• دوشنبه / ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۲:۵۹
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: 97122714400
  • منبع : نمایندگی یزد

یزد، مهد موزه‌های متنوع ایران

یزد

‌استان یزد را با بیش از 30 موزه متنوع می‎توان مهد تنوع موزه‎‎های ایران نامید، موزه‏‏‌هایی که هر کدام از آنها، عالمی گسترده و متفاوت را در بردارند و می‎‎توانند میزبانان خوبی برای مهیمانان و مسافران نوروزی این دیار تاریخی باشد.

‌«علی اصغر صمدیانی» سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در گفت‌‏وگو با خبرنگار ایسنا، یزد را شهری با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی زیاد عنوان می‏‌کند و می‎گوید: موزه‌ها بخشی از جاذبه‌های این شهر محسوب می‌شوند که هر ساله میزبان جمع زیادی از گردشگران داخلی و خارجی هستند.

وی یکی از این موزه‎‎ها را  «موزه آیینه و روشنایی» یزد ذکر و در مورد آن عنوان می‎‎کند: بنای موزه آیینه و روشنایی در سال 1320 هجری شمسی به عنوان مهمانسرای خصوصی در باغی به وسعت 8174 متر مربع و با زیربنای 837 متر مربع ایجاد شد.

وی با بیان این که این بنا در سال 1376 شمسی با انجام تغییراتی، به عنوان نخستین موزه از گنجینه تخصصی آیینه و روشنایی در استان فعالیت خود را آغاز کرد، می‎گوید: این موزه در جای خود از نظر عنوان و محتویات بی‌نظیر و منحصر بفرد و به شماره 2400 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

صمدیانی اظهار می‏‏‌کند: معماری بنا، تلفیقی از معماری سنتی و معماری اروپایی با تزئینات گچبری، آیینه‌کـاری و نقاشی‌هایی در اوج ظرافت است، همچنین شبکه ‎ هایی ظریف و هنرمندانه از هنر گره‏‌چینی، به درها و پنجره‌ها جلوه ‌ای خاص به بنای این موزه بخشیده و وجود فضای سبز و آب‌نما نیز به زیبایی بنا دو چندان افزوده است.

وی آثار باستانی این موزه را شامل لامپ، فانوس، شمعدان و کبریت عنوان و تصریح می‎‎کند: این موزه در خیابان آیت الله کاشانی یزد، روبروی بوستان هفت‏ تیر، واقع شده است.

این مسئول در ادامه «موزه دیرینه شناسی کامبرین» را یکی از دیگر موزه‌های مطرح یزد عنوان و اضافه می‎کند: استان یزد گنجینه‌ای از سنگواره‌های دریایی است و به گفته‌ی دیرینه شناسان، بهشت زمین شناسی ایران محسوب می‌شود به طوری که در میلیون‌ها سال پیش و در طول دوران‌های مختلف زمین شناسی، کشور ایران یک دریای قدیمی بوده است.

وی ادامه می‎‎دهد: جمع آوری نمونه‌های فسیلی این موزه  26 سال طول کشیده که 13 سال کار حرفه‌ای بر روی نمونه‌های این مجموعه، آن را در سطح کشور بی‌نظیر کرده است.

صمدیانی با اشاره به این که در این مجموعه فسیل‌هایی با قدمت نیم میلیارد سال و بزرگترین فسیل را در خود جای داده است، تصریح می‏‏‌کند: این موزه خصوصی که اولین و تنها موزه فسیل ایران است، در اردیبهشت ماه سالجاری در ملک شخصی مجموعه‌دار این فسیل‌ها افتتاح و برای بازدید عموم مهیا شده است.

این مسئول با اشاره به وجود 400 نمونه فسیلی از انواع بی‌مهرگان و خانواده سرپایان، عنوان می‎‎کند: در این موزه انواع خارپوستان، تریلوبیت، شکم پایان، بازوپایان، آمونیت‌ها و ناتیلوئیدها در معرض دید قرار دارند.

وی محل این موزه را در میدان شهید بهشتی، خیابان دهم فروردین، جنب آب انبار شش بادگیری، کوچه سوم شهید زینی، پلاک 20  اعلام می‎‎کند.

صمدیانی موزه «خودروهای تاریخی کلاسیک و دست ساز یزد» را یکی دیگر از موزه‌های نوپا و مورد استقبال گردشگران در یزد معرفی می‎‎کند و می‎‎گوید: در این موزه انواع خودروهای تاریخی، کلاسیک و دست‌ساز، همچنین دوچرخه و موتورسیکلت‌های کلاسیک و خاص به نمایش درآمده است.

