• یکشنبه / ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۶:۲۶
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 98011103308
  • منبع : نمایندگی قزوین

جدی بودن هشدار هواشناسی برای 13 فروردین/سیلابی شدن قزوین طی امروز و فردا

جدی بودن هشدار هواشناسی برای 13 فروردین/سیلابی شدن قزوین طی امروز و فردا

ایسنا/قزوین استاندار قزوین با تأکید بر اینکه مردم باید هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند، اعلام کرد: هشدار هواشناسی برای 13 فروردین جدی است و مردم حتی‌الامکان به طبیعت نروند.

به گزارش ایسنا، عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین در جلسه ستاد مدیریت بحران استان که امروز در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های هواشناسی و مدیریت آب استان میزان بارندگی‌های پیش‌بینی‌شده در عمر ما بی‌سابقه است که باید به‌عنوان مسئله مهم به آن توجه کرد.

وی اشاره کرد: هنگامی‌که سازمان جهانی هواشناسی هشدار می‌دهد مسئله جدی است و در استان‌های مانند خوزستان حواشی رود دز را تخلیه کردند و پیش‌بینی لازم نیز انجام‌شده است.

استاندار قزوین گفت: اگر حجم بارندگی و آب پیش‌بینی‌شده محقق شود مشکلاتی را به وجود خواهد آورد که در همین راستا لایروبی پل‌ها، مسیل‌ها و رودخانه‌ها انجام‌شده است.

وی با تأکید بر اینکه باید از تهدیدها استفاده کرده و آن را به فرصت تبدیل کنیم، خاطرنشان کرد: اتفاقات اخیر نشان داد در پروژه‌ها دخالت‌های غیرکارشناسی و غیرفنی داشته‌ایم که اکنون باید جبران کنیم.

زاهدی با اشاره به اینکه مدیریت بحران احکام دائمی و غیردائمی دارد، ادامه داد: احکام غیردائمی طی چند روز اخیر اجرا خواهد شد و احکام دائمی آن پس از سیل ادامه خواهد داشت.

وی عنوان کرد: در شهرها کوچه و محلاتی وجود دارند که گود هستند و امکان آب‌گرفتگی آن‌ها وجود دارد فرمانداران بایستی واحدهای مسکونی و تجاری را تخلیه کنند چراکه اگر مردم به‌زحمت بیفتند بهتر از آن است که آسیب ببینند.

استاندار قزوین تشریح کرد: باید برنامه‌هایی برای انحراف آب در مسیل‌هایی مانند آراسنج و خرمدشت که سابقه سیل دارند اجرا و یا حتی کانال‌هایی به‌صورت موقت حفر شود؛ همچنین در صورت باز شدن دریچه‌های سدها خسارت وارده به کشاورزان جبران خواهد شد و کشاورزان نگران این امر نباشند.

وی با اشاره به اینکه همکاری مردم در پیشگیری و مقابله با خطرات و کاهش خسارات وارده بسیار مهم است، اضافه کرد: مردم به اطلاعیه‌ها و هشدارهای اعلام‌شده از طریق رسانه‌های ملی و رسمی توجه داشته باشند و آن را جدی بگیرند؛ بسیاری از مردم باور اشتباهی دارند و تصور می‌کنند که حادثه برای همسایه است و آسیب نمی‌بینند.

زاهدی با بیان اینکه مردم نباید به شایعات توجه کنند، افزود: مردم بایستی در اسکان آسیب‌دیدگان همبستگی اجتماعی را داشته باشند به همین جهت همه اماکن از قبیل مدارس، ورزشگاه‌ها، حسینیه‌ها، خوابگاه‌ها، امامزاده‌ها و مساجد برای اسکان اضطراری پیش‌بینی‌شده‌اند و هر جا که اسکان مردم وجود دارد توجه و شناسایی لازم توسط مدیران صورت گیرد.

وی ادامه داد: در همه اماکن تفریحی علاوه بر اطلاع‌رسانی‌های گردشگری نمایندگانی از امور آب و دهیاری‌ها حضورداشته باشند و به مردم تذکر و هشدارها را ارائه دهند.

استاندار قزوین با اعلام اینکه مرخصی همه مدیران لغو است، عنوان کرد: همه مسئولان باید در دستگاه‌های اجرایی حضور داشته باشند و همه ماشین‌آلات و تجهیزات سایر دستگاه‌های که عضو ستاد مدیریت بحران استان نیستند نیز باید در اختیار این ستاد قرار بگیرد و در صورت لزوم از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: بهداشت و درمان استان نیز باید آمادگی لازم را در مراکز درمانی داشته باشند؛ همچنین پیش‌بینی می‌شود به دلیل بروز سیلاب، مخازن آب شرب گل‌آلود شود که مردم بایستی مقداری آب برای مصارف خود داشته باشند.

زاهدی خطاب به مدیران تأکید کرد: طی این چند روز مستندسازی اقدامات درست و غلط انجام شود تا در آینده بتوان آن را تحلیل و در مواقع بحرانی دیگر از آن به‌عنوان تجربه استفاده کرد.

