• جمعه / ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۴:۳۷
  • دسته‌بندی: تهران
  • کد خبر: 98020602977
  • منبع : نمایندگی فارس

گزیده نمازجمعه سراسر کشور+ لینک کامل

آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند را اثبات می‌کنیم

نماز جمعه

ائمه جمعه سراسر کشور در خطبه‌های امروز نماز جمعه به تشدید تحریم‌های اقتصادی توسط آمریکا، نقض حقوق بشر آل‌سعود در قتل ۳۷ عربستانی، روز جهانی کار و کارگر، روز شوراها و فرا رسیدن دهه کرامت مساجد پرداختند.

امام جمعه شیراز:ریاکاری شرک است و نابخشودنی/آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند را اثبات می‌کنیم

به گزارش ایسنا، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه ششم فروردین شیراز یکی از دلایل وجود مشکل در جامعه را این دانست که کار برای خدا را کمتر تمرین کرده ایم و بیشتر برای اسم و رسم و مقام به دنبال امور بوده‌ایم و این امر موجب وارد شدن زیان دنیایی به جامعه و خراب شدن آخرت افراد ریاکار است.

آیت الله دژکام در خطبه دوم نماز جمعه شیراز با اشاره به نزدیک شدن به ایام ماه مبارک رمضان، از مومنان و متمکنین خواست که به حمایت از نزدیکان و خویشاوندان و مردمی که توانایی کافی برای تامین معیشت خود و انجام فریضه واجب روزه را ندارند، کمک کنند.

امام جمعه شیراز با تاکید براینکه برخی از کارگران به دلیل سختی کار، علی رغم علاقه به انجام فریضه روزه، امکان روزه گرفتن و همزمان کار در شرایط سخت را ندارند، لزوم فراهم شدن امکانی برای این گروه از مردم را مورد تاکید قرار داد.

وی با یادآوری اینکه در این ایام بسیاری از مراکز تولیدی یا تولید نمی کنند یا سقف تولید را پایین آورده اند، تصریح کرد که در ایام ماه مبارک رمضان باید همه خصوصا متمکنین به خاطر داشته باشند که اگر برای همنوع خود هزینه نکنند، نزد خداوند عمل آنان بخشودنی نیست.

آیت الله دژکام با تصریح اینکه عموم جامعه محوریت مسجد را برای عبادت و خدمات اجتماعی و جلوگیری از آسیب های اجتماعی قبول دارند، لزوم ارتباط شبکه ای مساجد را یادآور شد و گفت: همانگونه که در شهرها شهرداری دارای مناطق مختلفی است، مساجد هم باید تقسیم بندی منطقه ای داشته باشند و مسائل را به شکل منطقه ای دنبال کنند.

امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه سال گذشته حرکتی در مسیر شبکه ای شدن مساجد در شیراز انجام شده است، گفت: اینکه مسجد بتواند نقش خود را ایفا کرده و مشکلات مردم را به گوش مسئولان برساند و رفع آنها را پیگیری کند، بسیار اهمیت دارد.

امام جمعه شیراز همچنین اعدام و به شهادت رساندن جمع کثیری از شیعیان در عربستان را محکوم و تصریح کرد: این ظالمان و نوکران بی جیره و مواجب آمریکا که نفت می فروشند و نوکری می کنند، اوج خاری و خفت خود را جایی نشان دادند که وقتی آمریکا از تحریم ایران گفت، آنان اعلام کردند که نفت جایگزین را تامین خواهند کرد.

وی سکوت مجامع بین المللی در برابر اقدام فجیع و خشونت بار و غیراسلامی و غیرانسانی حاکمان آل سعود در گردن زدن بیش از سی نفر را لکه ننگی برای این مجامع ارزیابی کرد.

امام جمعه شیراز همچنین با بیان اینکه امروز آمریکا تحریم های خود را به اوج رسانده است، گفت: آنان تصور می کنند که خدای عالم هستند، امام مردم ایران باور دارند که خدا روزی رسان است؛ امروز باید این باور را در عمل نشان دهیم که قبول داریم روزی رسان ترامپ و غیر ترامپ نیست بلکه خداوند هست.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به اینکه هر سال دولت سهم نفت از بودجه را کاهش داده و امروز اتکای جمهوری اسلامی ایران به نفت بسیار کمتر از دوران ابتدای انقلاب شده است، گفت: ما اگر نفت هم نفروشیم، آب از آب تکان نمی خورد اما همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند، به آمریکا می گوییم که کاره ای نیستی، نفتمان را هروقت و هر قدر بخواهیم به جهان می فروشیم و آمریکا هم غلطی نمی‌تواند بکند.

امام جمعه موقت یزد: همبستگی تنها راه ایستادگی در برابر تشدید تحریم‌های اقتصادی است

به گزارش ایسنا،آیت‌ الله«سیدمحمدرضا مدرسی‌یزدی» در خطبه‌های این هفته ششم اردیبهشت ماه نماز جمعه یزد، تقابل بین ملت و نظام اسلامی را مهمترین هدف استکبار جهانی دانست و اظهار کرد: تشدید تحریم‌های اقتصادی آمریکا در حقیقت دشمنی با ارزش‌های دینی و الهی ملت ایران است.

وی با بیان این‌که رمز پیروزی ملت مسلمان ایران در برابر استکبار جهانی، وحدت و بصیرت است، افزود: استکبار جهانی از ابتدا تاکنون همبستگی بین مسلمانان را عامل شکست و نابودی خود می‌داند.

امام جمعه موقت یزد در ادامه با اشاره به سیلاب‌های اخیر که بسیاری از شهرهای کشور را درگیر کرده است، گفت: ساماندهی مشکلات کشور اعم از طبیعی و غیرطبیعی به انسجام درونی نیاز دارد.

آیت الله مدرسی تصریح کرد: دشمنان قسم خورده ایران اسلامی سعی کردند در جریان سیل‌های اخیر کشور توطئه‌های شوم و تفرقه انگیز خود بین اقوام مختلف را تقویت کنند که خوشبختانه با بصیرت ملت ایران به هدف پلید خود نرسیدند.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان این که دولتمردان باید تمام ظرفیت خود را برای حمایت از سیل‌زدگان بکار گیرند، تأکید کرد: اصلاح شرایط نابسامان اقتصادی اولویت اجرایی دولت است.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به نزدیک شدن روز کارگر، اظهار کرد: به قول مقام معظم رهبری کارگران ستون فقرات جامعه هستند و باید با تعهد کامل به وظایف خود عمل کنند و در مقابل دولت هم باید توجه بیشتر به حقوق جامعه کارگری را در اولویت برنامه‌های اجرایی خود قرار دهد.

علم الهدی: ما به خدا متکی هستیم، نه به نفت و بازار جهانی

به گزارش ایسنا، آیت الله سید احمد علم الهدی امروز در خطبه‎های عبادی-‌سیاسی نمازجمعه مشهد ضمن تشکر از حضور مردم در اجتماع منتظران و راهپیمایی روز میلاد امام زمان(عج)، اظهار کرد: در روز بعد از میلاد امام زمان(عج) که این حرکات فوق العاده موثر در نقاط مختلف کشور و جوامع شیعه دنیا صورت گرفت، استکبار جهانی، کاخ سفید آمریکا، یک بیانیه صادر کرد مبنی بر اینکه معافیت کشورهایی که آن‌ها را معاف کرده بود، نفت ایران را بخرند، دیگر تمدید نمی‌کند. در ماه می معافیت تمام می‌شود و بعد تمدید نخواهد کرد و هر کشوری از ایران نفت بخرد، آمریکا رابطه مالی، اقتصادی و بانکی خود را با او قطع می‌کند. 

وی با بیان اینکه در این بیانیه دو حرف زده بود، عنوان کرد: حرف اول اینکه زمانی که نفت ایران از بازار جهانی حذف شود، برای اینکه جبران شود، عربستان و امارات دو گاو شیرده آمریکا وعده دادند که تولید نفت خود را زیاد و کمبود نفت ایران را از بازار جهانی جبران کنند تا قیمت نفت افزایش نیابد. حرف دوم نیز این بود که این کار را انجام دادیم تا صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم و از تمام درآمدهایی که کشور را می‌خواهد اداره کند، محروم کنیم.

