• شنبه / ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۴:۵۹
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 98011002948
  • منبع : نمایندگی فارس

لزوم پرهیز از طرح دیدگاه‌های غیرکارشناسی در خصوص علل سیل شیراز

لزوم پرهیز از طرح دیدگاه‌های غیرکارشناسی در خصوص علل سیل شیراز

ایسنا/فارس بعد از وقوع سیل در شیراز، همانند دیگر رویدادها طرح نظرات و دیدگاه‌ها از سوی افراد و گروه‌های مختلف آغاز شد و در مواردی یک مجموعه یا دستگاه‌های مختلف و فعالیت‌های عمرانی و توسعه‌ای، از عوامل دخیل در وقوع این پدیده طبیعی اما غیرمترقبه، عنوان شدند.

به گزارش ایسنا، بلافاصله بعد از وقوع سیل روزهای پنجم و ششم فروردین، اظهارنظرها در خصوص علت یا علل وقوع این حادثه، از سوی افراد مختلف و بعضاً بدون در نظر گرفتن دیدگاه‌ها و نکات کارشناسی و بدون اشراف بر مسائل و روند رویدادهای اجرایی و عمرانی، آغاز شد و بسیاری از مدیران امروز و گذشته شیراز و عملکردها، مورد نقد و حتی تخریب قرار گرفتند.

اگرچه در این میان کارشناسان و صاحب نظرانی نیز هر یک با نگاهی علمی به بعضی از رویدادها و تأثیر آن بر وقوع سیل پرداخته و از طریق رسانه‌های رسمی، نقد و نظرات خود را مطرح کردند اما طرح مسائل و دیدگاه‌ها از طریق شبکه‌های مجازی، مسیری دیگر را پیمود.

مواردی چون اجرای طرح‌های عمرانی در بالادست دروازه قرآن، لایروبی مسیل‌ها، آماده نبودن نیروها، اجرا نشدن اقدامات پیشگیرانه و.... در حالی مطرح می‌شد که بلافاصله بعد از وقوع سیل، شاهد حضور گسترده نیروهای مختلف از مجموعه‌های نظامی، انتظامی، امدادی، اجرایی و شهرداری در محل بودیم.

اگرچه بر عملکردها نقدهای بسیاری وارد است اما طرح مباحث غیرکارشناسی، وارد کردن جریان نقد به مسیری غیر واقعی و شائبه برانگیز را در پی داشت که عمدتاً باعث آسیب به سرمایه اجتماعی و اعتماد مردمی می‌شد؛ مردمی که در ایام وقوع سیل و بعد از آن، حماسه‌ای ماندگار خلق کرده و نام شیراز و شیرازی را بار دیگر به عنوان شهر و مردمی با فرهنگ در سطح جهان، درخشان ساختند.

شهردار شیراز: تمام مسیل‌ها لایروبی شده بود

شهردار شیراز در این خصوص با اشاره به حضور گسترده و تمام وقت نیروهای این مجموعه برای کاهش لطمات و آسیب‌ها و همچنین اجرای عملیات پاکسازی، بهسازی و کمک رسانی، گفت: طی روزهای گذشته کارکنان مجموعه شهرداری در تمام سطوح، با تمام تجهیزات در صحنه حضور داشتند.

حیدر اسکندرپور با تاکید بر اینکه شهرداری شیراز برنامه مدون سالیانه برای لایروبی تمامی مسیل ها و جوی‌های سطح شهر دارد، گفت: بر اساس این برنامه مشخص در فصل تابستان مسیل‌ها و جوی‌ها لایروبی می‌شوند تا برای بارش باران در فصل پاییز و زمستان آماده شوند. طبق این برنامه ریزی، مسیل های دروازه قرآن نیز در مرداد ۹۷ لایروبی شدند و مستندات آن نیز موجود است.

او با بیان اینکه شهرداری شیراز امسال هم مانند سالهای گذشته آمادگی کامل داشته است، گفت: در جلسه اخیر با شهرداران مناطق یازده‌گانه، مناطق آسیب دیده را تقسیم بندی و عملیات لایروبی مجدد تمام کانال‌ها را اجرایی کردیم.