وی اعلام کرد: برای روز 13 فروردین‌ماه هشدار جدی است و با توجه به روز طبیعت به مردم هشدار داده ‌شود تا از اتراق در کنار مسیل‌ها خودداری کنند و حتی‌المقدور در طبیعت حضور نداشته باشند و به‌صورت مجازی 13 خود را بدر کنند.

استاندار قزوین اظهار کرد: در گام نخست باید عوامل انسانی ساکن در بناها و مراکز پرورش آبزیانی که به‌صورت غیرمجاز در بستر رودخانه احداث شده‌اند تخلیه شوند و در صورت امکان نیز آبزیان جابجا شوند در غیر این صورت با بروز سیلاب و گل‌آلود شدن آب ماهیان موجود تلف خواهند شد.

 امکان آبگیری سد نُهُب نیز در مواقع اضطراری وجود دارد


استاندار در ادامه تصریح کرد: بایستی مسیر رودخانه‌ها آزادسازی شوند و اگر خانه رود را خراب کنی به خانه بازمی‌گردد و همه چیز را خراب می‌کند.

وی در این جلسه بر ایمن‌سازی مرکز فرستنده AM صدای مرکز قزوین و جاده «قزوین- رشت» تأکید کرد و افزود: شهرستان‌ها بایستی اماکن آسیب‌پذیر را اولویت‌بندی کنند.

زاهدی یادآور شد: باید برای مهار آب اضافی خررود و ابهررود تلاش شود و در این راستا از ظرفیت سدها نیز بهره گرفت؛ همچنین امکان آبگیری سد نُهُب نیز در مواقع اضطراری وجود دارد.

مسافران در حاشیه رودخانه‌ها اتراق نکنند/ سیلابی شدن قزوین طی امروز و فردا

کارشناس اداره کل هواشناسی قزوین گفت: توصیه به هم‌استانی‌ها این است که امروز و فردا از اتراق کردن در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها جداً بپرهیزند و در طی این مدت از سفرهای غیرضروری درسطح منطقه به سمت استان‌های جنوب و جنوب غربی کشور خودداری کنند.


مهدی آخوندی کارشناس اداره کل هواشناسی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: سامانه بارشی که وارد منطقه شده برای امروز و فردا در استان مستقر و در بعضی ساعات شاهد بارش قابل‌ملاحظه باران خواهیم بود.

وی افزود: این سامانه علاوه بر بارش باران، رگبار، رعدوبرق، وزش بادهای لحظه‌ای شدید، در مناطق مستعد نیز احتمال ریزش تگرگ وجود دارد.

آخوندی بابیان اینکه برای فردا شدت بارش‌ها از امروز بیشتر خواهد بود خاطرنشان کرد: آب‌گرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال لغزندگی جاده‌ها و کاهش دید افقی به‌واسطه بارش باران و برف در گردنه‌های استان را خواهیم داشت.

وی اعلام کرد: توصیه به هم استانی‌ها این است که امروز و فردا از اتراق کردن در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها جداً بپرهیزند و طی این مدت از سفرهای غیرضروری در سطح منطقه به سمت استان‌های جنوب و جنوب غربی کشور خودداری کنند.

کارشناس اداره هواشناسی یادآور شد: روز سیزدهم فروردین جو استان ناپایدار است و گاهاً با افزایش ابر و بارش‌های رگباری همراه خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در اماکنی که ساخت‌وساز غیرمجاز وجود داشته و در بستر رودخانه‌ها ساختمان‌سازی شده امکان تخریب ساختمان‌ها وجود دارد گفت: به امید خدا در سطح شهر هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

آخوندی تصریح کرد: اطلاع‌رسانی باید به‌گونه‌ای صورت گیرد که مردم هوشیار باشند، حتی جان یک انسان در حاشیه رودخانه مهم است بنابراین مردم باید به هشدارها توجه شود.

وی تأکید کرد: خطر سیل عظیم در شهر قزوین وجود ندارد اما ممکن است برای یک تا دو روستا مشکلاتی ایجاد شود.

کارشناس اداره هواشناسی اضافه کرد: در سیردان، طارم، شریف‌آباد و چند منطقه دیگر امکان سیل وجود دارد؛ ضمن اینکه رودخانه‌هایی که طی سال‌های گذشته بسترشان تغییر پیداکرده است موجب سیلاب می‌شود زیرا به‌صورت طبیعی مشکلی ایجاد نخواهد شد.

آخوندی اعلام کرد: در 24 ساعت گذشته کوهین و سیردان با صفر درجه سلسیوس سردترین شهر و رازمیان با 19 درجه سلسیوس گرم‌ترین شهر استان قزوین بوده هم‌چنین نوسانات دمایی شهر قزوین از دو تا 17 درجه متغیر بوده است.

کارشناس اداره هواشناسی در پایان گفت: به‌طور متوسط در سطح منطقه برای امروز و فردا 50 میلی‌متر بارش داریم و البته در بعضی مناطق مانند سیردان، آوج و بوئین زهرا میزان بارش‌ها بیشتر خواهد بود.


 

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.