علم الهدی بیان کرد: صدور این بیانیه در روز بعد از نیمه شعبان از دو جهت برای آمریکا موضوعیت داشت. جهت اول اینکه مردم ما گرفتار سیل هستند و بخش عمده‌ای از امکانات تولیدی و کشاورزی ما در سیل جنوب و غرب از بین رفته، برای اینکه بر اضطراب و نگرانی مردم اضافه شده و به آن‌ها فشار بیشتری وارد شود، این بیانیه را صادر کرد. جهت دوم اینکه در روز  نیمه شعبان توجهات، استغاثه‌ها و وابستگی به عشق امام زمان(عج) در دل مردم تولید امید کرده و برای اینکه به خیال خود این امیدها را با شوک ناامیدی تقابل کند، این بیانیه را صادر کرد.

امام جمعه مشهد افزود: یک جهت مثبت صدور این بیانیه این است که استکبار جهانی از ظهور امام زمان(عج) و انتظار ما وحشت کرده، یعنی رعب لازمی که قبل از ظهور و فرج حضرت(عج) در دل‌های مستکبرین کره زمین ایجاد می‌شود، این بیانیه حکایت می‌کند که خدا آن رعب را در دل آن‌ها قرار داده و القای این رعب از طرف خدا نشان این بوده که فرج نزدیک شده است. 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: باید یک بررسی دقیق بین المللی و داخلی روی این بیانیه کاخ سفید داشته باشیم که آیا صادرات نفت ما به صفر می‌رسد؟ مشکل بودجه پیدا خواهیم کرد؟ مسائل اقتصادی ما دچار مشکل می‌شود؟ یک وقت شعار می‌دهیم «مرگ بر آمریکا» و زمانی هم باور می‌کنیم «مرگ بر آمریکا». بر حسب تشخیص کارشناسان سیاسی، نه کارشناسان سیاسی ما، بلکه کارشناسان سیاسی دنیا، تشخیص آن‌ها این است آمریکا در این توطئه هم مانند توطئه‌های قبلی صددرصد شکست خورده است. 

وی ادامه داد: آن‌ها که بیان کردند ما قصد داریم مساله صادرات نفت را به صفر برسانیم و نفت ایران را از صفحه بازار جهانی حذف کنیم، این مشکل در درجه اول متوجه خود آمریکا است. از دو جهت این کار شدنی نیست، زیرا کشورهای بزرگی چون هند، چین و ژاپن مصرفشان نفت ایران است و ساختار پالایشگاهی آن‌ها به گونه‌ای بوده که اگر از ایران نفت نگیرند و از کشور دیگری بیاورند، هزینه تغییری که باید در ساختار پالایشگاهی خود بدهند، بیشتر از هزینه‌ای است که از خلل در معاملات آن‌ها با آمریکا وارد می‌شود. آمریکا نمی‌تواند رابطه اقتصادی خود را با چین و ژاپن قطع کند زیرا عمده بازار آمریکا متعلق به کالاهای چین و ژاپن است. 

علم الهدی خاطرنشان کرد: جهت دیگر این است که بازار جهانی تحمل حذف نفت ایران را ندارد. اکنون که بیانیه دادند، قیمت هر بشکه نفت از 70 دلار تجاوز کرده و اگر همین روش ادامه پیدا کند، تا زمان نزدیکی هر بشکه نفت به بیش از 100 دلار خواهد رسید. اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کردند که هر یک دلار که بر قیمت نفت در دنیا اضافه می‌شود، 5 دلار بر هزنیه حمل و نقل در داخل آمریکا اضافه می‌شود. اگر هر بشکه نفت به 100 دلار برسد، هزینه حمل و نقل در آمریکا به کجا خواهد رسید؟ قلم اول هزینه در جریان اقتصادی هر کشور، هزینه حمل و نقل است. این ضربه اقتصادی بر خود آمریکا چگونه قابل جبران است؟

امام جمعه مشهد اضافه کرد: اثر دیگر اینکه اگر بنا شد برخی کشورها از ایران نفت وارد کنند، به نفعشان است. هم از نظر اینکه روابط بانکی آن‌ها از طریق بانک‌های بین المللی صورت نمی‌گیرد، در مقابل نفت کالا می‌دهند و از هیچ کشور دیگری نمی‌توانند اینگونه نفت وارد کنند. این برای ژاپن، هند و چین به صرفه است که از آن دست بر نمی‌دارند و اگر آمریکا بخواهد مزاحم آن‌ها شود، روابط دیپلماسی آن‌ها یا آمریکا دچار خلل شده و آمریکا در ارتباط و دیپلماسی جهانی گیر می‌کند. 

امام جمعه مشهد بیان کرد: این مملکت صاحب دارد. ما آقا داریم، دنیا هم بر سر ما بریزد، با قدرت و توانمندی سر انگشت توانمند آسمانی صاحب و آقای ما هیچ مشکلی برای ما به وجود نمی‌آید و تمام مشکلات ما حل است. 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: ما 40 سال است که تجربه کردیم. در این 40 سال هرچه امام(ره) و مقام معظم رهبری فرمودند، بدون چون و چرا اجرا شد. امام(ره) فرمودند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، در طول 40 سال دیدیم آمریکا هیچ کاری نتوانست انجام دهد و در تمام توطئه‌هایش شکست خورد. 

علم الهدی با بیان اینکه مشکل ما با افرادی است که عقیده آن‌ها به امام زمان(عج) و خدا ضعیف بوده و غرب سر و مغز آن‌ها را پر کرده است، عنوان کرد: در جریان‌های سیاسی و برخی جریان‌های حکومتی این افراد با فکر غلط و بی‌ایمانی رسوخ کردند و در برابر هر عطسه‌ای که آمریکا بکند، لرزه‌شان می‌گیرد. مشکل ما با این افراد است. شما که بینش و درک دارید و اهل محاسبه هستید، من از طریق آمار، رسانه‌ها و اطلاعاتی که شما و سایر دستگاه‌های سیاسی دنیا می‌دهند، این محاسبه را انجام دادم و از خود چیزی نگفتم. 

امام جمعه مشهد گفت: شما سال 97 را تجربه کردید و خود وارد هستید که چگونه می‌توان نفت را از طریق غیر رسمی فروخت که حتی یک قطره فروش نفت ما کم نشود، شما خود این موارد را می‌دانید، چرا از عطسه آمریکا شوک به شما دست می‌دهد؟ چرا لرزه به اندام شما می‌افتد؟ چرا یکباره جریان‌های اقتصادی و بانکی کشور زیر و رو می‌شوند و در صرافی‌ها ارز را بالا و پایین می‌برند؟ عده‌ای شروع به تبلیغات سوء به نفع دشمن و علیه نظام در داخل کشور می‌کنند که با این بیانیه آمریکا همه چیز تمام شد. 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اضافه کرد: آمریکا در این 40 سال کجا توانست همه چیز را تمام کند که اکنون بتواند؟ کجا توانست به ما لطمه بزند؟ ما امروز در تمام عرصه‌ها و در این 40 سال، قدرتمندتر، عزیزتر و پولدارتر بوده و زندگانی بهتر داریم. ما مردمی داریم که یک سیل آمد، اینگونه کمک کردند، در مقابل کدام حادثه مردم اینگونه به صحنه نمی‌آیند؟ در مقابل کدام وضعیت مردم در عرصه حضور ندارند؟ مردم مشکل را حل کردند و در اهواز مردم نگذاشتند آب وارد شهر شود. چرا باید با این کیفیت وحشت کنیم؟ چرا این تزلزل‌ها را در بازار ایجاد می‌کنید و این افکار بی‌ایمانی و بی‌اعتقادی به غیر، خدا و امام زمان(عج) را ترویج می‌کنید؟ 

وی بیان کرد: ما به قدرت غیبی پرودگار متکی هستیم. اتکای ما به خدا، اسلام، قرآن و وجود مقدس امام زمان(عج) و مناجات رهبر در نیمه‌های شب در دلداگی با خدا است. ما به این موارد متکی هستیم نه به نفت، معادن، منابع و بازار جهانی. این قابل زوال نیست و حد ندارد که بگوییم خدا تا این حد می‌دهد و بیشتر نمی‌دهد، تنها زمانی ممکن است اثر نکند که مردم ما برگردند و به دین و خدا پشت کنند که چنین چیزی امکان ندارد، زیرا مردم 40 سال است که امتحان دادند و پای دین ایستادند.

