• سه‌شنبه / ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۴:۰۵
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 98012007545
  • منبع : دیوان محاسبات کشور

تبیین سیاست‌ها و خط مشی‌های دیوان محاسبات کشور از سوی «عادل آذر»

تبیین سیاست‌ها و خط مشی‌های دیوان محاسبات کشور از سوی «عادل آذر»

نشست عمومی و دیدار نوروزی مجموعه کارکنان دیوان محاسبات کشور با حضور رئیس کل، دادستان، مستشاران، معاونان فنی، مدیران، حسابرسان کل و مجموعه کارکنان دیوان محاسبات کشور با هدف تبیین سیاست ها و خط مشی های دیوان محاسبات کشور در سال ۱۳۹۸ برگزار شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات، در این نشست، عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور ضمن عرض تبریک عید نوروز و عید مبعث و اعیاد پیش روی شعبانیه به حوادث غیرمترقبه سیل در آغازین روزهای سال جدید در برخی استان های کشور اشاره کرد و در این رابطه افزود: آغاز سال جدید تلاقی پیدا کرد با سیل در برخی استان های کشور و متاسفانه عزیزانی را از دست دادیم و خسارت های مالی به بار آمد و دیدن برخی صحنه های زندگی مردم در گل و لای باعث تاثّر زیاد است، برای عزیزان از دست رفته طلب مغفرت و برای بازماندگان طلب صبر دارم.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ادامه در تبیین سیاست های و خط مشی های دیوان محاسبات کشور در سال ۱۳۹۸ سخنان خود را در سه بخش ۱- تحلیل فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در تبیین شعار سال ۱۳۹۸ ۲- مروری بر کارنامه دیوان در سال ۱۳۹۷ و تبیین سیاست ها و خط مشی های این دیوان در سال ۱۳۹۸ و ۳- توصیه های درون سازمانی به کارکنان دیوان محاسبات کشور، ارائه کرد.

آذر در تبیین بخش اول سخنان خود گفت: در نامگذاری شعار امسال بعنوان رونق تولید و فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه و بیانات معظم له در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در زمینه اقتصاد نکاتی مد نظر است که خیلی به کار می آید و از طرفی طبق رسالت ملی ما، این موضوعات بعنوان یک مطالبه عمومی مطرح می باشند. از نظر سازمانی نیز دیوان محاسبات از بعد نظارتی با کمیت و کیفیت رونق تولید سر و کار دارد.

رئیس کل دیوان محاسبات در ادامه افزود: مقام معظم رهبری در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در زمینه اقتصاد فرمودند: «مسئله‌ی اقتصاد کشور مسئله‌ی مهمّی است. عرض بنده این است: برای شکوفایی اقتصاد کشور، به کاری احتیاج داریم که هم مجاهدانه باشد، هم عالمانه باشد. با تنبلی، با بی‌حالی، کم‌انگیزگی، مسئله‌ اقتصاد کشور حل نخواهد شد. کار جهادی باید انجام بگیرد، مدیریت های جهادی باید بر مسائل اقتصادی کشور احاطه داشته باشند، تصمیم‌گیری کنند؛ کار جهادی. کار جهادی یعنی کاری که هم در آن تلاش هست، خستگی‌ناپذیری هست، هم اخلاص هست؛ [یعنی] انسان می فهمد که برای خودش، برای پُرکردن کیسه‌ خودش کار نمی کند، دارد برای مردم کار می کند، برای خدا کار می کند؛ هم این، و هم عالمانه؛ یعنی بنشینند و با موازین علمی، با شیوه‌ دقیق عالمانه راه‌های صحیح را پیدا کنند؛ هم باسواد باشند، کارآمد باشند، هم امکانات گوناگونی داشته باشند؛ اینها بنشینند کار کنند؛ اقتصاد کشور قطعاً شکوفایی پیدا خواهد کرد».

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در تطبیق کار دیوان محاسبات با این بخش از سخنان مقام معظم رهبری گفت: کار کردن در دیوان محاسبات باید با توجه به این شاخص های مدنظر معظم له انجام و پیش برود.

وی در ادامه به بخشی از بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و در این زمینه گفت: امروز گام دوم انقلاب این است، شناختن ظرفیت ها و مزیت ها و شناختن فساد و رخنه ها و کمبودها و مشکلات و سینه سپر کردن برای حل آنها.

وی افزود: مسئولان در این راه باید از خودشان، زندگیشان و حیثیتشان مایه بگذارند.

وی همچنین با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب توجه به حسابرسی عملکرد و توجه به شاخص طهارت اقتصادی برای مدیران را، در گزارش های حسابرسی و رسیدگی های دادسرای دیوان محاسبات کشور مهم برشمرد.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور از بخش های حسابرسی، دادسرا و هیات های مستشاری خواست به ظرفیت های خوب قانونی برای رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی در قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، قانون رفع موانع تولید، قوانین ضد فساد و ضد انحصار و ظرفیت های سیاست های کلی اصل ۴۴ توجه داشته باشند. بویژه برای ایجاد فضای رقابتی و سلامت اقتصادی تلاش نظارتی بعمل آید.

آذر بخش دوم سخنان خود را با نگاهی به عملکرد دیوان محاسبات در سال ۱۳۹۷ شروع کرد و در این زمینه افزود: بدون تعارف نقد و تعریف های ما از دیوان محاسبات باید عاقلانه و منصفانه باشد و از طرفی توجه داشته باشیم که نتیجه کار، متعلق به همه مجموعه کارکنان دیوان محاسبات می باشد.