شهردار شیراز با بیان اینکه همزمان با انجام پاکسازی مناطق آسیب دیده محله سعدی، اقدامات پیشگیرانه در خصوص بارندگی روزهای آینده پیش بینی و اجرایی شده است، تصریح کرد: شهرداری آمادگی کامل برای شرایط بحرانی پیش رو را دارد.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه شهرداری از ابتدای وقوع سیل پنجم فروردین ماه در دروازه قرآن با تمام توان به دنبال مدیریت شرایط بعد از حادثه و بازگرداندن هر چه سریع‌تر شهر به حالت عادی بود.

شهردار شیراز با بیان اینکه در حادثه سیل دروازه قرآن با بیش از ۲۰۰۰ نیرو از همان ساعت وقوع حادثه شروع به خدمت رسانی کردیم، گفت: پس از حدود ۶ ساعت از وقوع حادثه سیل دروازه قرآن با همدلی و همراهی همه دستگاه‌ها و کمک‌های مردمی، شیراز به حالت عادی بازگشت و تردد در محور دروازه قرآن نیز انجام شد و این یک نقطه قوت محسوب می‌شود.

بسیج ۳۰۰۰ نیروی شهرداری در محله سعدی

شهردار شیراز با اشاره به وقوع حادثه سیل در محله سعدی در ششم فروردین ماه اضافه کرد: برای مدیریت این حادثه با هماهنگی پلیس راهور اقدام به کنترل ترافیک و کاهش عبور و مرور به ویژه در محدوده رودخانه خشک و منطقه شرق شیراز کردیم.

وی با بیان اینکه پس از بارندگی روز سه شنبه و حادثه سیل در سعدی، بسیج عمومی در شهرداری شکل گرفت و تمامی امکانات حوزه‌های مختلف مدیریت شهری را در این منطقه متمرکز کردیم، گفت: با بسیج نیروها ابتدا معابر اصلی و سپس معابر فرعی و کوچه‌ها را بازگشایی کردیم، حجم آب را کاهش دهیم و پس از آن اقدام به تمیز کردن و شستشوی محدوده کردیم. بسیجیان و مردم تخلیه آب منازل را بر عهده دارند.

اسکندرپور ضمن اشاره به حضور شهرداران مناطق یازده‌گانه شیراز و نیروهای اجرایی مناطق در محله سعدی افزود: در روزهای چهارشنبه هفتم فروردین ماه و پنج شنبه هشتم فروردین ماه بیش از ۳۰۰۰ نفر از نیروهای شهرداری با برنامه ریزی و اولویت بندی در سطح مناطق ۳ و ۱۱ (محدوده آسیب دیده از حادثه سیل) مستقر شدند و هم اکنون در حال پاکسازی و بهسازی محدوده منطقه هستند.

شهردار شیراز افزود: به شهروندان و به ویژه ساکنان محله سعدی قول می‌دهم که با همتی که در همه دستگاه‌ها وجود دارد بتوانیم طی چند روز آینده وضعیت این محله را ساماندهی کنیم.

علت حادثه باید پس از بررسی کارشناسان و متخصصان اعلام شود

اسکندرپور با بیان اینکه معتقدیم در ساعات اولیه اینگونه حوادث نمی‌توان اظهار نظر دقیقی در خصوص علت یا علل اصلی حادثه کرد، گفت: علت حادثه باید پس از بررسی کارشناسان و متخصصان اعلام شود.

وی اضافه کرد: هم اکنون در شهرداری کارگروهی تشکیل شده و سوابق حادثه در حال بررسی است که طی روزهای آینده تیم کارشناسی نتیجه حاصل را ارائه خواهند کرد. همچنین در استانداری و شورای شهر نیز کارگروهی مشابه تشکیل شده است.

جهانی شدن مهمان نوازی شیرازی‌ها

شهردار شیراز ضمن ابراز تأسف از وقوع حادثه تلخ سیل در این کلانشهر افزود: پس از این حادثه در نتیجه مهربانی و همگامی مردم و مسئولین بار دیگر صفت مهمان نوازی شیرازی‌ها در کشور و جهان پرآوازه و «مهمان نوازی» و «مهربانی» به ویژگی خاص شیراز تبدیل شد.

