• سه‌شنبه / ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۰:۵۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98021005141
  • منبع : نمایندگی خراسان رضوی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی عنوان کرد

کمبود 16 هزار معلم در استان طی سال تحصیلی جدید

معلم

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در سال تحصیلی جدید با کمبود 16 هزار معلم روبه رو خواهیم بود که نسبت به سال گذشته به خصوص در مناطق محروم استان افزایش بیشتری داشته است.

به گزارش ایسنا، قاسم‌ علی خدابنده در نشست خبری آموزش‌وپرورش با محوریت برنامه‌های «هفته بزرگداشت مقام معلم» که در اداره آموزش‌وپرورش برگزارشد، اظهار کرد: از چندماه قبل ستاد برگزاری بزرگداشت مقام معلم استان خراسان رضوی در حال آماده‌سازی برنامه‌هایی در این زمینه  بوده است.

وی با اشاره به برنامه‌های برزگداشت روز معلم عنوان کرد:  12 اردیبهشت زنگ سپاس معلم زده خواهد شد و دانش آموزان با برنامه‌های ویژه‌ از معلمان خود تقدیر و تشکر می‌کنند. همچنین حضور مسئولان استانی و شهرستانی در مدارس و تدریس نمادین معلم‌ها درکلاس‌ درس، تجلیل از مقام معلم‌های نمونه استانی و کشوری و حدود 300 برنامه در آموزش‌‍‌وپرورش با کمک انجمن اولیاو مربیان در همه مدارس اجرا خواهد شد.

مدیرکل آموزش‌و پرورش خراسان رضوی ادامه داد:  به‌ درخواست بعضی از مدیران بخشی از هزینه‌های برگزاری مراسم تجلیل از معلمان به  سیل‌زدگان استان گلستان اهدا می‌شود. دیدار با معلمان ماندگار، شاخص و تاثیرگذار استان و عیادت از معلمان بیمار،جانباز و خانواده‌های شهید که عضوی از آنها فرهنگی هستند دردستورکار قرار گرفته‌است. 

خدابنده بیان کرد: برنامه‌های فرهنگی‌و ورزشی متعددی در این هفته برگزار خواهد شد. از معلمانی که تخصص‌های دیگری در زمینه پزشکی مهندسی، ورزشی وکارآفرینی دارند به صورت تخصصی و جداگانه از آنها تجلیل خواهد شد.

اقدامات و توفیقات کسب شده در آموزش‌و پرورش استان خراسان رضوی

وی در خصوص اقدامات و توفیقات کسب شده در آموزش‌و پرورش استان خراسان رضوی تصریح کرد:  سه دانش‌آموز که در مسابقات المپیاد دانش‌آموزی کشور مدال طلا کسب کردند. از مدارس سمپاد استان دانش‌آموزانی در رشته‌های شیمی، زیست‌شناسی و نجوم به المپیادهای علمی جهانی اعزام خواهند شد. استان خراسان رضوی بعد از تهران اولین استانی است که سه دانش‌آموز اعزامی به المپیاد دارد.

مدیرکل آموزش‌و پرورش خراسان رضوی گفت: تیم دو میدانی دختران متوسط دوم به عنوان تیم منتخب جمهوری اسلامی در مسابقات جهانی دو میدانی شرکت خواهند کرد. امیدواریم با کسب مقام و مدال‌های رنگارنگ افتخارآفرینی داشته باشند.

خدابنده تصریح کرد: 1460مدرسه مروج سلامت در استان وجود دارد  که طی ارزیابی دانشگاه علوم پزشکی حدود 360 مدرسه از این  مدارس پنج ستاره شده‌اند. در طی برنامه‌ای از آنها تجلیل شد. برگزاری سمینارکشوری ریاضی که افتخار بزرگی برای استان به همراه داشت.

30 هزار دانش‌آموز آموزش از راه دور در استان خراسان رضوی

وی در زمینه آموزش از راه‌ دور برای دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل تاکید کرد: دردومین جشنواره کشوری قلم که ویژه دانش‌آموزان وهمکاران مدارس آموزش از راه دور بود که از 286 اثر رسیده از سراسر کشور طبق داوری‌های صورت گرفته36 اثر برگزیده‌و جوایزی اهدا شد.  باید امکانات لازم برای این دانش‌آموزان جا مانده ازتحصیل فراهم شود.در استان خراسان رضوی حدود 30 هزار دانش‌‎آموز در 150 مرکز آموزش از راه دور تحصیل می‌کنند.  

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در خصوص موفقیتهای کسب شده در حوزه فرهنگی‌ هنری، ورزشی و قرآنی‌گفت: از 3 هزار دانش‌آموز  در سراسر استان خراسان رضوی حدود 300نفر از آنها منتخب و تابستان در مسابقات فرهنگی‌هنری شرکت خواهند کرد.  13 اردیبهشت،  چهاردهمین دوره مسابقات  قرآن، عترت و نماز با حضور بیش از 400  همکار فرهنگی‌ دراستان برگزار خواهد شد. همچنین تجلیل از5 هزار  معلم فعال درحوزه  فعالیت‌های قرآنی در مدارس صورت خواهد گرفت.در روز 11 اردیبهشت جشنواره استانی بومی و محلی عشایر در قوچان برگزار خواهد شد.

