• دوشنبه / ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۵:۲۳
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 98012611198
  • خبرنگار : 71582

نگرانی از سوء استفاده از افزایش وام ازدواج برای معامله دختران

نگرانی از سوء استفاده از افزایش وام ازدواج برای معامله دختران

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با ابراز نگرانی از تبدیل شدن افزایش وام ازدواج به عاملی برا ی معامله دختران گفت: در برخی از نقاطی که با فقر فرهنگی روبه رو هستند افزایش بیش از این وام ازدواج ممکن است باعث معامله دختران زیر ۱۸ سال شود.

به گزارش ایسنا، محمد مهدی تندگویان در نشست خبری خود که به مناسبت هفته جوان برگزار شد با بیان این که سال گذشته در سراسر کشور ۴ شبکه از بین تشکل‌های جوانان تشکیل شد افزود: این تشکل‌ها در حوزه اشتغال، گردشگری، استارتاپها و … بوده است.

وی با بیان این که از ابتدای دولت تنها ۱۰۰ تشکل در کشور وجود داشت اظهار کرد: در حال حاضر تعداد تشکل‌ها به ۲۵۰۰ مورد رسیده است و پیش بینی می‌کنم تا پایان این دولت به مرز ۶۰۰۰ تشکل در سراسر کشور برسند.

تندگویان با بیان این که ۴ دبیرخانه از تشکل‌های جوانان در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند تصریح کرد: در حوزه گردشگری، تشکل‌ها، کشور را به ۷ پهنه تقسیم کردند و حوزه گردشگری را با رویکرد بوم گردی توسعه دادند، همچنین شبکه گردشگری با ارائه خدمات علمی و تخصصی در این حوزه موفق به جذب گردشگران خارجی نیز شده است.

وی ادامه داد: امیداوریم در عرصه بین المللی نیز با استقرار دبیرخانه گردشگری جوانان کشورهای اسلامی در ایران در این حوزه فعال شویم.

تندگویان با اشاره به فعالیت شبکه کارآفرینی سازمانهای مردم نهاد نیز توضیح داد این شبکه ارائه آموزشهای لازم در حوزه کار آفرینی به جوانان را آغاز کرده است ؛دبیرخانه این شبکه در استان گیلان قرار دارد. همچنین قصد داریم امسال شبکه "بازار" را طراحی کنیم به طوری که جوانان بتوانند توسط این شبکه در پروسه کامل تولید یک کالا تا فروش آن قرار بگیرند؛ این شبکه مختص به تشکلهای جوانان نیست و قرار است همه جوانان کشور بتواند از آن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه راه حل معاونت جوانان برای حل مشکلات گوناگون در عرصه‌های اشتغال، فرهنگ، هنر و … ایجاد تشکلهای مردم نهاد است اظهار کرد: توسط این تشکل‌ها می‌توانیم اقدامات سمن‌ها را رصد کنیم و به ارائه تسهیلات به آن بپردازیم.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به ایجاد شبکه استارتاپی جوانان نیز ادامه داد: دبیرخانه این شبکه در استان زنجان افتتاح شده است و تمام استارتاپ های حوزه جوانان در این بخش به یکدیگر مرتبط شدند.

وی با بیان اینکه سازمانهای مردم نهاد حوزه جوانان در عرصه ارائه خدمات امدادی به مردم سیل زده نیز به شکل تخصصی و هدایت شده وارد کار شده است اظهار کرد: در بخش مشاوره ازدواج نیز در ابتدای دولت وزارت ورزش و جوانان اساساً دفاتری در این حوزه نداشت این در حالی است که با همکاری با سازمان بهزیستی تعداد دفاتر مشاوره ازدواج این وزارت خانه به ۴۰۰ مورد رسیده است. این دفاتر به ارائه آموزش‌های حین، قبل و بعد از ازدواج به جوانان می پردازند.

