• یکشنبه / ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۸:۱۸
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 98011806212
  • منبع : قوه قضاییه

رئیس قوه قضاییه:

سازمان بازرسی در پیگیری موضوع سیل اخیر نقش بسیار مهمی دارد

سازمان بازرسی در پیگیری موضوع سیل اخیر نقش بسیار مهمی دارد

رییس قوه قضاییه گفت: طبیعتا در زمان‌هایی که حادثه‌ای اتفاق می‌افتد یک فضای تبلیغاتی و رسانه‌ای شکل می‌گیرد که باید گذشته از این فضاها دنبال یک کار واقعی بود.

به گزارش ایسنا، رئیسی در جمع مسئولان قضایی و کارکنان دادگستری گلستان، با اشاره به بازدید خود از مناطق سیل زده تاکید کرد که در حوزه آسیب شناسی یک اقدام موثر و واقعی صورت گیرد تا دیگر شاهد وقوع حوادث مشابه در کشور نباشیم.

وی ادامه داد: نزولات آسمانی و برکات الهی موجب گشایش زندگی مردم و عمران و آبادی هر بلادی است و نزول باران نباید به مشکلی مثل سیل تبدیل شود؛ لذا باید زیر ساخت‌های لازم فراهم گردد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به فیوضات ۳ ماه پربرکت رجب، شعبان و رمضان، تصریح کرد: بستر‌های زمانی در دورانی که زندگی می‌کنیم نسیم‌های رحمت خداست که باید دلمان را در معرض این نسیم‌ها قرار دهیم که این نسیم به دل ما بوزد و دلمان نورانی شود.

وی بیان داشت: از خداوند بخواهیم به برکت ماه شعبان شناخت حق، گرایش به حق و ایستادگی در راه حق را به ما مرحمت کند. در طول تاریخ زنان و مردان بسیاری در ادوار مختلف سیاسی و اجتماعی بوده‌اند که یا حق را نشناخته و یا خوب شناخته اند، اما هوا‌ها اجازه نمی‌داده به حق بگروند؛ برخی نیز گرویده‌اند، اما بعد دچار چرخش شدند؛ لذا در اینجا توجه به هر سه اصل مهم است.

رئیسی ادامه داد: این موضوع در هر گزارش، پرونده و موردی برای ما پیش می‌آید؛ بنابراین از خداوند بخواهیم در هر موردی این حالت پیدا شود.

وی افزود: برخی قاضی نیستند، اما مساعدت کننده و تسهیل کننده امر قضا هستند که این افراد نیز در دقت کار و پاسخ صریح و سریع به ارباب رجوع نقش دارند.

رئیسی با اشاره به ماموریت و مسئولیت در دستگاه قضایی گفت: ما در جهت امنیت، اعتماد سازی و افزایش اعتماد عمومی به دستگاه قضایی می‌توانیم نقش زیادی داشته باشیم. بسیار مهم است که مردم به دستگاه قضایی به عنوان یک ملجاء نگاه کنند و اگر در هر کجای استان حقی از کسی ضایع می‌شود آن فرد با اطمینان بگوید من به دادگستری مراجعه میکنم و می‌دانم حتما حقم داده خواهد شد. البته این امر باید در عمل به مردم نشان داده شود که ما در ابطال باطل رسیدگی سریع به پرونده‌ها و احقاق حق مصمم هستیم.

وی با اشاره به اینکه این سه امر جزو اولویت‌های سیاست کاری قوه قضاییه است، گفت: استدعا دارم در این جهت فکر کنید؛ بنده هم در استان، هم در شهرستان و هم در مرکز کار کرده‌ام؛ گاهی در یک استان ابتکار عمل به نحوی است که آن کار نمونه کشوری می‌شود لذا اینگونه نیست که شما در همه چیز منتظر مرکز باشید. البته در سیاست‌های کلی باید هماهنگ باشید؛ اما گاهی یک ابتکار عمل می‌تواند بسیار کارساز باشد و یک الگوی کاری ارائه دهد.

