• یکشنبه / ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۲:۱۱
  • دسته‌بندی: جهاد دانشگاهی
  • کد خبر: 98020804008
  • خبرنگار : 71634

از سوی مرکز گردشگری علمی- فرهنگی دانشجویان صورت می‌گیرد

برگزاری "همایش خلیج فارس" /تلاش برای بین‌المللی شدن این همایش

همایش خلیج فارس

سیزدهمین همایش ملی عملی، فرهنگی خلیج فارس با محور "ایده‌های نو به منظور شناساندن ظرفیت‌های گردشگری خلیج فارس" ۱۴ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر عیسی علیزاده معاون فرهنگی جهاددانشگاهی و دبیر همایش- درخصوص فعالیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی گزارش مختصری ارائه داد و گفت: اگر بگوییم اساس فعالیت‌هایی که در جهاددانشگاهی از ابتدا شروع شده بود فعالیت‌های فرهنگی بوده سخن گزافی نیست. یکی از ویژگی‌های این سازمان و مراکز زیرمجموعه آن انجام فعالیت‌های فرهنگی مبتنی بر نیاز و فعالیت مطالعاتی، پژوهش محوری و به نوعی فعالیت بین بخشی بوده است.

وی افزود: در سازمان انتشارات بحث کتاب سال دانشجویی، دفاع سه دقیقه‌ای و پایان نامه دانشجویی و در سازمان دانشجویان بحث مناظره را داریم و در مرکز امام و انقلاب اسلامی برنامه طریق جاوید را داریم که همگی برنامه‌هایی مبتنی بر مطالعه هستند و شاید وجه متمایز فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگی و سایر مراکز این باشد که با توجه به ابزاری که در حوزه نیاز سنجی وجود دارد خیلی زودتر از سازمان‌های فرهنگی دیگر به مباحث فرهنگی مورد نیاز دسترسی پیدا می‌کند و در این حوزه ما یکی از حوزه‌های پیشتاز هستیم و با دامنه فعالیت‌هایی که در کشور داریم توانسته ایم اقدامات خوبی را انجام دهیم.

دبیر همایش مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران را یکی دیگر از مراکز فرهنگی جهاددانشگاهی عنوان کرد و گفت: این مرکز به مباحث فرهنگی در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی براساس دانش افزایی و پژوهش در حوزه علم گردشگری می‌پردازد و به نوعی یک آژانس گردشگری نیست.

وی افزود: موضوع خلیج فارس موضوعی بوده است که سابقه برگزاری دوازده دوره آن در مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان بوده است و یکی از مواردی که نشان می‌دهد در این موضوع مبتنی بر مطالعه کار شده است و جدی و دغدغه مند بر روی آن فعالیت می‌کنیم تداوم این برنامه است که با توجه به تغییرات مختلف فرهنگی، این برنامه به صورت مستمر و پیگیر هر ساله برگزار می‌شود.

علیزاده بیان کرد: اهمیت خلیج فارس چه پیش از اسلام که یکی از مراکز تبادل فرهنگی و اقتصادی بوده و چه پس از اسلام که تمدن اسلامی در آن جریان داشته و این موضوع تا زمانی که استعمار وارد آنجا نشده بود خیلی پررنگ‌تر بوده، واضح و مبرهن است؛ ما به خلیج فارس نباید صرفاً به عنوان یک فضای محیط زیستی و جغرافیایی نگاه کنیم.

وی در ادامه این موضوع گفت شورای سیاستگزاری همایش که متشکل از افراد متخصص و صاحبنظر می‌باشند برگزاری این همایش را برای بررسی عالمانه و دقیق هر سال توسط مرکز گردشگری برگزار می‌شود.

دبیر همایش افزود: یکی از مباحثی که درخصوص نام جعلی خلیج عربی مطرح است، حساس کردن دانشمندان و فرهیختگان کشور به این موضوع است که این امر نیاز به کار مطالعاتی و پیشینی و به ویژه استفاده از منابع دست اولی که مورد اتفاق نظر جامعه علمی جهان است می‌باشد و تمامی اهداف این همایش بر همین مبنا، یعنی رجوع به اسناد بالادستی و حتی اسناد عربی ای که در حوزه خلیج فارس از ابتدا فارس بوده است، می‌باشد.

