• شنبه / ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ / ۲۰:۴۷
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 98012409949
  • منبع : نمایندگی مرکزی

فرماندار اراک مطرح کرد؛

ضرورت تدوین طرح استحکام بخشی رودخانه اراک

ضرورت تدوین طرح استحکام بخشی رودخانه اراک
عکس خبر تزئینی است

ایسنا/مرکزی فرماندار اراک گفت: طرح استحکام بخشی رودخانه اراک تدوین و به صورت طرح ملی دیده شود.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین بختیاری در صحن رسمی شورای شهر اراک با بیان اینکه استان مرکزی در بارش‌ها از نظر میزان بارندگی استان پنجم کشور بود، افزود: خوشبختانه با اقدامات و مدیریت اعمال شده خسارت جانی در جریان وقوع این سیل وجود نداشت و خسارات مالی نیز نسبت به دیگر استان‌ها کمتر بود.

وی با بیان اینکه اگر بارندگی‌ها و سیلاب مدیریت نمی‌شد قطعاً شهرستان اراک دچار آسیب می‌شد، اما مسئله با کمترین خسارت مالی خاتمه یافت بیان کرد: با اطلاع از وضعیت جوی ۲۷ اسفندماه جلسه ستاد بحران و خدمات سفر شهرستان برگزار و آمادگی لازم ایجاد شد و حتی اولین جلسه مدیریت بحران قبل از شروع سال کاری برگزار شد که این امر سه نتیجه به دنبال داشت.

بختیاری افزود: ۱۷۰ سد و بند خاکی در شهرستان اراک وجود دارد که مسئولیت برخی از آنها توسط سه دستگاه مرتبط (شرکت آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی) پذیرفته نمی‌شد، اما قبل از بارش‌ها شناسایی و مورد بازدید و رصد روزانه قرار گرفتند و در طول بارش نیز مورد سرکشی قرار داشتند.

وی با تاکید بر اینکه این سدها و رودخانه اراک موهبتی بودند و در نبود آنها اراک دچار آسیب می‌شد، گفت: قبل و زمان بارش با کمک افراد محلی مسیل ها و کانال‌ها و بندها شناسایی، لایروبی و خاک ریزی صورت گرفت و روان آب و سیلاب‌ها به سمت تالاب هدایت شد. تثبیت کانال‌های شناسایی شده و ممانعت از ساخت و ساز و تجاوز به حریم رودخانه، سدها و بندها در دستور کار است.

فرماندار اراک با بیان اینکه مشکلات ایجاد شده در برخی از نقاط به دلیل دخالت‌های انسانی در طبیعت بود، اظهار کرد: در سال زراعی ۹۷-۹۶( مهرماه تا ۱۳ فروردین) میزان بارندگی اراک ۶۶ میلیمتر بود که این میزان در مدت مشابه سال زراعی ۹۸-۹۷ با هشت برابر رشد به ۵۰۰ میلیمتر رسید. از سال ۴۷ تا ۹۸ این چنین بارندگی در استان مرکزی سابقه نداشته است که به خوبی مدیریت شد.

وی در خصوص آسیب‌ها و خسارات مالی تصریح کرد: در این راستا باید ۲ کار انجام داد در وهله اول پیشنهاد می‌شود که از بودجه گلوبال یک مبلغ کارشناسی شده از کل اعتبارات عمرانی و تملک دارایی برای رودخانه اراک اختصاص یابد چراکه خساراتی جدی به این رودخانه وارد شده است و باید طوری عمل شود که تخریب‌ها مجدداً تکرار نشود. کف رودخانه یک متر پایین رفته و این امر باعث خالی شدن زیر دیواره‌ها شده که باید بتن ریزی در این خصوص انجام و خسارت‌های حریم نیز جبران شود، اما کف را نمی‌توان بتن ریزی کرد و باید دیواره‌ها بتن ریزی شود.

وی اضافه کرد: طول رودخانه در محدود خدماتی اراک در حدود ۸.۶ کیلومتر است که برای بتن ریزی به ۲۹ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

بختیاری با اشاره به اینکه فرمانداری اراک اگر امکان تأمین اعتبار داشته باشد دریغ نخواهد کرد افزود: ۱۵ درصد بودجه عمرانی کشور بین استان‌ها توزیع می‌شود که از این میزان مقداری در قالب اعتبارات گلوبال است و باقی بین شهرستان‌ها توزیع می‌شود. طبق تصمیم مجلس شورای اسلامی در سال اخر برنامه پنج ساله ششم توسعه این سهم استان‌ها به ۳۰ درصد افزایش می‌یابد و ۷۰ درصد آن به صورت بودجه عمرانی ملی در دل وزارتخانه هاست.

وی تصریح کرد: مدیران استانی فعال و دارای برنامه و ارتباط مناسب با مدیران وزارتخانه متبوع خود، می‌توانند از این سهم ۷۰ درصدی استفاده کرده و اعتبار بیشتری دریافت کنند و مدیران استان باید در این راستا کوشا باشند.