وی ایجاد حس نوستالژیک و خاطره‌انگیزی برای مخاطب متاثر از بازدید این موزه را یکی از مزیت‌های آن می‏‌داند و می‏‌گوید: از آنجایی که خودرو با زندگی مردم عجین شده و اشتیاق افراد در صیانت و حفظ و نگهداری از سرمایه گذشتگان را به وجود می‌آورد.

این مسئول تاریخ ایجاد این مجموعه ارزشمند را اسفند ماه 96 عنوان می‏‌کند و می‎گوید: حداکثر 30 خودرو کلاسیک و تاریخی و بیش از 30 دوچرخه و موتور سیکلت در این موزه قرار گرفته است.

وی محل این موزه را در خیابان آیت الله کاشانی و مقابل بوستان هفتم تیر و در محل سابق کارخانه قدیمی جنوب یزد اعلام می‏‏‌کند.

صمدیانی در رابطه با موزه «سکه و مردم شناسی حیدرزاده» نیز بیان می‎کند: این موزه در محله تاریخی فهادان و خانه قدیمی عر‏ب ‌زاده به همت استاد «حسین حیدرزاده» که از اساتید برجسته علم سکه شناسی است، دایر شده است.

وی زمان جمع‌‏آوری این کلکسیون ارزشمند را از سال 1355 تا 1383 عنوان کرد و گفت: این گنجینه ارزشمند شامل بیش از 5000 سکه از دوره هخامنشیان تا عصر حاضر و انواع اسکناس‌های مختلف، اقلام مردم‌‏شناسی، ظروف پخت و مواردی دیگر است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان در مورد موزه «آب یزد» واقع در خانه کلاهدوزها و متعلق به دوران قاجار نیز اظهار می‎کند: در این موزه علاوه بر نمایش اشیاء مرتبط با آب، وجود یک رشته کاریز صد ساله که از میان این خانه عبور می‌کند، دارای اهمیت است.

وی از وجود چاه خانه‌ای در پشت بام این موزه یاد می‏‌کند و می‌‏گوید: اهالی قدیمی این خانه به وسیله چرخ چاه از این جاه‏‏خانه آب تهیه می‎کردند و آب انبارخانه را که در طبقه همکف قرار داشته، برای استفاده نگهداری می‌کردند.

وی محل این موزه را در تقاطع مجموعه امیرچخماق یزد و ابتدای خیابان قیام اعلام کرد.

صمدیانی در ادامه موزه تاریخی «مارکار» را نیز یکی از موزه‌های شاخص یزد معرفی و عنوان می‎کند: بازدیدکنندگان در این موزه با جشن‌ها، آیین‌ها و پوشش سنتی زرتشتیان و اماکن مقدس مربوط به این دین الهی، آشنا می‌شوند.                                                                                                           

وی با بیان این که موزه مارکار معروف به موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان است، می‎گوید: این موزه در سال 1394 در ساختمان تاریخی پرورشگاه مارکار گشایش یافت که البته در گذشته به عنوان خوابگاه شبانه‌‏روزی دانش‏‏‌آموزان دبستان و دبیرستان مارکار بوده است و اکنون شامل مجموعه‌ای دیدنی از آب انبار، گاو رو، پاکنه، راه قنات و موارد دیگری واقع در محوطه است.

این مسئول موزه موقوفه «میرزا محمد کاظمینی یزد» را تنها موزه موقوفه یزد ذکر می‌‏کند ومی‎گوید: این مجموعه، گنجینه‌ای عظیم از اســناد و نسخ خطی و نمونه‌ای از مجموعه آثار باستانی، تاریخی و مذهبی به صورت متمرکز است و در جوار آسـتان مقدس امامزاده جعفر(ع) یزد قرار دارد.

صمدیانی از موزه «محیط زیست یزد» که زیر نظر اداره کل محیط زیست استان فعالیت می‏‏‌کند نیز یاد می‏‏‌کند و یادآور می‏‏‌شود: در این موزه که در محل این اداره کل واقع شده، انواع گونه‌های جانوری، حیوانات و پرندگان مختص اقلیم استان یزد در معرض بازدید قرار گرفته است.