افزایش عوارض نوسازی در استان خراسان رضوی

خدابنده ادامه داد: در شورای پنجم طی مصوبه‌ای 3 درصد عوارض نوسازی برای ساخت‌ساز و فعالیت عمرانی  به آموزش‌و پرورش تعلق گرفت. تا کنون این مبلغ پرداخت شده است اما اداره آموزش‌وپرورش در خواست 5 درصد از این عوارض را داشته که باید در جلسات شورای شهر مصوب و اجرا شود.

وی در زمینه سه شیفته شدن مدارس افزود: در برخی از مناطق به ویژه حاشیه شهر به دلیل کمبود مراکز آموزش به خصوص در مقطع ابتدایی و متوسطه اول با  وجودحجم زیاد دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید مجبور خواهیم شد،  بعضی از مدارس را سه شیفته یا از کانکس استفاده کنیم.

اقدامات آموزش‌وپرورش برای مناطق سیل‌زده استان گلستان

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: حدود 13 کانکس و 500 میز و نیمکت برای تشکیل کلاس‌های درسی به استان گلستان فرستاده شده است. از طرف اولیا دانش‌آموزان کمک‌هایی جمع‌آوری و با 30 دستگاه کامیون، کامیونت و وانت ارسال شده است. برخی از همکاران بخشی از حقوق فروردین و اردیبهشت خود را برای کمک به سیل‌زدگان در نظر گرفته‌اند. تعهد ساخت سه مدرسه در آق‌قلا از طرف خیرین انجام شده است.  تعهدات استان خراسان  انجام شده به استثنا تهیه کامپیوتر، لب‌تاپ، دستگاه کپی ولوازم اداری که درحال تهیه است.

وی ادامه داد: همچنین از  فعالیت‌هایی انجام‌ شده «باران مهربانی» است.  در برخی از مدارس ابتدایی و پیش‌دبستانی اسباب بازی برای کودکان سیل‌زده جمع‌آوری شد.  نمایشگاه‌ و  فروشگاه‌ آثار هنری دانش آموزان برگزار و مبالغ جمع‌آوری شده به این مناطق فرستاده شد و تعداد زیادی از همکاران برای کمک‌های آموزشی و مشاوره به استان گلستان و نیز لرستان اعزام شدند. 

خدابنده گفت: در طی سیل اخیر در استان خراسان دو مدرسه در کلات و بردسکن و دیوار مدرسه‌ای در طرقبه و شاندیز تخریب شده و در حال آماده‌سازی است.

مطالبات پرداخت شده و نشده معلمان در سال جدید  

وی در خصوص پرداخت مطالبات اظهار کرد: حق التدریس فروردین، اردیبهشت و خرداد 97 ، حق التدریس شاغلین مهر و آبان 95،حق التدریس بازنشستگان مهر، آبان و آذر 97 پرداخت شده است. همچنین سرویس دانش‌آموزی مدارس روستا مرکزی در سال 97 تسویه شده است. 50 درصد مبالغ  برون‌سپاری به شرکت‌هایی خصوصی وحدود 50 درصد خرید خدمات استان پرداخت شده است .

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ادامه داد: حق‌التدریس آذر، دی، بهمن،اسفند و فروردین پرداخت نشده است.  به برون‌سپاری شرکت‌های دولتی 100درصد بدهکار و فقط 50 درصد به بخش خصوصی پرداخت شده است .

پرداخت مطالبات نهضت سوادآموزی در سال 96-97

خدابنده افزود: روال کار در نهضت به این‌گونه است که سوادآموزان بعد از قبولی در امتحان و ثبت نمره آنهاحق الزحمه خود را دریافت می‌کنند. از سال 96 حدود 5 میلیارد تومان به آموزشیاران بدهکاریم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: حال و روز مدارس خوب نیست.در پرداخت هزینه‌های جاری مشکل وجود دارد. خواستاریم خانواده‌هایی که توان مالی خوبی دارند به مدرسه‌ فرزند خود کمک داشته باشند، ولی مدیران حق ندارند اولیا را مجبور به پرداخت هزینه کنند.

رتبه بندی معلمان در سال 98 اجرا خواهد شد

خدابنده بیان کرد: در زمینه رتبه‌بندی معلمان به زیر ساخت‌های اداری نیازاست که هنوز فراهم نشده است.  باید صلاحیت معلمان مورد تایید قرار بگیرد و براساس آن رتبه‌بندی شوند. وزرات‌خانه بودجه 2500 میلیارد تومانی پیش‌بینی و درحال فراهم کردن آن است.

