• یکشنبه / ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۶:۵۱
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 98020804248
  • خبرنگار : 30054

ثبت شرکت و مراحل آن با هانا ثبت

هاناثبت

اگر ثبت شرکت دغدغه کسب‌وکار شماست و از مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها اطلاع ندارید ثبت شرکت هانا تمامی مراحل ثبت شرکت در ایران را به شما آموزش داده و در صورت نیاز می‌توانید از مشاوره ثبت شرکت هانا تلفنی و حضوری بهره‌مند شوید.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام هاناثبت، ثبت شرکت در ایران یکی از دغدغه‌های اکثر افرادی است که در فکر راه‌اندازی کسب‌وکار می‌باشند. خیلی از افراد نمی‌دانند که مراحل ثبت شرکت در ایران چگونه است و اهمیت آن با خبر نیستند، چراکه ثبت شرکت اعتبار قانونی به کسب‌وکار می‌بخشد. درگذشته مراحل ثبت شرکت و فرایند آن شکل سخت‌تری به خود داشت اما امروزه با الکترونیکی شدن فرآیندها، این روند ساده‌تر شده است. دیگر نیازی به مراجعه اداره کل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری نیست و شما با مراجعه به سایت ثبت شرکت‌ها می‌توانید، فرآیند کار خود را آغاز کنید؛ اما بهتر است که قبل از هر اقدامی، بدانیم که دنبال چه چیزی می‌گردیم.

منظور از ثبت شرکت چیست و تأسیس شرکت چه مراحلی و شرایطی دارد؟ برای ثبت شرکت، چه نامی انتخاب کنیم؟ چگونه درخواست خود را ثبت نمائیم؟ شرکت با مسئولیت محدود انتخاب کنیم یا سهامی خاص؟ هر کدام از انواع شرکت‌ها چه ویژگی‌ها و محدودیت‌هایی دارد؟ اساس‌نامه شرکت چیست و ثبت تغییرات شرکت چگونه است؟

در این متن که توسط کارشناسان ثبت شرکت هانا نوشته‌شده به عنوان راهنمای ثبت شرکت تلاش می‌کنیم که به این سؤال‌ها به صورت مختصر و طبقه‌بندی شده پاسخ دهیم.

در صورت نیاز به مشاوره پیش از ثبت شرکت فوری می‌توانید با شماره ۴۴۲۸۸۳۶۰-۰۲۱ تماس گرفته و از مشاوره رایگان کارشناسان هانا بهره‌مند شوید.

در قدم اول برای ثبت درخواست تأسیس شرکت، باید بدانیم که دنبال چه شرکتی هستیم. انواع شرکت را بشناسیم و بر اساس این شناخت و نیاز اقدام کنیم. چه بسیار شرکت‌هایی که به دلیل عدم‌تشخیص درست در زمان تأسیس شرکت، مجبور به انحلال و یا ثبت تغییرات فراوان شده‌اند. آگاهی از مفاهیم و قوانین هر یک از شرکت‌ها با توجه به اهدافی که داریم، بسیار ضروری است.

مرحله اول: شناخت انواع شرکت‌ها

در ایران امکان تأسیس شرکت‌های مختلفی نظیر مسئولیت محدود، سهامی عام، سهامی خاص و. وجود دارد و هر یک از شرکت‌ها قوانین خاص خود را دارند و برای ثبت درخواست به مدارک مختلفی نیازمند هستند. در اینجا به معرفی برخی از پراستفاده‌ترین شرکت‌ها می‌پردازیم.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود برای انجام امور تجاری تأسیس می‌شود و برای راه‌اندازی آن حداقل ۲ نفر به عنوان شرکاء مورد نیاز است و یک‌میلیون ریال به عنوان حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در نظر گرفته‌شده است. در شرکت با مسئولیت محدود سهامداران تنها بر اساس میزان سرمایه خود در این شرکت مسئول قروض و تعهدات هستند. برای انتخاب نام این نوع از شرکت، نباید از نام هیچ‌یک از سهامداران استفاده کرد. مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب می‌شوند. مدیران شرکت با مسئولیت محدود را می‌توان به صورت موظف یا غیر موظف از بین سهامداران یا از خارج آن انتخاب نمود.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر درباره این نوع شرکت می‌توانید از مشاوران ثبت شرکت هانا ثبت کمک بگیرید.

ثبت شرکت سهامی خاص

در تعریف کلی شرکت‌های سهامی و بر اساس قانون ثبت، به شرکتی که سهام آن تقسیم‌شده و صاحبان سهام بر اساس مبلغ اسمی سهام خود مسئولیت دارند، شرکت سهامی گفته می‌شود. درواقع سهام هر یک از صاحبان جز حقوق مالی به شمار می‌رود. شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی عام دو دسته از شرکت‌های سهامی هستند.

