• چهارشنبه / ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ / ۰۱:۱۶
  • دسته‌بندی: فوتبال، فوتسال
  • کد خبر: 97121407718
  • خبرنگار : 71518

در گفت‌وگو با ایسنا مطرح شد؛

شجاعی: زیدان و مورینیو فرض محال است/ در جام ملت‌ها عدالت فوتبال رقم خورد

شجاعی: زیدان و مورینیو فرض محال است/ در جام ملت‌ها عدالت فوتبال رقم خورد

کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید در یکی، دو سال اخیر، تعامل نکردن باشگاه‌ها و تیم ملی و همین طور تعامل نکردن شخص کارلوس کی‌روش با مربیان و البته تمایل نداشتن برخی از مسئولان برای حفظ این سرمربی باعث جدایی راه کی‌روش و تیم ملی فوتبال ایران بود.

مسعود شجاعی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره حضور در لیگ برتر ایران، تراکتورسازی، هشت سال همکاری‌اش با کارلوس کی‌روش و مسائل دیگر به صحبت پرداخت. کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران در این گفت‌وگو گریزی هم به نقاط قوت و ضعف سرمربی تیم ملی فوتبال ایران زد و عنوان کرد: طی دو سال اخیر برخی از مسئولان فوتبال ایران به خاطر اینکه نمی‌خواستند او را حفظ کنند برای حل اختلافات میان کی‌روش و برخی از مربیان کاری انجام ندادند.

در ادامه گفت‌وگوی خبرنگار ایسنا را با مسعود شجاعی می‌خوانید:

* ابتدا می‌خواهیم درباره وضعیت تراکتورسازی و پیروزی که برابر سپاهان به دست آوردید صحبت کنی.

یک پیروزی مهم مقابل تیم قدرتمند سپاهان به دست آوردیم. سپاهان هیچ باختی تا الان نداشت و بازیکنان بسیار خوبی دارد.

*وضعیت خودت در تیم چطور است؟ آیا بعد از بازگشت از تیم ملی، به شرایط خوبی رسیده‌ای؟

بعد از جام ملت‌های آسیا شرایط برایم سخت بود چرا که در این تورنمنت خیلی به من بازی کم رسید. البته این موضوع هم نظر مربی بود چرا که در آن مقطع ایشان (کی‌روش) صلاح دیدند من بازی نکنم و تقریباً در طول ٧ بازی که در جام ملت‌های آسیا و بازی‌های دوستانه داشتیم و از مجموع ۶٣٠ دقیقه، من حدود ۵٠ دقیقه بازی کردم که این موضوع باعث شده بود از شرایط بازی دور باشم و با وجود اینکه تمرینات منظمی داشتم اما از شرایط مسابقه دور بودم. به همین خاطر وقتی برگشتم شرایط سختی داشتم اما تلاش کردم هرچه سریع‌تر خودم را به شرایط بازی برگردانم. احساس می‌کنم زمان بیشتری نیاز دارم تا به شرایط ایده‌آل برسم.

هواداران تراکتورسازی در هر شرایطی و در مقابل هر تیمی پیروزی مقتدرانه می‌خواهند. البته گاهی اوقات باعث فشار روانی مضاعف بر روی بازیکنان می‌شود اما در آخر برمی‌گردند به علاقه و عرقی که به تیم دارند.

*وضعیت تراکتورسازی را در لیگ امسال چطور ارزیابی می‌کنی؟

ما در تراکتورسازی بیشتر از یک تیم فوتبال هستیم و مجموعه‌ای که در این تیم جمع شده‌اند، از بازیکنان جوان تا باتجربه‌ها همه انسان‌های خوبی هستند. همانطوری که آنها به من کمک می‌کنند من هم می‌توانم در حد توانم کمک کنم. الان هم شرایط خوبی داریم و امیدوارم این شرایط ادامه داشته باشد و با توجه به اینکه همه می‌دانیم شرایط کشور و وضعیت معیشتی مردم سخت و دشوار است، ما می‌توانیم با پیروزی‌ها و کسب نتایج خوب، هواداران را خوشحال کنیم تا گوشه‌ای از مشکلات خود را فراموش کنند چون تنها دلخوشی آنها فوتبال است. این موضوع همیشه گوشه ذهن من است تا از طریق حرفه‌ام و کاری که در تخصصم است، بتوانم مردم را خوشحال کنم. البته این موضوع هدف کل تیم است. امیدوارم روند خوبی داریم ادامه داشته باشد اما می‌دانیم در فوتبال گاهی کار گره می‌خورد اما قطعاً تلاش می‌کنیم بهترین عملکرد را داشته باشیم.

* امسال فشردگی بازی‌های لیگ و اشتباه‌های داوری صدای همه را در آورده است. حتی برخی صحبت از جریان خاص می‌کنند که می‌خواهد تیمی قهرمان شود، این مساله را قبول داری؟

اشتباه‌های داوری جزئی از فوتبال است و همیشه ما باید به زیباتر شدن فوتبال کمک کنیم که این موضوع به داوران عزیز هم کمک می‌کند. به نظر من با حداقل امکانات و شرایط سخت تا اینجا هم کار بزرگی انجام داده‌اند. کدام داور لیگ را می‌شناسید که شغل دوم نداشته باشد؟ پس باید به آنها هم حق بدهید که با این همه سختی با عدم تمرکز روبرو باشند. که این موضوع گاهی اوقات رخ می‌دهد. منکر این نیستم که اشتباه وجود داشته اما باید ببینیم به این عزیزان چه داده‌ایم که انتظار بهترین عملکرد را از آنها داریم.

