• چهارشنبه / ۱ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۶:۴۸
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 97120100517
  • خبرنگار : 30054

بهترین بیمه زلزله، نحوه محاسبه و شرایط بیمه زلزله منازل

بیمه ازکی

ایران یکی از کشورهای زلزله‌خیز جهان می‌باشد و با توجه به افزایش زلزله‌های بزرگی که در چند سال اخیر در ایران رخ داده است می‌توان به اهمیت خرید پوشش زلزله در بیمه آتش سوزی پی برد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام بیمه ازکی، رودبار، طبس، بم و کرمانشاه نمونه‌هایی از زلزله‌های بزرگی هستند که خسارت‌های بسیار زیادی در پی داشته‌اند و باعث نگرانی افرادی شده و آن‌ها را، ترغیب به خرید بیمه زلزله کرده است، به همین دلیل، این روزها متقاضیان خرید پوشش زلزله بیش از قبل می‌باشند.

بیمه زلزله چیست؟

بیمه آتش‌سوزی علاوه بر تحت پوشش قرار دادن خسارت‌های ناشی از آتش، انفجار و صاعقه به عنوان پوشش‌های اصلی و اجباری، دارای پوشش‌های فرعی از جمله سیل و طغیان آب، طوفان و تندباد، ضایعات آب، برف و باران، سرقت با شکست حرز و… می‌باشد که هر کدام به صورت جداگانه و طبق درخواست بیمه‌گذار به بیمه‌نامه اضافه می‌شوند. یکی از پوشش‌های فرعی بیمه آتش سوزی، پوشش زلزله است که بیمه‌گذاران می‌توانند با پرداخت مبلغ بیشتری به عنوان حق‌بیمه به صورت اختیاری این پوشش را خریداری نمایند.

با خرید پوشش زلزله در بیمه آتش‌سوزی می‌توان از تأمین تمام خسارت‌های مالی رخ داده بعد از زلزله اطمینان کامل داشت.

توجه به این نکته ضروری است که پوشش زلزله فقط خسارت‌های مالی ناشی از زلزله را جبران می‌کند و تعهدی در برابر خسارت‌های جانی ندارد.

شرایط بیمه زلزله

بر اساس شرایط عمومی پوشش زلزله (در آئین‌نامه ۲۱ بیمه مرکزی) خسارت‌های قابل جبران در این پوشش به شرح زیر می‌باشد:

خسارتی که مستقیماً در اثر زمین‌لرزه به مورد بیمه وارد شده است. بدیهی است خطر سرقت که ممکن است در اثر زمین‌لرزه رخ دهد، تحت پوشش قرار نمی‌گیرد.

خسارتی که در اثر فعالیت آتشفشان واقع می‌شود.

خسارات ناشی از رانش و حرکت زمین مشمول این شرایط نمی‌باشد مگر اینکه خطر مذکور دارای پوشش بیمه‌ای باشد.

محاسبه بیمه زلزله

به طور کلی مقدار ریسکی که در هر بیمه‌نامه پوشش داده می‌شود، میزان حق‌بیمه آن‌را تعیین می‌کند.

نوع سازه (فلزی، بتنی، آجری و گلی)، متراژ ساختمان، عمر ساختمان، ارزش اثاثیه و هزینه ساخت در هر متر مربع عواملی هستند که بر تعیین میزان ریسک مورد بیمه و به دنبال آن مشخص‌شدن میزان حق‌بیمه متناسب با آن ریسک، مؤثر خواهند بود.

علاوه بر موارد بالا، منطقه جغرافیایی که ملک موردنظر در آن قرار دارد نیز، در تعیین میزان حق‌بیمه مؤثر است.

کشور ایران از نظر احتمال وقوع زلزله به پنج گروه تقسیم شده است:

منطقه ۱ (حداقل خطر): اصفهان، اراک، همدان، سنندج و …

منطقه ۲: یزد، شهرکرد، ابهر، سوسنگرد و …

منطقه ۳: اهواز، مشهد، بوشهر، فریمان و …

منطقه ۴: شیراز، زاهدان، زنجان، ایلام، تبریز، گرگان، رشت، خرم آباد، ساری، کیش، …

منطقه ۵: (حداکثر خطر): تهران، کرج، قم، قزوین، کرمان و …

به این نکته باید توجه داشت که مقدار حق‌بیمه در مناطق پر خطر بیشتر از مناطق کم خطر خواهد بود.

