• یکشنبه / ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۶:۱۲
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 98011103301
  • منبع : نمایندگی همدان

آخرین تدابیر برای سیلاب در همدان/ خبر در حال بروز رسانی

برخی مناطق همدان در وضعیت اضطراری/ آبگرفتگی معابر در نهاوند

برخی مناطق همدان در وضعیت اضطراری/ آبگرفتگی معابر در نهاوند
عکس خبر تزئینی است

ایسنا/همدان با توجه به بارش‌های بی وقفه باران از ساعات ابتدایی صبح، استان همدان در وضعیت اضطراری و بحران و اخطار بروز سیل قرار گرفته است.

پیرو این وضعیت تمام نهاد ها و دستگاه‌های امدادی و انتظامی و خدماتی از شب گذشته در آماده‌باش کامل قرار گرفته‌اند اما این در حالیست که در دقایقی پیش آب وارد منازل شهرک مدنی شده و نیروهای امداد در حال تلاش و خارج کردن آب از منازل هستند.

به گزارش ایسنا، وضعیت منطقه چهار همدان نیز در حالت بحرانی و اضطراری است چرا که تمامی معابر و خیابان‌ها دچار آب گرفتگی شده و احتمال بروز سیل در این منطقه افزایش یافته است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان با بیان اینکه از شب گذشته تمام نهادها در آماده باش کامل به سر می‌برند، رسیدگی به وضعیت منطقه ۴ همدان را وظیفه مدیرت بحران ندانست‌.

علی‌مردان طالبی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: هر منطقه شهردار دارد و رسیدگی به اوضاع آن ناحیه به عهده شهردار است و اکنون رسیدگی به وضعیت آبگرفتگی معابر منطقه ۴ برعهده شهردار آن منطقه است.

وی تصریح کرد: فرماندار همدان و شهردار هر منطقه پاسخگوی اتفاقات و حوادث ناحیه مربوط به خود هستند و رسیدگی به وضعیت بحرانی مناطق وظیفه مدیریت بحران نیست.

این در حالیست که شهردار منطقه چهار و فرماندار شهرستان همدان نسبت به وضعیت بحرانی و اضطراری منطقه ۴ پاسخگو نبوده و گوشی همراه آنها در دسترس نیست.

آبگرفتگی همدان بحرانی نیست

استاندار همدان وضعیت آبگرفتگی در استان را بحرانی ندانست.

سید سعیدشاهرخی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه خوشبختانه آبگرفتی امروز در سطح استان همانند استان‌های شمالی نیست، مطرح کرد: تمامی فرمانداران و شهردارهای مناطق استان، در محل کار خود حاضر بوده و همه دستگاه‌های اجرایی در حالت آماده باش قرار دارند.

وی با اشاره به آمادگی کامل هلال‌احمر و آتش‌نشانی در رابطه با اقدامات مربوط به مقابله با سیلاب در استان گفت: سپاه، بسیج، ارتش و پایگاه نوژه نیز از دیگر ارگان‌های آماده باش برای برخورد و جلوگیری از سیل احتمالی هستند.

استاندار همدان وضعیت سدهای استان را بحرانی نداست و از سرریز شدن سدکلان ملایر خبرداد و مطرح کرد: گنجایش این سد تکمیل شده و تمامی خروجی‌های این سد باز شده و تمامی دستگاه‌ها و نیروهای مورد نیاز برای مهار خروجی سدها در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: وضعیت شهرستان‌های ملایر، نهاوند و کبودراهنگ امروز نسبتا بحرانی بوده و هشدارهای موردنیاز به مردم ابلاغ شده است.

وی از افزایش ۱۵۲ درصدی میزان بارندگی‌ها در سال جدید خبر داد و اظهار کرد: میانگین بارش‌ها از ابتدای سال تا کنون ۴۳۰ میلی متر بوده است؛ موج جدید بارش‌ها از امروز آغاز و تا فردا صبح ادامه پیدا می‌کند.