* بازی کردن در تیم پر طرفداری چون تراکتورسازی چطور است؟

فوق‌العاده هیجان انگیز است. آنها در هر شرایطی و در مقابل هر تیمی پیروزی مقتدرانه می‌خواهند. البته گاهی اوقات باعث فشار روانی مضاعف بر روی بازیکنان می‌شود اما در آخر برمی‌گردند به علاقه و عرقی که به تیم دارند.

* سال‌ها در تیم ملی بازی کرده‌ای و در چهار جام ملت‌های آسیا حضور داشتید. با این تجربه‌ای که داری، فکر می‌کنی چرا ۴۰ سال از آخرین قهرمانی ایران در این رقابت‌ها می‌گذرد؟

همان طور که قبلاً گفته‌ام نداشتن یک برنامه کامل و مدون و طولانی برای آینده تیم ملی و همچنین توجه نکردن به جزئیات و نکات ریز که گاهی خیلی مهم و تاثیرگذارند در بازی‌ها باعث این اتفاق بوده است.

اگر بخواهیم منطقی نگاه کنیم و نه احساسی، عدالت فوتبال رعایت شد. منظورم همان نظم، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری بلند مدت است.

* کدام یک از این چهار دوره‌ای که در جام ملت‌های آسیا حضور داشتی، تیم ملی فوتبال ایران شانس بیشتری برای قهرمانی داشت؟

به نظر من سال ۲۰۰۷ و همین آخرین دوره شانس بسیار زیادی برای قهرمانی داشتیم.

* در این دوره تیم ملی فوتبال ایران با مشکلات زیادی راهی اردوی قطر و امارات شد، خیلی‌ها به هنر کارلوس کی‌روش امید داشتند، چه اتفاقی باعث شد ایران به فینال صعود نکند؟

به هر حال ما با تمام مشکلاتی که وجود داشت، به مراحلی که استحقاق آن را داشتیم، رسیده بودیم و همه چیز دست خودمان بود اما فکر می‌کنم اگر بخواهیم منطقی نگاه کنیم و نه احساسی، عدالت فوتبال رعایت شد. منظورم همان نظم، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری بلند مدت است. البته همیشه در فوتبال این طور نیست و گاهی هم مثل سال ۲۰۰۷، تیم عراق به قهرمانی می‌رسد. تیمی که با آن همه مشکلاتی که داشت به قهرمانی می‌رسد. منظورم کار درست و اصولی است.

* طی هشت سالی که کی‌روش در ایران بود از معدود بازیکنانی بودی که طی این مدت در اکثر اردوها حضور داشتی و برای او بازی کردی. اگر بخواهی درباره دوران اوج کی‌روش صحبت کنی به چه موردی اشاره می‌کنی؟

من فکر می‌کنم جمع جام جهانی گذشته با توجه به نظمی که ایشان تقریباً به تیم ملی معرفی کرد و آن بازی‌های قابل قبول را ارائه داد، نقطه اوج ایشان بود.

* طی این مدت انتقادات زیادی به عملکرد مطرح می‌شد، فکر می‌کنی سرمربی تیم ملی ایران دقیقاً کجا راه را اشتباه رفت که بخشی از افکار عمومی علیه او شد؟
فکر می‌کنم در یکی، دو سال آخر تعامل نکردن باشگاه‌ها و تیم ملی و همین طور تعامل نکردن شخص کارلوس کی‌روش با مربیان و البته تمایل نداشتن برخی از مسئولان برای حفظ این سرمربی باعث این اتفاق بود.

بازی کردن در جام جهانی ۲۰۲۲؟ چرا که نه! تا هر وقت که مربیان من را انتخاب کنند و خودم احساس کنم که می‌توانم به تیم کمک کنم بازی می‌کنم.

* به عنوان کاپیتانی که کی‌روش روی او خیلی حساب می‌کرد فکر می‌کنی بزرگترین دستاورد او برای فوتبال ایران چیست؟

به نظر من نظم و شخصیت تیمی بزرگترین دستاورد کی‌روش برای فوتبال ایران بود.

* آینده تیم ملی را چطور ارزیابی می‌کنی؟

با توجه به داشتن بازیکنان جوان و در عین حال با تجربه و خوبی که داریم امیدوارم آینده روشن و درخشان برای فوتبال ایران پیش رو باشد.

* در حال حاضر صحبت از مربیان زیادی می‌شود که فدراسیون فوتبال می‌خواهد یکی از آنها را برای سرمربیگری تیم ملی فوتبال انتخاب کند. به نظر شما مربیان بزرگی چون مورینیو، زیدان، کلینزمن و … روزی به فوتبال ایران می آیند؟

مطمئناً با شرایط موجود کشور و ایراد زیادی که به دستمزد آقای کی‌روش می‌گرفتند، آمدن این اسامی، فرض محال است.

