوم این تیم دارند.

او در مورد بازی مقابل تیم ژاپن تصریح کرد: مسئله‌ای که در حال حاضر باید به آن تمرکز داشته باشیم بازی مقابل ژاپن است. تیمی منسجم که تنها به دلیل سایز کوچک بازیکنانش نتوانسته در این چند سال بین سه تیم اول آسیا باشد که حالا با استفاده از بازیکنان دو رگه خود این نقطه ضعف را برطرف کرده است. همانطور که در فوتبال دیدید، وقتی تیم ملی فوتبال ژاپن به ایران گل زد باز هم عقب نکشید و این موضوع نشان از روحیه جنگجو و سطح بالای ورزش این کشور است. الان نیز به دلیل میزبان بودن در المپیک ۲۰۲۰ همه توان خود را به کار گرفته تا این نقطه ضعف تیم ملی بسکتبال خود را هم برطرف کرده تا در توکیو حرفی برای گفتن داشته باشد. مطمئن باشید که ژاپن مقابل ایران یک تیم منسجم خواهد بود.

پیشکسوت بسکتبال ایران در خصوص مسائل فنی این بازی نیز توضیح داد: در گذشته به دلیل سایز کوچک بودن بازیکنان ژاپن آن‌ها بازی دور از سبد با پرتاب سه امتیازی را انجام می‌دادند ولی با آوردن بازیکنان سایز بزرگی که قابلیت بالا دارند، این نقطه ضعف را تبدیل به یک نقطه قوت کرده است. ژاپن فعلی ضمن اینکه در حمله می‌تواند بازی دور از سبد و زیر سبد را ارائه دهد، در دفاع زیر تور خودی نیز می‌تواند از بازیکنان قد بلند و سایز بزرگ خود بهره بگیرد، اتفاقی که در گذشته وجود نداشت و دفاع این تیم را ضعیف می‌کرد. ژاپنِ الان تیم تک قطبی چند سال گذشته نیست و حالا تیم منسجم‌تری شده که کار را برای هر تیمی سخت می‌کند.

*نبود حامد و صمد تأثیرگذار است

او در پاسخ به این سوال که آیا نبود نفراتی مانند حامد حدادی و صمد نیکخواه بهرامی تأثیری روی عملکرد تیم ملی خواهد داشت؟ اظهار کرد: قطعاً بدون تأثیر نیست اما، شاید در ترکیب فعلی تیم ملی بازیکنانی که اکثر مردم و کارشناسان روی آن‌ها حساب ویژه باز می‌کردند حضور ندارند ولی، تیم ایران از بازیکنان جوان و با انگیزه‌ای تشکیل شده است که دفاع کردن را به خوبی یاد گرفته‌اند و این گام بلندی برای موفقیت است. همچنین ایران میزبان است و می‌توان به موفقیت تیم ملی امیدوار بود. البته که وجود صمد و حامد با ویژگی‌های منحصر به فردشان در حمله می‌توانست خیلی کمک کننده باشد اما الان نیز بازیکنانی داریم که روحیه جنگجو دارند. نفراتی مانند مایک هم که جدیداً به تیم ملی پیوسته‌اند، به مرور برای تیم ملی ایران نقطه قوت خواهند بود چون او بسیار فعال و پویا است.

کیانی در مورد حواشی به وجود آمده برای تیم ملی بسکتبال با کنار گذاشتن حامد حدادی، توضیح داد: من فکر می‌کنم اظهار نظر کردن خیلی راحت نیست چون خارج از موضوع هستیم اما همه مردم و من خیلی دوست داشتیم صمد و حامد را در ترکیب تیم ملی ببینم. خیلی وقت است که این قهرمانان خارج از ایران هستند و ما قهرمانی‌های خود را به این بازیکنان مدیون هستیم. صمد به دلیل مسائل شخصی رفت اما در مورد حامد تصمیم گرفته شد که استفاده نشود. نمی‌توان اظهار نظر کرد ولی مسئله‌ای که مشخص است، اختلاف نظر وجود دارد. با این حال نه مدیر تیم ملی این موضوع را باز کرده است و نه بازیکنان تیم ملی! اگر رسماً این موضوع باز شود می‌توان در خصوص دلایل آن و برطرف ساختنش صحبت کرد ولی الان که رسماً صحبتی صورت نگرفته، نه. ظاهر موضوع این است که اختلافات وجود دارد و من هم مثل همه دوست دارم برطرف شود تا با یک تیم همدل در جام‌جهانی حاضر شویم.

*قهرمانان فراموش نشوند

او در پاسخ به این سوال که فدراسیون و مدیرانش در برطرف ساختن این حواشی تا چه اندازه می‌توانستند مؤثر باشد؟ اظهار کرد: خیلی راحت و قاطع می‌توانم در این مورد بگویم که فدراسیون باید خیلی بهتر از این‌ها مدیریت می‌کرد و با این موضوع موافقم. برای جلوگیری از رسیدن حواشی به این حد، مدیران فدراسیون باید رسماً ورود می‌کردند تا این اختلاف‌ها به وجود نیاید. این موضوع را در همان اوایل که مطرح شد باید پیش از هم خوردن آش کنترل می‌کردند، در حال حاضر هم باید فدراسیون ورود کن. چند وقت پیش صمد در گفت و گویی صحبتی را مطرح کرد و گفت: "این اختلاف نظرها موضوع درون اردویی بود که باید در اردو حل می‌شد." به نظر من این حرف کاپیتان تیم ملی کاملاً هوشمندانه است و بهتر بود در همان اوایل حواشی کنترل می‌شد.

این کارشناس بسکتبال تاکید کرد: فراموش کردن بازیکنان و قهرمانانی که بیشتر مدال‌های ما در تیم ملی بسکتبال را کسب کرده‌اند انصاف نیست. تا کنون هیچ صحبتی در خصوص این اختلافات به صورت رسمی وجود نداشته اما مطمئناً اختلافاتی وجود دارد که بهترین کار برطرف ساختن آن‌ها است.

قاسم کیانی در پایان، درباره نبود ارسلان کاظمی نیز توضیح داد: هر کدام از بازیکنان ما ویژگی‌های خاصی دارند و کسی نمی‌تواند دقیقاً مثل آن‌ها باشد، ولی با ایجاد کارهای گروهی می‌توان کاری کرد که کمبود آن‌ها به تیم لطمه زیادی نزند. ارسلان بازیکن خوبی است ولی بازیکنانی در تیم هستند که با انجام کارهای گروهی می‌توان این خلأ را برطرف کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.