• چهارشنبه / ۱۴ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۳:۴۹
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 98011404125
  • خبرنگار : 71605

دبیر ستاد توسعه علوم سلول‌های بنیادی خبر داد

به دنبال بیمه کردن محصولات و خدمات حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی هستیم

سلول‌های بنیادی

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تلاش‌ها برای بیمه شدن محصولات و خدمات درمانی حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در سال جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا، امیر علی حمیدیه ضمن اعلام سال ۹۷ به عنوان سالی که در آن زحمات سال‌های اخیر ستاد "توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی" به ثمر نشسته است، گفت: دور جدید فعالیت‌های ستاد در سال ۹۴ آغاز شد، اما فعالیت‌های آن با معیارها و مأموریت‌های سند مصوب شورای فرهنگی فاصله داشت؛ با وجود آن که تا آن زمان علم پایه سلول‌های بنیادی در کشور به خوبی توسعه یافته بود، این علم محصول محور نبود و عمده فعالیت‌های ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی نیز به حوزه تحقیقات، پژوهش و ثبت مقالات این حوزه محدود می‌شد. اعضای هیأت علمی حمایتی را دریافت می‌کردند که نتیجه آن چاپ مقاله بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر تحقیقات سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در حال گذار و تبدیل به یک صنعت نوظهور و جدید است. ۱۰ سال پیش تندرویی‌هایی در استفاده از سلول‌های بنیادی رخ داد و بدبینی خاصی در جامعه به این حوزه پیدا شد. ستاد سعی داشت در این حوزه تعادل ایجاد کند که این اتفاق نیز رخ داد و سال ۹۴ نخستین آئین نامه محصولات سلول، بافت و ژن به عنوان مهم‌ترین دستاورد قانونی ستاد از سوی سازمان غذا و داروی کشور به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه تأسیس مراکز پزشکی بازساختی و سلول درمانی در سال ۹۷ به صورت قانون تأیید و تصویب شده، از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کلیه دانشگاه‌ها ابلاغ شده است، اظهار کرد: سال گذشته را باید سال "تکمیل چرخه بازار سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی" بدانیم؛ زیرا شرکت‌های دانش بنیان وارد میدان شدند و البته ضوابط تولید محصولات در حوزه سلول، بافت و ژن نیز با توجه به آئین‌نامه‌ای که وجود داشت، مشخص بود. بنابراین شرکت‌های دانش بنیان تولید محصول در این حوزه را آغاز کردند.

حمیدیه افزود: بازار محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه، بیمارستان‌ها بودند. بنابراین تقاضا وجود داشت اما لازم بود قوانین حوزه درمان شکل بگیرد که این امر نیز با ابلاغ آئین نامه مراکز پزشکی بازساختی و سلول درمانی انجام شد. در این چرخه کامل، بیماران بیش از همه سود می‌برند، زیرا درمان‌های نوین پزشکی را دریافت می‌کنند.

وی همچنین از گسترش شرکت‌های فعال در حوزه سلول‌های بنیادی در سال گذشته خبر داد و گفت: سال ۹۴ تعداد شرکت‌های دانش بنیان این حوزه کمتر از انگشتان دست بود اما با رشد خوبی که این شرکت‌ها پشت سر گذاشتند، تعداد آن‌ها در حال حاضر به ۸۰ شرکت رسیده است. به دنبال این جهش، محصولات متنوعی به جامعه ورود پیدا کرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در همین زمینه، تهیه و تدوین آئین نامه‌های مختلف از جمله آئین‌نامه ژن درمانی و مطالعات پیش بالینی (GLP)، را از دیگر اقدامات مؤثر در این حوزه برشمرد.

توسعه علم سلول‌های بنیادی در میان دانشجویان / ‏ فعالیت بیش از ۴۰ انجمن دانشجویی

حمیدیه ادامه داد: همچنین در سال گذشته اتفاق‌های خوبی در حوزه دانشجویی رخ داد و شاهد توسعه علم سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در میان دانشجویان بودیم. در سال ۹۷ انجمن‌های دانشجویی متعددی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی ایجاد شد، به طوری که می‌توان گفت در حال حاضر بیش از ۴۰ انجمن دانشجویی در دانشگاه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعال است. همچنین در حوزه دانشجویی، نخستین المپیاد علمی دانشجویی سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت در سال گذشته برگزار شد و در سال جاری نیز دومین دوره این رویداد برگزار می‌شود.