* مسعود شجاعی در تیم ملی فوتبال ایران و جام ملت‌های آسیا کمتر بازی کرد، شرایط خودت در تیم ملی را چطور ارزیابی می‌کنی و آیا در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر همچنان کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران خواهی بود؟

به طور جدی به این موضوع فکر نکردم اما تا هر وقت که مربیان من را انتخاب کنند و خودم احساس کنم که می‌توانم به تیم کمک کنم، چرا که نه! بازی می‌کنم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۵ ۱۰:۳۰

با سلام. از خبرگزاری محترم و آقای مسعود شجاعی بابت این مصاحبه تشکر می‌کنم. من با دقت تمام گفته‌های آقای شجاعی را خواندم. خدا را شکر آقای شجاعی در مصاحبه تا حدودی حد انصاف را رعایت کردن. هر چند در گفت‌وگو رگه هایی از عرق آقای شجاعی به هم‌صنفان خود دیده می شود. ولی آقای شجاعی سعی کرده شور و شیرین افراد را بیان کند و یک نفر را بصورت پاک و منزه ندانسته و دیگری را.... . قابل ذکر است این فقیر و حقیر با بعضی از گفته های شجاعی موافق نیستم. از جمله اینکه تیم فوتبال کشور ما امسال اگر درست از طرف کادر فنی هدایت می شد می توانست قهرمان باشد. بعد از جام جهانی تیم های مطرح اسیا در نفرات خود تغییرات بسیاری داده بودند. تیم کشور ما با کمترین جابجایی بازیکن، در جام آسیا شرکت کرد. این امتیاز را سایر تیم ها نداشتند. آقای شجاعی، وقتی تیم 3 گل از چین جلو است، نگه داشتن آقای طارمی که اخطار دارد، در بازی اوج بی تدبیری یک مربی را نشان می دهد. من و دوستان جمعی بودیم که بازی ایران با ژاپن را به اتفاق نگاه می کردیم. شاید باورتان نشود همه مابدون استثنا وقتی ارنج تیم ملی فوتبال را دیدیم بر شکست تیم خود صحه گذاشتیم. چون مثل روز مشخص بود که سردار در مقابل 4 مدافع که 3 تای آن‌ها در لیگ های معتبر دنیا توپ می زنند کاری از پیش نخواهد برد. از آن گذشته تک مهاجمی تیم ما فرصت خوبی به تیم ژاپن داد تا آنها تیم ما را تحت فشار بگذارند. در نتیجه تیم ما شکست تاریخی از ژاپن خورد. کی روش از نظر مربیگری یکی از 10 مربی برتر دنیا است. ولی در جام آسیا چنان خود را غرق مسائل حاشیه ای کرده بود که عنان تیم از دستش خارج شده بود.

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۵ ۲۰:۰۴

در جواب این نظرات این ناشناس و نامفهوم footbal@yahoo.com : "کی روش از نظر مربیگری یکی از 10 مربی برتر دنیا است. ولی در جام آسیا چنان خود را غرق مسائل حاشیه ای کرده بود که عنان تیم از دستش خارج شده بود...". این فرد و یا این گروه ناشناس بااین نام نا مفهوم footbal@yahoo.com میتوانند، باین سؤال ساده پاسخ بدهند، که باعث و تولید این موضوعات حاشیه ای پیرامون تیم ملی در این چند سال اخیر چه کسانی و چه گروه هایی و چه ارگان هایی مسوول و غیر مسوول برای تیم ملی و کی‌روش تا روز پایانی کار کی‌روش درایران بوده و این حواشی را به وجود آوردند؟؟؟ خیلی خلاصه و بقول هموطن دیگری در این رابطه با موضوع کی‌روش: کی‌روش دوست داشت بماند ولی وزیر دوست نداشت کی‌روش بماند. کی‌روش دوست داشت بماند ولی مدیران صدا وسیما دوست نداشتند کی‌روش بماند. کی‌ر‌وش دوست داشت بماند اما برخی مربیان دلال ایرانی دوست نداشتند کی‌روش بماند. کی‌روش دوست داشت بماند اما کارشناسان فوتبالی دلال ایرانی دوست نداشتند کی‌روش بماند. کی‌روش دوست داشت بماند اما برخی مجریان و گزارشگران ورزش و فوتبال صدا و سیما دوست نداشتند کی‌روش بماند و با عرض پوزش از خبرنگاران واقعی مطبوعات ورزشی و غیر ورزشی که با سیلی صورت خود را سرخ نگه میدارند کی‌روش دوست داشت بماند اما برخی خبرنگاران (خبرنگار نمایان) مطبوعات دوست نداشتند کی‌روش بماند و کی‌روش دوست داشت بماند ولی عده‌ای دوست نداشتند او بماند. چون با وجود کی‌روش منافع‌شان قطع شده بود و جرات نداشتند با وجود کی‌روش اطراف تیم ملی ظاهر شوند و مانند دوره‌های قبل دلالی کنند و منافعی از تیم ملی داشته باشند.