مساله تحریف نام خلیج فارس به خلیج عربی تنها تغییر یک عنوان نیست بلکه اهداف دیگری در پشت این تغییر نام نهفته است که اگر ما کوتاه بیاییم و روی این مساله حساسیت نشان ندهیم قطعاً با گام‌های گستاخانه تر دیگری مواجه خواهیم شد و به این موضوع بسنده نخواهند کرد و صرفاً برگزاری همایش تنها کار مؤثر برای مقابله با این امر نیست؛ ما نباید به خلیج فارس به عنوان یک رویداد و روز مشخص در تقویم ایرانی نگاه کنیم، بلکه باید برنامه‌های خاصی در حوزه‌های مختلف زیست محیطی، صنایع فرهنگی، گردشگری، اقتصادی و.... در طول سال اجرا کرد که بتوان اهمیت آن را به دنیا نشان داد.

دکتر علیزاده همچنین از حضور ورزشکاران ایرانی در تیم‌های کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ابراز نگرانی کرد و گفت: برای مثال وقتی ورزشکاران ایران برای کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بازی می‌کنند و عنوان مسابقات برمبنای نام خلیج و خلیج عربی می‌باشد و به نوعی شرکت در تیم‌ها و مسابقات این کشورها، مهر تأییدی بر به رسمیت شناختن این عنوان می‌باشد که باید با تعریف سازو کاری موجه مانع این امر شد.

وی ادامه داد: پیش بینی ما این است در سال ۲۰۲۲ مسابقات جام جهانی فوتبال در قطر برگزار خواهد شد و ممکن هست آنها بخواهند فعالیت‌هایی را در جهت تغییر دادن این نام انجام دهند و مانباید نسبت به این حوزه منفعل باشیم و باید از تمامی ظرفیت‌های بین المللی جهان و حقوقی استفاده شود و سازمانهایی که در این حوزه کار می‌کنند بتوانند یک اتفاق مهم را رقم بزنند و صرف یک اتفاق پژوهشی نمی‌تواند ما را به آن اهداف برساند.

یکی دیگر از فعالیت‌هایی که در این همایش ما انجام می‌دهیم تولید محتوای علمی است که برگزیده مقالات و متون علمی را تا زمان اختتامیه همایش چاپ کرده و به صورت مجلد درآورده ایم و در این دوره نیز این مهم انجام خواهد شد.

گام بعدی نیز این است که این مقالات ترجمه شود و در مجلات و سمینارهای بین المللی ارائه شود و از این دیپلماسی فرهنگی در این حوزه و در اثبات حقانیت ما استفاده شود.

دکتر علیزاده در خصوص پیشبرد دیپلماسی فرهنگی در این همایش اظهار داشت: متأسفانه در این سال‌ها بسیاری از مفاخر ما را دزدیده اند؛ بسیاری از اسناد و داشته‌های فرهنگی و تمدنی ما را ربوده اند و ما از آن غافل بودیم. ما وقتی از خلیج فارس می‌گوئیم باید آن را از لحاظ فرهنگی تقویت کنیم و در فضای نرم و رسانه‌ای گسترش دهیم. درمورد خلیج فارس رسالتی داریم که باید این رسالت را به عنوان میراث فرهنگی خود نگه داریم و استمرار این همایش در جهاددانشگاهی به صورت مستمر دلیل بر اهمیت آن دارد و ما آمادگی خود را جهت کمک به سازمانهایی که در این زمینه فعالیت دارند اعلام می‌داریم. ما دلایل و مستندات قوی ای داریم که اصالت و هویت خلیج فارس را نشان می‌دهد اما باید در این زمینه صدا و سیما، موسیقی، صنایع فرهنگی و … به کمک ما بیایند. فعالیت‌های ما در حوزه خلیج فارس نباید به صورت مقطعی و گذرا باشد.

