• جمعه / ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۰
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 98012309028
  • منبع : نمایندگی لرستان

آخرین وضعیت سیلاب لرستان به روز رسانی می‌شود؛

وجود ۴۳۶ نقطه سیل‌خیز در لرستان

وجود ۴۳۶ نقطه سیل‌خیز در لرستان

ایسنا/لرستان استان لرستان همچنان درگیر مشکلات و بحرانهای بعد از سیلاب است گرچه مشکلات پیش آمده تا حد زیادی در حال برطرف شدن می باشد و همه سازمانها و ارگانهای دولتی و مردم نهاد دست به دست هم داده اند در این راستا؛ در ادامه اخبار مرتبط به سیلاب را می خوانیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: طرح حفاظت اضطراری قلعه فلک الافلاک و پل کشکان ابلاغ می‌شود.

به گزارش ایسنا، سید امین قاسمی از بازدید کارشناسان و مشاوران معاون میراث فرهنگی کشور از قلعه فلک الافلاک و پل کشکان خبر داد.

وی اظهارکرد: به منظور پایش و بررسی قلعه فلک الافلاک و پل کشکان و پیرو سفر دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور سه نفر از کارشناسان و مشاوران معاونت میراث فرهنگی کشور با تخصص سازه و گرایش‎های مختلف از این آثار بازدید کردند.

وی تصریح کرد: در این بازدید اخرین رانش تپه و بنای قلعه فلک الافلاک از نظر سازه‎ای و همچنین وضعیت پایه پل تاریخی کشکان مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان اضافه کرد: در این بازدید مقرر شد به منظور شروع مرمت‎های اضطراری در این دو اثر پس از بررسی مرمت‎های قبلی، طرح حفاظت اضطراری قلعه فلک الافلاک و پل کشکان به استان ابلاغ شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بروجرد:

۸۴ درصد از واحدهای روستایی شهرستان تبدیل به احسن شده‎اند

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بروجرد گفت: ۸۴ درصد از واحدهای روستایی شهرستان تبدیل به احسن شده‎اند.

به گزارش ایسنا ، ریاضتی اظهار کرد: سیلاب اخیر در ۵۰ ساله گذشته کم سابقه بوده است.

وی تصریح کرد: در سیلاب اخیر ۱۸۰ واحد مسکونی روستایی آسیب دیده که از محل اعتبارات حوادث بازسازی خواهند شد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بروجرد خاطرنشان کرد: به جز احداث، تعمیرات و بهسازی ساختمانی هم داریم که امیدواریم با تخصیص اعتبارات کافی این مهم در اشترینان انجام شود.

ریاضتی اضافه کرد کرد: در زلزله سال ۸۵ نزدیک به ۱۸ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی از طرف بنیاد مسکن بروجرد احداث شده است.

وی بیان کرد: ۸۴ درصد از واحدهای روستایی بروجرد تبدیل به احسن شده که از نرم کشور که 40 درصد است بالاتر هستیم.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بروجرد  ادامه داد: با همکاری خیرین مسکن ساز یک پروژه ۷۲ واحدی در فاز ۳ شهرک اندیشه بروجرد مختص مددجویان بهزیستی که نیمه کاره رها شده بود به بهره‎برداری رسیده است.

سازمان ملل با همه امکانات به کمک مردم خواهد آمد

مسئول تیم اعزامی از سازمان ملل متحد گفت: سازمان ملل با همه امکانات به کمک مردم خواهد آمد.

به گزارش ایسنا، اوگوچی دانیلز در دیدار با استاندار لرستان، اظهار کرد: سازمان ملل متحد و سازمان ‎ های زیر مجموعه آن براساس انسان دوستی به کمک مردم لرستان خواهند آمد.

وی خاطرنشان کرد: تلاش مجموعه عوامل دولت برای کاهش خسارات جانی در این حادثه طبیعی قابل تقدیر است؛ در حوادث مشابه در سطح بین المللی شاهد جان باختن عده زیادی از مردم بوده‎ایم اما در لرستان با اقدامات و هشدارهای به موقعی که داده شده، آمار افرادی که قربانی سیل شده‎اند به‎شدت کم بوده است.

مسئول تیم اعزامی از سازمان ملل متحد با بیان اینکه خسارات مالی فراوانی گریبانگیر مردم شده است؛ اضافه کرد:سازمان ملل با همه امکانات از جمله اقلام پزشکی و دیگر موارد به کمک مردم خواهد آمد.

دکتر خادمی استاندارلرستان نیز اظهارکرد: در سیل اخیر خسارات فراوانی در حوزه‎های منازل مسکونی، لوازم زندگی، زیرساخت‌ها، کشاورزی و دیگر حوزه‎ها وارد شد.