امام جمعه شهرکرد: صفوف نماز جماعت در مساجد، شایسته جامعه اسلامی نیست

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‎‌والمسلمین محمدعلی نکونام ششم اردیبهشت‌ماه در خطبه‌های نماز جمعه شهرکرد با اشاره به آیات ۱۳ و ۱۴ سوره مبارکه یونس، اظهار کرد: خداوند در این آیات به سنت الهی اشاره دارد و می‌فرماید کسانی که با دین خدا و حجت‌های الهی کنار نیایند، خداوند آن‌ها را گرفتار می‌کند و با همان گرفتاری به هلاکت می‌رساند و دیگران را جایگزینشان می‌کند. 

وی با تعمیم مضمون این آیات شریفه به انقلاب اسلامی در ایران، تصریح کرد: در همین مورد باید یک هشدار جدی توجه شود که زنگ خطری است که به صدا در می‌آید و مربوط به ابتذال در گردهمایی چند روز قبل در فرهنگ‌سرای شهرکرد بود که قلب هر مؤمن دلسوزی را ناامید و ناراحت کرد. 

امام جمعه شهرکرد در خصوص نکوداشت و بهداشت مساجد، تأکید کرد: مسجد اگر انسان‌ساز نباشد و نمازگزار را به سمت کمال رهنمون نکند، مشتی خشت و گل بیشتر نیست و نزد خداوند ارزشی ندارد. 

وی با انتقاد از وضعیت برخی مساجد و صفوف خالی از نمازگزار، یادآور شد: همگان باید در حد توان در جهت نکوداشت مساجد بکوشند. صفوف نماز جماعت در مساجد، شایسته جامعه اسلامی نیست. 

وی با بیان اینکه نهم اردیبهشت ‌ماه با نام روز شوراها نامگذاری شده، ادامه داد: وظیفه اصلی شورا که نهادی برگرفته از اسلام عزیز است، ایجاد همدلی در میان مردم است و این امر نشان می‌دهد که در حکومت اسلامی، مردم نقش اساسی را دارند. 

حجت‌الاسلام نکونام تأکید کرد: جمهوری اسلامی اگر اراده کند می‌تواند تنگه هرمز را که ۹۰ درصد نفت منطقه از آن عبور می‌کند و به بازارهای جهانی ارسال می‌شود، مسدود کند. 

وی با اشاره به دامن زدن به جنگ روانی دشمن در داخل کشور، تأکید کرد: نباید تحریم‌ها را بزرگنمایی کرد و بازار را با عدم ارائه اجناس به آشفتگی کشاند چرا که به لطف الهی با اتحاد مردم و تدابیر مسئولان، از این روزهای سخت عبور خواهیم کرد. 

امام جمعه شهرکرد با اشاره به روز جهانی کار و کارگر، بیان کرد: تحقق بخشیدن به بخش عمده‌ای از شعار «رونق تولید» با توجه ویژه به بخش کارگری جامعه امکان پذیر خواهد بود. 

خطیب جمعه ورامین: نباید مشکلات امروز اقتصادی را به گردن تحریم‌ها انداخت

به گزارش خبرنگار ایسنا، حجت الاسلام سید محسن محمودی در خطبه‌های نماز جمعه امروز ورامین طی سخنانی با اشاره به دشمنی‌های آمریکا علیه ملت ایران گفت: امروز ترامپ قصد دارد، به اقتصاد کشور ما ضربه بزند، اما با توجه به بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب و رفع وابستگی اقتصادی می‌توانیم، در برابر این توطئه‌ها بایستیم.

وی افزود: ترامپ ملعون تا امروز در تصمیمات دیوانه وار و نابخردانه خود شکست خورده است، او قصد داشت در سال ۹۷ در کشور شورش اجتماعی ایجاد کند و با تشدید تحریم‌ها، خروج از برجام و در نهایت به صفر رساندن صادرات نفت ایران از جمله این تصمیمات دیوانه وار است، ما با صراحت اعلام می‌کنیم، همان گونه که تاکنون ترامپ احمق خود را رسوای خاص و عام کرده و تصمیماتش با بن بست مواجه شده است، قطعاً در این تصمیم نیز شکست مفتضحانه ای خواهد خورد.

امام جمعه موقت ورامین ادامه داد: جمهوری اسلامی اعلام کرده که اگر ایران نتواند، از تنگه هرمز نفت صادر کند، قطعاً کس دیگری نیز حق صدور نفت از این تنگه را نخواهد داشت.

وی گفت: از طرف دیگر آمریکا و اروپا نیازمند نفت ایران هستند و قطعاً این تصمیم سبب ایجاد بحران انرژی در غرب خواهد شد و ثانیاً این تشدید تحریم‌ها قطعاً برای ما برکات زیادی به همراه خواهد داشت، سال‌ها است، مقام معظم رهبری بر مساله عدم وابستگی اقتصادی به نفت و تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و صادرات غیرنفتی تاکید دارند، اما برخی از مدیران تا مجبور نشوند، این سیاست‌ها را عملیاتی نمی‌کنند، لذا این اقدامات آمریکا ان شاء الله عامل تبدیل ایران به قدرت اقتصادی بدون اتکا به نفت خواهد شد.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران با بیان اینکه برخی کارشناسان اعتقاد به کاهش فشار برخی از چاه‌های نفتی عربستان و عدم توانایی این کشور در افزایش صادرات نفت دارند، گفت: این اقدام آمریکا سبب افزایش قیمت نفت و به ضرر خود امریکا خواهد شد.

وی اضافه کرد: ما بارها گفتیم و امروز نیز تکرار می‌کنیم، که طی سال‌های گذشته از تهدیدهای بیرونی نگران نبودیم، امروز نیز نگرانی نخواهیم داشت، اما از ضعف مدیریت‌ها و نفوذی‌های استکبار در داخل به شدت نگرانیم.

خطیب جمعه ورامین گفت: نباید مشکلات امروز اقتصادی را به گردن تحریم‌ها انداخت و در پی جنازه برجام باشند، تا زمانی که برخی مدیران فشل و بی انگیزه و با نگاه‌های سیاسی و جناحی متصدی امور اقتصادی باشند، تا زمانی که تمام نگاه‌ها به غرب باشد و از ظرفیت‌های داخلی غفلت کنیم، شاهد همین وضعیتی که سبب خجالت و شرمندگی است، خواهیم بود.

وی ادامه داد: عملکرد ضعیف و ناتوانی برخی مدیران تمام پیشرفت و عظمت و اقتدار نظام اسلامی را تحت شعاع قرار داده است.

محمودی ضمن درخواست از مجلس و دستگاه قضائی برای ایفای نقش نظارتی خود از دولت خواست، در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب با انتخاب تیم جوان، مؤمن و انقلابی و با روحیه جهادی در حوزه اقتصادی آمریکا را در رسیدن به اهداف شوم خود ناکام بسازد و افزود: باید به اوضاع نابسامان اقتصادی موجود رسیدگی کرد.

وی افزود: به ترامپ احمق نیز توصیه می‌کنم، حادثه طبس در سال ۵۹ را مطالعه و یا از کارتر سوال کند، در این کودتا چه بر سر آمریکا آمده است و بداند همان گونه که جنازه سربازان متجاوز آمریکایی در آتش سوخت و آمریکا در دنیا رسوا شد، امروز نیز شکست خواهد خورد و نام ترامپ در تاریخ به عنوان نابود کننده قدرت استکباری امریکا ثبت خواهد شد.

امام جمعه موقت ورامین گفت: ۱۱ اردیبهشت ماه روز کارگر است و به این بهانه از کارگران می‌خواهم، برای تحقق شعارسال و رونق تولید گام بردارند، امروز تولیدکنندگان و کارگران رسالت سنگینی برای تحقق این شعار دارند و باید تمام توان خود را برای حمایت از این عزیزان به کار بندیم.

امام جمعه موقت قزوین: تعالی با دو بال «فهم» و «حرکت» محقق می‌شود

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی قابل در خطبه‌های نماز جمعه قزوین ضمن اشاره به سالروز شکست آمریکا در طبس اظهار کرد: ما اگر در طول تاریخ انقلاب اسلامی هیچ نداشتیم به جز همین موضوع طبس، جهانیان باید به حقانیت انقلاب اسلامی ایمان می‌آوردند.

وی افزود: ملت مسلمان ایران باید با به یاد داشتن معجزه‌ای که در طبس اتفاق افتاد دل‌هایشان را قوی کنند و بدانند خداوند پشتیبان نظام جمهوری اسلامی خواهد بود زیرا در آن اتفاق هیچکس حتی نیروهای مسلح هم از موضوع توطئه آمریکا اطلاع نداشت اما دست خداوند از انقلاب اسلامی دفاع کرد.