وی همچنین در خصوص رسانه‌ای شدن مقالات چاپ شده در این حوزه اظهار کرد: ما حتی می‌توانیم این همایش مناظره برگزار کنیم و از حضور خود نویسندگان مقالات استفاده کنیم و بیایند علم و داده‌های خود را در رسانه عنوان کنند. متأسفانه یکی از موضوعاتی که هم اکنون برسر آن بحث است بستن تنگه هرمز می‌باشد که می‌تواند بر سر این موضوع بحث علمی داشت و از آن دفاع کرد.
 

نام خلیج فارس عامل هویت بخش و وحدت ایرانی‌ها

رحیم یعقوب زاده رئیس مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران و رئیس همایش نیز در پایان با ارائه گزارشی از عملکرد دبیرخانه همایش گفت: همایش ملی خلیج فارس از سال ۱۳۸۴ کار خود را آغاز کرد و مبنای برگزاری آن براساس نام جعلی ای که در برخی از رسانه‌ها به ویژه در کشورهای عربی منطقه مطرح شده بوده است.

وی با بیان اینکه نام خلیج فارس به یک نام هویت بخش و عامل وحدت ایرانی‌ها تبدیل شده است بیان کرد: هرکس به نوبه خود موظف است نام و ظرفیت‌های این منطقه را بشناسد و به جهانیان بشناساند.

رئیس همایش بیان کرد: نام خلیج فارس برای ایران مسجل و مستند است اما همایش خلیج فارس خصوصاً از دوره‌های نهم به بعد توانست توجه جامعه علمی و نخبگان دانشگاهی را به خود جلب کند و توانسته است با یافته‌های علمی خویش توانایی‌ها و ظرفیت‌های مهم خلیج فارس را به جهانیان معرفی کند.

یعقوب زاده افزود: در طول این سال‌ها ۴۱۰۰ مقاله به دبیرخانه رسیده است که بخشی از مقالات برگزیده در کتاب مجموعه مقالات منتشر شده است؛ علاوه بر آن هر سال یک محور ویژه برای همایش تعریف شده است که برای نمونه در دوره دوازدهم که در بوشهر با حضور میهمانان خارجی برگزار شد با رویکرد "خلیج فارس و تعاملات بین المللی " برگزار شد و اما امسال محور اصلی همایش "ایده‌های نو به منظور شناساندن ظرفیت‌های گردشگری خلیج فارس" می‌باشد و همه ساله ابعاد زیست محیطی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، ورزشی و …در دستور کار این همایش قرار گرفته است و در کنار آن برگزاری نمایشگاه عکس و کتاب و مستندات خلیج فارس و سخنرانی‌های علمی بود.

وی در پایان هدف از برگزاری این همایش را شناساندن فرهنگ عامه منطقه خلیج فارس به جهانیان و همچنین ایجاد دغدغه برای اهل علم و دانش عنوان کرد که در این زمینه سعی می‌کنیم در قالب برنامه‌هایی از حضور شخصیت‌های علمی برجسته استفاده کنیم و امیدواریم بتوانیم با استمرار در برگزاری این همایش چراغ آن را همیشه روشن نگه داریم و رسالت خود را در حوزه علمی و ترویجی به خوبی انجام دهیم.

یعقوب زاده نیز در خصوص پیشبرد دیپلماسی فرهنگی اظهار داشت: در طول این سال‌ها یافته‌های علمی همایش که به صورت کتاب مجموعه مقالات منتشر می‌شود، پس از پیایان همایش برای برخی نمایندگان و کمیسیون‌های مجلس، اساتید، مدیران و حتی مدیران استان‌ها و شهرهای سواحل خلیج فارس فرستاده می‌شود و گزارش‌های راهبردی همایش نیز مجدداً برایشان ارسال می‌گردد.

همچنین مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران در سایت هفت زبانه خود بخشی از نتایج همایش خلیج فارس را به زبان‌های مختلف نمایه کرده است و درنظر داریم این گزارش و مقالات را نیز به صورت کتاب و گزارش به زبانهای زنده دنیا ترجمه نمائیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۰۲-۰۹ ۱۰:۱۸

همایش در کجا برگزار می شود؟ ایا برای عموم شرکت ازاد است؟