اسکندرپور با بیان اینکه در این حادثه همه نهادها همچون شهرداری، صداوسیما، ارتش، سپاه، بسیج، نیروهای امدادی، گروه‌های مردم نهاد و شهروندان در کنار یکدیگر بودند یک صحنه بی نظیر از همبستگی، همراهی و همدلی را نمایش دادند، خاطرنشان کرد: در ۴۸ ساعت اولیه حادثه، همه نیروهای شهرداری اعم از نیروهای ستادی، مدیران ارشد و میانی و نیروهای اجرایی کنار یکدیگر بودند و حتی در این دو روز لحظه‌ای چشم بر هم نگذاشتند. لازم می دانم از همه همکارانم در مجموعه شهرداری به ویژه پاکبان‌ها و نیروهای خدمات شهری تشکر کنم. در این حادثه صحنه‌هایی از ایثار و تلاش پاکبان ها را دیدم و افتخار می‌کنم که همکار پاکبان‌ها هستم.

وی ضمن یادآوری اینکه شهرداری شیراز امسال تلاش کرد تا نوروز زیبایی را تقدیم به شهروندان و مردم ایران کند، گفت: بلافاصله پس از ساماندهی وضعیت و زدودن آثار گل و لای دوباره شیراز را برای مردم شیراز و ایران بهاری خواهیم کرد.

وقوع کمترین میزان خاموشی در شیراز

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز نیز با اشاره به آمادگی کامل این مجموعه در مواجهه با شرایط بحرانی، در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد که برغم گستردگی حادثه سیل، خوشبختانه شاهد کمترین میزان آسیب به زیرساخت‌های برق و کمترین میزان خاموشی در شیراز بودیم.

جلال زراعت پیشه با بیان اینکه تمام تجهیزات و نیروی انسانی توزیع برق شیراز، در صحنه حادثه حضور داشتند، گفت: در زمان وقوع سیل و با توجه به لزوم پیشگیری از بروز حوادث ثانویه و به مخاطره افتادن ایمنی شهروندان، برخی ایستگاه‌ها و پست‌ها به شکل مدیریت شده و دستی، از مرکز دیسپاچینگ خاموش شد.

زراعت پیشه با یادآوری اینکه ایستگاه دروازه قرآن و سعدیه، با هدف ایمنی و ممانعت از بروز سوانح و حوادث ثانویه بی‌برق شده بود، گفت: بعد از بازگشت به شرایط عادی، در سریع‌ترین زمان ممکن ایستگاه‌ها برق دار شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز خاطرنشان کرد که اقدامات اجرایی شده در خصوص نوسازی، بهسازی و توسعه شبکه‌های توزیع برق، آمادگی کامل نیروهای اتفاقات، اجرایی و مدیریتی و توجه به استانداردها، از عوامل مهم در بروز کمترین میزان آسیب و خاموشی در شبکه برق شیراز بوده است، گفت: در روزهای آینده نیز آمادگی کامل برای مواجهه با شرایط بحرانی وجود دارد.

سمن‌ها، ورزشکاران و جوانان پای کار در سیل شیراز

مدیرکل ورزش و جوانان فارس نیز گفت: عملکرد سازمانهای مردم نهاد جوان و ورزشکاران در کمک رسانی به شهروندان آسیب دیده از سیل پنجم و ششم فروردین امسال مصداق ایجاد اعتماد عمومی و افزایش مشارکت اجتماعی است.

حیدر علی کامیاب که صبح جمعه ۹ فروردین در حاشیه بازدید از منطقه سیل زده سعدی با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، افزود: حضور مسئولانه، به موقع و عملیاتی استاندار فارس در بحران سیل اخیر یکی از عوامل مهم بسیج عمومی مردم برای کمک به افراد آسیب دیده از سیل بود.

کامیاب افزود: وقتی مردم احساس کنند مسئولان در هر شرایطی کنار آنها هستند با انگیزه و توان بیشتری وارد عمل می‌شوند.