تندگویان با تاکید بر اینکه آمارها نشان می‌دهند که سال گذشته ۷۰ درصد مراجعان به این دفاتر از بین اشخاص مجرد بودند گفت: این مسئله نشان می‌دهد که رسالتی که باید جوانان پیش از اقدام به ازدواج و مشاوره‌های تخصصی دریافت کند را به خوبی انجام دادیم. همچنین از مجلس نیز درخواست کرده‌ایم تا با اجباری کردن این آموزش‌ها از آسیب‌های اجتماعی بعدی جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه در سال ۹۶ پرداخت وام ازدواج به روز رسانی شد و حتی کسانی که چندین سال در نوبت بودند موفق شدند در این سال وام ۱۰ میلیونی خود را دریافت کند تصریح کرد: سال گذشته نیز مبلغ وام ازدواج به ۱۵ میلیون تومان افزایش یافت و توانستیم تا پایان سال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان وام پرداخت کنیم به طوری که بیش از یک میلیون زوج در کشور وام ازدواج دریافت کردند.

وی با اشاره به اینکه امسال نیز براساس دستور مجلس مبلغ وام ازدواج به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافته است افزود: در صورتی که همین روند ادامه پیدا کند دولت امسال باید حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت کند.

تندگویان با بیان اینکه معتقدیم مبلغ ۶۰ میلیونی وام ازدواج کافی نیست اما تا حدی برای تشکیل زندگی به ویژه در شهرستانها و روستاها مبلغی معقولی است خاطر نشان کرد: آنچه در ازدواج و تسهیل آن اهمیت دارد اشتغال ایمن و مسکن ارزان است. انتظار داریم با توجه به مصوبات ستادهای استانی، نهادهای دیگری مثل وزارت رفاه و وزارت مسکن پای کار بیایند و قوانین تسهیل ازدواج را عملی کنند.

زمانی که این قانون به تصویب رسید سازمان ملی جوانان هنوز تشکیل نشده بود و به همین دلیل برای معاونت جوانان هیچ شرح وظیفه‌ای در این خصوص وجود ندارد با این حال رسالت خود دانستیم که در حوزه اشتغال تا حد ممکن تسهیلاتی را به جوانان ارائه دهیم.

وی در ادامه با بیان اینکه سقف بودجه معاونت جوانان برای امسال ۵۰ میلیارد تومان است گفت: این در حالی است که اگر محاسبه کنیم مجموع سرفصل‌های بودجه‌ای مربوط به حوزه جوانان در سراسر کشور به ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. به همین دلیل می‌توان گفت بودجه ۵۰ میلیاردی معاونت جوانان با توجه به اقداماتی که انجام می‌دهد مبلغ زیادی نیست و من تنها با ۵۰ میلیارد تومان حوزه جوانان کشور را اداره کردم.

به گزارش ایسنا، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان این که مصوبات ستادهای ساماندهی جوانان باید اجرای شود و فرآیند اجرای این مصوبات از سوی معاونت جوانان رصد شده و به معاون اول رئیس جمهو ر گزارش می‌شود افزود: طی یک سال اخیر در ۲۵ تا ۲۶ ستاد ساماندهی استانی حضور پیدا کردم در شورای عالی جوانان نیز گزارشی را تهیه کرده و به معاون اول رئیس جمهور ارائه دادیم و در آن نهادهای که در این ستادها حضور مستمر دارند و یا حضور ضعیفی دارند را مشخص کرده ایم. امسال نیز این گزارش عملکرد تهیه شده و به رئیس جمهور ارائه می‌شود تا برخورد مناسب صورت گیرد.

تندگویان با بیان این که تا زمانی که معاونت جوانان به جایگاه واقعی خودش یعنی سازمانی زیر نظر نهاد ریاست جمهوری برنگردد در هماهنگ سازی و ایجاد وحدت رویه بین وزارت خانه‌ها دچار مشکل خواهد بود اظهار کرد: مسلماً وزارت خانه‌های مختلف پاسخگوی یک معاونت در دل یک وزارت خانه نیستند این در حالی است که اگر این ساختمان تبدیل به یک سازمان شود می‌تواند حتی بر نحوه هزینه کرد بودجه حوزه جوانان وزارت خانه‌های مختلف نظارت کند اما در حال حاضر تنها می‌توانیم گزارشی در این خصوص تهیه کنیم.

