• چهارشنبه / ۱ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۷:۴۰
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 97120100544
  • خبرنگار : 30054

جاذبه‌های طبیعی قشم در تور قشم

جاذبه‌های طبیعی قشم در تور قشم

جزیره قشم یکی از زیباترین مکان‌های تفریحی و ایران‌گردی محصسوب می‌شود در ادامه با معرفی جاذبه‌های گردشگری جزیره قشم در عید ۹۶ سایت تالاب را دنبال کنید.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام سفر باتو، جزیره زیبای قشم در جنوب کشور ایران محل گردشگری از نوع لوکس است که امکانات بسیاری را در اختیار گردشگران در تور قشم قرار می‌دهد. قشم، سرزمین عجیب حاشیه خلیج همیشه فارس است و بزرگ‌ترین جزیره این منطقه به شمار می‌رود. سفر به قشم، دیدار از اقلیمی با خاک‌های رنگارنگ و طبیعتی بکر و بی‌نظیر به شمار می‌رود که در کمتر نقطه‌ای از سرزمین هزار رنگ و چهار فصل ایران، می‌توان چنین چیزی را مشاهده کرد.

قشم را سرزمین انرژی، تجارت و سیاحت می‌نامند. این مکان بزرگترین جزیره غیرمستقل جهان بوده و مساحت ۱۵۰۰ کیلومتر مربعی آن از ۲۲ کشور جهان بیشتر است. سرزمین طلایی گردشگری و مهد عجایب طبیعی ایران را می‌توان در ایام نوروز باستانی دیدن کرد و از شگفتی‌های آن لذت برد.

کاسه سلخ

منطقه‌ای موسوم به کاسه سلخ در ساحل جنوبی، برهوتی است به طول تقریبی ۷ کیلومتر و عرض تقریبی ۵ کیلومتر که هیچ پوشش گیاهی در آن وجود ندارد.

اینجا عرصه‌ای است که گویی از حیات و عناصر حیاتی بویی نبرده است. هزاران تپه کوچک و بزرگ مخروطی شکل و اشکال فرسایشی در این عرصه به چشم می‌خورد که در اعصار گذشته از زمین جوشیده و در همان حال سفت و بسته شده و تشکیل تپه‌ماهورهای متداخل و گسترده‌ای را داده‌اند.

در عمق این برهوت یک چشمه شفابخش گوگرد از زمین می‌جوشد. مجموعه این عوامل نشان می‌دهد که در لایه‌های زیرین در منطقه برهوت سلخ مخازن عظیم نفت و گاز وجود دارد.

این نقطه از قشم گرچه کمتر از سایر جاهای جزیره بازدیدکننده دارد، اما جذابیت شگرف آن می‌تواند تفکری عمیق را برای انسان به ارمغان آورد و پناهگاه عاشقان سکوت و آرامش باشد. سکوت و آرامشی که گه‌گاه صدای بال زدن عقاب بزرگ و معروف قشم در آسمان آبی آن را می‌شکند.

جنگل حرا قشم

جنگل حرا یکی از پرطرفدارترین مکان‌های دیدنی در جزیره قشم است. حرا گیاهی شگفت‌انگیز است که ارتفاعش حدوداً به ۳ تا ۶ متر می‌رسد. ریشه‌های حرا در آب قرار دارند و به صورت حیرت‌انگیزی سر از آب بیرون آورده‌اند. دانه این گیاه، روی درخت مادر می‌روید و نهال تولید می‌کند. سپس از درخت جدا می‌شود و به داخل مرداب می‌افتد و رشد می‌کند. ریشه‌های اصلی حرا کوتاه‌اند و دارای ریشه‌های باریک فرعی می‌باشند که به صورت عمودی به سمت بالا منشعب شده‌اند و حدود ۳۰ سانتی‌متر بالاتر از سطح زمین قرار گرفته‌اند. این ریشه‌های هوایی، کم کم به دور درخت می‌پیچند و امکان رشد این گیاه را در شرایط باتلاقی فراهم می‌کنند. گیاه حرا ویژگی‌های دارویی بسیاری دارد و از شیره درون آوندهای آن برای رفع بیماری خشکی پوست، استفاده می‌شود. جنگل حرا قشم، انبوه‌ترین و بزرگترین جنگل از ۸ جنگل حرا ایران محسوب می‌شود. مساحت کل جنگل‌های حرا ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار و مساحت این نوع جنگل در جزیره قشم، ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار است. جنگ حرا در تنگه خوران، بین جزیره قشم و بخشی از استان هرمزگان (بین شمال جزیره قشم و بندر خمیر) قرار دارد.

غار نمکدان قشم

غار نمک یا نمکدان یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف جزیره قشم در تور لحظه آخری قشم است. غار نمکدان با طول ۶۴۰۰ متری‌اش، طولانی‌ترین غار نمکی جهان محسوب می‌شود. بر اساس تحقیقات انجام شده، نمک‌های این غار بیش از ۵۷۰ سال عمر دارند. غار نمکدان دارای چندین تالار با اندازه‌های متفاوت است. اولین تالار این غار با ورودی آن حدود ۶۷۰ متر فاصله دارد و عرض این غار نیز حدود ۵ متر است. نحوه‌ی شکل‌گیری نمک‌های غار اینگونه بوده است که در ابتدا نمک‌ها به صورت تک لایه در زیرزمین بودند که با گذشت زمان به سطح‌های بالاتر راه یافته‌اند. چون نمک‌ها دارای ویژگی شناور هستند و وزن حجمی آن‌ها از وزن سنگ‌های اطرافشان کمتر است، آن سنگ‌ها را کنار زده‌اند و به بخش‌های بالایی زمین رسیده‌اند. رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غارها باعث چکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل‌ها می‌شود و آن را تغییر شکل می‌دهد. غارهای نمکدان در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قشم، در بخش انتهایی جنوب غربی جزیره قرار گرفته‌اند؛ فاصله‌ی دهانه این غار از جاده‌ی کنار ساحل در حدود ۲ کیلومتر است.