رئیسی با بیان اینکه مسئله کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی مسئله بسیار مهمی است، گفت: رئیس کل دادگستری استان به کمبود قاضی و کارمند اشاره کردند و حتما گزارش مکتوب ارائه خواهند داد که در سازمان‌های اداری قوه قضاییه چقدر فضای اداری کم داریم. ما باید به دنبال جبران این کمبود‌ها باشیم، اما این سوال مطرح است که چقدر می‌خواهیم قاضی و کارمند اضافه کنیم؟ آیا این میزان پرونده واقعا برای جامعه، نظام مقدس و امت شهید پرور زیبنده است؟

وی تصریح کرد: ما باید تلاش کنیم این میزان پرونده در دستگاه قضایی کاهش پیدا کند که در رابطه با این موضوع راهکار‌هایی وجود دارد و همکارانمان در بخش پیشگیری و دادستان‌ها در این زمینه کار‌هایی انجام داده اند.

رئیسی بیان کرد: از سال جدید دادستان‌ها، رئیس کل، بخش‌های پیشگیری و فرهنگی و بخش‌های دادگستری موضوع پیشگیری را بررسی کنند. مقوله کاهش پرونده حتما مرتبط با دستگاه‌های اداری است.

وی خاطرنشان کرد: با سازمان‌ها و ادارات جلسات مستمر اجرایی و عملیاتی برگزار کنید تا شاهد کاهش پرونده باشیم که این امر مطلوبی است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به پیگیری‌های ابتکاری در استان گلستان گفت: به نظر می‌رسد فرهیختگان و چهره‌های صاحبنظر در مجموعه ما هستند که می‌توانند در این قضیه کمک کنند. همچنین کمک گرفتن از دانشگاه، فرهیختگان حوزوی و کسانی که آسیب شناسی اجتماعی را می‌دانند و خوب رصد می‌کنند، مورد پیشنهاد من است.

رئیسی افزود: در مشهد بازپرسی گزارشی به من ارائه کرد که طرح نویی بود و نکات قابل توجهی داشت و در این موضوع، مطالعه و توجه به گزارشات قضات و مشورت فرهیختگان حتما مفید خواهد بود.

وی با اشاره به اهمیت کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری بر همکاری نظام اداری کشور و بخش‌هایی از فرهیختگان تاکید کرد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به کاهش جمعیت کیفری و نظارت بر عدم افزایش آن اظهار کرد: در جایی قانون به صراحت قرار بازداشت را معین کرده که در این موقع دست شما و من نیست؛ اما در جایی دست قاضی با قرار‌هایی که منتهی به بازداشت می‌شود مثل وثیقه، کفالت و ... باز است که قضات سعی کنند در نحوه صدور قرار از آن استفاده کنند.

رئیسی افزود: طبق آمار در برخی موارد افراد به زندان می‌روند و پس از آن پرونده به برائت یا منع پیگرد منتهی می‌شود. باید توجه شود که مسئله زندانی شدن، ولو چند ساعت و چند روز برای فردی که سابقه دار نیست، اهمیت دارد.

وی بیان کرد: کاهش جمعیت کیفری به همت جدی ازناحیه همه عوامل نیاز دارد که امید است با همت مضاعف شاهد تحقق آن باشیم.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر همکاری بخش‌های قضایی با یکدیگر گفت: حضور سازمان‌های وابسته به قوه قضاییه در شورای قضایی یک ساز و کار همکاری است؛ اما این ساز و کار باید شکل بسیار فعالی به خود بگیرد.

وی افزود: سازمان بازرسی در پیگیری موضوع سیل اخیر نقش بسیار مهمی دارد. ما قوانین صریحی در خصوص توزیع عادلانه آب داریم که وظایف نهاد‌ها در آن مشخص شده که وزارت نیرو چه کاره است؛ وظیفه امور آب چیست؛ وظیفه شهرداری‌ها چیست و چطور می‌توانیم مسیل‌های دائمی و فصلی را اداره کنیم و قانون راه‌هایی را که در ارتباط با این قضیه است، کاملا قانون مشخص کرده که مثلا لایروبی وظیفه کیست و وظیفه چه کسی رسوب زدایی است.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: برای اینگونه رسیدگی‌ها ابزاری در اختیار دستگاه قضایی هست و باید از آن امکانات و ظرفیت‌هایی که در اختیار قوه قضاییه است، استفاده شود و استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای نظام بخشی و ساماندهی امور یک امر ضروری است.