قابل در ادامه یادآور شد: وزیر امور خارجه آمریکا گفته است ما نمی‌گذاریم ایران نفت صادر کند مگر به شرط‌هایی که در میز مذاکره معین می‌شود، اینجا باید به سران استکبار بگوییم که در سال‌های ابتدایی انقلاب، در بحبوحه جنگ تحمیلی و تحرکات گروهک‌ها در داخل، کشورمان را حفظ کردیم حالا که قدرت منطقه هستیم و پشت دروازه‌های اسرائیل رسیده‌ایم، شاگرد مکتب حسینی هستیم و هیچ‌گاه تن به مذاکره با ذلت نخواهیم داد.

وی با اشاره به مشکلات سیل‌زدگان بیان کرد: کم‌کم سیل‌زدگان به خانه‌های خود باز می‌گردند، خانه‌هایی که ممکن است به لحاظ ایمنی مشکل داشته باشند و امکانات‌شان نیز به حداقل رسیده است، بنابراین مردم که همواره در مشکلات پشت یکدیگر هستند باید همچنان یاری‌گر سیل‌زدگان باشند تا زندگی‌شان سامان پیدا کند.

امام جمعه موقت قزوین تصریح کرد: در چند روز گذشته خبر اعدام ۳۷ نفر در عربستان سعودی در رسانه‌ها منتشر شد، از این ۳۷ نفر ۳۲ تن شیعه و بعضاً از طلاب و علما بودند، در این شرایط حقوق بشر آمریکایی سکوت کرد و هیچ اطلاعیه‌ای صادر نشد زیرا آمریکایی‌ها بنده پول هستند و با سعودی‌ها معامله دارند.

حجت‌الاسلام قابل در پایان با اشاره به تقارن روز معلم و روز جهانی کارگر بیان کرد: این همزمانی یک پیام مفهومی دارد، اینکه تعالی با دو بال «فهم» و «حرکت» محقق می‌شود؛ استاد مطهری مظهر علم و فهم است و کارگران نیز مظهر تلاش و حرکت هستند.

خطیب جمعه اراک: همبستگی ارتش و سپاه خاری در چشم دشمنان و مایه قوت کشور است

به گزارش ایسنا، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی در خطبه های امروز نماز جمعه اراک با اشاره به فرا رسیدن هفته کار و کارگر، نقش کارگران را در جامعه اسلامی بسیار بی بدیل و ارزشمند دانست و با تاکید بر اینکه اسلام برای کارگر ارزش بسیار قائل است، افزود: یکی از ابعاد جهاد، جهاد اقتصادی، تولیدی، کار و رونق اقتصاد و تولید و ایجاد اشتغال سالم و مولد است که عبادتی با ارزش محسوب می شود.

وی اظهار کرد: امروز که دشمنان ما تصور می کنند می توانند ما را با در نظر گرفتن تحریم ها تحت فشار قرار دهند، وظیفه همه ما در هر میدان کار و تلاشی اینست که از مجاهدت و کار و فعالیت دریغ نکنیم.

دری نجف آبادی افزود: اگر ملتی می خواهد آقا باشد، باید با بهره گیری از نیروی کار با مهارت و متخصص و با جدیت، قله های بلند را فتح کند.

وی بر لزوم حرکت در مسیر تولید بهینه که کشور را از بیگانگان بی نیاز کرده، صادرات را افزایش داده، واردات را کاهش داده و کیفیت مناسب داشته باشد، تاکید کرد و گفت: دستیابی به تمامی این جایگاه ها نیازمند تلاش کارگران و کارفرمایان دلسوز است.

دری نجف آبادی با بیان اینکه استان مرکزی افتخار دارد که استانی کارگری است، افزود: البته این استان در دیگر بخش ها همچون کشاورزی نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد. در تمامی این بخش ها باید همگان همت کنند و اگر در گذشته راه را اشتباه رفته ایم و با اقداماتی همچون خصوصی سازی های غلط سرمایه ها از بین رفته، باید برگردیم و صنایع را احیا کنیم. استان مرکزی بیش از 3 هزار واحد صنعتی دارد و باید همت کنیم تا همه این واحدها آباد شوند. مسائل تولید را باید به صورت زنجیره ای دنبال کنیم و در طراحی و R&D به نوآوری بپردازیم که نقش و کمک شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها در این حوزه بسیار تاثیرگذار و مهم است.

وی تاکید کرد: ایران چیزی از کشورهای اروپایی کم ندارد، باید روی پای خودمان بایستیم و وابسته به دیگران نباشیم. ژن ایرانی ها ژن عاشق اهل بیت(ع) است و کار از نگاه ما عبادت محسوب می شود. برخورداری از انگیزه های دینی، ایمانی و قرآنی یکی از امتیازات ایرانی ها در مسیر دستیابی به  موفقیت است.

دری نجف آبادی با اشاره به نامگذاری سال جدید تحت عنوان رونق تولید توسط مقام معظم رهبری و تاکید ایشان در سال های گذشته بر عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی اسلامی اظهار کرد: مردم و مسئولان باید برای تحقق این مهم بسیج شوند و همگان همت کنند تا گره هایی که به دست جاهلان، استعمار و مزدوران آنها در اقتصاد ملی ما ایجاد شده باز شود، در این صورت ظرف 10 تا 20 سال اقتصاد ملی ما بسیار قدرتمند و شکوفا خواهد شد.

وی در ادامه به فرا رسیدن دهه کرامت مساجد که از امروز شروع می شود اشاره کرد و با تاکید بر لزوم آماده سازی مساجد برای استفاده هرچه بهتر از ایام پایانی ماه شعبان و آمادگی برای ورود به ماه رمضان گفت: همه مدیون مساجد هستیم. اگر مسجد نبود انقلاب هم نبود، مسجد در دوران انقلاب بعنوان پایگاه عمل کرد، انقلاب از مساجد آغاز شد و همه اقشار از مساجد فریاد برآوردند. امروز هم بزرگترین پشتوانه ملت ما مساجد هستند.

دری نجف آبادی با بیان اینکه آمریکا 40 سال است علیه ملت ایران و سپاه و ارتش توطئه کرده و کشور ما را تحریم می کند ولی امام و مقام معظم رهبری بارها فرموده اند که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند، افزود: با همت کارگران و تمامی اقشار و با کم مصرف کردن و سخت کوشی در جبهه کار و تولید و اشتغال سالم و مولد، با همت بلند و استفاده درست از منابع می توانیم از وابستگی نفتی خارج شده و حتی چاه های نفت را بسته و تنها از طریق صادرات، رشد اقتصادی را به 8 درصد رسانده و ظرف 20 سال تولید ناخالص ملی را به 4 برابر برسانیم.

خطیب جمعه اراک تاکید کرد: صرفه جویی، قناعت و مجاهدت، اصولی هستند که باید در راستای دستیابی به این هدف مورد توجه قرار گیرند و رعایت شوند.

امام جمعه تبریز: آمریکا در جلوگیری از فروش نفت ناتوان است

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام سیدمحمدعلی آل هاشم در خطبه‌های نماز جمعه، با بیان این‌که تلاش آمریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران، در راستای تحریم‌های ظالمانه است، گفت:  وزیر خارجه آمریکا طی یک کنفرانس خبری به فشار حداکثری برای به صفر رساندن نفت ایران اشاره کرد، دولت امریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران حساب زیادی روی عربستان باز کرده بود اما افزایش قیمت نفت، نشان داد که عربستان و سایر متحدان و اپک نمی‌توانند کمبود عرضه‌ی نفت ایران در بازار را جبران کند.

وی با اشاره به نقض حقوق بشر آل‌سعود در قتل ۳۷ عربستانی که اکثرا طلبه و دانشجوی دینی بودند، گفت: دولت عربستان در اقدام جدید و ضد حقوق بشر ۳۲ شیعه و پنج سنی را اعدام کرد؛ به طوری‌که آل سعودی‌ها همواره سعی کرده‌اند تا حذف نیروهای شیعه را انجام دهند، سکوت جهان اسلام در مقابل این جنایت جایز نیست و ما از دستگاه دیپلماسی کشور که وظیفه انعکاس اعتراض ملت به مجامع بین المللی را دارد، درخواست داریم تا اعتراض مردم قهرمان ایران را از فجایع اخیر منعکس کنند. 