استاندار همدان با تاکید بر ابلاغ هشدارهای خودامدادی به مردم، بیان کرد: خواهشمندیم مردم به هشدارهای ارسال شده از ستاد بحران توجه کنند.

سدهای همدان آرام است

مدیرکل مدیریت بحران استان همدان، وضعیت سدهای استان را آرام دانست.

علیمردان طالبی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به فعالیت اکیپ‌های عملیاتی در سطح استان، مطرح کرد: ستاد بحران آماده مقابله و برخورد با هرگونه حوادث و سیلاب در استان است.

وی با بیان اینکه اکنون اقدامات پیشگیرانه دیگر هیچ فایده‌ای ندارد، تصریح کرد: درحال حاضر زمان مقابله و برخورد منطقی با حوادث فرا رسیده از این رو در کنار آمادگی کامل نیروهای عملیاتی، تمامی نکات خودامدادی به همشهریان ارائه شده است.

طالبی، دستور تخلیه منازل را شایعه دانست و گفت: تاکنون هیچ‌گونه دستور تخلیه به مردم ابلاغ نشده است؛ درحال حاضر مشغول اطلاع رسانی چگونگی برخورد صحیح با بحران سیلاب به مردم هستیم.

وی خاطرنشان کرد: براساس بررسی‌های صورت گرفته، تمامی سدهای استان وضعیت اضطراری نداشته و در موقعیت آرام به سر می‌برند.
 

وضعیت آبگرفتگی در نهاوند چگونه است؟

بارش شدید باران که از صبح امروز در نهاوند آغاز شده است، موجب آبگرفتگی خیابانها و معابر نهاوند شد.

به گزارش ایسنا، این بارندگی که از ظهر به اوج خود رسیده باعث به راه افتادن سیلاب در خیابان‌ها شهر شده و کندی عبور و مرور و ایجاد ترافیک شهری را در پی داشته است. آبگرفتگی‌ها در برخی مناطق شهری مانند میدان عارف، امام خمینی(ره)، منطقه گل زرد و خیابان ظفری و شهرک شهید حیدری و ورودی بیمارستان علیمرادیان شدت بیشتری داشت وباعث مسدود شدن این قسمت ها شده است.

فرماندار نهاوند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در این باره اظهار کرد: در حال حاضر مشکل جدی و بحرانی که در اثر بارندگی و سیلاب ایجاد شده باشد، به وجود نیامده و با اقداماتی که از قبل صورت گرفته خوشبختانه تا کنون اوضاع به خوبی کنترل شده است.

مراد ناصری افزود: همه چیز در دست کنترل است و خوشبختانه تا کنون مشکل خاصی نداریم وبا توجه به شدت بارشها برای اسکان اضطراری احتمالی نقاط اسکان در حال آماده سازی است.

وی ادامه داد: آماده سازی سالن ورزشی بانوان نهاوند توسط نیروهای امدادگر جمعیت هلال احمر شهرستان نهاوند برای اسکان اضطراری آسیب دیدگان احتمالی سیلاب انجام شده است.

بخشدار مرکزی نهاوند نیز به خبرنگار ایسنا گفت: با وجود شدت بارش‌ها خوشبختانه تا کنون مشکل خاصی به وجود نیامده است و آمادگی لازم در مراکز روستایی وجود دارد.

آیت صالحی بیان کرد: به منظور سرعت عمل در مقابله با حوادث احتمالی در مراکز روستایی به دهیاران اختیار تام داده شده تا در صورت بحران با هماهنگی با شورا و مردم نسبت به انجام مقدمات لازم اقدام کنند. وضعیت روستاهای چولک اصلی و قپانوری مطلوب است و با کمک نیروهای مردمی و اقدامات انجام شده سطح آب رودخانه پایین آمده است.

صالحی افزود: با توجه به بارش های شدید و احتمال گل آلوده شدن آب شرب روستاهای حوزه گاماسیاب از مردم این روستاها درخواست شده است که آب شرب ذخیره کنند.