برای مثال میزان حق‌بیمه یک واحد آپارتمان ۲۵۰ متری در تهران (حداکثر خطر)، با نوع سازه بتنی، ارزش اثاثیه ۱۰۰ میلیون تومانی و با ۱.۵ میلیون تومان هزینه ساخت در هر متر مربع، سالانه ۲۱۰ هزار تومان در شرکت بیمه ایران می‌باشد.

مقدار حق‌بیمه همین آپارتمان و با همین مشخصات با این تفاوت که در شهر اصفهان (حداقل خطر) واقع شده باشد، سالانه ۱۵۵ هزار و ۳۰۰ تومان در شرکت بیمه ایران می‌باشد.

بیمه زلزله منازل

همانطور که گفته شد بیمه زلزله یکی از پوشش‌های فرعی بیمه آتش‌سوزی است.

بر اساس نوع بیمه‌نامه آتش‌سوزی، واحدهای مسکونی، مراکز صنعتی و مراکز غیر صنعتی می‌توانند تحت پوشش اصلی و فرعی بیمه آتش‌سوزی با پوشش زلزله قرار بگیرند. در پوشش‌های اصلی بیمه‌نامه آتش سوزی، منازل مسکونی، بنا و اثاثیه را به طور همزمان و یا جداگانه می‌توان بیمه کرد، در پوشش زلزله نیز امکان بیمه کردن بنا و اثاثیه به صورت همزمان و یا جداگانه وجود دارد، به این صورت که بیمه‌گذار می‌تواند فقط اثاثیه، بنا و یا هر دو را بیمه کند.

ارزش اثاثیه ملک مورد بیمه به عنوان یکی از معیارهای مؤثر در قیمت بیمه می‌باشد، باید دقت داشت که ارزش اثاثیه و لوازم منزل بدون در نظر گرفتن ارزش طلا، جواهرات و پول نقد باید محاسبه شود.

بیمه زلزله آسیا

بیمه آسیا در کنار سایر شرکت‌های بیمه طرح‌های متنوعی برای بیمه آتش سوزی خود ارائه می‌دهد.

یکی از این طرح‌های ارائه‌شده در بیمه آتش سوزی آسیا، طرح زلزله آسیا می‌باشد. شرایط این بیمه‌نامه به شرح زیر است.

خسارت‌های ناشی از خطرات اصلی از جمله آتش، صاعقه و انفجار تحت پوشش این بیمه‌نامه می‌باشند.

در این بیمه‌نامه، مناطق به دودسته پر خطر و کم خطر تقسیم می‌شوند و با توجه به اینکه ملک مورد بیمه در کدام منطقه قرار گرفته است، حق‌بیمه آن تعیین خواهد شد.

درصورتی که مورد بیمه، سازه‌ای غیر از فلز و یا بتون داشته باشد به هنگام خسارت، قاعده نسبی حق‌بیمه بر آن اعمال خواهد شد.

در هر خسارت ۱% مبلغ بیمه‌شده به عنوان فرانشیز کسر خواهد شد.

بیمه زلزله سامان

بیمه سامان مانند بیمه آسیا و سایر شرکت‌ها، بیمه آتش سوزی ارائه می‌کند. این شرکت، بیمه آتش سوزی خود را در سه طرح و با حداکثر پوشش‌ها در اختیار بیمه‌گذاران قرار داده است.

یکی از ویژگی‌های مهم بیمه‌نامه آتش سوزی با پوشش زلزله در بیمه سامان، عدم نیاز به بازدید برای خرید و صدور این بیمه‌نامه می‌باشد که این موضوع فرآیند خرید آن را ساده‌تر می‌کند.