این مسئول از موزه «علوم طبیعی یزد» با چهار سالن و بخش اصلی نیز به عنوان یکی از موزه‌های پربازدید شهر جهانی یزد یاد می‏‌کند و می‎گوید: این موزه شامل آثاری مربوط به زمین شناسی، زیست شناسی، فیزیک و نجوم است که زیر مجموعه‌هایی از قبیل علوم و تاریخ طبیعی را شامل می‏‌شود.

وی در مورد این بخش‌ها اضافه می‏‏‌کند: در بخش زمین شناسی و گیاه شناسی 250 نمونه از گیاهان بومی و کویری، در بخش جانورشناسی 150 نمونه انواع حشره، پرنده و خزنده، در بخش آناتومی مراحل مختلف تشکیل جنین و در بخش نجوم، رصدخانه و افلاک‌نما، در بخش فیزیک و ریاضی مدل‌های مختلف کار با ریاضی و رایانه و کارگاه تاکسیدرمی، همگی در یک سالنی به وسعت یکهزار مترمربع به نمایش درآمده است.

وی با بیان این که در موزه علوم طبیعی یزد علاوه بر بخش‌های متنوع و آموزشی، اشیاء خاصی نیز قرار دارد، عنوان می‏‏‌کند: این اشیاء شامل سنگواره‌ها، حیوانات نادر و کالبد یک زن مربوط به 800 سال پیش است.

صمدیانی مکان این موزه را نیز در ابتدای خیابان ایرانشهر جنب مدرسه ماندگار ایرانشهر اعلام می‏‏‌کند.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان در پایان نیز با اشاره به گنجینه «مسجد جامع یزد» به عنوان یکی از دیگر موزه‌های شهر یزد، می‏‏‌گوید: این مجموعه در ضلع جنوب غربی صحن مسجد و همجوار با شبستان جنوبی قرار گرفته و شامل قدیمی‏‌ترین پارچه‌های نقره کوب از خانه کعبه و مجموعه‌ای از کاسه‌های زرین فام و معرق متعلق به مسجد جامع است.

ایجاد بزرگترین موزه آبزیان خاورمیانه در یزد

«الهه خاکباز الوندیان» مسئول امور موزه‌های استان یزد نیز با اشاره به رشد سه درصدی بازدیدکنندگان موزه‌های استان در سالجاری به خبرنگار ایسنا - منطقه یزد، می‏‌گوید: هر چند امسال رشد گردشگران داخلی منجر به شکل ‎ گیری این آمار شده‎اند و آمار بازدیدکنندگان خارجی افت بسیار زیادی داشت، اما پیش‌‏بینی می‌شود که در آستانه عید نوروز، رشد بیش از 5 درصدی بازدید از موزه‎‎های استان را شاهد باشیم.

وی با اشاره به وجود 30 موزه دارای مجوز میراث فرهنگی در استان، تصریح می‏کند: از این تعداد، 9 موزه تنها در شهر جهانی یزد قرار دارند که میزبان گردشگران زیادی در طول سال هستند که البته متاثر از تبلیغات گسترده در فضای مجازی، جشنواره‌ها و بازدیدهای گروهی تورهای گردشگری، ارتقای سطح کیفی و تنوع بخشی آن‌هاست.

این مسئول در ادامه یزد را یکی از استان‌های غنی و شاخص کشور در زمینه تنوع و تعدد موزه‌ها می‎داند و عنوان می‎‎کند: مهمترین ویژگی‌های موزه‌های استان یزد تنوع و تعدد بسیار زیاد آنهاست که آن‌ها را منحصر به فرد کرده و از سوی دیگر نیز بسیاری از موزه‌داران یزدی از متخصصان و مجموعه‌داران بزرگ کشور هستند.

وی با بیان این که موزه‌های یزد میزبان بازدیدکنندگان و متخصصان بین‌المللی به ویژه از کشورهای هلند و آلمان هستند، می‎گوید: برخی از موزه‌های شاخص یزد مانند موزه دیرینه‏‌شناسی به دلیل بالا بودن تقاضای بازدید، نیازمند وقت قبلی گردشگران خارجی هستند که این شاخص‌ها، موزه‌های یزد را به ویژه در دنیای مجازی شهره کرده است.

الوندیان از ایجاد بزرگترین موزه آبزیان خاورمیانه در یزد نیز خبر می‌‏‏دهد و اعلام می‏‌کند: این موزه که در بهاباد ایجاد خواهد شد، در سال آینده به جمع موزه‌های استان افزوده خواهد شد.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.