تندگویان با اشاره به تهیه سامانه اوقات فراغت در همه استان‌ها توضیح داد: با کمک این سامانه می‌توان به خانواده‌ها و جوانان پایگاهی برای گذران سالم اوقات فراغت معرفی کنیم. همچنین در این سامانه جزئیات برگزاری جشن‌ها و همایشهای جوانان نیز اطلاع رسانی می‌شود.

تندگویان با انتقاد از نهادهایی که مانع از تفریحات سالم و شرعی جوانان می‌شود گفت: برای مثال علیرغم این که یک تشکل برای اجرای موسیقی مجوزهای مختلفی را از ما وزارت ارشاد و … دریافت می‌کنند شاهدیم که شب اجرا، این کنسرت پلمب می‌شود و نهادهایی جلوی برگزاری آن را می‌گیرند؛ وقتی شرع و قانون اجازه چنین تفریحاتی را به جوانان می‌دهند این نهادها نباید در این خصوص دخالت کرده و مانع تفریحات جوانان شود.

وی در ادامه اظهار کرد: شاهد هستیم که برای حضور خانواده‌ها در اماکن ورزشی تا چه حد دچار مشکل هستیم؛ در حوزه ورزش بانوان حضور آنها در ورزشگاه‌ها و یا حتی دوچرخه سورای آنها مشکلات زیادی داریم. برخی از این مشکلات به وجود آمده از سوی نهادهای فرادست دولت است.

تندگویان با بیان این که سال گذشته به دنبال دستگیری یک گروه موسیقی خیابانی در رشت از این جوانان دعوت کردم تا در معاونت جوانان حضور پیدا کند گفت: در حال حاضر این گروه تبدیل به یک تشکل موسیقی در استان گیلان شده است. امسال نیز قصد داریم تا جشنواره‌ی موسیقی خیابانی را به شرطی که بخشی از نهادها اجازه دهند را برگزار کنیم.

وی با اشاره به این که در هفته جوان امسال نیز برنامه‌های زیادی پیش بینی شده و بین دستگاه‌های مختلف تقسیم کار صورت گرفته بود تصریح کرد: ۹ هزار برنامه برای کل کشور در این ایام شامل برنامه‌های آموزشی، اردوهای هویتی، نمایشگاه‌ها و.... پیش بینی شده بود اما با توجه به وقوع سیل به دستور وزیر رویکرد اجرای این برنامه‌ها به سمت کمک به سیل زدگان تغییر کرد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به آموزش‌های مهارت‌های زندگی به سربازان وظیفه در توافق با ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: سال گذشته این طرح به شکل پایلوت تا سقف ۴ هزار نفر اجرا شد و این امکان را داریم در صورت توافق برای کل کشور انجام دهیم.

به گفته‌ تندگویان کلیه دفاتر مشاوره‌ای ازدواج نیز طی هفته جوان به جوانان به شکل رایگان خدمات ارائه دهند.

تندگویان در خصوص جمع آوری کمک‌های مردمی برای سیل زدگان نیز توضیح داد: مبالغ جمع آوری شده از سوی سازمان‌های مردم نهاد به هلال احمر تحویل داده می‌شود. همچنین در خصوص کمک‌های غیر نقدی نیز با هلال احمر هماهنگی انجام می‌شود.

تندگویان در ادامه اظهار کرد: با همکاری  مرکز پژوهش‌های مجلس نیز بنا داریم دستورالعمل اجرایی گام دوم رهبری را تهیه کنیم و تا پایان سال عملکرد سازمان‌ها و نهادهای مختلف را جمع آوری و گزارش کنیم.

