• چهارشنبه / ۱ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۶:۲۳
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 97120100500
  • منبع : نمایندگی همدان

در نشست تخصصی بررسی گرمخانه همدان در ایسنا مطرح شد:

از نیاز 150 میلیونی گرمخانه تا شانه خالی کردن برخی از مسئولان

جلسه

در پی وضعیت نامناسب تنها گرمخانه شهر همدان و پیگیری های متعدد خبرنگاران ایسنا، این مجموعه با دعوت از مسئولان مربوط به رسیدگی به این مجتمع اردوگاهی در صدد بهبود اوضاع آن برآمدند.

 به همین منظور نشست تخصصی بررسی وضعیت گرمخانه همدان با دعوت از نماینده شهرداری، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی، هلال احمر، شورای اسلامی شهر همدان و خبرنگاران در دفتر خبرگزاری ایسنا برگزار شد.

در ابتدای این نشست نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان از اختصاص 150 میلیون تومان توسط شهرداری منطقه 4 در راستای تجهیز و بازسازی گرمخانه شهر همدان خبر داد.

به گزارش ایسنا، حمید بادامی نجات سه‌شنبه 1 اسفند با حضور در دفتر ایسنا و شرکت در نشست تخصصی بررسی وضعیت گرمخانه شهر همدان، اظهار  کرد: گرم‌خانه محلی امن و سرپناهی برای افراد بی سرپست و ولگرد است که در شب‌های سرد زمستان به این مکان پناه می‌آورند.

وی ادامه داد: دستگاه‌ها و نهادهای زیادی برای فعالیت و برپایی این ماکن تلاش کردند که با وجود تمام این اقدامات در حال حاضر گرمخانه با مشکلاتی چون کمبود سرویس‌های بهداشتی و حمام و وضعیت بد بهداشتی همراه است.

بادامی نجات با اشاره به فعالیت قابل تقدیر شهرداری در این زمینه خاطرنشان کرد: با اینکه شهرداری هیچ وظیفه‌ای در تأمین بهداشت و امکانات آن نداشته اما فعالیت شهرداری در این زمینه و رفع مشکلات گرمخانه قابل تقدیر است.

وی بیان کرد: سازمان‌هایی از جمله بهزیستی، کمیته امداد و هلال احمر  به همراه سایر نهادهای دیگر چون تبلیغات اسلامی، برنامه و بودجه و صداوسیما باید در این امر شهرداری و مرکز گرمخانه را بیش از پیش یاری کنند.

بادامی نجات با بیان اینکه تجهیز گرمخانه و تأمین امکانات آن وظیفه انسانی تمام نهادها است، عنوان کرد: شورای شهر درصدد این است که برای هر یک از نهادها بودجه‌ای در نظر بگیرد و هر یک از سازمان‌ها باید وظیفه و رسالت انسانی خود را در رفع مشکلات گرمخانه بر جای آورند.

  علوم پزشکی به وظیفه خود عمل نکرده است

معاون خدمات شهری شهرداری همدان با بیان اینکه گرمخانه در سال 95 تاسیس شده است از اتمام بازسازی طبقه دوم گرمخانه در هفته آینده خبر داد.

وحید علی ضمیر اظهار کرد: در سال 87  از سوی شورای عالی کشور مصوبه‌ای به تمام استان‌ها مبنی بر تاسیس مجتمع اردوگاهی به منظور پناه دادن افراد بی خانمان، ولگرد، بی سرپرست و یا گمشده ارسال شد که در همدان این مجتمع اردوگاهی در بلوار بعثت با نام خانه سبز تاسیس شد.

وی ادامه داد: در سال 95 نیز مجتمعی با نام گرم‌خانه تاسیس شد که بر اساس قانون، نگهداری افراد بی پناه در این مرکز باید موقت باشد و کمیته امداد و بهزیستی  باید افراد نیازمند حاضر در این مرکز را شناسایی و برای ترک اعتیاد به کمپ و برای انجام رایگان مراحل درمانی اقدام کنند.