وی با اشاره به انتصاب سردار سلامی به عنوان فرماندهی سپاه پاسداران که همزمان با سالروز تشکیل سپاه پاسداران بود، گفت: انتصاب سردار سلامی که فردی انقلابی و مورد اعتماد مقام معظم رهبری بوده قطعا پیامی داشته است، امیدوارم سردار سلامی در این مسئولیت موفق شود.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به هفته‌ی کارگر و ضمن قدردانی از زحمات و حضور پاکبانان و کارگران در نمازجمعه، گفت:  حیات یک ملت، مرهون کار و کارگر است، نقش موثر کارگران در استقلال کشور بسیار مهم است، کسی که در رابطه با رونق تولید جامعه کار و تلاش می‌کند، کارش عبادت و مجاهد فی سیبل الله بوده و معتقدم قشر کارگران زحمت کش ستون اصلی رونق تولید در کشور است.

وی با بیان این‌که رونق تولید یکی از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد: اگر این امر به درستی محقق شود، تصمیمات مقامات آمریکایی در رابطه با نفت و مسائل اقتصادی بی تاثیر خواهد شد.

امام جمعه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با بیان این‌که اعمال تحریم‌ها باعث تکیه بر توان داخلی خواهد شد، افزود: در تمامی عرصه‌ها شاهدیم که تمامی موفقیت‌ها با وجود تحریم‌ها به وجود آمده است.

وی با تاکید بر این‌که باید فرهنگ کار و تولید و تلاش در جامعه ترویج یابد، گفت: روحیه‌ی انتظار برای ثروت باد آورده را در جامعه از بین ببریم.

امام جمعه قم: دولت برای تامین امکانات زندگی و جبران خسارات سیل زدگان، تدبیر کند

به گزارش خبرنگار ایسنا، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه های نماز جمعه قم در مصلی قدس با تاکید بر اهمیت تحقق عدالت اجتماعی در جامعه دینی عنوان کرد: مسئولان رسالت مهمی در ایجاد عدالت اجتماعی دارند و هر گونه تلاشی، موجب امید و انگیزه در جامعه می شود.

امام جمعه قم افزود: اگر عدالت اجتماعی گسترش یابد، خیرات و برکات زیادی دارد، وقتی در جامعه مانع از تبعیض و ناعدالتی شویم گرفتاری ها رفع و جامعه آباد می شود.

امام جمعه قم با اشاره به روز کارگر عنوان کرد: قشر زحمت کش کارگر نزد خدا و رسول خدا دارای اجر و قرب هستند، رهبر انقلاب شعار امسال را رونق تولید قرار داد و امید است با تلاش کارگران این امر تحقق یابد، مسئولان نیز به این قشر توجه داشته باشند و جامعه با خرید کالای ایرانی از آن ها حمایت کند.

وی در مورد روز معلم نیز بیان کرد: 12 اردیبهشت سالگرد شهید مطهری، روز معلم نامگذاری شده است، معلمان، الگوهای ما هستند، آموزش و پرورش می تواند مروج الگوهای اخلاقی و رفتاری در جامعه باشد، این معلم ها هستند که هم علم آموز و اخلاق آموز هستند.

وی در خصوص حادثه سیل در کشور گفت: این سیل مهیب، خسارات زیادی را به زندگی و مزارع و باغات مردم وارد کرد، اما شاهد صحنه های زیبایی از همراهی نیروهای مردمی، نیروی انتظامی، سپاه، هلال احمر، ارتش و ... در کنار آسیب دیدگان بودیم.

امام جمعه قم بیان کرد: آسیب دیدگان نیاز به تامین امکانات اولیه از جمله چادر و وسایل سرمایشی در روزهای گرم دارند، دولت برای تامین امکانات زندگی و جبران خسارات سیل زدگان در حادثه اخیر، تدبیر کند.

امام جمعه قم افزود: کار نابخردانه دیگر آمریکا که بار اول نیست از او سرزد به 8 کشور معافیت داده بود تا بتوانند از ایران اسلامی نفت خریداری کنند اما اعلام کردند معافیت لغو شده است، تصور می کنند ما منتظر می مانیم که امریکا به ما امر کند. مگر تاکنون منتظر امریکا بوده ایم، ملت فعال و مسئولان با هوشیاری و بیداری در صحنه حضور یابند و دشمن را در آخرین تلاش ها برای زمین زدن ما تلاش می کنند.

امام جمعه اردبیل: پایمال کردن فلسفه سازمان ملل اهانت به تمام اعضای آن است

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر اردبیل اظهار کرد: ترامپ اشتباه محاسباتی بزرگی را مرتکب شد چون سال‌هاست که دولت ایران، محروم از پول نفت است و پول نفت، نقش حیاتی در بودجه ایران ندارد.

وی ادامه داد: بعد از تشدید تحریم، سهم نفت از بودجه عمومی به 11 درصد و سهم آن از کل بودجه به چهار درصد رسیده است آمریکا علیرغم فهمیدن آن درصدد تشدید جنگ روانی و اثرگذاری بر بازار ارز و وارد کردن شوک اقتصادی است.

وی با بیان اینکه در تحریم نفتی ایران آمریکا فلسفه وجودی سازمان ملل را زیرسوال می‌برد، خاطرنشان کرد: برخلاف قطعنامه رسمی شورای امنیت، می‌گوید از ایران نفت نخرید یعنی ما با دشمن کل بشریت درگیر هستیم و این برای ما افتخار است.

امام جمعه اردبیل افزود: آمریکا با صراحت به کشورها می‌گوید شما حق ندارید قطعنامه شورای امنیت را که به اتفاق آراء تصویب شده، اجرا کنید و این بدعتی بسیار خطرناک در مدیریت دنیا و در تاریخ سازمان ملل است.

عاملی با بیان اینکه با تحریم نفتی تولید نفت ایران متوقف نمی‌شود، تصریح کرد: فروش نفت ادامه پیدا می‌کند و مازاد آن در صورت عدم صادرات تبدیل به مشتقات می‌شود که در نتیجه آن اولا استقلال اقتصادی برای کشور می‌آورد و در کنار آن ایران از تحریم نفت، نجات پیدا می‌کند چرا که تحریم مشتقات، ممکن نیست.

خطیب جمعه اردبیل بیان کرد: دولت آمریکا به طور مدام تصمیم‌هایی می‌گیرد که قابل عملیاتی شدن نیست و در نتیجه هیبت آمریکا به طور مکرر شکسته می‌شود و این نشان افول عقلانیت و قدرت آمریکاست.

امام جمعه ارومیه: کارگران سرداران بی ادعای جنگ اقتصادی هستند

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سیدمهدی قریشی امروز در خطبه‌های آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه ارومیه، با اشاره به روز جهانی کارگر اظهار کرد: کارگران سرداران بی‌ادعای جنگ اقتصادی هستند و با تلاش کارگران رونق تولید و توسعه اقتصادی در کشور ایجاد می‌شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد تحریم‌های آمریکا تصریح کرد: از فرصت تحریم‌ها بایستی نهایت استفاده را برد و با استفاده از ظرفیت های داخلی و تلاش مضاعف رونق اقتصادی را در کشور به وجود آورد و نقشه دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران را نقش بر آب کرد.

وی در خصوص مسئله حجاب و عفاف در جامعه تاکید کرد: متاسفانه عده ای در سطح شهر کشف حجاب می کنند و مردم و مسئولین باید در مورد این مساله به صورت جدی ورود کنند و با تذکر جدی و امر به معروف و نهی از منکر مانع ارتکاب گناه در جامعه اسلامی شوند.

امام‌جمعه موقت اصفهان: ناظران، رضایت مردم را در دوچرخه سواری بانوان در نظر داشته باشند

به گزارش خبرنگار ایسنا، حجت‌الاسلام محمدتقی رهبر در خطبه‌های عبادی- سیاسی نماز جمعه اصفهان اظهار کرد: در این هفته سالگرد شکست نظامی حمله آمریکا در طبس را پشت سر گذاشتیم، در روز دوشنبه روز شوراها را پیش رو داریم که از دستاوردهای انقلاب اسلامی است. لذا شوراها باید نقشی عادلانه و منصفانه در شهر داشته باشند و باید برای رضای خدا کار کنند و منیت‌ها را کنار بگذارند.

وی ادامه داد: در روزهای آتی روز ملی خلیج فارس را در پیش رو داریم و باید گفت ۲۵۰۰ سال است خلیج فارس، خلیج فارس نام دارد. لذا یاوه گویی‌های برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس همچنان بی تاثیراند و اثری نخواهد داشت.