وی در ادامه بیان کرد: در همین زمینه موضوعاتی بر عهده سازمان ثبت قرار دارد و این سازمان اختیارات خیلی خوبی در برخی موارد دارد که می‌تواند در این رابطه خیلی کمک کند.

رئیسی گفت: در بستر رودخانه بنا ساختن به این صورت است که کسی بنا می‌سازد، کسی مجوز بنا را می‌دهد و کسی هم بنا را ثبت می‌کند که همه این‌ها در جای خود قابل پیگیری است.

وی ادامه داد: از نظر من شورای قضایی باید در این رابطه فعال باشد و بتواند با تقسیم کاری که بر اساس وظایف محوله می‌شود، به طور کامل از این ظرفیت برای پیشگیری و برای نظام بخشی به امور استفاده کند که ما شاهد برخی از تخلفات به صورت تکراری نباشیم و یا شاهد برخی از مشکلاتی که امروز مردم نسبت به آن‌ها نگران و گله‌مند هستند نباشیم و انتظار ما این است که عزیزانی که در حوزه‌های گوناگون قضایی در این استان فعال هستند، ان‌شاءالله اقدامات مناسبی انجام دهند.

رئیسی خاطرنشان کرد: شان ما رسیدگی به کار مردم، گره گشایی از زندگی مردم، فصل خصومات و صدور حکم الهی است و واقعا تلاش کنیم و در همه اقداماتمان جلب رضایت خدای متعال و جلب رضای مردم برای خداوند متعال را داشته باشیم. البته ممکن است کسی در این رابطه حکمی نسبت به او صادر شود و راضی نباشد که هیچ اشکالی ندارد؛ او در درون خود زمانی که عدالت شما را می‌بیند راضی خواهد شد و بعدا که از او سئوال کنند می‌گوید آقای قاضی حکم به حقی به من داد؛ چرا که عدالت امری کاملا درونی و نفسانی است و حتی فردی که علیه او حکم صادر شود زمانی که خودش با خدای خود خلوت کند از شما راضی است؛ لذا این اصل که می‌گویند همین الان نیمی از مردم از دادگستری ناراضی هستند من این اصل را قبول ندارم و معتقدم که دادگستری اجرای عدالت می‌کند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه گفت: اجرای عدالت، چون امری درونی است و انسان، حق خواه و عدالت خواه است، این‌ها در جامعه ایجاد رضایت می‌کند و البته باید به دنبال رضایت خداوند متعال باشیم و اساس کار در جلب رضایت خداوند متعال است و مردم نیز رضایت و اعتمادشان انشاءالله به دنبال خواهد بود.

وی با بیان اینکه باید اجرا شدن قانون را مطالبه کرد، گفت: هر جایی که تخلف، قصور و یا کوتاهی باشد، طبیعتا باید وظیفه خود را انجام دهیم و مردم باید به صورت واقعی این امر را احساس کنند. این مطالبه، مقوله‌ای بخشنامه‌ای نیست؛ بلکه یک کار عملیاتی، اجرایی و میدانی می‌خواهد و اگر مردم در میدان ببینند که در خصوص مساله‌ای آسیب شناسی و آسیب زدایی شد این احساس به آن‌ها دست می‌دهد که این اتفاق در فضا‌های دیگر نیز خواهد افتاد.

رئیسی خاطرنشان کرد: طبیعتا در زمان‌هایی که حادثه‌ای اتفاق می‌افتد یک فضای تبلیغاتی و رسانه‌ای شکل می‌گیرد که باید گذشته از این فضا‌ها دنبال یک کار واقعی بود که آن نکته سومی که می‌خواستم بگویم این نکته بود. آن کار واقعی که اتفاق بیفتد مردم احساس عدالت و امنیت می‌کنند و این احساس امری مبتنی بر سخنرانی نیست و با بخشنامه هم نیست؛ این احساس باید در اجرا و در میدان اتفاق بیفتد و ببینند در عمل کاری واقع شد.

وی در بخش پایانی سخنان خود اظهار کرد: اگر مردم در عمل احساس کنند که اتفاقی واقع شد و اتفاقی صورت گرفت که این مشکلات کاهش پیدا کرد، اعتماد مردم افزایش پیدا می‌کند و متکی شدن به عدلیه روز به روز ان‌شاءالله برای مردم عزیز دلنشین‌تر خواهد بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.