شرکت سهام خاص به شرکتی گفته می‌شود که در هنگام تأسیس، تمامی سرمایه به صورت انحصاری توسط مؤسسان تأمین شده باشد. برای تأسیس شرکت حداقل ۵ نفر و مبلغ ۱ میلیون ریال مورد نیاز است. حداکثر دو سال به عنوان مدت مدیریت این شرکت تعیین شده است اما این امر قابلیت تمدید شدن را دارد. برخلاف شرکت با مسئولیت محدود، در شرکت سهامی خاص انتخاب روزنامه کثیرالانتشار برای درج آگهی‌های دعوت الزامی است. در شرایط ثبت شرکت سهام خاص برای مدیران نیز الزاماتی وجود دارد، به‌گونه‌ای که مدیران حتماً باید سهامدار شرکت باشند و یا اینکه بر اساس اساس‌نامه، تعداد سهام وثیقه مقرر را به صندوق شرکت بسپارند.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر درباره این نوع شرکت می‌توانید از مشاوران ثبت شرکت هانا ثبت کمک بگیرید.

ثبت شرکت سهامی عام

دومین نوع از شرکت سهامی، شرکت سهامی عام است که با فروش سهام به افرادی به غیر از مؤسسان، بخشی از سرمایه شرکت تأمین می‌شود. تنها از بین سهامداران می‌توان اعضای هیأت مدیره را در شرکت سهامی عام انتخاب نمود و تعداد آن‌ها حداقل ۵ نفر است. باید قبل از نام شرکت و یا بعد از آن بدون هرگونه فاصله‌ای، عبارت شرکت سهامی عام درج شود. تنها این دسته از شرکت‌ها قابلیت پذیرش در بورس را دارا هستند.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر درباره این نوع شرکت می‌توانید از مشاوران ثبت شرکت هانا ثبت کمک بگیرید.

مرحله دوم: اطلاعات عمومی شرکت

در مرحله دوم مراحل ثبت شرکت، با مراجعه به سایت اداره کل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری، روند ثبت درخواست را آغاز کنید. با انتخاب نوع شرکت و پذیرش درخواست تأسیس، در این بخش نیازمند تکمیل اطلاعاتی نظیر استان واحد ثبتی، شهرستان واحد ثبتی، مدت فعالیت شرکت، نوع تقویم، مدت فعالیت، شماره تلفن ثابت و کد پستی است. با درج کدپستی و فشردن گزینه دریافت نشانی کد پستی از اداره ثبت، نشانی خودبه‌خود در صفحه نمایش ظاهر می‌شود. کد پستی موردنظر باید با شهرستان واحد ثبتی مطابقت داشته باشد.

مرحله سوم: ورود اطلاعات متقاضی

در این بخش نیازمند تکمیل اطلاعات عمومی متقاضی نظیر نام و نام خانوادگی متقاضی، متقاضی، شماره همراه است. متقاضی کسی است که همه ابلاغ‌ها و پیام‌ها به وی ارسال می‌شود و طبعاً وی مسئولیت ثبت اطلاعات را بر عهده خواهد داشت. در بخش دیگر این مرحله نیز باید مشخصات امضا کننده دفتر قانونی اعلام گردد. این فرد مسئولیت امضا و پیگیری امور آگهی در اداره ثبت شرکت‌ها را بر عهده دارد. لذا سمت، مشخصات، مشخصات وی باید درج گردد.

مرحله چهارم: نام شرکت را انتخاب کنید

برای انتخاب نام شرکت، باید موارد خاصی در نظر گرفته شود. شما قادر خواهید بود که ۵ نام را به عنوان پیشنهاد و بر اساس اولویت‌های مدنظر خود و بدون ذکر کلمه‌ی «شرکت» در ابتدای آن‌ها برای ثبت شرکت ارائه کنید اما درنهایت اداره ثبت شرکت‌ها یکی از آن‌ها را بر اساس معیارها انتخاب خواهد کرد. از درج نوع شخصیت حقوقی شرکت نظیر سهامی خاص، مسئولیت محدود و… در نام‌های پیشنهادی اجتناب کنید. با مراجعه به وب‌سایت http://www.ilenc.ir می‌توانید اقدام به استعلام نام شرکت پیشنهادی خود کنید. اگر نام پیشنهادی شما نیاز به توضیحات خاصی نظیر استناد فارسی بودن، بومی و محلی بودن و… داشته باشد، حتماً باید در بخش توضیحات درج شود، این امر به تأیید نام پیشنهادی شما برای ثبت شرکت کمک می‌نماید.

اسامی پیشنهادی اگر مختص تشکیلات دولتی و کشوری باشد و یا اگر از اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه استفاده‌شده باشد، تأیید نخواهد شد. همچنین اگر اسامی پیشنهادی خلاف موازین شرعی، نظم عمومی و یا شامل واژه‌های بی‌معنا و خلاف اخلاق باشد، موردقبول واقع نخواهد شد. استفاده از نام یا نام اختصاری و حروفی که رسماً متعلق به دولت است نظیر کشور، ایران و… نیازمند مجوز می‌باشد.