بیمه آتش سوزی سامان شامل سه طرح خانه امن سامان طرح ۱ و ۲، طرح جامع خانوار و طرح بیمه‌نامه آتش سوزی منازل مسکونی می‌باشد.

خدماتی که در این سه طرح ارائه می‌شود به شرح زیر است:

جبران خسارت واردشده به ساختمان و اثاثیه بر اثر آتش سوزی، صاعقه، انفجار، زلزله، ذوب برف، آب باران و سرقت.

جبران خسارت واردشده به اشخاص ثالث در اثر بروز حوادث مورد تعهد.

پرداخت غرامت فوت و نقص عضو اشخاص مجاز به اقامت در ساختمان مورد بیمه، در اثر بروز حوادث مورد تعهد.

جبران هزینه‌های بیمارستانی ساکنان ساختمان در اثر بروز حوادث مورد تعهد.

پرداخت اجاره‌بها به ساکنان ساختمان در اثر بروز حوادث مورد تعهد.

چه تضمینی برای پرداخت خسارت بعد از وقوع زلزله توسط شرکت‌های بیمه وجود دارد؟

بسیاری از افراد نگران این موضوع هستند که در صورت وقوع زلزله و از بین رفتن تمام شرکت‌های بیمه چه کسی خسارت آن‌ها را پرداخت خواهد کرد؟

قبل از پرداختن به این موضوع باید در نظر داشت احتمال اینکه تمام شرکت‌های بیمه در یک حادثه‌ای مانند زلزله از بین بروند بسیار کم است و حتی می‌توان گفت صفر می‌باشد.

با این حال، در پاسخ به این سوال باید گفت که شرکت‌های بیمه، با استفاده از بیمه اتکایی، بخشی از ریسکی که توان پرداخت آن را دارند، نزد خود نگه می‌دارند و مابقی را به یکی از شرکت‌های اتکایی خارجی و یا ایرانی منتقل می‌کنند.

پس در صورت از بین رفتن تمام شرکت‌های بیمه، بیمه‌گذاران متضرر می‌توانند برای دریافت خسارت خود به شرکت‌های اتکایی مراجعه کنند. شرکت‌های اتکایی برای پرداخت خسارت به بیمه‌گذاران متضرر وجود دارند.

بهترین بیمه زلزله

برای معرفی یک بیمه زلزله به عنوان بهترین بیمه زلزله، باید عوامل بسیاری را مدنظر قرار داد.

طبق نظر کارشناسان بیمه‌ای، تعداد فروش بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی با پوشش زلزله، میزان رضایت‌مندی بیمه‌گذاران از بیمه‌نامه آتش سوزی خود، میزان توانگری مالی شرکت‌های بیمه و میزان تعهد آن‌ها در پرداخت خسارت، از مهمترین عوامل ارزیابی بیمه زلزله می‌باشد.

در این مقاله سعی‌شد که اطلاعات مقدماتی برای انتخاب بهترین بیمه آتش سوزی در میان انواع بیمه آتش سوزی ارائه شود. برای دریافت اطلاعات کامل‌تر، می‌توانید به صورت آنلاین یا تلفنی از مشاوره رایگان کارشناسان ازکی بهره‌مند شوید.

خرید اینترنتی بیمه زلزله

برای خرید اینترنتی بیمه آتش سوزی با پوشش زلزله، می‌توانید به سایت azki.com مراجعه کرده و با مشاهده و مقایسه قیمت بیمه آتش‌سوزی در شرکت‌های بیمه و مقایسه نقاط قوت و ضعف هر کدام از آن‌ها، بهترین بیمه آتش‌سوزی با پوشش زلزله را خریداری نمائید.

ازکی ارائه‌دهنده انواع بیمه‌نامه‌ها از جمله بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه درمان تکمیلی، بیمه عمر و … از تمامی شرکت‌های معتبر بیمه مثل ایران، دانا، البرز، آسیا، پاسارگاد، پارسیان، سامان و … می‌باشد که با ارائه مشاوره‌های رایگان و کاملاً تخصصی می‌تواند شما را در انتخاب بهترین بیمه راهنمایی کند.

انتهای رپرتاژ خبری

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.