دبیر ستاد ساماندهی امور جوانان استان فارس عملکرد سازمان‌های مردم نهاد جوان در این سیل را ستودنی دانست و گفت: پیشتر نیز بارها گفته‌ام هر کجا که به جوانان میدان دادیم و به آنها کمک کردیم موفق بوده‌ایم.

کامیاب از توزیع یک کامیون آب معدنی، تهیه و توزیع حدود ۸۰ هزار وعده غذایی و تهیه و توزیع اقلام گرمایشی، بهداشتی، توسط سازمان‌های مردم نهاد و هیأت‌های ورزشی همچنین تهیه و توزیع ۱۰ تخته فرش، ۱۰ دستگاه بخاری و ۱۰ تخته پتو به ارزش ۱۵ میلیون تومان توسط هیئت پزشکی ورزشی استان بین افراد آسیب دیده از سیل خبر داد و گفت: تیم‌های آفرود استان به صورت تخصصی و از زمان وقوع سیل با محوریت سازمان‌های مردم نهاد مشغول خدمت رسانی به مردم سیل زده خصوصاً شهروندان ساکن در محله سعدی بوده‌اند.

این درحالی است که به گفته وی ۳۰۰ مکان ورزشی سرپوشیده در سطح استان پس از وقوع سیل جهت اسکان در اختیار شهروندان و مسافران نوروزی قرار گرفته است.

وی همچنین از بازدید گروهی و سازماندهی شده هیأت‌های ورزشی، ورزشکاران، داوران، مربیان و پیشکسوتان ورزشی از محله‌های آسیب دیده از سیل خبر داد و گفت: در این بازدید اعضای هیأت‌های کونگ فو، اتومبیلرانی و موتورسواری، شنا و قایقرانی در خدمت رسانی به شهروندان آسیب دیده از سیل بسیار پررنگ حاضر شدند.

کامیاب ارائه خدمات دارویی و روان شناسی را از دیگر اقدامات سازمان‌های مردم نهاد در واقعه اخیر عنوان کرد و افزود: برخی از اعضای سازمان‌های مردم نهاد جوان که عضو انجمن روان شناسان استان نیز هستند از روز پس از سیل اقدام به انجام مشاوره‌های تخصصی با محوریت مداخله در بحران کرده‌اند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس در بخش دیگری از صحبت‌هایش به برگزاری جلسه هماهنگی سازمان‌های مردم نهاد جوان، حوزه اجتماعی استانداری، کمیته امداد امام خمینی (ه) و… عزیز در روز پنجشنبه هشتم فروردین با محوریت و میزبانی سازمان مردم نهاد «پارسیک» در محله سعدی اشاره و اضافه کرد: این سازمان مردم نهاد با پایش جمعیت در محله سعدی اطلاعات ذی قیمتی در اختیار دارد که مقرر شد بر اساس این اطلاعات دستگاه‌های خدمت رسان، خدمت رسانی را به شهروندان انجام دهد.

کامیاب با بیان اینکه طرح ساماندهی زنان سرپرست خانوار محله سعدی که در دستور کار سازمان‌های مردم نهاد اداره کل ورزش و جوانان بوده پس از پاکسازی محله سعدی با سرعت بیشتری انجام خواهد شد، افزود: با هماهنگی انجام شده توسط اداره کل ورزش و جوانان، ۳۰ تن از زنان سرپرست خانوار محله سعدی با استخدام در یکی از کارگاه‌های معتبر تولیدی لوازم ورزشی استان مشغول بکار خواهند شد.

مدیرکل ورزش و جوانان فارس گفت: سازمان‌های مردم نهاد جوانان استان فارس مرمت ۳۰ باب منزل آسیب دیده از سیل ششم فروردین در محله سعدی را نیز در سال جاری انجام خواهند داد.

به گزارش ایسنا، حضور گسترده نیروهای هلال احمر، کمیته امداد، ارتش، سپاه و بسیج، در رفع شرایط بحرانی حاکم بر شهرک سعدی و امدادرسانی و کمک رسانی به شهروندان سیل زده در این منطقه و سایر نقاط، بسیار پررنگ و تأثیرگذار بوده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.