مرحله پنجم: تعیین موضوع فعالیت شرکت

در مراحل ثبت شرکت، تعیین موضوع فعالیت از اهمیت بسزایی برخوردار است، چراکه عدم دقت در تعیین زمینه و موضوع فعالیت شرکت می‌تواند در آینده مشکل‌ساز باشد. لذا قبل از ثبت درخواست حتماً با مؤسسان شرکت خود هماهنگی و همفکری لازم را صورت دهید. سامانه به‌گونه‌ای طراحی شده است که شما می‌توانید موضوعات تعریف‌شده را انتخاب کنید. در این بخش دو عنوان گروه فعالیت و زیرگروه فعالیت به عنوان موضوعات تعریف‌شده برای سهولت طبقه‌بندی موضوعات موجود است. در نظر داشته باشید که برخی فعالیت‌ها قیل از ثبت شرکت نیازمند اخذ مجوز از مراجع قانونی است و شما می‌توانید برای مشاهده این موضوعات از طریق فایلی که در سامانه موجود است، اقدام کنید.

مرحله ششم: سرمایه شرکت را تعیین کنید

در ادامه فرایند ثبت درخواست، باید سرمایه شرکت مشخص و تعیین گردد. نوع سرمایه به دو صورت سرمایه نقدی و همچنین سرمایه نقدی و غیر نقدی مشخص‌شده است. با انتخاب گزینه سرمایه نقدی و غیر نقدی شما ملزم به مشخص کردن ارزش این سرمایه غیر نقدی به ریال و همچنین شرح سرمایه غیر نقدی هستید.

مرحله هفتم: اشخاص / مدیران

در این بخش، شما باید مشخصات مؤسسان و هیئت‌مدیره را مشخص کنید. تعداد اعضا هیئت‌مدیره، تاریخ و ساعت جلسه مجمع عمومی مؤسسان و هیئت‌مدیره باید تعیین گردد. میزان سهم الشرکه نقدی و سمت در هیئت‌مدیره و همچنین زمان تصدی سمت و مدت آن از دیگر مواردی است که باید در فرایند مراحل ثبت شرکت تکمیل شود.

مرحله هشتم: انتخاب شعب شرکت

در صورتی که شرکت شما نیاز به شعب داشته باشد، در این مرحله از ثبت شرکت باید نسبت به درج ان اقدام کنید. در صورت انتخاب شعبه حتماً باید سمت‌ها و مدت آن را نیز مشخص کنید.

مرحله نهم: روزنامه کثیرالانتشار

بر اساس قانون تجارت و قانون ثبت، کلیه شرکت‌ها باید آگهی‌های خود را در روزنامه کثیرالانتشار منتشر کنند، این مطلب به جز انتشار در روزنامه رسمی است. لذا در این بخش روزنامه کثیرالانتشار را در بین گزینه‌های موجود انتخاب کنید.

مرحله دهم: اساس‌نامه درست کنید

در این بخش شما باید اساس‌نامه‌ای را برای شرکت خود ایجاد کنید. با انتخاب گزینه دریافت اساس‌نامه پیشنهادی، نمونه‌ای از اساس‌نامه بر اساس برخی از اطلاعات مراحل قبلی، به نمایش درمی‌آید اما در صورتی که نیاز به اصلاح باشد، شما می‌توانید به مراحل قبلی مراجعه و اصلاحات لازم را انجام دهید. این مرحله یکی از مراحل مهم در فرایند ثبت شرکت است.

مرحله یازدهم: شرکت نامه

مرحله شرکت نامه نیز مانند اساس‌نامه امکان نمایش شرکت نامه پیشنهادی بر اساس اطلاعات واردشده در مراحل قبلی وجود دارد، لذا در این مرحله نیز در صورت نیاز به انجام اصلاحات می‌توان به مراحل قبلی مراجعه کرد.

مرحله دوازدهم: صورت‌جلسه

صورت‌جلسه مجمع عمومی مؤسسان و صورت‌جلسه هیئت‌مدیره را بررسی کنید تا در صورت نیاز اقدام به اصلاح آن کنید.

مرحله سیزدهم: تقاضانامه و خلاصه تقاضانامه

تقاضانامه و خلاصه تقاضانامه دو مرحله پایانی مراحل ثبت شرکت به شمار می‌روند. متن‌های موجود در این مراحل صرفاً برای اطلاع متقاضی است و تا تکمیل مراحل قانونی در مراجع ثبت شرکت‌ها فاقد اعتبار می‌باشد. متن‌ها را بررسی کنید تا در صورت نیاز به مراحل قبلی بازگشته و اصلاح کنید. با تکمیل این مراحل باید گزینه ارسال جهت بررسی نام‌های پیشنهادی و محتوای الکترونیکی را انتخاب کنید تا فرایند ثبت درخواست تکمیل شود. طبعاً پس از ارسال درخواست، دیگر امکان ویرایش اطلاعات وجود نخواهد داشت.

برای مطالعه مطالب بیشتر و آشنایی با مراحل ثبت شرکت می‌توانید از وب‌سایت ثبت شرکت هانا دیدن نموده و یا در صورت نیاز به مشاوره تلفنی با شماره ۴۴۲۸۸۳۶۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

انتهای رپرتاژ خبری

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.