علی ضمیر با بیان اینکه اقدام فعلی گرمخانه فراتر از قانون و یک کار انسان دوستانه است عنوان کرد: در حال حاضر فعالیت گرمخانه ساعتی قبل از اذان مغرب شروع و تا 9 صبح ادامه دارد و افراد هر شب به این مرکز مراجعه می‌کنند.

وی افزود: پس از تاسیس گرم خانه بسیاری از نهادها از جمله کمیته امداد، بهزیستی، هلال احمر، دادگستری و نیروی انتظامی نمایندگان خود را برای اداره هر چه بهتر گرم‌خانه به این مرکز فرستادند که هلال احمر در همان ابتدا با کمک‌های بی دریغ خود از جمله تامین پتو و جیره خشک، همکاری خود را ثابت کرد.

علی ضمیر اضافه کرد: در حال حاضر گرم‌خانه پابرجا بوده و تنها مشکل آن نیز مسائل و وضعیت بهداشتی است که با بازسازی طبقه دوم و افزایش تجهیزات، مشکلات بهداشتی آن به زودی حل خواهد شد که اختصاص اعتبار 150 میلیون نیز توسط منطقه 4 شهرداری در این امر بی تاثیر نبوده است.

وی  یاد آور شد: برآورد هزینه گرم‌خانه ماهانه 22 میلیون تومان است که با توجه به این موضوع  سایر نهادها و مردم باید این مرکز را در تداوم فعالیت با کیفیت یاری کنند.

معاون خدمات شهری شهرداری همدان با بیان اینکه سازمان علوم پزشکی در انجام وظیفه خود نسبت به گرم‌خانه کوتاهی کرده، گقت: بر اساس مصوب نامه وظایف ارگان‌ها در گرم‌خانه، علوم پزشکی موظف است که هر هفته پزشکی را به مدت یک ساعت به گرم‌خانه در راستای معاینه افراد حاضر در آنجا اعزام کند اما متاسفانه علوم پزشکی از انجام این کار خودداری می‌کند و شهردار هر بار با ارسال نامه‌ای برای اعزام پزشک مجبور به گوشزد وظایف علوم پزشکی است.

اتمام بازسازی طبقه دوم گرمخانه در هفته آینده

مدیر خدمات شهری شهرداری همدان با بیان اینکه بازسازی طبقه دوم گرمخانه در هفته آینده به اتمام می‌رسد؛ از انتقال استراحتگاه افراد گرم‌خانه به طبقه بالا خبر داد.

حسین خانجانی تصریح کرد: در ابتدای راه‌اندازی گرم‌خانه ارگان‌های بسیاری از جمله هلال احمر نقش بسزایی داشته و همچنین نیروی انتظامی و کمیته دادگستری نیز نهایت همکاری را با مرکز گرم‌خانه داشته‌اند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه شهرداری نیز هیچ وظیفه‌ای در تجهیز و تامین امکانات گرم‌خانه ندارد اما با توجه به حس انسان دوستانه در این مرکز بسیاری از وظایف را برعهده خود گرفته است و در راستای یاری افراد نیازمند تلاش می‌کند.

خانجانی با بیان اینکه بسیاری از افراد حاضر در گرم‌خانه افراد خلاقی هستند، عنوان کرد: بسیاری از افرادی که شب‌های خود را در گرم‌خانه سپری می‌کنند افراد خلاق و پاکی هستند که فقط نیاز به توجه و یاری برای بازگشت به زندگی دارند.

وی ادامه داد: یکی از اقداماتی که برای 23 نفر از افراد گرم‌خانه انجام داده شد، مشخص شدن هویت و اخذ شناسنامه برای آنها بود.