رهبر با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا فردی احمق و ابله است تصریح کرد: رئیس جمهور آمریکا هر اقدامی علیه ایران انجام داده است به ضرر خود و متحدینش و به نفع کشور ایران بوده.برای مثال در پاره کردن برجام نفع در این بود که بفهمیم آمریکا به هیچ عنوان قابل اعتماد نبوده و نخواهد بود، آمریکا ۶۰ سال است به ایران و دیگر کشورهای منطقه ظلم کرده است به بیان دیگر باید گفت آمریکا ام الفساد این کره خاکی است و رئیس جمهور دیوانه آمریکا منفورترین رئیس جمهور روی زمین است.

وی در ارتباط با بی اعتمادی مجلس سنای آمریکا اظهار کرد: ترامپ در حالی که در کشور خود مورد بی اعتمادی قرار گرفته است سپاه را تروریست اعلام می‌کند. این در حالی است که هر جا جنایتی شده زیر سر آمریکاست اما درود بر ملت بزرگ ایران که در میدان آمدند و خود را در حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سپاهی خواندند.

وی با اشاره به جزئیات آب پشت سد در اصفهان گفت: در حال حاضر سد چادگان ۴۰ درصد آب دارد که باید مدیریت شود، ما با استان‌های دیگر برادریم و نباید برخی تعصبات در برخی استان‌ها مهم جلوه داده شوند. امروز آب منطقه‌ای گزارشاتی مبنی بر قابل قبول بودن وضعیت فعلی آب گفت اما در کنار همه این ها باید خود ما نیز در مصرف آب صرفه جویی کنیم.

امام جمعه موقت اصفهان در تاکید حمایت از سیل زدگان تصریح کرد: باید هرچه می‌توانیم به آنان کمک کنیم و مردم نیز همیاری‌های لازم را به عمل آورند تا مشکلات مردم  کم رنگ تر شود.

رهبر در خصوص شهادت ۳۷ تن از مردم عربستان که بدون جرم و با بدترین شکنجه‌ها کشته شدند گفت: مانند این وقایع اخیرا در سریلانکا هم اتفاق افتاده است که به عقیده من داعش در این مسائل دستی در کار دارد.

وی در خصوص مسائل فرهنگی استان خاطرنشان کرد: مسئولین در هر قسمتی که مشغول به کار هستند علما و مردم تذکراتی برای آنان دارند. برای مثال دوچرخه سواری دختران موضوعی است که چرا مسئولین شهری جلوی آنان را نمی‌گیرند. لذا ناظرین ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر و دستگاه‌های مربوطه باید رسیدگی کنند و رضایت مردم را مد نظر داشته باشند.

امام جمعه موقت ایلام تاکید کرد: ضرورت مهار گرانی‌ با اصلاح مدیریت‌ها

گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین «وعد مرادبیگی» در خطبه‌های نماز جمعه این هفته، اظهار کرد: بخشی از گرانی‌های موجود به خاطر سوء مدیریت است که امیدواریم دولت به شرایط معیشتی و اقتصادی و مهار گرانی‌ها برای کاهش فشار بر مردم توجه ویژه‌ای داشته باشد.

وی با محکوم کردن حرکت رییس جمهور آمریکا در خصوص ممنوعیت خرید نفت از ایران گفت: هشت کشوری که نفت از ایران می خرند این اقدام را محکوم کرده‌اند و رهبر فرزانه اعلام فرمودند «ما نفت را به هر میزان که بخواهیم می‌فروشیم» که این سخن جوابی دندان‌شکن به یاوه‌گویی رییس جمهور آمریکا است.

امام جمعه موقت ایلام با تاکید بر اینکه دشمنان نمی‌خواهند یک حکومت موفق اسلامی به جهان معرفی شود، ادامه داد: دولتمردان ما این اقدام را به فال نیک بگیرند و وابستگی بودجه به نفت را از بین ببرد.

امام جمعه بجنورد: صفر کردن صادرات نفت ایران، از آرزوهای دشمنان انقلاب اسلامی است

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی در آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه با اشاره به اینکه اکنون در فتنه اقتصادی دشمنان قرار گرفته‌ایم، اضافه کرد: دشمنان می خواهند با به صفر رساندن صادرات نفت، اقتصاد ایران را فلج کنند و اجازه پیشرفت اقتصادی به کشور ندهند، اما وزیر  خارجه آمریکا باید این آرزو را به گور ببرد.

وی در ادامه با بیان اینکه در این شرایط سخت اقتصادی نباید حقوق کارمندان با تاخیر پرداخت شود، ادامه داد: برخی از دستگاه ها، حقوق کارمندان خود را با تاخیر پرداخت می کنند که نباید این اتفاق بیفتد درست است که برخی از مواقع چاره ای نیست اما نباید این کار به یک سنت تبدیل شود و همیشه به همین روال حقوق پرداخت شود.

وی با تاکید براینکه مساجد چراغ راه مسلمانان است، تصریح کرد: پایگاه های فرهنگی و بسیج باید تمام تلاش خود را داشته باشند تا جوانان حضور بیشتری در مساجد داشته باشند.

یعقوبی با بیان اینکه در روز سه بار با مساجد باید ارتباط داشته باشیم، افزود: ارتباط مستقیم با مسجد موجب می شود تا از راه درست خود خارج نشویم و هر مسیری که روشنایی وجود دارد را ادامه دهیم.

امام جمعه بجنورد در رابطه با روحانی های سکولار، بیان کرد: هرچند تعداد این روحانی ها کم است اما نباید در کل وجود داشته باشد روحانی که بگوید با دین کاری ندارد از مصیبت زده های دین است.

وی با اشاره به اینکه برخی از خانواده ها میلیون ها تومان هزینه می کنند تا فرزندانشان در خارج از کشور علم جدید بیاموزند، اظهار کرد: اما این خانواده ها حتی حاضر نیستند یک میلیون تومان برای آموزش علم دین فرزندانشان هزینه کنند و این مسئله بسیار دردناک است.

امام جمعه موقت بیرجند: راز تحقق رونق تولید، توجه به کارگران است

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی، امروز ۶ اردیبهشت، در خطبه‌های نمازجمعه بیرجند اظهار کرد: در شعار رونق تولید که رهبر معظم انقلاب برای امسال برگزیدند، پیام‌های بسیاری وجود دارد که باید توسط مردم و مسئولان مورد توجه واقع شود.

وی با اشاره به روز کارگر، افزود: در بخش خصوصی کارفرمایان باید توجه داشته باشند چراکه بعضی از کارگران از معوقات خود گلایه دارند که اگر این طور باشد شاهد رونق تولید نخواهیم بود.

امام جمعه موقت بیرجند با اشاره به اینکه رونق تولید توسط کارگران در کشور ایجاد می‌شود، تصریح کرد: دولت باید به قشر زحمتکش کارگر توجه ویژه‌ای داشته باشد.

عبادی با اشاره به روز معلم، اظهار کرد: از جهت اهمیت و کار زیربنایی در دولت هیچ وزارتخانه‌ای به اهمیت وزارت آموزش و پرورش وجود ندارد چراکه آموزش و پرورش کودکان را از خانواده‌ها تحویل می‌گیرد و بعد از 12 سال به جامعه تحویل می‌دهد که اگر درست با این کودکان کار شود، انسان‌هایی دانشمند، عالم، متقی و سالم خواهند بود در غیر این صورت باسوادهایی اختلاس‌گر بار می‌آیند.

وی با بیان اینکه کشورهای مهمی که امروز در دنیا پیشرفت می‌کنند، بزرگترین سرمایه گذاری آن‌ها در آموزش و پرورش بوده است، افزود: در کمیسیون آموزش و تحقیقات طی سال‌های گذشته علاوه بر بودجه‌ای که دولت تعیین کرده هر سال مبلغی را اضافه کرده‌ایم و اجازه نداده‌ایم کاهش یابد اما اگر درست از نظر اعتباری این وزارتخانه دیده نشود در مجلس نیز نمی‌توان کاری کرد.

امام جمعه موقت بیرجند تصریح کرد: اگر ترامپ عزم خود را جزم کرده تا عزت ایران را از بین ببرد موفق نخواهد شد و حتی اگر بدترین شرایط را فراهم کنند از یک میلیون کمتر نفت صادر نخواهیم کرد.

عبادی با بیان اینکه یکی از صحنه‌های سیل اخیر ایجاد وحدت و برادری در کشور بود، خاطرنشان کرد: سپاهی، ارتشی، بسیجی و جهادیان و برخی مسئولان در کمک به سیل زدگان اخیر اقدامات خوبی انجام دادند.