در ادامه شهردار گیان به خبرنگار ایسنا گفت: از آبریز های وارد به شهر بازدید شد، فعلا قابلیت کنترل اوضاع را داریم اما شهرها و روستاهای همجوار و زیردست باید آمادگی بیشتری داشته باشند.

علی جلالی با بیان اینکه دستور تخلیه چند خانه کنار مسیل شهر گیان را صادر کردیم، افزود: تلاش بخشدار و شهردار و شورای گیان و پرسنل شهرداری برای باز گشایی مسیل ها و هدایت آبهای سطحی به خارج از شهر ادامه دارد و نیروهای مردمی و بسیج شهر گیان برای مقابله با سیل و حوادث احتمالی اعلام آمادگی نیز کردند.

روح الله سلگی، بخشدار فیروزان نیز گفت: آبگرفتگی سطح در سطح شهروروستاها وجود دارد اما با شدت بارش ها باید با جدیت بیشتری برخورد کنیم چرا که آبگرفتگی زیاد در سطح بخش خواهیم داشت.

موسیوند، بخشدار زرین دشت هم گفت: بخش زرین دشت به‌علت قرار گرفتن در حوزه آبریز بخش گیان شرایط ویژه دارد، سطح آب رودخانه ها بالا آمده است و در حال شدت گرفتنه، روستاهای لیلان و بالاجوب در معرض آب گرفتگی و سیلاب قرار دارند اما با امکانات محلی و کمک های مردمی در حال جلوگیری و هدایت سیلاب هستیم.

آمادگی تویسرکان برای جلوگیری از بروز سیلاب احتمالی

ستاد مدیریت بحران شهرستان تویسرکان با مدیریت فرماندار و همکاری تمامی مسئولان از جمله شهردار، رییس هلال احمر ، مدیریت آبفای شهرستان و مدیریت برق شهرستان به صورت شبانه روزی و بی وقفه در پی رفع مشکلات مشغول به فعالیت هستند.

حبیب مومیوند، فرماندار تویسرکان با حضور میدانی به همراه مسئولان شهرستان و سرکشی از تمامی معابر، رودخانه ها، پلها و زیرگذرها از نزدیک اوضاع شهرستان را در این بارندگی های شدید و رفع مشکلات مربوطه را زیر نظر دارد.

فرماندار تویسرکان در بازدید میدانی از سطح شهر و گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: ‌خوشبختانه در حال حاضر شهرستان تویسرکان با مشکل خاصی مواجه نیست و حضور به موقع نیروهای تلاشگر شهرداری و هلال احمر شهر امنیت خود را در مقابله با عوارض بارندگی های شدید اخیر به خوبی حفظ کرده است.

مومیوند گفت: همه شهروندان باید هشدارهایی که در زمینه بارندگی ها داده شده را جدی بگیرند، بارندگی های بسیار شدید پیش بینی شده است، همه دهیاران باید در روستا و شهرداران در شهر حضور داشته باشند و آبراه ها و مسیر رودخانه ها و جوی آبها پاکسازی شوند.

وی در ادامه بیان کرد: همه باید آمادگی لازم را داشته باشند تا با همدلی و وحدت از بروز مشکلات جانی و مالی جلوگیری شود و در حال حاضر مدارس و مساجد را گرم و آماده کرده ایم تا برای مواقع اضطراری و ضروری قابل استفاده باشند.

مومیوند افزود: علاوه بر لایروبی مسیر رودخانه هاو آبراه های داخل شهر، در مسیر امامزاده کوه و شهرک طالقانی و خیابان سعدی هم اینک چهار بیل مکانیکی در پل رودخانه خیابان سرابی، خیابان سعدی مسیر پل قاضی، شهرک طالقانی مسیر پیر خراط و محدوه پارک نبوت و قائم به صورت آماده باش مستقر هستند تا در صورت بروز سیلاب احتمالی سریع و بدون فوت وقت وارد عمل شوند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان، شهرستان‌های ملایر و نهاوند را در درجه نخست رسیدگی در پی بارش باران دانست.