فرماندار اراک ادامه داد: می‌توان طرح استحکام بخشی رودخانه اراک را تعریف کرد و در قالب طرح ملی دید تا از همه حمایت‌ها بهره مند شود. رودخانه اراک در زمان بارش نجات بخش اراک بود و باید ترمیم شود، تحقق اعتبار مورد نیاز ترمیم رودخانه ممکن است و باید همه دستگاه‌ها از این کار حمایت کنند.

بختیاری خسارت وارد شده به نقاط شهری اراک را ۶۳ میلیارد تومان دانست که ۶۰ میلیارد تومان آن مختص شهر اراک است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی نیز گفت: ٩٠ درصد تخریب رودخانه اراک حاصل اقدامات غیرکارشناسی است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، رقیه یادگاری در صحن رسمی شورای شهر اراک با اشاره به اینکه ۳ درصد از بودجه عمومی دولت (۵۲۰ هزار میلیارد تومان) صرف حوادث غیرمترقبه می‌شود، افزود: استان مرکزی در بارندگی اخیر هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت دیده است و قطعاً منابع سه درصدی دولت برای جبران این خسارات کفایت نخواهد کرد و باید اصلاحیه در این راستا صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه تأمین منابع برای جبران خسارت در دست استان نیست و باید این خسارات در قالب فرم‌های خسارت و با امضای استانداری، فرمانداری و سازمان برنامه و بودجه به وزارت کشور ارسال کند، گفت: برای اختصاص این اعتبار باید مصوبه هیأت دولت در اختیار باشد تا منابع به استان ابلاغ شود و نمی‌توان دقیق بیان کرد که چه سهمی به استان اختصاص می‌یابد.

یادگاری با اشاره به اختصاص ۲۵ درصدی اعتبار خسارت‌های زلزله سنگک شهرستان ساوه و ۱۰ درصدی سرمازدگی افزود: مسلماً خیلی نمی‌توان به تأمین این خسارات تکیه کرد و باید تدبیری دیگر در نظر داشت.

وی در خصوص خسارت وارده به رودخانه اراک بیان کرد: طی بازدیدی که امروز از مسیر رودخانه انجام گرفت مشخص شد که بیش از ۹۰ درصد تخریب‌ها حاصل اقدامات غیرتخصصی و حاصل دست بشر و اقدامات انسانی است که با سهل انگاری همراه بوده است و حتی ساختمان‌هایی در حریم رودخانه وجود دارد که غیرقابل توجیه است.

وی خواستار برخورد جدی شهرداری با ساخت و سازهای غیرمجاز شد و گفت: بویژه ساخت و ساز در مسیر رودخانه باید نظارت صورت گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی تصریح کرد: تخریب در برخی نقاط به گونه‌ای است که باید سریعاً اقدامات اضطراری صورت گیرد. تخصیص منابع و اعتبارات مدیریت بحران زمانبر بود و باید در این راستا تصمیمی عاجل داشت.

وی با تاکید بر اینکه باید مطالعات پایه و مقدماتی و مطالعات تخصصی برای رودخانه اراک انجام گیرد، افزود: باید برای موارد اضطراری که با جان مردم در ارتباط است منابع به سرعت تأمین شود یا از منابع داخلی شهرداری استفاده شود یا از اعتبارات ۹۷ در این حوزه جابجا کرد تا اعتبارات ۹۸ تخصیص یابد همچنین از اعتبارات گلوبال استانی استفاده شود، از طرفی بودجه‌ای در کمیته برنامه ریزی شهرستان در اختیار است که می‌توان از آن استفاده کرد.

یادگاری گفت: موضوع این است که اعتباری برای مهندسی رودخانه اراک در نظر گرفته شود و باید حتی از منظر زیباسازی به این رودخانه توجه شود، اما منابع محدود است و باید اولویت بندی داشته باشیم و شهرداری باید به این امر ورود کند و امسال باید رودخانه و ترمیم آن در اولویت قرار گیرد.

وی اضافه کرد: ۵ میلیارد تومان بودجه شهرداری برای ترمیم رودخانه بسیار کم است و باید رقم خوبی به این امر اختصاص یابد، ما هم در کنار شهرداری خواهیم بود. همچنین برای مهندسی رودخانه طرح‌های ملی نیز لحاظ شده و می‌توان از آنها استفاده کرد و با تلفیق منابع می‌توان با اولویت پیش رفت.

یادگاری با اشاره به اینکه استان در سال ۹۷ سه هزار میلیارد تومان درآمد داشته است افزود: چهار درصد از منابع ملی برای طرح‌های استان استفاده می‌شود و در واقع درآمد و هزینه استان برابر است، هرچند که اداره کشور بر اساس نظام درآمد و هزینه نیست.انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.