وی در در خصوص معلم‌های حمایتی عنوان کرد: در سال تحصیلی جدید افزایش حقوق ناچیزی در نظر گرفته شده است.  ادامه کار آن‌ها در مدارس در قالب خدمات آموزشی خواهد بود. این معلمان رابطه‌ای با استخدام آموزش‌و پرورش ندارند. آن‌ها باید از طریق آزمون‌های استخدامی اقدام کنند. 1200 معلم حمایتی حق‌التدریس داریم.  برای  این معلمان کد پرسنلی در نظر گرفته شده است که حدود 60 نفر هنوز این کد را دریافت نکرده‌اند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی تاکید کرد: حدود 60  هزار دانش‌آموز اتباع خارجی به خصوص افغان‌ در حاشیه شهر زندگی می‌کنند. با توجه به ساخت‌و ساز خوبی که داشته‌ایم هنوز نتوانسته‌ایم پاسخگو این  تعداد دانش‌آموز در آن منطقه باشیم. در سال گذشته حدود 186 مدرسه افتتاح شده و 842 کلاس اضافه شده است. در دهه فجر  100 فضا آموزشی، تربیتی و ورزشی اضافه شده و بیش از 500 پروژه آموزشی، تربیتی و فرهنگی درحال  ساخت و ساز است. در 66 سکونت‌گاه غیر رسمی حاشیه شهر مشهد حدود 80 هزار دانش‌آموز   زندگی می‌کند که با توجه به پروژه‌های افتتاح شده هنوز  پاسخگوی این جمعیت نخواهیم بود. 

خدابنده در خصوص بهبود روند آموزش تصریح کرد: در شهرستان تربت‌ حیدریه یک دانش‌آموز تک رقمی کنکور، قوچان رتبه اول کشوری و درکاشمر رتبه اول المپیاد فیزیک جهانی را شاهد بوده‌ایم .

وی ادامه داد: تمام روستاهایی که بیش از 20 هزار نفر جمعیت دارند گازکشی شده است.  سازمان مهندسی اعلام کرده است که بردن گاز مستقیم به داخل مدارس ممنوع و باید مدارس مجهز به شوفاژ و پکیج شوند. درطول سال با توجه به بودجه و اعتبارات پیش‌بینی شده حدود 300 مدرسه در این زمینه بازسازی شده است.  بیشتر مدارس ما بازسازی شده‌اند و تعداد محدودی باقی‌مانده است.

از چالش‌های اداره آموزش‌و پرورش نقل‌و انتقال معلمان است

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی خاطرنشان کرد: از 7300 متقاضی 1400 نفر با انتقال آن‌ها موافقت شده است و در شهریور ماه نیز نقل و انتقال اضطراری اعلام می‌شود. این نقل و انتقالات براساس نیاز مبدا،  مقصد و امتیاز فرد صورت می‌گیرد. در سال تحصیلی جدید با کمبود 16 هزار معلم روبه رو خواهیم بودکه نسبت به سال گذشته افزایش داشته است؛ به خصوص در مناطق محروم  استان خراسان رضوی .

وی  در زمینه بودجه در نظر گرفته شده در خصوص آب، برق وگاز مصرفی برای مدارس اظهار کرد: مبلغی بالغ بر 100 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. بنا بود که سازمان‌های ارائه دهنده برای مصرف مدارس سقفی تعیین کنند این سقف بسیارکم و با مصرف مدارس هماهنگی نداشت.

خدابنده ادامه داد: در سال جدید در این معافیت تغییر صورت گرفت. تصمیم گرفته شد قبوض مدارس به صورت طبیعی صادر شود و تامین بودجه آن به آموزش‌و پرورش داده شود. ولی هنوز بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته نشده است. براساس آمار 9 درصد دانش‌آموزان کشور در خراسان  وجود دارد یعنی حدود 9 میلیار تومان از اعتبارات به استان خراسان رضوی تعلق دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی عنوان کرد: سرانه آموزشی در استان خراسان در سال جاری 4.2 متر مربع، درکشور 5.2 مترمربع و در دنیا 8 مترمربع است. بنابراین نسبت به کشورهای دیگر یک متر عقب‌تر هستیم،  یعنی اگر یک میلیون 230 هزار مترمربع فضای آموزشی جدید اضافه شود معادل کشور خواهیم شد. برای رسیدن به استاندارهای جهانی باید 5 میلیون مترمربع اضافه شود.

وی در خصوص آموزش‌های فناوری‌های نوین بیان کرد: در پروژه‌های فناوری با تمام تلاش در حال آموزش آن هستیم. در سطح استان خراسان رضوی حدود 50 پژوهش‌سرای دانش‌آموزی  وجود دارد. پژوهش‌سرایی با کفیت بسیار عالی در نیشابور است که در این راستا تلاش داریم این پزوهش‌سراها را افزایش دهیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.