دکتر بهروز کارخانه در گفت‌وگو با ایسنا  با اشاره به ورود آب به منازل شهرک مدنی شهر همدان، مطرح کرد: نیروهای امدادی هلال‌احمر در حال حاضر مشغول تخلیه آب منازل شهرک مدنی هستند، این در حالیست که در سطح شهر همدان هیچ‌گونه اتفاق خاصی گزارش نشده است.

وی شهرستان ملایر و نهاوند را در اولویت رسیدگی دانست و اظهار کرد: بارش باران و آبگرفتی در این مناطق شدت بیشتری دارد از این رو اولویت امدادرسانی در این دو شهرستان وجود دارد.

کارخانه‌ با اشاره به بارش سنگین باران در شهر همدان، عنوان کرد: همشهریان عزیز می‌توانند در صورت مشاهده آبگرفتی و یا ورود آب به منازلشان با شماره ۱۱۲ تماس گیرند.

معاون خدمات شهری شهرداری همدان از پاکسازی و لایروبی تمامی رودخانه‌های استان در چندروز گذشته خبرداد.

وحید علی‌ضمیر در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با اشاره به پاکسازی تمامی رودخانه‌های استان با استفاده از دستگاه‌های مکانیزه، مطرح کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته طی ۳ روز گذشته، رودخانه‌های باقی‌مانده نیز با کمک وسایل ویژه، مورد پاکسازی قرار گرفته‌ و از این نظر هیچ مشکلی همدان را تهدید نمی‌کند.

وی با اشاره به آماده باش ۵۵۰ نیروی انسانی خدمات شهرداری افزود: بیل مکانیکی، خاور، لودر و دستگاه کف‌کش از جمله وسایل مورد نیاز مقابله با سیل احتمالی بوده که خوشبختانه همدان از تمامی آن‌ها بهره‌مند است.

وی با اشاره به آماده‌سازی ۵ هزار کیسه ماسه در سطح شهر، عنوان کرد: تمامی ارگان‌های مربوطه همانند آتش‌نشانی و امکانات مورد نیاز در حالت آماده باش و استفاده هستند.

علی‌ضمیر پایان آماده‌باش مسئولان شهرداری را تا فردا صبح اعلام کرد و گفت: از صبح امروز تمامی حوزه‌های مربوط به مقابله با سیل در شهرداری در حالت آماده باش کامل هستند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان از آماده باش پلیس راهور و ترافیک روان در سطح معابر خبر داد.

سرهنگ علی فکری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، در توضیح این خبر اظهار کرد: با توجه به بارش بی وقفه باران از ساعات ابتدایی صبح تمام نیروی‌های راهور در آماده باش کامل به سر می‌برند و در تمام نقاط و معابر درون شهری مستقر هستند.

وی ادامه داد: برخلاف بارش باران و محدودیت و دشوار شدن رانندگی، ترافیک در تمام نقاط عادی و روان و تردد در آنها به راحتی امکان پذیر است.

فکری با اشاره به تصادف درون شهری عنوان کرد: خوشبختانه طی ۲۴ ساعت گذشته تصادفی که منجر به فوت افراد و یا خسارات سنگین شود، نداشته‌ایم و در رابطه با آمار تصادفات امروز نیز تا کنون حادثه‌ای گزارش نشده است.

وی در رابطه با احتمال بروز سیل در برخی از نقاط سیل خیز استان خاطرنشان کرد: در حال حاضر جلسه ستاد مدیریت بحران تشکیل شده است که در صورت نیاز پلیس راهنمایی و رانندگی برخی از نقاط را تردد ممنوع و یا طرح محدودیت را اجرا کند.

رئیس پلیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان در پایان توصیه کرد: رانندگان از تردد غیرضروری در چنین شرایطی پرهیز کنند و نهایت همکاری را با پلیس راهور داشته باشند.

ادامه دارد

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.