در پایان دبیر کمیسیون خدمات شهری شورای شهر با بیان اینکه شهرداری با توجه به بند 6 ماده 55 در اراضی تاریخی و خانه‌های فرهنگی، ملک متعلق به خود را با حفظ مالکیت در اختیار دیگر ارگان‌ها قرار می‌دهد، تجهیزات و مدیریت گرم‌خانه را از وظایف فرمانداری و دیگر نهادها دانست.

انجام 2 غربالگری در گرمخانه توسط کمیته امدادخمینی(ره)

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان همدان نیز با اشاره به وظایف این اداره نسبت به گرمخانه‌ها براساس آیین نامه مصوب گرمخانه‌ها در سال 1378، گفت:  کمیته امداد امام خمینی(ره) موظف است ضمن هماهنگی با مسئول مجتمع اردوگاهی‌، پوشش حمایتی و هدایتی لازم را برای افراد نیازمند، گمشده، متواری و درمانده برقرار کند و شرایط و زمینه بازگشت آنان به زندگی عادی را فراهم نماید.

جمشید آقامحمدی خانواده محور بودن فعالیت‌های کمیته امداد، بیان کرد: براساس همین محورهای فعالیت کمیته امداد، تفکیکی در خدمات رسانی و وظایف این اداره با سازمان بهزیستی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه 50 هزار خانواده به صورت مستمر مشغول دریافت حقوق ماهیانه از این اداره هستند، مطرح کرد: در 9 ماهه سال‌جاری 15 هزار خانوار برای دریافت مصاعده به کمیته امداد مراجعه کرده‌اند؛ تعدادی از این افراد شامل مراجعین گرمخانه‌ها نیز می‌شدند.

وی با تاکید بر توجه کمیته امداد بر موضوع  حمایت از خانواده، افزود: نمایندگان کمیته امداد برای شناسایی و با ایجاد بستری مناسب برای تحویل مراجعین خانه سبز سابق به خانوادهایشان همواره در آن مکان  حضور داشتند؛ در تابستان سال‌جاری نیز 12 نفر از مراجعین به گرمخانه‌ها توسط مامورین کمیته امداد شناسایی و به خانوادهایشان تحویل داده شدند؛ امسال 2 مرتبه غربالگری در این مجتمع اردوگاهی صورت گرفته است.

 کمک‌های هلال احمر به گرمخانه تنها براساس احساس انسان دوستانه است

معاون امور داوطلبان جمعیت هلال‌احمر استان همدان نیز امدارسانی در شرایط خاص را وظیفه و رسالت این نهاد دانست و عنوان کرد: تربیت جوانان، درمان و توانبخشی برای افرای که در حادثه دچار سانحه شده‌اند، آموزش همگانی امداد و نجات به لحاظ فردی و اجتماعی و جذب داوطلبان برای کمک رسانی در تمامی زمینه‌ها براساس توانایی آنها از جمله فعالیت‌هایی است که این مجموعه خدماتی در کنار رسالت اصلی خود مشغول خدمت رسانی است.

سیلوانا صلح‌میرزایی در تشریح  بخش جذب نیروهای داوطلب برای کمک‌رسانی به نیازمندان توسط جمعیت هلال‌احمر، افزود: این بخش در دو قسمت درمان و حمایتی مشغول به جذب نیرو است؛ در قسمت حمایتی مراجعین براساس توانمندی های و علاقه خود در قسمت برنامه ریزی شده اقدام به فعالیت می‌کنند.

صلح‌میرزایی کمک این نهاد امدادرسان به گرمخانه را تنها بر اساس احساس انسان دوستدانه دانست و اظهار کرد: حمایت هلال احمر از گرمخانه‌ به شکل مراجعان داوطلب کمک‌رسانی است؛ چراکه کمیته امداد هیچ تعریف ویژه‌ای برای حمایت از گرمخانه ندارد.

