• شنبه / ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۳:۴۶
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 97122513229
  • منبع : نمایندگی مرکزی

اجرای طرح جامع اراک به تصویب رسید

اجرای طرح جامع اراک در شورای برنامه ریزی و توسعه استان به تصویب رسید.

به گزارش ایسنا، سیدعلی آقازاده در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان اظهار کرد: حدود ۲۰ سال از تصویب طرح ۵۸ متری می گذرد و نیاز است بعد از این مدت طولانی تکلیف مردم را مشخص کرد، اگرچه طرح ۵۸ متری از اجزای اصلی طرح جامع شهر اراک است اما باید نظر تمامی دستگاه ها در خصوص ظرفیت اجرا یا لغو طرح ارائه شود.

وی افزود: طرح ۵۸ متری جنبه سیاسی به خود گرفته و در صورتی که مدیریت شهری کلانشهر اراک ظرفیت اجرای این طرح را نداشته باشد باید تصمیم دیگری در این زمینه گرفته شود.

استاندار مرکزی تصریح کرد: مدیریت شهری کلانشهر اراک در اجرای طرح ۵۸ متری بعد از گذشت حدود ۲۰ سال هیچ توفیقی نداشته و اگر اکنون این طرح دوباره به تصویب شورای برنامه ریزی برسد و مدیریت شهری توانایی اجرا نداشته باشد مشکلات بیشتر خواهد شد .

وی ادامه داد: اجرا یا لغو طرح  ۵۸ متری باید به صورت کارشناسی و با در نظر گرفت ظرفیتهای موجود در استان بررسی شود.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: اگر قرار است طرح ۵۸ متری مصوب شود باید ساز و کار اجرا در مدیریت شهری وجود داشته باشد .

آقازاده اضافه کرد: مدیریت ارشد استان مرکزی اسفندماه سال گذشته به مالکان ۵۸ متری قول داد که این طرح تا خردادماه امسال تعیین تکلیف شود اما این اتفاق نیفتاد و نیاز است که یک کمیته تخصصی به سرپرستی معاونت هماهنگی امور عمرانی و عضویت مدیرکل راه و شهرسازی، حفاظت محیط زیست، شهرداری، شورای شهر، دفتر فنی استانداری تشکیل و تا پایان وقت اداری روز دوشنبه ۲۷ اسفندماه جاری نظر قطعی خود را ارائه کند .

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی‌های از پیش تعین شده سال آینده ۸۰ هزار میلیارد ریال اوراق به استان تخصیص داده می شود که از این میزان ۴ هزار میلیارد ریال برای شهرداری در نظر گرقته شده که در صورت جذب این اوراق بخش عمده ای از مشکلات این دستگاه خدماتی برطرف خواهد شد .

استاندار مرکزی افزود: افزایش فضای سبز کلانشهر اراک از ضروریات کلانشهر اراک است که باید در طرح جامع این کلانشهر دیده شود.

آقازاده ادامه داد: باغات سنجان به عنوان ریه های تنفسی شهری در دست تخریب است و دستگاه های ذی ربط باید نسبت ساماندهی این مکان برنامه ریزی کنند.

وی در خصوص بازگشت مدرسه معراج زرندیه به آموزش و پرورش گفت: فروش این مدرسه به تصویب می‌رسد و تا زمانی که این کار انجام شود این مدرسه در اختیار فنی و حرفه ای قرار خواهد داشت.

۵۸ متری استخوانبندی طرح جامع کلانشهر اراک است

به گزارش ایسنا، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این جلسه گفت: سال ۱۳۹۱ قرارداد مطالعه طرح ۵۸ متری با مشاور منعقد شده و در مدت ۶ سال گذشته  هر یک از مسئولان نظرهای مختلفی ارائه کرده اند .

مهدی زندیه وکیلی افزود: مشاور طرح مجموعه ای از نظرات اعضای شورای برنامه ریزی و توسعه، کارگروه زیربنایی و شورای اسلامی شهر را در اجرای طرح در نظر می گیرد اما یک شخص واحد حتی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی نمی تواند در خصوص اجرا یا لغو طرح نظر قطعی بدهد .