تنگه عالی محمد

در نزدیکی تنگه چاهکو، پدیده زمین‌شناسی دیگری وجود دارد که از تنگه چاهکوه به سبب وجود نماهای زیبایی که در دیواره‌های این تنگه به وجود آورده و همچنین به دلیل ”نمایان“ بودن آب در بخش‌هایی از تنگه موردنظر بسی جذاب‌تر است، و نام‌هایی چون”تنگه آب‌نما“ یا ”تنگه سنگ آب“ را برای آن پیشنهاد شده است.

تنگه مورد بحث در بخش غربی جزیره در جنوب روستای چاهو شرقی واقع شده و امتداد کلی شمالی جنوبی دارد. ورودی شمالی تنگه از طریق روستای چاهوی شرقی، در حدود دو کیلومتری ساحل شمالی قرار دارد و دهانه آن در ابتدا فراخ و پرعرض است ولی پس از طی چند ده متر به سرعت تنگ و بسیار باریک می‌شود.

وجود گیاهان فراوان و درختان نسبتاً سالمند نشان‌دهنده وجود میزان آب کافی در بستر تنگه است.

همچنین لایه کم ضخامت رس و مارن در کف تنگه که در آن ترک‌های گلی متعدد مشاهده می‌شود و در اغلب نقاط چسبندگی زیادی از خود نشان می‌دهد، دلیل دیگری بر وجود رطوبت بالا در این تنگه است.

حفره‌ها و شیارهای فراوانی در دیواره‌ها تنگه مشاهده می‌شوند که شکل‌های نیم‌کروی، قاشقی و طاقچه‌ای دارند و عناصر اصلی زیبایی این تنگه محسوب می‌شوند.

شیارهای خطی و طاقچه‌ای در بسیاری از نقاط به‌صورت موازی دیده می‌شوند و دلیل بروز این حالت، انحلال و فرسایش در میان لایه‌های رسی و مارنی است که نسبت به ماسه سنگ آهکی (جنس اصلی دیواره‌ها) فرسایش‌پذیری زیادی دارند.

جزایر ناز

جزایر ناز در ۲۲ کیلومتری شهر قشم قرار دارد و به دلیل شرایط جزر، تنها محلی است که با پای پیاده و یا با خودروی شخصی می‌توان تا فاصله یک کیلومتری داخل آب‌های نیلگون خلیج همیشه فارس را پیمود و از این شرایط ویژه به عنوان یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری قشم، بهره و لذت کافی برد.

جزایر ناز با حدود سه هکتار وسعت به دلیل مسطح بودن، با توجه به دیواره‌های صخره‌ای پنج تا ۱۰ متری خود و به دلیل نداشتن ساحل شنی، در هنگام جزر آب و به هنگامی که پسروی آب دریا کامل می‌شود، با ایجاد باریکه‌ای از خشکی به ساحل قشم متصل می‌شود.

هرچند زمان این اتفاق کوتاه است، اما در همین مدت مسافران با ورود به جزایر ناز می‌توانند از بلندای آن، تنگه هرمز، جزیره لارک و همه زیبایی‌های عالم خلقت را از دل پهنه آبی خلیج فارس نظاره و خدا را از بابت همه نعمت‌هایش ستایش کنند.

جزایر ناز به عنوان یک سایت ویژه گردشگری منحصر به فرد به ویژه برای کسانی که برای نخستین بار این پدیده شگفت طبیعی را از نزدیک تماشا می‌کنند، معروف است.

عبور در دریا با پای پیاده و یا با خودرو شخصی به مثابه یک آرزو می‌ماند که در جزیره قشم هر روز محقق می‌شود و شماری از دوستداران طبیعت از این فرصت بهره می‌برند.

آرامش و زیبایی جزایر ناز از یک سو و وجود صدف‌ها و مرجان‌هایی که در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف و متنوع در اطراف این جزایر دیده می‌شوند نیز از سوی دیگر بر زیبایی این سایت منحصر به فرد گردشگری در قشم افزوده است.

جزیره قشم از نیمه دوم هر سال شاهد ورود انبوه مسافرانی است که از اقصی نقاط ایران و کشورهای خارجی برای دیدن شگفتی‌های عالم خلقت به جنوبی‌ترین نقطه ایران سفر می‌کنند.

جزر آب دریا در جزایر ناز، شرایط ویژه‌ای برای حرکت با پای پیاده و یا خودرو مهمانانی که با اشتیاق تماشای جاذبه‌های جزیره قشم به این منطقه سفر کرده‌اند، فراهم می‌کند.

با بالا آمدن آب دریا و ایجاد شرایط مد، مهمانان جزایر ناز خود را در پهنه‌ای از آب دریا بدون وجود جاده‌ای برای خروج از آن گرفتار می‌بینند که بدون نگرانی از این شرایط تا جزر مجدد آب به تماشای قسمت‌های مختلف جزایر ناز و همه زیبایی‌هایی که در آن است، می‌نشینند.

انتهای رپرتاژ خبری

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.