وی بیان کرد: علی‎رغم این حادثه بزرگ طبیعی، لرستان به حرکت خود در مسیر توسعه ادامه خواهد داد و با وجود این خسارات بزرگ، با همکاری همه دلسوزان این استان از مسیر توسعه باز نخواهد ماند.

استاندارلرستان اضافه کرد: سازمان ملل و سازمان‎های زیر مجموعه می‎توانند بر حسب مسئولیت‎هایی که دارند در زمینه مشاوره و اقدام برای تامین احتیاجات مردم سیل زده و بازسازی این مناطق کمک کنند.

باغات سیل‌زده تشنه‌اند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی بر بازسازی کانال‌های آسیب دیده از سیل اخیر استان تاکید کرد.
 
به گزارش ایسنا ، عبدالرضا بازدار در جلسه ستاد بحران استان که با حضور وزیر نیرو برگزار شد، اظهار کرد: طی سیل اخیر بیش‌ترین میزان خسارات به بخش کشاورزی استان وارد شد.
 
وی با بیان اینکه ۳۰ رودخانه دائمی در استان داریم، گفت: عمدتا فعالیت‌های ما در کنار این رودخانه‌ها انجام می‌شود.
 
بازدار ادامه داد: عمده مجتمع‌های پرورش ماهی، ایستگاه‌های پمپاژ، باغات و دام و طیور در جریان سیل اخیر آسیب دیده‌اند.
 
به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در جریان سیل اخیر بالغ بر ۹۲۰ میلیارد تومان به زیربخش‌های مختلف کشاورزی استان خسارت وارد آمده است.
 
وی خاطرنشان کرد: اولویت اول ما در جبران خسارات سیل باید به کانال‌های آبیاری معطوف شود چراکه اگر ایجاد نشوند باغات از بین می‌روند.
 
بازدار بیان کرد: در شرایط فعلی باید کارهای فوری را انجام دهیم.

مدیرجهاد کشاورزی بروجرد:

بیش از 93 میلیارد سیلاب به بخش کشاورزی شهرستان خسارت وارد کرد

مدیرجهاد کشاورزی بروجرد گفت: بیش از 93 میلیارد سیلاب به بخش کشاورزی شهرستان خسارت وارد کرد.

به گزارش ایسنا، عزت‎الله نباتی در جلسه شورای اداری اشترینان، اظهار کرد: سیلاب ۹۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خسارت به بخش کشاورزی بروجرد وارد کرد.

وی تصریح کرد: از این میزان خسارت ۱۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مربوط به بخش اشترینان است.

مدیرجهاد کشاورزی بروجرد خاطرنشان کرد: در بخش اشترینان یک‎هزار و ۸۱۰ هکتار اراضی گندم، جو، کلزا، یونجه و… بین ۳۰ تا ۴۰ درصد دچار خسارت شده‌اند.

نباتی اضافه کرد: در بخش شیلات حدود ۳۶ مزرعه دچار خسارت شده‌اند که برآورد اولیه خسارت آنها ۳ میلیارد تومان و برآورد ثانویه این خسارت‌ها ۱۸ میلیارد تومان است.

وی بیان کرد: یک‎هزار و ۳۰۰ رشته قنات در بروجرد و اشترینان وجود دارد که به دنبال سیل اخیر ۱۷۰ رشته قنات خسارت دیده‌اند که در بخش اشترینان ایستگاه‌های پمپاژ و سیستم آبیاری نیز دچار خسارت شده‌اند.

۱۱ روستا قربانی سد سیمره

سرپرست فرمانداری کوهدشت گفت: تابه‌حال نتوانستیم اموال روستاهای در معرض تهدید سد سیمره را جابجا کنیم.
 
به گزارش ایسنا منطقه لرستان، محمد آزادبخت در جلسه ستاد بحران استان که با حضور وزیر نیرو برگزار شد، اظهار کرد: به خاطر بالا آمدن سد سیمره ۱۱ روستا به زیر آب می‌رود که بحث تخلیه آنها از ۲۰ سال پیش مطرح بوده است.
 
وی با بیان اینکه برای این منظور یک ریال اعتبار دولتی نیز به روستاهای مورد نظر داده نشده است، گفت: هم‌اکنون نیز راه دسترسی به آنها کیفیت پایینی دارد و تقریبا ۱۰ درصد این روستاها به زیر آب رفته است.
 
آزادبخت با بیان اینکه تا به حال نتوانستیم اموال مردم را جابجا کنیم، افزود: به جز راه آبی و استفاده از قایق چاره‌ای نداریم.
 
سرپرست فرمانداری کوهدشت بیان کرد: چندین بار به این روستاها مراجعه کردیم، مردم معترضند و بحث تملک را جدی پیگیری می‌کنند.
 
وی افزود: اگر این موضوع حل شود بحث اسکان‌ آنها را برای همیشه از مخزن سد دور می‌کنیم.