فعالیت ۵ مرکز سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور/صادرات محصولات به دنبال برگزاری جشنواره

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، اقدام مهم دیگر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال ۹۷ را برگزاری سومین جشنواره سلول‌های بنیادی عنوان و تشریح کرد: در این رویداد از ۱۰ محصول با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری رونمایی شد. همچنین در نمایشگاهی که همزمان با این رویداد برپا شد، شرکت‌ها به بازارهای جدیدی دست یافتند و شروع صادرات محصولات این حوزه نیز به دنبال برگزاری رویداد فوق، رقم خورد.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در سال گذشته همزمان با برگزاری جشنواره، شاهد برگزاری سومین فن بازار در حوزه سلول‌های بنیادی بودیم، خاطرنشان کرد: حضور چهره‌های برجسته داخلی و بین‌المللی در جشنواره سلول‌های بنیادی، باعث شکل‌گیری و تقویت تعامل و همکاری بین افراد شد.

حمیدیه سپس به فعالیت‌های جشنواره فوق در بخش دانش آموزی اشاره کرد و گفت: در این جشنواره دانش آموزان علاوه بر فعالیت‌های پژوهشی و علمی، برای نخستین بار دست سازه‌های خود را به نمایش گذاشتند.

وی به دستیابی کشور برای نخستین بار به یک محصول فناورانه با روش ویرایش ژنی کریسپر اشاره و ابراز کرد: این محصول که یک موش هموفیل است به روش ویرایش ژنی (CRISPR-CAS9) تولید شد. اهمیت آن نیز از این جهت است که نقش مهمی در آینده ژن درمانی برای کشور ایفا می‌کند.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: تا سال گذشته ۴ مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی راه اندازی شده بود که در سال ۹۷، "مرکز جامع سلول درمانی و پزشکی بازساختی" دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز به جمع این مراکز پیوست تا به زودی شاهد رشد و گسترش فعالیت شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در جنوب شرق کشور باشیم.

حمیدیه همچنین به مرکز "مرکز ملی تکثیر، پرورش و نگهداری حیوانات آزمایشگاهی" در دانشگاه باهنر کرمان اشاره کرد و گفت: پیشبرد این پروژه به گونه‌ای بود که در سال گذشته شاهد گردش مالی مثبت در شرکت‌های دانش بنیان این مرکز بودیم. این اتفاق باعث شد بخش خصوصی ورود پیدا کند و درخواست خرید بخش عمده سهام پروژه را ارائه کند.

وی همچنین فعالیت "کارگروه فناوری" شرکت‌های دانش بنیان ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: تعداد زیادی طرح فناورانه در حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی از سوی این کارگروه تأیید و به صندوق‌ها و سرمایه‌گذاران معرفی شده‌اند.

راه‌اندازی "واحد ثبت اختراع حوزه سلول‌های بنیادی"/بهینه‌سازی شبکه ملی مدل‌سازی حیوانی به منظور توسعه تحقیقات

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، راه‌اندازی "واحد ثبت اختراع حوزه سلول‌های بنیادی" را از دیگر اقدامات مهم ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی در سال ۹۷ دانست و تصریح کرد: اگر ۴ سال پیش حرفی از پتنت در حوزه سلول‌های بنیادی می‌زدیم، باعث تعجب بود زیرا تقریباً هیچ پتنتی وجود نداشت. این در حالی است که واحد فوق هم اکنون به عنوان مرجع داوری پتنت‌های حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی معرفی شده و با این اقدام ستاد قصد داریم موضوع ثبت پتنت را قوی پیش ببریم.

حمیدیه اضافه کرد: شبکه ملی مدل‌سازی حیوانی و تحقیقات درون تنی در سال ۹۶ ایجاد و بهینه سازی آن در سال ۹۷ انجام شد، بدین منظور که در سال جاری بستر توسعه تحقیقات پیش بالینی فراهم شود. همچنین برگزاری سمپوزیوم‌ها و کارگاه‌های آموزشی یک روزه در استان‌های مختلف کشور نیز، از دیگر اقداماتی بود که برای ترویج، فرهنگسازی و گسترش علم سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی انجام شد.

به دنبال بیمه کردن محصولات و خدمات حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی هستیم

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی در پایان به اقدامات ستاد در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: به دنبال برندسازی شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلول‌های بنیادی هستیم تا صادرات محصولات تقویت شود. همچنین یکی از مباحث اصلی سال جاری این است که با همکاری سازمان‌های بیمه‌گر بتوانیم محصولات و خدمات درمانی حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی را بیمه کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.