امام جمعه موقت اهواز عنوان کرد: علل وقوع سیل ریشه‌یابی شود/ تحریم نفتی فرصتی برای کشور

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن حسن زاده در خطبه‌های نماز جمعه امروز، 6 اردیبهشت ماه اهواز با دعوت مردم به رعایت تقوا بیان کرد: ماه شعبان مقدمه ورود به ماه مبارک رمضان است و براساس روایت‌های موجود برای ورود به ماه خدا باید آمادگی داشته باشیم. عمده آمادگی برای ورود به ماه رمضان، با توبه اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه شخص باید در ماه شعبان توبه کند، افزود: هر زمان که انسان از عبودیت و بندگی خدا خارج شود، باید به سوی خدا بازگردد و توبه کند. شخص باید در ماه شعبان توبه کند تا با پاکی وارد ماه مبارک رمضان شود.

حسن زاده گفت: زشت است که ناکارآمدی مدیریت شهری را در بخش های مختلف به عهده جنگ بگذاریم. مدیریت‌ها باید به دور از منافع شخصی و جناح‌بندی‌های قومیتی باشد و برای عمران و آبادانی اهواز تلاش شود.

وی با اشاره به روز کارگر اظهار کرد: کارگران نقش اساسی در رشد و رونق تولید دارند. کارگران در عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی نقش اساسی دارند و در این زمینه می‌توانند با کار جهادی به آنچه که کشور می‌خواهد دست پیدا کنند.

امام جمعه موقت اهواز گفت: آنچه که در درون کشور تولید می‌شود و یا واردات آن ضروری نیست را نباید اجازه داد تا به کشور وارد شود. باید مانع واردات غیر ضروری به درون کشور شد تا بتوانیم تولید را در کشور توسعه دهیم.

حسن زاده گفت: مساله تحریم، مساله جدیدی برای کشور نیست و در دوره‌های مختلف با شدت و یا ضعف‌هایی همراه بوده است. اینکه دشمن فکر کند که ایران دست‌های خود را مقابل دشمنان بالا خواهد برد و فروش نفت خود را صفر خواهد کرد، امکان پذیر نیست زیرا ما 40 سال است که تجربه‌هایی را در این زمینه داریم و هیچگاه تسیلم نخواهیم شد.

وی با بیان اینکه بحث تحریم فروش نفت ایران یک فرصت برای کشور است، ادامه داد: این کار فرصتی است تا از اتکا به نفت فاصله بگیریم و فرهنگ تلاش و خودکفایی را در دیگر زمینه‌ها نیز تجربه کنیم. این فرهنگ باید در کشور رایج شود تا فقط به نفت وابسته نباشیم.

امام جمعه موقت اهواز با بیان اینکه کارشناسان علت‌های وقوع سیلاب را باید به صورت علمی و به دور از حب و بغض ها ریشه یابی کنند، گفت: مجموع برکاتی که بارندگی‌های اخیر برای کشور داشت بیش از آسیب‌ها و خسارت‌ها بوده است. مردم با سختی در مناطق سیل زده زندگی می‌کنند و مسولان باید تلاش خود را انجام دهند تا از این آسیب‌ها کم کنند.

حسن زاده خاطرنشان کرد: دولت مساله بازسازی را با دقت و سرعت هرچه تمام آغاز کند اما در این زمینه نباید دقت فدای سرعت شود تا پس از مدتی مجددا شاهد مشکلاتی در آن مناطق باشیم.

امام جمعه زنجان: تلاش آمریکا برای مقابله با ایران به جایی نخواهد رسید

به گزارش ایسنا، آیت‌الله علی خاتمی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه زنجان با تاکید بر اینکه تحلیل‌گران خارجی معتقدند آمریکا می‌خواهد جهان را به آتش بکشد، اظهار کرد: ایرانیان با همه توان در مقابل دشمنی‌های آمریکا ایستادگی کرده و می‌کنند.

وی به حذف معافیت خرید نفت ایران اشاره و تاکید کرد: هیچ کشوری توان جبران حذف نفت ایران از بازار را ندارد. همه باید متوجه باشند که روزانه 20 میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز عبور می‌کند و همه می‌دانند که محافظت این تنگه دست چه نهاد و کشوری است.

امام جمعه زنجان با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی تحلیل‌گران، جدی بودن آمریکا در صفر کردن فروش نفت ایران، قیمت آن را به 250 دلار خواهد رساند، ادامه داد: این اقدام موجب تزلزل اقتصاد جهان و رو در رویی جهان با آمریکا خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه دولت آمریکا در اقدامی نابخردانه سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران را در لیست تروریستی قرار داد، افزود: این کار آن‌ها بی‌جواب نخواهد ماند و قرار دادن ارتش آمریکا در لیست تروریستی نیز اقدامی بود در پاسخ به این اقدامات و قطعا همه ما با همه توان خود در مقابل چنین رفتارهایی سکوت نخواهیم کرد.

امام جمعه موقت زاهدان:با فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی به سمت حمایت از تولیدات داخلی گام برداریم

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام احمد راهداری ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه در مصلی قدس زاهدان بیان کرد: چندین سال است که مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی به همه مردم و مسؤولان تاکید فراوان کرده اند و اگر این مورد عملی و به درستی اجرا شود دیگر نیاز به فروش نفت نیست و هیچ زمانی ما متکی به فروش نفت نخواهیم بود.

وی در ادامه اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب راهکار اساسی برای رهایی از اقتصاد تک محصولی و وابستگی به نفت است.

راهداری افزود: دولت ترامپ باز در ادامه جهالت‌های خود اعلام کرد که هیچ کشوری حق خریداری نفت ایران را ندارد اما این را نمی‌داند که در بازار جهانی این کار غیر ممکن خواهد بود چرا که با بی ارزش شدن قیمت نفت اقتصاد خود آمریکا فلج خواهد شد و بیشتر کشورها متضرر خواهند شد.

راهداری گفت: در هفته گذشته سفر عمران خان نخست وزیر دولت پاکستان به ایران بود و در اول سفرایشان به زیارت امام  رضا (ع) رفتند .

وی بیان کرد: یکی دیگر از دستاوردهای عمران خان بحث سیاستی بود و دیداری که با رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهور ما داشت و چون ما از لحاظ استراتژیک مرزهای بسیاری با این کشور داریم و این دیدار باعث شد از لحاظ بحث امنیتی دولت پاکستان موظف شد امنیت مرز را برقرار کند .

راهداری افزود: در انتخابات گذشته که عمران خان در راس کار قرار گرفت بسیاری از سیاستمداران کشور پاکستان گفتند عمران خان نماینده شهر قم در پاکستان است.

امام جمعه رشت: مسئولان نظام حامی کارگران باشند/ لزوم نهادینه شدن فرهنگ کار و تلاش

به گزارش ایسنا، آیت الله رسول فلاحتی در خطبه های نماز جمعه شهر رشت، با اشاره به اقدام جنایتکارانه آل سعود در اعدام 37 نفر از فعالان مدنی و اجتماعی این کشور، اظهار کرد: در طول دو سده اخیر چیزی در وحشی گری و جنایت و آدم کشی در پرونده آل سعود وجود ندارد و این لکه ننگ و نکبت بار از جهان اسلام پاک نمی شود.

وی آل سعود را جنایتکار تر از بنی امیه دانست و افزود: امروز مردم ایران در کنار شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر آل سعود» را سر می دهند، زیرا آل سعود همواره در جنایت علیه مسلمانان جهان و شیعیان نقش داشته و فاجعه منا نمونه بارز این جنایتکاری است.

آیت الله فلاحتی پرونده سیاه و ننگین آمریکا را طی 50 سال اخیر مورد بازخوانی قرار داد و گفت: جنایاتی که آمریکا در ویتنام و عراق و افغانستان و سوریه مرتکب شده کمتر کسی در دنیا انجام داده است، اما عده ای همچنان غرب را قبله آمال خود قرار داده اند و شیفته فرهنگ غربی هستند.

وی با اشاره به نامگذاری سال 98 تحت عنوان «رونق تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب، تصریح کرد: اگر رونق تولید در کشور اتفاق بیفتد دیگر استکبار جهانی نمی تواند نفت را اهرم فشار اقتصادی بر ایران قرار دهد و عزت و اقتدار کشور مضاعف می شود.