خسارت ۱۵۲ میلیارد تومانی سیل به آبفار لرستان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان از خسارت ۱۵۲ میلیارد تومانی سیل به آبفار استان خبر داد.

به گزارش ایسنا ، علیرضا کاکاوند در جلسه ستاد بحران استان که با حضور وزیر نیرو برگزار شد، اظهار کرد: استان ما طی سال جاری در گیر دو مرحله سیل بود.

وی با بیان اینکه در اولین سیل ۱۶۱ روستا دچار مشکل شدند که رفع شد، افزود: در سیل اخیر نیز از روز چهارم کار ما شروع شد و از ۲۱ استان به کمک ما آمدند.

کاکاوند خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ۹ روستا مشکل اب دارند که تا فردا عصر به جز سه مورد که باید تاسیسات از رودخانه عبور کنند، مشکل مابقی حل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان مجموعه خسارات وارد آمده ناشی از سیل به آبفار استان را ۱۵۲ میلیارد تومان اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: ۵۰۰ متر لوله‌ بتنی سایز ۱۰۰۰ و بالاتر نیز برای ساخت پل کمک کرده‌ایم.

وجود ۴۳۶ نقطه سیل‌خیز در لرستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان از وجود ۴۳۶ نقطه سیل‌خیز در استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، رضا میرزایی در جلسه ستاد بحران استان که با حضور وزیر نیرو برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس آمار شبکه باران سنج شرکت آب منطقه‌ای، میانگین بارش‌های سالانه استان معادل ۵۴۶ میلی‌متر است.
 
وی بیان کرد: طی سال آبی جاری تاکنون میزان بارش‌ها معادل ۱۰۷۳ میلی‌متر بوده که معادل حجمی حدود ۳۰ میلیارد مترمکعب است.
 
میرزایی با بیان اینکه از نظر میزان بارش‌ها سال آبی جاری تاکنون لرستان پرباران‌ترین استان کشور بوده است، ادامه داد: کل آب‌های سطحی خروجی استان در دوره آماری حدود ۱۲.۵ میلیارد مترمکعب در سال بوده که ۸ میلیارد مترمکعب آن رواناب‌های تولیدی استان و حدود ۴.۵ میلیارد مترمکعب ورودی استان‌های همجوار است.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به اینکه ۱۳۰ رودخانه دائمی و فصلی در استان داریم، افزود: از ۹۰۰۰ کیلومتر طول رودخانه‌های استان تاکنون ۷۵۰ کیلومتر مطالعات حریم و بستر انجام شده و ۸۳۰ کیلومتر دیگر در دست مطالعه است.
 
به گفته وی از کل طول رودخانه‌های استان تاکنون حدود ۵ کیلومتر ساماندهی شده است.
 
میرزایی بیان کرد: با توجه به شرایط زمین‌شناسی، توپوگرافی کوهستانی و میانگین بالای بارش‌ها، لرستان با داشتن ۴۳۶ نقطه یکی از ۵ استان اول کشور ازنظر سیل‌خیزی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان جمع کل خسارات سیل به بخش آب و برق استان ۱۲ هزار و ۳۹۰ میلیارد ریال عنوان کرد.

نماینده ولی‎فقیه در جمعیت هلال احمر:

سیل زده صبوری و پایداریش را امتحان پس می‌دهد

نماینده ولی‎فقیه در جمعیت هلال احمر گفت: سیل زده صبوری و پایداریش را امتحان پس می‌دهد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام عبدالحسین معزی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه خرم‎آباد، اظهار کرد: سیل آزمونی برای حادثه دیده و کمک کنندگان و یاری دهندگان است.

وی تصریح کرد: سیل زده صبوری و پایداریش را امتحان پس می‌دهد و ما در برابر خدا امتحان پس می‌دهیم که نسبت به مردم چه خدمتی می‌توانیم انجام دهیم.

نماینده ولی‎فقیه در جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: ۱۱ شهرستان لرستان از سیل متأثر شدند و بیش از ۹۰۰ روستا درگیر حادثه سیل بودند و خسارت دیدند.

حجت الاسلام معزی اضافه کرد: کمک به سیل زدگان نه فقط یک وظیفه دینی بلکه یک وظیفه انسانی و اخلاقی است.

وی بیان کرد: بیش از ۹۰۰ روحانی توسط دفتر نمایندگی ولی‎فقیه در جمعیت هلال احمر در مناطق سیل زده لرستان ساماندهی شده و به مردم کمک رسانی می‌کنند.

نماینده ولی‎فقیه در جمعیت هلال احمر ادامه داد: تلاش گسترده‌ای توسط جمعیت هلال احمر برای دریافت کمک‌های غیرنقدی و بسته بندی و ارسال آنها به مناطق سیل زده صورت گرفته است.

 

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.