تندگویان در خصوص فرایند صدور شناسه تشکل‌های مردم نهاد نیز توضیح داد: صدور شناسه این تشکل‌ها یک دعوای ۲۰ ساله داشت که باعث می‌شد این سازمان‌های مردم نهاد نتوانند کارهای بانکی و حقوقی‌شان را به راحتی انجام دهند. با این وجود سال گذشته تفاهم نامه‌ای بین وزارت ورزش و جوانان و وزارت کشور تهیه شد و دستورالعملی نیز بین ما و وزارت کشور تهیه و به همه‌ی استان‌ها ابلاغ شد. با این وجود همکاری مناسبی در مورد صدور شناسه تشکل‌ها بین وزارت کشور و استانداری‌ها صورت نگرفت و همچنان برای هیچ کدام از تشکل‌ها شناسه صادر نشده است.

وی ادامه داد: در روزهای سال گذشته نیز آقای سلطانی‌فر به همه استان‌ها نامه‌ای ارسال کردند و به همراه این نامه تعداد تشکل‌ها نیز در پیوست به شکل یک جدول به استانداری‌ها اعلام شد. در عین حال مکاتبه‌ای نیز با وزیر کشور صورت گرفت. با این وجود هنوز شناسه‌ای تشکیل نشده است و از وزارت کشور بابت این موضوع گلایه داریم. با توجه به بیانیه‌ گام دوم رهبری که تاکید ویژه بر روی جوانان انتظار داریم تا همکاری بیشتری در حوزه‌ی جوانان صورت بگیرد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه اگر وزارت کشور در مورد صدور شناسه تشکل‌ها همکاری نکند به شکل مستقیم با سازمان ثبت برای صدور مجوزهای لازم توافق خواهیم کرد توضیح داد: یکی از دلایل نیاز به صدور این شناسه‌ها این است که فعالیت مجمع ملی جوانان نیز وابسته به آن است. همچنین بنا داریم تا در سال ۹۹ ردیف بودجه اختصاصی را به مجمع ملی جوانان به عنوان نهاد عمومی غیر دولتی تخصیص دهیم که همه این موارد به میزان تعامل ما با وزارت کشور بستگی دارد.

تندگویان در ادامه با اشاره طرح سرباز مهارت و گرفتن شش ماه کسر از خدمت برای جوانان واجد شرایط سازمانهای مردم نهاد این حوزه در سال گذشته گفت: سهمیه ۲۰۰ نفره به سمنهای حوزه جوانان اختصاص یافت که متأسفانه هیچ کس از این تسهیلات بهره برداری نکرد. با این حال جوانان واجد شرایط می‌تواند امسال به پایگاه‌های مربوطه مراجعه کنند و در صورت کسب امتیاز لازم از این تسهیلات بهره مند شوند. این توافق نامه بین ما وزارت صنعت معدن و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد کل نیروی مسلح است و امیدواریم این سهمیه ۲۰۰ نفره امسال به هزار نفر برسد.

در بخش دیگری از این نشست امید محدث مدیر کل هماهنگی و نظارت بر امور جوانان نیز به ارائه گزارشی از وضعیت فعالیت‌های سازمانهای مردم نهاد جوانان در استان خوزستان و امداد رسانی به سیل زدگان پرداخت و گفت: در این استان فرآیند بازگشت به زندگی عادی هنوز شروع نشده و بسیار ی از مردم در شرایط اسکان اضطراری به سر می‌برند. در حال حاضر ۱۲۰ مرکز ورزشی در اختیار ستاد بحران قرار گرفته است که ۵ مرکز در اهواز قرار دارد.

وی با اشاره به اقدامات سازمانهای مردم نهاد حوزه جوانان در بهبود وضعیت روحی و روانی مردم سیل زده گفت: سازمانهای مردم نهاد جوانان در حمیدیه، سوسنگرد، بوستان و … در محلهای اسکان موقت حضور دارند و در فرآیند پر کردن اوقات فراغت برای این مردم مشارکت می‌کنند. همچنین زیرساختهای استان مثل استخر، زمین چمن و… نیز در اختیار آنها قرار گرفته است.