وی در ارزیابی عملکرد سال ۱۳۹۷ دیوان محاسبات کشور گفت: با توجه به اینکه عملکرد این سال تحت برنامه سند راهبردی دوم دیوان و سند عملکرد چهار ساله دیوان انجام شده است و مستند است می توان گفت دیوان محاسبات کشور در سال ۱۳۹۷ عملکرد خیلی خوبی داشته که البته ایده آل من نیست و باید تلاش کنیم تا این عملکرد را در سال های پیش رو طبق برنامه به سطح عالی برسانیم.

وی در توضیح این عملکرد به میزان رضایتمندی ذی نفعان دیوان محاسبات از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی از گزارش تفریغ بودجه و سایر گزارشات دیوان محاسبات اشاره کرد.

وی در ادامه ارزیابی عملکرد سال ۱۳۹۷ دیوان محاسبات، میزان پیشرفت سامانه نظارت الکترونیک دیوان محاسبات کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: هرچند سامانه سنا در بعد برون سازمانی کمبودهایی دارد، ولی برای اولین بار در سال ۱۳۹۷ گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۶ به طور کامل به صورت الکترونیک و در بستر سامانه سنا انجام شد.

وی، الکترونیکی کردن کل نظام گزارش دهی و کل فرآیند رسیدگی را از برنامه های سال جاری دیوان عنوان کرد که با هدف ارتقاء کیفیت و سرعت فرآیند حسابرسی و رسیدگی و همچنین صرفه جویی در مصرف کاغذ انجام خواهد شد.

آذر اظهار کرد که در آخرین جلسه شورای دیوان در سال ۱۳۹۷ متشکل از رئیس کل، دادستان، روسای هیات های مستشاری، معاونین و مستشاران دیوان و دادسرا هم قسم شدیم که کل فرآیند رسیدگی در بستر سنا کامل الکترونیکی شود.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ادامه یکی از چالش های جدی دیوان محاسبات را اطلاع رسانی برشمرد و در این زمینه اضافه کرد: ما باید تلاش کنیم تا اقدامات خیلی خوبی که در دیوان محاسبات انجام می شود را به موقع و اثربخش به ذی نفعان دیوان محاسبات اطلاع رسانی کنیم. زیرا اطلاع رسانی به اعتماد آفرینی منجر می شود. بنابراین اطلاع رسانی باید به موقع و همه جانبه باشد.

وی از همه کارکنان دیوان محاسبات خواست تا در نشست های کاری، جلسات عمومی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و با مدیران دولت، اقدامات و فعالیت های دیوان محاسبات را تشریح و اطلاع رسانی کنند.

آذر در پایان بخش دوم سخنان خود با توجه به مطالب گفته شده در این بخش به شعار درون سازمانی دیوان محاسبات کشور در سال ۱۳۹۸ اشاره کرد و «کیفیت کاری و نظارت اعتماد آفرین برای رونق تولید» را شعار درون سازمانی سال ۱۳۹۸ انتخاب کرد.

وی تاکید کرد که کیفیت در هر سطحی از سازمان اکسیر جلب رضایت ذینفعان و اعتماد آفرین برای جامعه و مردم می باشد.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در بخش سوم سخنان خود به توصیه های درون سازمانی برای کارکنان دیوان محاسبات پرداخت و در این زمینه به جدی گرفتن موضوع صرفه جویی در همه زمینه ها، انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و حفظ استقلال حرفه ای کارکنان دیوان محاسبات در این انتخابات و تاکید بر رفاقت و همدلی در بین کارکنان دیوان محاسبات و توجه کارکنان به فرمول برد چهارجانبه یعنی خود، خانواده، سازمان و جامعه اشاره کرد.

در بخش دیگری از این نشست،  فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور ضمن تبریک سال نو و اعیاد شعبانیه با اشاره به حادثه جاری شدن سیل در مناطقی از کشور، اظهار داشت که این بارش ها الطاف و محاسنی نیز دارد و امیدواریم که دستگاه ها، سازمان ها و دولت این حادثه را طوری مدیریت کنند تا تحمل مصیبت های وارده آسان تر باشد.

شجاعی با تمسک به بیانات مقام معظم رهبری و شعار انتخاب شده از سوی ایشان، تاکید کرد که باید تمرکز دیوان محاسبات به سمت و سویی باشد که زمینه های تحقق این شعار فراهم شود تا در جهت توسعه کشور و حل مشکلات اقتصادی و رونق تولید و استغنای کشور پیش برویم.

دادستان دیوان محاسبات کشور در بخش دیگری از سخنان خویش اظهار داشت: در بودجه ریزی سالانه مبلغی برای کاهش خسارات بلایای طبیعی اختصاص داده می شود ولی متاسفانه در جای خود صرف نمی شود. بنابراین همکاران دیوان محاسبات باید با دقت و ظرافت بیشتری به خرج کرد این اعتبارات نظارت و رسیدگی نمایند.

وی با بیان اینکه اولویت اول کشور باید جبران خسارت های ناشی از سیل های اخیر باشد، راهکارهای ممکن برای جبران این خسارت ها را اصلاح ساختار بودجه سال ۱۳۹۸، تخصیص بخشی از اعتبارات تامین آب کشور به جبران خسارات حوادث اخیر، تسهیلات بانکی و برداشت از منابع صندوق توسعه ملی و.... دانست.

شجاعی با اشاره به پیش رو بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: همکاران باید حساسیت و امانت داری لازم و کافی را در خصوص گزارشات دیوان محاسبات کشور داشته باشند، چرا که دیوان محاسبات نهادی نظارتی، حرفه ای و مستقل است و باید استقلال حرفه ای خود را در تمام شئونات و امورات حفظ نماید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.