وی ادامه داد: تامین کنسرو، موکت و پتو در زمان تاسیس گرمخانه از جمله این کمک رسانی براساس حس انسان دوستانه بوده است؛ بر این اساس تبلیغ ویژه برای خدمت رسانی به گرمخانه‌ها از سوی این نهاد امدادرسان صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه این نهاد خدمای به نوعی بودجه دولتی ندارد، تصریح کرد: بودجه اختصاص داده شده به جمعیت هلال‌احر برای کل استان در سال جاری تنها 100 میلیون تومان بودهاست؛ در این بودجه سهم هر شهرستان 10 میلیون تومان درنظر گرفته شده که بسیار مبلغ ناچیز و بی اهمیتی است.

ایجاد کمیته‌ای ویژه در استانداری 

مدیر روابط عمومی سازمان بهزیستی استان همدان نیز با اشاره به الزام حمایتی 10 دستگاه اعم از فرمانداری، ناجا، قوه‌قضاییه، صداوسیما و اداره تعاون، کار و رفا اجتماعی برای رسیدگی به وضعیت گرمخانه‌ها، مطرح کرد: سازمان بهزیستی براساس قانون، 189 وظیفه در حوزه کنترل و پیشگیری آسیب‌های اجتماعی دارد؛ ارسال یک وعده غذای گرم در هفته توسط این سازمان هیچ‌گاه جزء وظایف بهزیستی نبوده است؛ با این وجود تاکنون 2350 وعده غذایی گرم ازسوی این سازمان به گرمخانه‌ها داده شده است.

حجت‌اله حاتمی بیان اینکه در سال‌جاری برای 3 نفر از مراجعین به گرمخانه توسط بهزیستی  شناسنامه صادر شده است، اظهار کرد: 15 نفر از مراجعین گرمخانه‌ها در سال‌جاری به بیمارستان، 15 نفر  به کمپ ترک اعتیاد و 60 نفر به  مرکز ماده 16 توسط این سازمان به این مراکز فرستاده شدند.

وی ایجاد کمیته‌ای ویژه در استانداری را نخستین راه رسیدگی به وضعیت گرمخانه دانست و بیان کرد: مسئولیت اجتماعی تمامی دستگاه‌ها باید در این رابطه در نظرگرفته شده و براساس آن مسئولیت‌ها و وظایف خاصی واگذار شود.

وی با اشاره به اقامت 1500 نفر در کمپ‌های ترک اعتیاد، خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی با اعتباری بالغ بر 3 میلیارد و 400 میلیون تومان برای 234 نفر آماده سازی شغلی انجام داده است.

حاتمی میانگین مراجعه زنان به "شلت"ر را 15 نفر دانست و گفت: تا کنون 45 میلیون تومان برای مراجعین به این مرکز هزینه شده است.

مدیر روابط عمومی سازمان بهزیستی استان همدان از مازاد ظرفیت در مرکز ماده 16 خبرداد و تصریح کرد: ظرفیت اسمی این مکز 100 نفر است این درحالی است که درحال حاضر این مرکز مشغول خدمات دهی به 160 نفر است؛ روزانه برای هر نفر از افراد مقیم در مرکز ماده 16، 14 هزار تومان هزینه می‌شود.

حاتمی با اشاره به بودجه بسیار کم این سازمان برای رسیدگی به کمپ‌های ترک اعتیاد، خاطرنشان کرد: درسال‌جاری تنها 150 میلیون تومان برای رسیدگی به این مراکز اقامتی درنظر گرفته شده است؛ این درحالی است که تاکنون 700 میلیون تومان برای این مراکز هزینه شده است.

وی اضافه کردن ظرفیت کمپ ها منوط به افزایش بودجه ازسوی استانداری و فرمانداری دانست و افزود: همواره اعتیاد از ما جلوتر است؛ از این رو برای مقابله، کنترل و به ویژه رسوب معتادین در مراکز باید هزینه‌های لازم صورت گیرد.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.