محدث با اشاره به تعطیلی بعضی از مدارس استان نیز توضیح داد: اعضای سازمانهای مردم نهاد جوانان در ارائه مشاوره‌های تحصیلی به کودکان و جوانان نیز فعال هستند و فعالان در بخشهای آسیب‌ده شهرها و روستاها حضور دارند. بسیاری از شهرها و روستاها از سالمندان و افراد سالخورده یا کم توان خالی شده است اما این جوانان هستند که با احداث سیل‌بندها و مدیریت ورود و خروج آب به دفاع از شهرها و روستاهایشان می‌پردازند.

مدیر کل هماهنگی و نظارت بر امور جوانان با بیان این که ۵ استان معین برای تأمین اقلام مورد نیاز خوزستان در نظر گرفته شده است گفت: در استان کرمان سه موکب تنها برای تأمین غذای استان مستقر است که روزانه ۳۵۰۰ پرس غذا تهیه می‌کند.

اعظم کریمی مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان نیز با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی حین، قبل و بعد ازدواج توضیح داد: آمارها نشان می‌دهند عمده افراد مراجعه کننده به این دفاتر از بین افراد مجرد بوده است. همچنین در نه ماه نخست سال ۹۷ حدود ۵ هزار کارگاه آموزشی برای ۱۳۷ هزار نفر برگزار شده است.

وی با بیان این که ۴۲۹ کارگاه آموزش مهارتهای زندگی در شهرستانهای مختلف برگزار شده است افزود: تلاش می‌کنیم تا محوریت برگزاری این کارگاه‌ها از مراکز استان‌ها خارج کرده و به شهرستانها و مراکز کوچک‌تر برویم.

وی در ادامه از توافق با وزارت کشور برای ایجاد طرح‌های در حوزه کاهش آسیب‌های طلاق خبر داد و گفت: این طرح‌ها در حال حاضر در ۱۴ استان پرتلاش به شکل پایلوت اجرا شده است.

کریمی مهمترین موانع ازدواج جوانان را مشکل اشتغال دانست و افزود: به نظر می‌رسد عامل اصلی افزایش سن ازدواج بین جوانان در مورد اشتغال برای آنها است بر همین اساس با وجود آن که معاونت جوانان وظیفه ایجاد اشتغال برای آنها را بر عهده ندارد طرح‌هایی را برای ارائه تسهیلات به این جوانان دنبال کردیم.

وی در ادامه ضمن ارائه گزارشی از سفر خود به استان فارس و فعالیت سازمانهای مردم نهاد در این مناطق گفت: ۳۰ سمن فعال استان فارس وظیفه بازسازی ۲۰ منزل مسکونی از محله سعدیه که به دنبال سیل شیراز از بین رفته بودند را برعهده گرفته است. همچنین ۲۰ هزار نفر در خانه‌های جوان این استان و سالن‌های ورزشی اسکان پیدا کردند و حدود ۸ هزار پرس غذا در اختیار آنها قرار گرفته است.

به گفته وی یک مدرسه در این مناطق آسیب دیده است.

امیر حسین آل اسحاق نیز که به استان گلستان سفر کرده بود ضمن تشریح اقدامات سازمانهای مردم نهاد در این استان گفت: به گفته فرماندار گلستان حضور و درخشش سمن‌ها در عملیات امداد رسانی تا حدی بالا بود که در روزهای آخر امداد رسانی این سمن‌ها طرف مشورت مستقیم ستاد بحران قرار داشتند. همچنین یکی از اعضای سازمانهای مردم نهاد جوانان که ناتوان جسمی و معلولیت دارد نیز تا روز آخر آن چنان بین سیل زدگان مشغول فعالیت بود که در نهایت به بیمارستان منتقل شد.

به گفته وی ۳۰ گروه به شکل مستمر در این مناطق مشغول ارائه خدمات به سیل زدگان بودند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.