وی ادامه داد: از زمان انعقاد قرارداد اجرای طرح با مشاور تا کنون پنج نشست کارگروه زیربنایی و شهرسازی ویژه این طرح برگزار شده و تمام بخش های این طرح مورد بررسی قرار گرفته است .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی خاطرنشان کرد: ۵۸ متری استخوان بندی طرح جامع کلانشهر اراک است و برای اجرای این طرح نیاز است که ۵۸ متری در اسرع وقت تعیین تکلیف شود .

زندیه وکیلی اظهار کرد: در صورت لغو ۵۸ متری باید طرح جایگزین از سوی مشاور ارائه و در شورای توسعه و برنامه ریزی استان تصویب و به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ارائه شود .

وی در خصوص اعتبارات و تخصیص اعتبارات ادامه داد: سقف تخصیص اعتبارات کل شهرستان های استان با یکدیگر برابر است .

محمد حسینی نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان و در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه اظهار کرد: در رابطه با اماکن مورد استفاده در دست آموزش و پرورش به استناد تبصره 9 قانون بودجه سال 98  حکم بر این است که دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند کلیه ساختمان‌هایی که مربوط به آموزش و پرروش را ظرف مدت 6 ماه تخلیه کنند. در رابطه با رفع مشکل برخی دستگاه‌ها در این رابطه وزارت اقتصاد و دارایی اختیار دارد حدود 3 هزار میلیارد تومان از اموال غیرمنقول دولت را به فروش برساند و همچنین اگر در محدوده هر شهرستان اموال مازاد باشد می‌توان آن را به فروش رساند  و در همان شهرستان صرف هزینه ساختمان و مجتمع های اداری شود .

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام قاسم عبدالهی رییس کل دادگستری استان نیز در این جلسه گفت: دستگاه‌های  مرتبط با طرح جامع شهر اراک توجیه نیستند و نمی‌توانند پاسخگوی سوالات باشند، پیشنهاد ما بر این بوده که با توجه به عقب افتادن طرح مطالعات لازم و کارشناسی در این خصوص انجام شود اما برخی اقدامات کارشناسی رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است .

رقیه یادگاری رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی نیز در حاشیه این جلسه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ارزیابی عملکرد مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان در سال 96 و 97 یکی از دستور کارهای این جلسه بود که ارائه شد و مشخص شد جلب سرمایه‌گذاری انجام شده در دولت تدبیر و امید حدود هزار و 160 میلیون دلار بوده که 658 میلیون دلار آن مربوط به سال 96 است .

وی در خصوص طرح جامع شهر اراک افزود: این طرح در گذشته در شورای برنامه‌ریزی استان مورد بررسی قرار گرفت اما به سبب وجود ابهامات و ایراداتی مجددا به کارگروه زیربنایی به منظور رفع ابهامات برگشت داده شد .

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی در خصوص طرح 58 متری نیز گفت: قرار بر این شد که فعلا با کلیات طرح موافقت شود و مقرر شد به شورای عالی شهرسازی ارسال و در کمیته فنی جزئیات آن مورد بررسی قرار گیرد و در صورت رد طرح باید طرح جایگزین برای آن در نظر گرفته شود .

یادگاری بیان کرد: واگذاری دو مدرسه بلااستفاده به بخشداری و فنی و حرفه‌ای مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اینکه فروش ساختمان‌های مازاد آموزش و پرورش به عنوان منبع درآمد برای آموزش و پرورش مطرح است فعلا واگذاری این دو مدرسه تا اجرای قانون 98 مسکوت ماند .

وی اضافه کرد: شهرداری ها طبق قانون می‌تواند اوراق مشارکت برای انجام فعالیت‌های خود را منتشر کنند و با توجه به اینکه در خصوص 58 متری از یک طرف موضوعات مالی مطرح است مقرر شد با دستور استاندار 300 تا 400 میلیارد تومان اوراق مشارکتی که مجورز آن توسط قانون و شورای شهر تایید شده انتشار پیدا کند تا بتواند منبع درآمدی برای شهرداری باشد، این رقم در کل شهرداری‌های کشور 5 هزار میلیارد تومان است.

به گزارش ایسنا، در این جلسه اجرای طرح جامع شهر اراک با ۲۰ رای موافق و سه رای مخالف و یک رای ممتنع به تصویب رسید .

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.