این کارشناس دینی با تاکید بر لزوم نهادینه شدن فرهنگ کار و تلاش و تولید، افزود: مردم نباید در انتظار ثروت های بادآورده از طریق شانس و بخت آزمایی باشند. تذکر مقام معظم رهبری به صداوسیما مبنی بر جلوگیری از تولید برنامه هایی با مضمون بخت آزمایی بر همین اساس است.

وی کارگران را پشتوانه رونق تولید و رشد اقتصادی کشور دانست و اظهار کرد: مسئولان نظام جمهوری اسلامی حامی کارگران باشند و لذا کارفرمایان حقوق کمتر از دو میلیون تومان برای کارگران در نظر نگیرند تا رضایت آنان را جلب کنند.

امام جمعه موقت خرم‌آباد: همدلی در سیل اخیر به نمایشگاه رسوایی مدعیان حقوق بشر تبدیل شد

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین قاسم متقی‌نیا در خطبه‌های نماز جمعه خرم‌آباد که در مصلی الغدیر برگزار شد، اظهار کرد: سیل اخیر در لرستان دوسوم زیرساخت‌های استان را تخریب کرد اما با وجود آسیب فراوان، همدلی بین نظامیان و مردم را نشان داد.

وی افزود: غیر از ساختار دولت که در خدمت مردم بود، تمام نیروهای مردمی نیز به مردم سیل‌زده امدادرسانی کردند.

متقی‌نیا به حضور ۴۰۰۰ نیروی امدادی در کنار مردم سیل‌زده اشاره کرد و افزود: نمونه این امدادها فقط در دفاع مقدس دیده می‌شد.

امام جمعه موقت خرم‌آباد تاکید کرد: همدلی مردم و نیروهای امدادی و دولت در سیل اخیر به نمایشگاه رسوایی مدعیان ضد نژادپرستی و حقوق بشر تبدیل شد، چون قصد داشتند با رفتاری تحقیرآمیز کمک‌رسانی کنند.

وی با اشاره به انتصاب فرمانده جدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: این نهاد گام بلندی در آغاز دهه پنجم انقلاب برداشته و شخصی با برخورداری از محبوبیت عمومی به این سمت منصوب شده است.

متقی‌نیا در ادامه صحبت‌هایش گفت: در چند روز گذشته مجلس شورای اسلامی اقدام متقابل علیه آمریکا در تروریست خواندن سپاه را تصویب کرد که جای تشکر دارد. مصوبه مجلس جنبه دفاعی داشت که باید جنبه هجومی علیه آمریکا در مصوبات مجلس بیشتر شود.

امام جمعه موقت خرم‌آباد به ناکارآمد بود تحریم‌های غرب علیه ملت ایران اشاره و تصریح کرد: خداوند به ما وعده داده که نیرنگ استکبار در مقابل تدبیر الهی شکست خواهد خورد. مثلث شوم غربی، عربی و عبری پدر و مادر ترویست‌ها در منطقه هستند و برای نابودی دین نقشه می‌کشند. آمریکا و غرب برای رسیدن به منافع خود از جنایات بزرگ عربستان می‌گذرند.

امام جمعه همدان مطرح کرد: مدیریت دنیا دیگر در دستان آلوده رژیم مستکبر آمریکا نیست

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌الله شعبانی ۶ اردیبهشت در نماز عبادی_سیاسی جمعه با اشاره به کاهش اعتقاد مردم نسبت به معنویات در شرایط فعلی، گفت: متاسفانه مردم درحال حاضر همانند سال‌های نخستین انقلاب اسلامی نسبت به معنویات بی توجه شده‌اند.

شعبانی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با صادرات نفت به کشورهای دیگر بر اساس تحریم‌های نفتی جدید از سوی آمریکا، مطرح کرد: از سخنان رهبری به راحتی می‌توان دریافت که مدیریت دنیا دیگر در دستان آلوده رژیم مستکبر آمریکا نیست؛ ایران می‌تواند به راحتی به هر میزان که می‌خواهد نفت خودش را به فروش برساند.

وی در رابطه با روز کار و کارگر نیز اظهار کرد: کار در اسلام فی‌النفسه ارزش بالایی دارد؛ بر اساس روایات انسان بیکار حتی اگر عابد باشد دعایش مورد قبول حق قرار نمی‌گیرد.

امام جمعه همدان بیکاری را عامل مهم شکل گیری مشکلات جوانان دانست و بیان کرد: مسئولین باید بیش از گذشته توجه به اشتغال‌زایی را در اولویت خود قرار دهند چرا که ریشه بسیاری از مشکلات جامعه بیکاری است.

شعبانی با بیان اینکه کارگر در جامعه کنونی مورد احترام قرار نمی‌گیرد، مطرح کرد: نزدیک به یک دهه است که رهبر معظم انقلاب اسلامی شعارهای سال را بر اساس اهمیت به اقتصاد و رونق تولیدات داخلی انتخاب می‌کنند؛ این درحالیست که متاسفانه درحال حاضر احترام واقعی به کارگر در جامعه گذاشته نمی‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر: عدم حمایت از تولید داخلی سبب تعطیلی کارخانه ها و رشد بیکاری می‌شود

به گزارش ایسنا، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری تاکید کرد: هدف دشمنان از تحریم نفت ایران، راه اندازی جنگ اقتصادی است اما نیروهای دشمن باید بدانند که هرگز با این ترفندها نمی توانند اراده ملت ایران را تضعیف کنند.

وی اظهار داشت: دشمن با راه انداختن جنگ اقتصادی تلاش دارد ملت ایران را تحت فشارهای سخت اقتصادی قرار دهد اما این ملت همواره با پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب شرایط دشوار را با سربلندی پشت سر گذاشته است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر خاطرنشان کرد: براساس تاکید رهبر معظم انقلاب به مبارزه با توطئه های دشمن، برای رونق اقتصادی بایستی بر روی اقتصاد مبتنی بر عدم تمرکز به نفت و حمایت از کالای داخلی برنامه ریزی شود.

صفایی بوشهری بیان کرد: عدم حمایت از کالای داخلی سبب تعطیلی کارخانه ها و بیکاری نیروی کار در کشور و در نتیجه رشد آمار بیکاری می شود، اما با همراهی مردم می توان چرخ اقتصاد کشور را به حرکت درآورد.

وی با تاکید بر اهمیت رونق تولید، افزود: برای رسیدن به هدف رشد و پیشرفت اقتصادی باید در عرصه ی تولید و ایجاد اشتغال برنامه ریزی های علمی و دانش بنیان و همچنین اقدامات جهادی صورت پذیرد.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه حمایت از کالای ایرانی تنها وظیفه مردم نیست، گفت: تولید کنندگان نیز باید کالاهای باکیفیت همراه با قیمت مناسب و واقعی در اختیار مردم قرار بدهند.

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری با اشاره به فرا رسیدن ده اردیبهشت ماه و روز ملی خلیج فارس، عنوان کرد: خلیج فارس از گذشته مورد طمع جهانخواران بوده است و 700 سال است که استعمار جهانی همواره خلیج فارس را مورد حمله قرار داده و با مقاومت های مردم روبه رو شده است.

نماینده ی ولی فقیه در استان بوشهر تصریح کرد: استعمار کبیر در طول قرن های گذشته علی رغم مقاومت مردم دلیر بوشهر، هرمزگان و خوزستان در جنوب کشور نتوانسته است به این آبراه مهم و استراتژیک تسلط یابد.

وی افزود: خلیج فارس تا ابد خلیج فارس باقی خواهد ماند و با همراهی و مقاومت مردم خطه جنوب کشور و رهبری رهبر معظم انقلاب اسلامی، دشمن نمی تواند به اهداف استعمارطلبانه خود دست یابد.

امام جمعه بوشهر با اشاره به نهم اردیبهشت ماه، روز شوراها اظهار داشت: شوراهای اسلامی شهر و روستا نمادی از مردم سالاری دینی هستند و اعضای این نهاد مدنی نیز باید بر اساس الگوی ایرانی اسلامی به رشد، توسعه و پیشرفت منطقه ی خود توجه داشته و در این مسیر تلاش نمایند.

آیت الله صفایی بوشهری همچنین با اشاره به یازده اردیبهشت ماه و گرامیداشت کار و کارگر بیان کرد: کارگران به عنوان حلقه ی نهایی تولید و بنیان اقتصاد هر کشور به شمار می آیند.

نماینده ی ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه کارگران نقش مهمی در رونق تولید دارند، تاکید کرد: مسئولان نسبت به ارائه ی آموزشهای مهارتی، پرداخت به موقع حقوق و تامین بیمه ی قشر کارگر توجه لازم را داشته باشند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.